CK3 - Hanedanlarınız
Rurik hanedanaıyla kurulan Russia.

Ama nedense "Land of the Rus" başarımını alamadım :(

34436379613323287EEEE563B626223362301F95
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yalnızca İmparator olma yolunda ilerlediğim VLADİMİR ÇARLIĞI ile sizlerleyim..

Fwb1e1.jpg

İmparatorluğumuzun soyunun devam etmesi için yaklaşık 20 yıllık evlilik hayatımızda elimizden geleni yapıyoruz ve sonuç 12 Çocuk..

XPVx6q.jpg

Ayrıca random olarak Emine isminde kız kardeşim doğdu. :D
[+] 4 üye MisafirOyuncu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kont Eudes ile başladığım oyunda bir nesil sonrasında tahta oturabildim. Kral Aimery torununun albino çocuğunun vasiliğini yaparken öldü. 

Başarım almak istiyorum ama başarım için Fransa Kralı olmak gerekiyor. Onu nasıl yapabileceğimi bilmiyorum.
Vir sapit qui pauca loquitur
[+] 1 üye Emirhan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Castil - Roma

1158310_screenshots_20200908040609_1.jpg
[+] 6 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Castil - Roma - World Conquest

D38AFAF4B558AFA03D78E8C246B609F4784E4549
[+] 8 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@BeRDuSH ... Ve Dünyaya huzur gelir. :)
[+] 1 üye MisafirOyuncu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Zirid Hanedanlığı 1066 dan 1330 a avrupada islam sancağını dikiyoruz Tours bozgunun intikamı alınıyor avrupanın müslümanlaşmasının önü açılıp şarlmanın torunlarını ağlatıyorum daha 1453 çok var bakalım neler olucak.
L7ZF9f.jpg

Uimo5H.jpg
[+] 6 üye exper1998 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20200917185449_1.jpg

Burgonya Krallığım. Provence düklüğünden kuruldu. Kudüste kız kardeşim var ve dahi olan oğlum şuan Fransa Kraliçesi ile evli durumda.
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hacı Fernando ile İspanya'da hristiyanlığı yayarken bir yandan da haçlı seferlerine katıldım. Haçlı ordusunun başına Fransa kralı ile evlendirdiğim kardeşimi atadım. Sefer başarı ile sonuçlandı yeni kurulan Kudüs krallığının başına kardeşim Sancha Sanchez geçti. Eğer istersem Kudüs krallığı ile oyuna devam edebiliyorum ama sanırım yola Hacı Fernando ile devam edeceğim.

2020.09.18-08.19.png

2020.09.18-08.32.png?width=1204&height=677
[+] 5 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
dXrJzq.jpg

Bohemya Düklüğü - Bohemya Krallığı - Kutsal Roma

Sürekli vasal isyanları patlak verdiği için büyük imparatorluklarla oynamaktan sıkılarak açtığım Bohemya Düklüğü oyunumda bir anda kendimi hem kutsal, hem Roma, hemde imparatorluk olabilmek için savaşırken buldum. 

Tahta oturduğumda İmparatorluk paramparça olmuş, büyük vasallar bağımsızlıklarını kazanmıştı. Ama ülke liderini elektörler kendileri seçtiği için olsagerek ben imparator olduktan sonra hiç vasal isyanıyla karşılaşmadım. Bu sebeple ilk zamanlar kolayca imparatorluğu birleştirip daha sonra toprakları hızlıca genişletebildim. Ama bir zaman sonra sürekli minik minik kontluklar için savaş sebebi bulmak can sıkıcı olmaya başladı. 10-12 ayda sadece 1 tane kontluğa claim atabilmek bu kadar büyük ülke için yorucu ve sıkıcı geldi. Zaten son 100 yılım varislerimi imparator yapabilmek için elektörlere entrika kurmakla geçti. 

Sonuç olarak şu ana kadar en zevk aldığım oyunum oldu. Bohemyayı kolay bir devlet olarak tavsiye edebilirim. Aynı şekilde benim gibi vasal isyanları yüzünden İmparatorluk oynamaktan kaçınan varsa, HRE nin yönetimi oldukça basit.
[+] 3 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20200919181359_1.jpg

Vikinglerin bu kadar kolay/güçlü olmasını hiç beklemiyordum. Diğer norsların neredeyse hepsini diplomatik vassallamayla aldım ve iskandinavya dışında yaptığım tek fetih irlandada tek bir kontluktu. Vasallar bulgaristana bile gitmiş.
[+] 3 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda en beğendiğim soy amblemi Hadariba'da olduğundan onunla başladım ve oldukça ilerledim. Fakat kısır döngü gelirim çok düşük maalesef. Bir türlü yükseltemiyorum :(
u4boqF.png
yıl 1150
[+] 2 üye Unicorn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hacı Fernando tüm İspanya'yı katolikleştirdi. Haçlı seferlerine katılarak Suriye ve Katolik Macaristan'ı kurdu ve bu ülkelerin başına kendi hanedanından kişiler atadı. Dini idol olduğu için kendi kanını kutsadı ve kutsal tarikat kurdu. Mağrip krallığını ele geçirerek ülke sınırlarını Afrika kıtasına taşıdı. Şöhret seviyesi o kadar arttıki yaşayan efsane olarak biliniyordu. Hacı Fernando 76 yaşında hayata gözlerini büyük imparator olarak yumdu, yerine oğlu ayyaş Garcia geçti.

