CK3 - Min/Max Papalık Oyunu
İlk ve belki de son rehberim, bu rehberde 867 başlangıcı multiplayer oyununda 113 yılda nasıl Roma Imparatorluğunu kurup tüm oyuncuları vassal yapabileceğinizi, custom din kurup oyunun büyük çoğunluğuna kısa sürede yaymayı, aynı zamanda oyunu para, teknoloji, gelişmişlik ve ordu alanında domine etmeyi ve oyun boyunca uygulanan taktikleri göstereceğim. Bu rehberde hiçbir exploit veya normal multi oyunlarda yasaklanan taktikleri kullanmadan ve muhtemelen Youtube'da kolayca bulamayacağınız oynanış şekillerini örnekler ile göstereceğim.

Disclaimer: Bu rehber Rekabetçi oyun tarzına uygundur.

Oyun sonu haritası:

20230220222603_1.jpg

Oyun sonu din haritası:

20230220231531_1.jpg

Oyuncu diplomasisinden önce kendi ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkartıyoruz.

Oyun başlangıcı:

Oynadığımız multide tüm oyuncular Viking başlayıp macera atmak zorundaydı, macera atarken Latium yani Roma'yı hedef aldım, oyun başında Papa'yı yenmek zor bu yüzden 1500 Kıdemli Vareg oluşturana kadar güçlenmeyi bekledim aynı zamanda Jomsviking gönüllülerini topladım. Viking olarak prestij kazanmanın en kolay yolu sarı gözüken yani neutral ordulara saldırmak, bu ordulara saldırabilmek ve yüklü prestij kazanmak için ordusu size hemen hemen eşit krallıklara yağmaya gidip ordularını öldürüyoruz, neutral orduları kestiğimiz için kazanılan prestijin hepsini sayı değeri olarak alıyoruz (normal savaşlarda sadece şöhret seviyesi barını arttırır) bir noktadan sonra her savaş 1000 prestij kazandırabiliyor, size eşit veya daha yüksek orduları yenebilmek için kazandığınız prestijle Kıdemli Vareg alıyorsunuz, oyunun başında Kıdemli Vareg'den daha güçlü bir birlik yok, aynı zamanda Jomsviking kurmak için gerekli topraklardan 1 tanesini alıp Jomsviking kuruyoruz bu da bize oyun başında 1500 Jomsviking ordusu kazandırıyor.(Din puanı yetmez ise yağmada kaçırdığımız katolikleri din puanı için öldürüyoruz)

En güçlü kültürü kurmak:

Viking olarak güçlenip Latium'a saldırdıktan sonra (bu üstteki yöntem ile fazla zaman almıyor) yerel yöntemleri benimsemiyoruz, kültür ve din değiştirmeden yeni kültürümüzü kurmak için Hollanda kültürüne sahip 1 toprak alıyoruz, bununla uğraşmak istemeyenler bekleyip custom kurabilir fakat en iyi yöntem bu. Yeni kültürümüzü kurarken aşağıdaki traditionları seçiyoruz(Kılıç Zoru hariç, onu kültürü kurduktan sonra ekleyeceğiz) kültürü kurduktan sonra Hollandadaki toprağı farklı kültürde bir karaktere verip özgür bırakıyoruz, yeni kültür sadece başkentimizde yani Roma'da kalacak ve bu şekilde Roma'nın gelişmişliğini kullanarak kültürümüzü hızlıca geliştireceğiz.

image.pngimage.png

Yeni kültürümüzde asıl önemli olan gelenek Çiftçi geleneği, bu geleneği almamızın 2 sebebi var;
  1. Tarım alanı buffları:
    Tarım Alanlarında
    Gelişmişlik artışı: +30%
    Tarım Alanlarında Bina İnşa Etme Maliyeti: -20%
    Tarım Alanlarında Milis Büyüklüğü: +10%

2. Asıl önemli olan ama çoğu oyuncunun atladığı kişilik özelliği buffları:
    Çalışkan özelliğiniz varsa: Tarım alanlarında Yerleşim Vergileri: +20%
    Sabırlı özelliğiniz varsa: Tarım Alanlarında Yerleşim Vergileri: +20%
    Atletik özelliğiniz varsa: Tarım Alanlarında Gelişmişlik Artışı: +20%

Bu yüzden rehberlerin aksine asıl S-tier gelenek Çiftçi geleneğidir.
Bu kültür ile beraber varisimizi yukarıdaki 3 özelliği olana kadar eğitiyoruz, olmazsa yeni çocuk eğitiyoruz. Bu oyundaki 2. karakterimin özellikleri bu şekildeydi:

image.png

Bu buffların sonucunu en son göstereceğim fakat ne kadar güçlü olduğu şimdiden anlaşılmıştır.

