CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Vasalım hiç yok nasıl vasal elde edebilirim toprak ele geçirmeden ve nasıl legalism i 3. seviyeye hızlıca çıkarırım
Ara
Toprak ele geçirmeden vasal sahibi olmak istiyorsan kendi topraklarından birini bir karaktere sağ tıklayıp oradan grant landed titlesa girip vermek istediğin toprağı seçerek o karaktere verebilirsin.

Legalism diğer teknolojiler gibi teknoloji puanlarıyla yükseltilliyor. Tüm teknoloji puan türleri learningden etkilenir, legalismin teknoloji puanı ise learning ve diplomacy ikilisinden etkilenir. Yani karakterinin diplomacy ve learning özellikleri ne kadar yüksekse o kadar hızlı geliştirebilirsin. Bir de puanları sadece değiştirmeyeceğin başkentine harca, puanları önceki başkentinde harcadıktan sonra başkent değişirsen eski başkentteki geliştirmeler büyük oranda çöpe gider.
Ara
Puanları başkente aktarmak ne demek? Hangi puanlardan bahsediyoruz? Learning diplomasi fln nası etkiliyor? EUIV'daki monark puanlar gibi mi birikiyor?
Sic Parvis Magna
Ara
Crown focus nedir, ne işe yarar ve nasıl kazanılır?
Ara
Crown focus seçili bölgenin refah seviyesini arttıran birtakım eventler gelmesini sağlıyor o bölgeyle ilgili.

(27-06-2017, 23:10)altnkurt : Puanları başkente aktarmak ne demek? Hangi puanlardan bahsediyoruz? Learning diplomasi fln nası etkiliyor? EUIV'daki monark puanlar gibi mi birikiyor?

Aktarmak denmemiş, CK2'de teknoloji bölge bazlıdır ülke değil. TurkJedi'ın dediği teknolojini değiştirmeyeceğinden emin olduğun başkent bölgesine harca, eğer o bölgeyi uzun süre başkentin olarak kullanmayı düşünmüyorsan puanı biriktirip sonra başkenti taşıyıp yeni başkentte teknoloji puanlarını kullanabilirsin.
Bir 'vassal' ımda bulunan 'Duchy of Alexandria' unvanını, bölge 'realm' da olmadığı için 'destroy' etmiştim. Daha sonraki bir tarihte bölgeyi ele geçirdim ancak unvan 'no holder' olduğu halde 'create' butonu aktif olmadığı için tekrar oluşturamadım. Sanırım bug var. Benzer şekilde şartları sağladığım halde 'Kingdom of Turkestan' unvanı da oluşmuyor.

Çözümü konusunda fikri olan var mı?
Ara
Jailden kurtulma yolları nelerdir ?
Ara
@"İbn Khaldun" Şartlarını sağladığına eminsen dediğin gibi bug maalesef.
@ak_gandalf Parasını verip çıkabilirsin, ilişkin kötü olduğundan çıkarmıyorsa hediye artı gerekirse şansölyeyle ilişki arttırarak parasını verip çıkmayı deneyebilirsin. Yine olmuyorsa kaçış eventi gelmesini bekleyeceksin maalesef.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@'ibn khaldun' Create'e mouse'ı getirdiğinde çıkan şartların hepsini yerine getirdiğine emin misin? Sadece bölgeyi ele geçirmen yetmeyebiliyor.
Kurt çocuk lakabının ileride ne gibi getirileri olur?
Ara
Şimdi krallığı olan biriyle evlenirsem 2 krallık çocuğumuzda birleşir sanıyorum. Peki bu evlendiğim kişi başka bir imparatorluğa bağlıysa ve ben bağımsızsam nasıl olacak? Toprakları yine de bana geçecek mi?
Sic Parvis Magna
Ara
Evet.
Ara
Oyundaki olay bu mu yani? Birileriyle evlen topraklarına çök. Elindeki topraklara sahip çık.

Savaşlar için ne önerirsin? Klasik İrlanda başlangıcı yaptım. Ama 600 adamı zor çıkarırken saldırdığım kişi 2,5k adam çıkarıp beni yendi. İkimizinde tek toprağı vardı. Genel olarak nası bi strateji izlemeliyim?

CKII'de 80 İpucu tarzı bi konu falan yok mu? Öyle bişey yapamaz mısınız? Genel olarak taktikler, stratejiler, ne durumda ne yapılmalı ne yapılmamalı, hanedan içi ve konsey içi taktikler gibisinden.

Mesela piety ne zaman kasılmalı? Kasılmalı mı? Ne faydası var?
Aynı şekilde prestij de öyle.
Para biriktirmeli miyim? Parayla ne yapmalıyım?
Çok çocuğum olması iyi mi? Eşimin yüksek özellikleri olması bana ne gibi faydaları oluyor? Vassallarımla veya akrabalarıyla falan evlenmeli miyim?
Papalıkla ne gibi etkileşimlerimiz oluyor? Anti-pope ne? Ne işlevi var?
Valla aklıma geldikçe sıralayacağım sanırım. Oyun çok hoşuma gidiyor ama uçsuz bucaksız bi çölde gibi oynuyorum. Sürekli paragon of virtue alıp learning focus yapıp piety kasıyom ölene kadar. Bi çözemedim napmam gerektiğini.

EKLEME YAPTIM.
Sic Parvis Magna
Ara
Tribal devletlerde 500 prestije sahip karakterler 2500 askeri bir anda decisionlardan çıkartabiliyor. Her zaman onu kontrol etmek lazım.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-06-2017, 12:13)zencefil : Kurt çocuk lakabının ileride ne gibi getirileri olur?

Birkaç stat bonusu dışında bir getirisi yok.
(28-06-2017, 21:04)Aeschyli : Tribal devletlerde 500 prestije sahip karakterler 2500 askeri bir anda decisionlardan çıkartabiliyor. Her zaman onu kontrol etmek lazım.

Hani şu bi süre savaştırmazsak prestij kaybettirerek kaybolan orduyu diyorsun sanırım. Ben de bi kere yapmıştım ama savaştırmak nasip olmadı.
Sic Parvis Magna
Ara
Yok onu demiyorum. Raise tribal army diye bir decision var. Ona tıkladığında direk olarak 2500 kişi 500 prestij bedeliyle sana katılıyor.
Ara
@altnkurt Oyunda ünvan sahibi biriyle evlenmen pek kolay değil. Yani AI topraklarının sana geçeceğini göre göre gidip senle evlenmez. O kadar basit değil oyun.

Yapabileceğin şey belli bir konuma gelebilecek biriyle evlenip ardından o kişinin o konuma gelmesini sağlamak. Bunun dışında öyle Fransa Kralıyla İngiltere Kraliçesini evlendirdim böylelikle İngiltere de bana katılmış oldu gibi bir gameplay söz konusu değil.
Orasını farkettim de üstteki yazdığım şeyleri de merak ediyom mümkünse. :smile:
Sic Parvis Magna
Ara
Bende Ck2 ogrenmeye calisiyorum. Forum rehberlerinden faydalandim bayagi ama eksik konular var rehberi yapilmasi gereken.Gercekten biri soyle 400 tips seklinde birsey hazirlasa cok mahbule gececek.Bunun disinda @altnkurt `un sordugu sorular benim de merak ettigim konular birisi cevaplarsa sevinirim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.