CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Böyle bir konunun halen açılmamış olamaması ilginç, neyse ilk soruyu ben sorayım.  :D

Çok basit olacak biliyorum ama bulamadım ::( , yahudilerden nasıl borç alıyoruz ?
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
Decisions kısmından alınıyor, sanırım Sons of Abraham eklentisi gerekebilir.

EDIT : DLCleri karıştırdım :p
Eklenti olmadan mümkün değil mi ?
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
Noble çağırma varken bir Yahudi çağırmak neden yok ? Eventlerle 40 yılda bir Yahudi geldi, onu da yanlışlıkla zindana attım.  :)

Bir de din değiştirmeyi basitleştiren bir mod var mı ? Yakın coğrafya'daki dinlere eventler gelmese bile bir sekmeden geçebilsek güzel olurdu.
Ara
(03-08-2015, 16:12)forgiven : Eklenti olmadan mümkün değil mi ?

http://www.ckiiwiki.com/Decisions

Burada Borrow diye arama yaparsan Borrow money from jews decisionu için gerekenler yazıyor.
Sağda Sons of Abraham DLC sinin şart olduğu yazıyor.

(03-08-2015, 16:17)Moses : Noble çağırma varken bir Yahudi çağırmak neden yok ? Eventlerle 40 yılda bir Yahudi geldi, onu da yanlışlıkla zindana attım.  :)

Bir de din değiştirmeyi basitleştiren bir mod var mı ? Yakın coğrafya'daki dinlere eventler gelmese bile bir sekmeden geçebilsek güzel olurdu.

Din görevlini kültür araştırmaya gönderirsen ciddi bir oranda eski kutsal kitapları araştırırken heretic dinine geçiyor, sana söylüyor eski bir mezhep buldum ona geçtim diye o eventte istersen sen de onu takip edip din değiştirebiliyorsun.
(03-08-2015, 16:25)Duman : Din görevlini kültür araştırmaya gönderirsen ciddi bir oranda eski kutsal kitapları araştırırken heretic dinine geçiyor, sana söylüyor eski bir mezhep buldum ona geçtim diye o eventte istersen sen de onu takip edip din değiştirebiliyorsun.

Bak bunu ilk kez duydum. Kültür araştıma hangi görev ve kültürde varmı?
Ara
Konsey kısmında en altta din görevlisi bulunuyor, oradan kültür teknolojisi araştır diye gönderirsen din adamın araştırması esnasında farklı bir mezheple ilgili bilgilere ulaşabiliyor bu da söylediğim eventi tetikliyor.
İktayla feodalitenin farkı ne? Birde ben nomandlarla oynarken nasıl iktaya gecebilirim?
Ara
Genel olarak Müslüman/Hristiyan farkı. İktayla yönetilenlerin tek bir veraset şekli var o da Müslümanlardaki veraset şekli, feodaller farklı veraset sistemleri arasında geçiş yapabiliyorlar. Müslümanlarda yanlış hatırlamıyorsam düklüğü geri almak tiranlığa sebep olmuyordu, aynı zamanda İktada kanunları piety ile geçiriyorsun.

Aralarındaki teknik fark ise Feodal yönetimdeki karakterler tapınak bölgeleri kontrol edemiyorken İktalar edebiliyor.
Arkadaşlar bu nomandların subjugation, invasion, subordination cbleri açıklıyacak olan var mı? İnvasion ile bir devlete savaş açtım pers diyarı için skor yüzde yüz oldu barış yaptık. Bazı topraklar şahsıma geçti bazıları eski vassallarda kaldı. Neye göre oluyor bu? Ben nasıl bütün toprakları şahsıma geçirecek bir antlaşma yaparım?
Ara
Subjugation: Bir ülkenin hükümdarını kendi himayenize alırsınız. (vassalın olur ve senin topraklarına katılır, ama yönetim hala onda olur.)
Subordination: Hedeflediğiniz topraklar size geçer, yerleşim varsa yıkılır, boş arazi olur.
Invasion: Nomad'ken nüfusun sınıra çok yaklaşırsa (%90 oranı) herhangi bir yeri işgale başlayabilirsin. İşgal ettiğin her toprak savaş sonu ülkene geçer. Savaş hedefi dışında işgal ettiğin topraklar sana geçer, hedef içinde olanlar eski sahiplerinde kalır (savaştığın ülkenin hükümdarının sahip olduğu topraklar sana geçiyor.)

(Subordination sekmesinden %100 emin değilim. )
Ara
(23-08-2015, 01:47)brk007 : Subjugation: Bir ülkenin hükümdarını kendi himayenize alırsınız. (vassalın olur ve senin topraklarına katılır, ama yönetim hala onda olur.)
Subordination: Hedeflediğiniz topraklar size geçer, yerleşim varsa yıkılır, boş arazi olur.
Invasion: Nomad'ken nüfusun sınıra çok yaklaşırsa (%90 oranı) herhangi bir yeri işgale başlayabilirsin. İşgal ettiğin her toprak savaş sonu ülkene geçer. Savaş hedefi dışında işgal ettiğin topraklar sana geçer, hedef içinde olanlar eski sahiplerinde kalır (savaştığın ülkenin hükümdarının sahip olduğu topraklar sana geçiyor.)
(Subordination sekmesinden %100 emin değilim. )
Teşekkürler (Y)
Ara
Retinues alamıyorum. DLC var, hiç retinues yok , 257 sınır var ama alamıyorum en erken başlangıçtan başladım(tüm dlcler var). Farklı bir bina ya da araştırma mı gerekli ?
Ara
Hoşgeldin forumumuza.

Retinuelerde seçebileceğin her birim farklı retinue limiti kullanıyor. Bu limiti şuradan görebilirsin :
http://www.ckiiwiki.com/Retinues#List_of_retinues (Retinue cap usage kısmı)

257 retinue ile üretebileceğin bir birim bulunmadığı için alamıyorsun.
Çok teşekkürler bu cap usage olayını oyun içinde öğrenemiyoruz sanırım
Ara
Kız kardeşimi nasıl hapse tıkarım?
Ara
Rival nasıl oluyor arkadaşlar istediğimiz bir adamı rival yapabilirmiyiz? [Hadi bakalım :)]
Ara
Rivaller eventlerle, o karakterin yakınını öldürmen ve bunun açığa çıkması veya karısını ayartmaya çalışıp bunun açığa çıkması sonrası oluyor, oyun içerisinde rakip/arkadaş seçme yok ancak bu dediğim eylemleri yaparak kolayca o kişiyi kendine rival yapabilirsin.
Evet gerçekten hızlı oldu :) Cevap için teşekkürler (Y)
Ara
1-)Hristiyanlarda Invasion atmak için neler gerek? (piety, prestij vs)
2-)Ben Kudüs Emiriyle oynuyorum İmamıma Kudüste araştrıma yaptırtsam Tevratdan ayetlerin yazılı olduğu bir tomar vs bulabilir mi yoksa illaki İslamın bir mezhebi mi olmak zorunda?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.