En güçlü dini kurmak:

Kültürümüzün temelleri hazır, şimdi ise Roma'da olmamızın sebebi ve bize altın, ordu gücü, gelişmişlik ve bu sayede teknoloji katacak custom dinimizi kuracağız. Önce din kurmayı kolaylaştırıyoruz, İdare ağacından Mimar'ı aldıktan sonra(her oyuncu önce Mimar alana kadar İdare ağacından gider) Öğrenim ağacında en sağdaki Teolog kısmından Peygamber yeteneğini alıyoruz bu bize -50% daha az din kurma maliyeti veriyor, kuracağımız din biraz tuzlu olduğundan önce bunu alıyoruz.

Dinimizin özellikleri:

image.pngimage.pngimage.png

Öğretiler:

1. Anikonizm:
    - Tapınak Binaları İnşa Süresi: -33%
    - Tapınak Binaları İnşa Maliyeti: -33%
    - Tapınak Yerleşimi İnşa Süresi: -33%
    - Tapınak Yerleşimi İnşa Maliyeti: -33%

2. Silahlı Hacılar:
    - Haçlı savaşı açabilmek için.

3. Megalitik Yapılar:
    - Gözüken Tepelik buffları hiçbir işimize yaramayacak, asıl önemli olan kiliselere ekleyebileceğimiz megalitik yapılar.

Ana İlkeler:

Ruhban sınıfının atanmasını Dünyevi, Geri Alınabilir yapıp Mezhep Lideri özelliğini Dünyevi ve Ruhban Sınıfı Geleneğini Laikat yapıyoruz, ben aynı zamanda çok eşlilik ekliyorum o sizin zevkinize kalmış. Asıl amacımız tüm kiliseleri kendi üzerimize almak.

En güçlü ekonomi:

Geldik gözlerinizi ışıltacak kısıma, kurduğumuz din sayesinde Roma'daki tüm kiliseleri(Vatikan dahil) üstümüze alıyoruz, Roma'da 2 önemli special building var bunlardan birisi Aurelian Surları bu bize +15% Yerleşim Vergileri verecek, diğeri ise Büyük Katedral bu da kontluk içerisindeki tüm yerleşimlere ki bunlara bizim aldığımız kiliseler de dahil(Roma'da 4 adet kilise kurabiliyoruz) +20% Yerleşim Vergileri katacak ve kurduğumuz kültür sayesinde tüm kiliseler Tarım Alanında olacağı için ekstra ekstra güçlendirilmiş bir şekilde kullanacağız, kültürümüzdeki Deniz Arazileri geleneği de aynı zamanda Tarla ve Konakları geliştirdiğimizde yüzdelik bufflar sağlayacak.

Örnek:
image.pngimage.pngimage.png

Bu yöntemler ile zaten Roma toprağınız tek başına size +70 civarı gelir sağlayacak bunun dışında İtalya'da tarım alanı olan Napoli ve Salerno kontluklarını da alabilirsiniz bufflar oralarda da geçerli olacaktır, yine en yakın altın madeni olan Sardinyadaki Cagliari kontluğunu da alıp altın içinde yüzebilirsiniz.

En güçlü ordu:

Bu ordu ile 7 oyuncuya karşı savaşıp, sadece 3400 özel asker çıkartıp 100 asker kaybederek 18000'lik orduya wipe atabilirsiniz, evet.

image.png

Öncelikle kültürünüzü Doğu Roma Mirası olan bir kültür ile melezliyorsunuz, ben bu örnekte İsrailliler ile birleştirdim çünkü o zaman gelene kadar Roma İmparatorluğunu kurup oraya kadar genişletmiştim.

Savaş kültürü: 

image.png

Şimdi, Doğu Roma Mirasını neden aldığımızı zaten anlamışsınızdır, Katafrakt ve +2 Ağır Süvari Büyüklüğü. Buraya gelene kadar teknolojide de önde olacağınız için herkesten önce Hane Askerleri teknolojisini açarsanız 10x7'lik yani her birlik 500 olmak üzere 3500 Katafrakt oluşturabilirsiniz. Şimdi sıra bu Katafraktları oyunun en güçlü birliği haline getirmek, bunun için Roma'daki tüm kiliselerimize Tarım Arazisinde oldukları için Ordu Arazileri yapıyoruz, her biri +10% hasar arttıracak, Napoli ve Salernoda da ekstra olarak yapabilirsiniz, bu binaların üstüne Kapua, Salerno ve Sardinya düklüklerine Mızrak Dövüşü Alanları düklük binasından yapıyoruz bunların da her biri +15% hasar bonusu verecek, dayanıklılık ve takip bonuslarını hiç saymıyorum. Bunları yaptığınızda 300'den fazla hasara ulaşan 3500 kişilik Katafrakt ordunuz karşılaştığı tüm orduları wipelamaya hazır. 

