CK3 - Hanedanlarınız
unknown.png

unknown.png

Lingua Franca başarımı için olan oyunumda başarımı sonunda aldım. 867 Abbasi olarak başladım. 867 seçmemin sebebi daha az feodalize olmuş krallık olması. Abbasi seçme sebebim ise 867de başlangıç olarak en güçlü bulduğum ülke olması hem doğu hem batıya eşit uzaklıkta olmak istediğimden bizans ya da abbasi seçecektim abbasiyi seçtim.
t8nubAh.gif
[+] 4 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20220219123026_1.jpg

20220220215035_1.jpg
Büyük oğlan eşime sarktı. Mevcut hükümdar ölünce toprakların çoğu bu oğlana kaldı. Kılıç Arslan babasının ahını aldığından olsa gerek, bunun büyük oğlan da gitti anasını ve dükün diğer eşlerini tek tek kesti.

İşin kısası bu başarım beni baya zorladı. Hala da yapabilmiş değilim.

Vir sapit qui pauca loquitur
[+] 1 üye Emirhan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Enteresan oyunlar dönüyor. 3 sezonluk dizi çıkar bu oyundan. :joy:
[+] 1 üye Xitan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Selçuklunun en azından Erzurumu almadığı bir oyunda o başarımı alman zor. Ben Suriye krallığı üzerine gidip kral oldum ve selçukludan ayrıldım. Sonra Anadoluya girip başarımı aldım. Ama Alparslan Anadoluya ikinci seferi yaparsa o zaman bizans baya güçcüzleşiyor o zaman direk bizansa yürünebilir.
Ara
P3Rh2.png
Tam Hayastanı alıp kapıma dayanıyorlardıki dağaldılar. Bakalım kurulanlardan bir tanesi büyüyebilecek mi? Aslında arada İran imp. ile savaştalardı ama sonra baktım İran şahı değişmiş savaş bitmiş. İranı alsalardı güçlü bir İlhanlı olabilirdi fakat şu andan sonra tehlike olabileceklerini sanmıyorum.
Ara
Vay vay vay İlhanlı yerlerde.
Ara
6oaphkf.jpg

Yeni kraldan sonra fazla dayanamadım isyanlara ve merkezde kurulan bir Emirliğe kadar düştüm ama ondan önceki kral ile ülkemin son hali böyleydi. Yeni kral gelince isyan çıkmamasını nasıl önlüyorsunuz fikirlere açığım(Barcelona dolaylarındaki topraklar da bana katıldı sonrasında orayı da benim sayın)
Ara
İsviçre bölgesindeki küçük bir şehirle başladım Önce İsviçre kurdum. Uzun süre sadece ana şehirlerime yatırım yaptım. 10 ducat gelir elde ettiğim şehirlerim dahi vardı. Sonra KRİ İmp. seçildim. KRİ'de istikrar sağladıktan sonra İtalya,Britanya,İberya ve Fransa bölgelerine genişledim. Kutsal seferlerde Kız kardeşim Arabistan'ı aldı. Varis yapamadan öldü ve bana kaldı. Ama artık oyun baydı burada bırakıyorum.

Britanya.png?width=1043&height=586
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Tall play Britanya 

f3lwc3m.jpg

g3pxh1o.jpg

5v5tk5v.jpg
[+] 4 üye Norse nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anadolu'da küçük bir düklükle başladım. Önce Anadolu'daki Krallık unvanlarını topladım ondan sonra Balkanlar'da genişledim. Bizans unvanını hızlıca aldıktan sonra casuslukta iyi olan İmparatorlarım sayesinde Hak iddasına sahip nice varisleri kaçırdım. Bu da genişlememi bayağı rahatlattı. Ayrıca kültürel reformlarım sayesinde aynı kralla bir çok kez krallık için kutsal savaş ilan etme imkanım oldu. Bu da doğuda hızlıca genişlememi sağladı.

Roma kurulunca ve Büyük bölünme düzeltilince yapacak bir şey bulamadım ve bıraktım.
Ara
Roma kurunca renk değişmesi lazım.
Son yama ile haritadaki rengini istediğin gibi ayarlama gelmişti, ondan pembe olabilir. Ben de oynadığım ülkelerin rengini değiştiriyorum genelde.
WhaW8Am.gif
Ara
Bu renk Roma'nın rengi zaten. Bizans'ın rengi daha koyu.
Ara
Tall Play Bohemya. Tall play baya op bu patch. Sadece 2 düklük ile elde ettiğim güç.

6boicel.jpg
Ara
Filistin'de küçük bir devlet olarak başladım. Önce Yahudi oldum sonra kendi mezhebimi ilan ettim. Ardından İsrail'i ilan ettim ve büyüdüm de büyüdüm ama artık sıktı. Yapacak başka bir şey kalmadı zaten.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
nkAzTUd.jpg
[+] 4 üye Cengo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tutorial Island olarak gecen Irlanda'da 867'de oyunu ogrenmek icin baslangic yaptim. Bence tutorial island olmak icin biraz fazla zorlu olmus Ireland. Surekli yagmacilar, Iskandinav isgalciler vs. Yine de eglenceli bir oyun oldugunu soyleyebilirim.

R62nGpz.jpeg
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
867'den ziyade 1066'da "Tutorial Island" diyebiliriz.
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1WMDSlW.jpeg

Iberian Struggle'i denemek icin bir Ispanya'da musluman bir kontluk ile actigim oyun, gayet keyifli idi. 

gpE3b81.png

Ilk defa ironman oynadigim icin diger ufak tefek basarimlarda dahil 29 tane basarim aldim. Oyunu kavramak icin guzel bir oyun oldu.
Maalesef baslangicta Magribi bir karakter secme hatasina dustugum icin Al-Andulus basarimi gelmedi.

Hemen hemen tum buluslar acildigi ve bundan sonra sadece kralliklari yutma oyununa dondugu icin biraktim.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Almanya'da küçük bir kontlukla kendi yarattığım karakterimle başladım oynamaya oyunun başında Papa üzerindeki güçlü kozum sayesinde ilk olarak Lotharinya Krallığında hak iddia edip sonra fethedip daha sonra entrika ve hilelerle Bavyera ,Almanya ,Fransa ,İtalya ,İngiltere Krallıklarını ve Bizans İmparatorluğunu ele geçirdim. Entrikalarla ve hilelerle genişlemek, kendi dinini kurup kültürüne ''Kılıç Zoru'' (Sword By Sword) özelliğini kazandırıp sağa sola saldırmaktan daha eğlenceli.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.