CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunu indirdim 2.7.1 e de upgrade yaptim netten inddirdim ama oyunda hem charlemagneden gods dlcsi yok hemde eski hala karakterlerin profilinden ambition dan baska bir sey seciyozya o yok yardim edermisiniz
Ara
Korsan destek yapılmıyor.
Arkadaşlar 1066da Alparslan ile başlayınca loot Selçukluya açık. Sonra 1088de baktım Anadolu Selçukluyada açık. Fakat 1187 Eyyubi oldum onlara kapalı. Oysa yönetim şekiller felan aynı. Bunun sebebi nedir?
Ara
Başka torrent indir.
Ara

(03-05-2017, 08:10)Semavi7 : Arkadaşlar 1066da Alparslan ile başlayınca loot Selçukluya açık. Sonra 1088de baktım Anadolu Selçukluyada açık. Fakat 1187 Eyyubi oldum onlara kapalı. Oysa yönetim şekiller felan aynı. Bunun sebebi nedir?

Yok mu bilen
Ara
Türk olmadığından olabilir. Bazen loot özelliği kültürlere özel olabiliyor.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler sanırım yeni güncellemeyle gelmiş konsey üyelerim dakka başı seluction (böyle yazılıyordu galiba) yapıp eve kapanıyorlar işle falan uğraşmıyorlar bide sadece belirli bir kaç üye düzenli olarak yapıyor bunu. Bunun bir çözümü var mı ?
Ara
Hastalıktan dolayı eve kapanıyor onlar, bildiğim kadarıyla çözümü yok. Kelime de seclusion.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evet salgınla alakalı.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Peki Lucifer Owns'un başına geçince neler yapabiliyorum ? (High priest olarak değil society başı olarak)
Görev falan verebiliyor muyum bana verilenler gibi ?
Ara
Hayır. Farklı yetenekler kazanıyorsun dark powerla yapabileceğin.
Sic Parvis Magna
Ara
Görev veremiyorsun, sadece oradaki özellikler (çocukların hayat gücünü emme vs.)
En üst konuma gelince sadece tarikattaki diğer kişilerle ilişki bonusun oluyor sanırım sarayına falan çağırırken kabul ediyorlar diye hatırlıyorum.
Vassal dağıtımını tam olarak yapamıyorum. 20 tane contluk 2 tane düklüğümüz varsa ve demesne size 8-11 arasında değişiyorsa toprak dağılımı tam olarak nasıl olmalıdır ?

Ek olarak demesne size artsın diye genelde hep stewardship odaklı oynuyorum. Çocuklara falan o yönde eğitim veriyorum. Singleplayer için bu hamle doğru olur mu ?
Ara
Ne kadar güçlü olduğuna bağlı, ben mesela singleplayer oyunlarda vassal sayısını olabildiğine çok tutmaya çalışırım limiti aşmadan, çünkü oyunda para kasmanın en kolay yollarından biri isyan bastırmak ve ne kadar çok vassal, o kadar çok isyan sonrası ransom. Öte yandan tek bir vassal çok büyük tehdit oluşturuyorsa bu hem çok tehlikeli hem de kârlı değil.

Stewardship özellikle vassallarda da önemli (kültürün değiştirilmesi için), çocuk eğitimindeki en avantajlı seçeneklerden biri de o ancak her zaman öyle olması gerektiği anlamına gelmiyor örneğin bazı konumlar vardır işin içinden sadece yüksek entrikalı bir karakterle çıkabilirsin.
Bu steaward entrika fln özellikler ne işe yarıyor? Hangisi yüksekse ne avantajı var? Çocuk yetiştirirken hangilerine önem vermeliyim? Hangi durumlarda hangileri önemli?

Biraz detaylı olursa sevinirim. Mahmuta anlatır gibi anlatın lütfen.
Sic Parvis Magna
Ara
Her şeyden önce bu statlarla şekillenen eventler var, yüksek entrika varsa görülebilir olan seçenekler var, yüksek diplomasi varsa görülebilir olan seçenekler var. Bunların yanı sıra neyin neyi etkileyeceği az çok bellidir, entrikan yüksekse daha yüksek plot powerın var, stewardship demesne limit vs şeyleri etkiliyor, learning direkt çocuk eğitimini vs etkiliyor. Tarikatlarla da ilişkili önemleri mevcut, örneğin satanist tarikatı entrika istiyor hermetikler learning.

Çocuk karakter büyüdüğünde neler yapacağına dair olan öngörüne bağlı nasıl eğiteceğin, birçok çıkmazda kapılar entrikayla açılabilir CK2'de o sebeple ben stewardship veya entrika üzerinden gidiyorum.
Aslında bu yönde bir rehbere ihtiyaç olduğu ortada. Ben oyuna ilk başladığımda ilk sorduğum şey karakterdeki bu statların tam olarak ne işe yaradığıydı. Yani karakterdekiler ne işe yarar konseye etki edermi. Devlete etki eden kısımları nedir. Devlete etki eden kısmı ne işe yarar falan.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-06-2017, 17:09)Aeschyli : Ek olarak demesne size artsın diye genelde hep stewardship odaklı oynuyorum. Çocuklara falan o yönde eğitim veriyorum. Singleplayer için bu hamle doğru olur mu ?
Küçük ölçekte, yani toprakların çoğunun krala/düke ait olduğu ülkelerde hükümdarın martial ağırlıklı olması en mantıklısıdır, böylece topraklardan maksimum sayıda askeri çıkartabilirsin. Eğer demesne vasalların topraklarına göre küçük kalıyorsa yani ülke büyümüşse vasallarla ilişkinin iyi olması için diplomasi en mantıklısıdır. Bunun dışında vasal konumdaysan ve çıkmak için entrikaya ihtiyaç duyacaksan intrigue en mantıklısı olur, özellikle HRE veya Bizans vassalıysan. Stewardship ve Learning odaklarını ise hükümdarlar için gereksiz görüyorum.
(26-06-2017, 17:09)Aeschyli : Vassal dağıtımını tam olarak yapamıyorum. 20 tane contluk 2 tane düklüğümüz varsa ve demesne size 8-11 arasında değişiyorsa toprak dağılımı tam olarak nasıl olmalıdır ?  
Ben büyük vasallarla oynamayı tercih ediyorum. Bu yüzden benim önerim küçük krallıklarda vasallara birer düklük, büyük krallıklarda ikişer düklük, imparatorluklarda birer krallık ve ülke büyüdükçe büyümeye oranla daha fazla krallık vermendir. Ne kadar az sayıda vasal olursa yönetmesi o kadar kolay olur.
Ara
Beyler ben şimdi kral olarak bağımsız bir dükün kızıyla evlencem 16'ya girince (kız aynı zamanda heiri/aynı soydan değiller) aynı zamanda o kız başka bir bağımsız düklüğün sahibi. Şimdi ben nasıl bu iki düklüğede sahip olabilirim ?
Edit : Aeschyli denicem
Edit 2 : Oldu
Ara
Kızla evlendikten sonra babasını öldür kız 2 düklük sahibi olsun. Ondan sonra çocuğunuz olduğunda zaten ikinizinde heiri olarak gözükür öldüğün zaman çocuğunuzda birleşir topraklar.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.