Buna ekstra olarak en güçlü şovalyeleri toplamak için "C" ye basıp şu filtreyi yapıyoruz:
  • İlişki: Hepsi
  • Diplomatik Menzil: İçerisinde
  • Hükümdar: Hayır
Ve Dövüş yeteneği ile sıralayıp saraya gelmeyi kabul eden kaslı erkekleri sarayımıza alıp şovalye yapıyoruz.

image.png

Ve kontrolu düşük kontluğunuz yoksa her zaman Mareşal görevini Komutan Eğitme yapıyoruz, 32 Askeriye yeteneği olan Mareşalim +32% Şovalye verimliliği ve Katafrakt hasar bonusu veriyor

En gelişmiş kontluk:

Roma'da zaten büyük bir avantaj ile başlayacaksınız fakat bu avantajı daha da arttırmak için Custom dinimizde Megalitik yapılar almıştık, bu binalar kilise binalarıdır ve her biri son seviyede yani 8. seviyede +35% Gelişmişlik artışı verir, oyunda alabileceğiniz en yüksek gelişmişlik buffu ve bundan 4 kiliseye de yaptığınızı düşünün, her biri ekstra olarak +0.07 Gelişmişlik artışı veriyor ve Erken Orta Çağ döneminde 8. seviye yapabiliyorsunuz, bunlara Çiftlik geleneğinden aldıklarımıza da eklediğimizde -5.45 debuff alsanız dahi +10 gelişmişlik artışı alacaksınız.

image.pngimage.png

Gördüğünüz gibi bu binayı inşa etmek 28 altın. Bu sadece bu binaya özel değil, dinimize Anikonizm eklediğimiz için Kışla yaparken de 28 altın vereceksiniz ve 3 ay sürecek.

image.png

Oyuncu Diplomasisi:

Diplomasi bir CK3 multisinde en önemli şeydir bu yüzden bu oyunda uyguladığım diplomasiyi de kısaca anlatıyorum, bu kadar güçlendikten sonra tüm oyuncular tarafından hedef alınmak kesindir unutmayın en güçlü siz olursanız her zaman sizi hedef alırlar, herkes düşmanınız bu yüzden acımak yok fakat bunları agresif görünmeden yapın ki erkenden fişinizi çekmesinler. Oyun boyunca güçlenmek için ittifaklar yapabilirsiniz ama bu ittifakların geçici olduğunu unutmayın.

Peki bu multide nasıl sadece 1 savaş ile tüm oyuncuları kendi dinime alıp vassal yaptım? CK3 multisinde en büyük rakibiniz 2. en güçlü oyuncudur, diğer oyuncular sizinle birlikte olmaya daha yatkın olabilirler.

Bu oyunda en güçlü 2. oyuncu Bohemya oyuncusu idi fakat kurduğum din Megalitik Yapılar sayesinde özellikle Bohemya için tepelik buffları ile çok yarar sağlayacağı için din kurduğumda ilk katılan oyuncu Bohemya oldu, en güçlü 2. oyuncuyu da tarafıma aldığım için İtalyayı toplayıp Papalığı yokettim, diğer oyuncular en güçlü 2 oyuncuya ses çıkartmadı ve para alabilecekleri Papa kalmadığı için büyük hazinemden altın göndererek yeni dinimin sadık üyeleri olmalarını sağladım.

Bizans oyuncusu da tek Orthodox kaldığı için Büyük Kutsal Savaş tehdidiyle yeni dinimize onu da dahil ettim, gerekli toprakları alarak Orthodoxluğu yıkarak tek Hristiyan dini olarak kendi dinimi ilan ettim bu noktadan sonra İspanyadaki müslüman oyuncu dahil herkes katılmayı kabul etti zaten. İngiltere, Fransa, İsrail gibi güçsüz fakat potansiyeli olan ülkelere de vassal olmaları şartıyla para ve asker yardımı göndererek "Papalık" yaptım. Bana vassal olmayı reddeden 2. en güçlü oyuncu Bohemya ile savaşarak zorla vassal yaptım ve multiyi tek imparatorluk altında bitirdik.

Tabii ki her oyuncunun diplomasi şekli farklıdır, sadece örnek gösteriyorum.

Sorularınız varsa bekliyorum.

İlk karakteri koymayı unutmuşum, ilk ekran görüntüsünden 80 yıl öncesi oyuncu haritası:

20230212224407_1.jpg

2. karakterdeki kişilik özellikleri ve diğer tüm yöntemlerden aldığımız bufflar ile 3 topraktan Roma İmparatorluğuna çıkıyoruz
[+] 7 üye murtiurti4 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.