Kudüs ve Fransa krallıkları birleşti ayrıca Kudüs garip bir şekilde Fatımi'lere saldırarak Mekke'yi ele geçirdi bu yüzden cihat ilan edildi. İspanya'daki bazı topraklar Suriye krallığına katıldı, haçlı ordusunun başına kimi atadığımıza dikkat etmek gerekiyormuş. Hanemizin şöhret seviyesi aile üyelerinin yüksek mevkilerde olması sebebi ile baya yükseldi. Garcia'nın herkül gibi özelliği var karısı da dev her iki özellikte dövüş gücünü ciddi derecede artırıyor. Bu yüzden hane ağacından kan bağı özelliklerini açtım bakalım nasıl çocuklar doğacak.

C2789195C8794BCD5C9A8A6FDC0F1E60C7166C53

255BCE57F07EAE19C62E9A89FBB76E293293CB1A

778517011BA52407EA3D9A884A47FA0BCABD7D6C
[+] 3 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
v6s1Ru.jpg

Munster Düklüğü - İrlanda Krallığı - (arada kısa bir zaman Galler Krallığı) - Britanya İmparatorluğu

Verasetle kalan topraklar yüzünden ülkenin doğu sınırları iğrenç bir görüntü oluşturdu. Düzeltmek için minik minik biir sürü kontluğa claim atmak gerektiği için bıraktım. 

Oyunda herşeyi çözdüm; para sıkıntısı çekmiyorum hatta (resimde de gördüğünüz gibi :P) parayı harcayacak yer bulamıyorum, vasallarımın gönlünü hoş tutuyorum, büyük büyük düşmanları blitzkrieg taktiği ile birkaç aya düşürebiliyorum ama bir türlü hızlı bir biçimde claim atma olayını yapamıyorum. Devletim, etrafındaki tüm ülkeleri tek başına alabilecek kadar güçlü ama savaş sebebi oluşturmaya çalışmaktan topraklarımı istediğim gibi büyütemiyorum. Belli bir süreden sonra tüm zamanım konsey ekranında piskoposla claim atmakla geçiyor, devlette yapacak hiçbir şey kalmıyor. Bu durum da oyunu sıkıcılaştırıyor.

Umarım DLC ile daha rahat claim atabilme imkanı getirirler.
[+] 2 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O Bizans ne olmuş öyle?

Ben claim konusuna katılmıyorum. Tam tersine claim atmak bana fazla kolay gibi geldi. Oyunu 50 saat oynadım ve bir kontlukta hak iddiası elde etmeye çalışırken hiçbir zaman başarısız olmadım. CK2'de ise bu yöntem uzun ve riskliydi. Bence oyun kontlukta hak iddia etmeyi zorlaştırarak oyuncuyu evlilik ve hanedan oyunları yoluyla hak iddia etmek durumunda bırakarak daha ödüllendirici deneyimlerin yolunu açabilir.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Attila the Hun

Bizans tek kurşun atmadan bu duruma geldi. Nasıl bir hanedan sistemi kurdularsa etrafındaki ülkeler patır patır Bizansa bağlandı.

WC atmak kanser eder ama bu durumda. Diplomatik gitsen binlerce ülkeyi kendi hanedanına baglayamazsın. Askeri gitsen binlerce kontluğa claim atmak zorundasın.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O biraz da oyundan ne beklediğine ve ne tarzda oynamayı sevdiğine bağlı tabii. Şahsen oyunlarımda hedefler koyuyorum, "Leon ile İberya'yı birleştirip Reconquista'yı tamamlayacağım." gibi. Bu hedeflere ulaştıktan sonra ya o kayıta devam etmiyorum ya da topraklarımı genişletmekten ziyade diğer tahtlara da kendi hanedanıma mensup olanları geçirmeye çalışıyorum.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Attila the Hun

Ben de o şekilde hedefler koyuyorum. Örneğin bu oyunum icin ilk hedefim Britanya İmparatorluğu kurmaktı ve kısa sürede kurdumda. Ama Britanyayı kurduktan sonra o oyunu kapatırsam Britanya kurmanın ne anlamı kalır ki ? Savaşmadan oturup entrika çevirmek, hanedan işleriyle uğraşmak beni sıkıyor. Bu yüzden sürekli savaşıp ülkeyi genişletmeye çabalıyorum. Ama claim olayı yüzünden bir zaman sonra zevk alamıyorum oyundan. Ben claim olayına bir çözüm gelse iyi olur derken kendi zevkime göre yorum yapmıştım. Sonuçta oyunu zevk almak için oynuyoruz. Herkesin zevkleri farklı olabilir.
[+] 2 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@royal Guara - Altın kasma rehberi hazırlar mısın ya da tüyolar verir misin? :D
[+] 1 üye Unicorn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
6kOSMa.png
[+] 4 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.