CK3 - Royal Court İlk İzlenimleriniz
header.jpg?t=1644339738

Royal Court DLC'si ile ilgili ilk izlenimlerinizi bu konu altında paylaşabilirsiniz.
Ara
İlk 2 saatlik izlenimlerim şu şekilde:

-Yapay zeka durmadan yeni kültürler oluşturuyor oyunun sadece ilk 30 yılında en az 7 yeni kültür oluşmuş olabilir oyunumda. Bu kadar yaygın olması hoşuma gitmedi.
-Court'un arayüzü tam ekran olduğundan oyun akarken courttaki eventleri okuyup seçmek çok zor geldi court eventlerinin tamamında oyunu durdurdum. Multiplayer deneyimini baltalama olasılığı çok yüksek duruyor.
-Bizans'a sanırım dengeleme gelmiş yaklaşık 100 yıl süren oyunumda 5 bin askeri daha geçemedi. Dengelemeye ek olarak sanırım bazı kültürlere yeni kıyafetler ve taçlar gelmiş bunlardan biri de Bizans İmparatorunun tacı gibi geldi gözüme.
-Artifactler konusunda courta dizmek ayrı bir dert başkasına hediye etmek ayrı bir dert kendi kullandığım artifactler ne en yukarıda kümelenmiş şekilde ne en altta kümelenmiş bir şekilde. CK2'ye göre çok fazla artifact olduğundan hediye vermeyi daha doğru buldum ama bunu yaparken de vermek istediğim şeyi bulmam çok uzun sürüyor.
-Court eventlerinde bazı şeyler çok fazla renown ve prestij verebiliyor. Bunları ilerideki yamalarla dengelerler diye düşünüyorum.

Sonuç: Hayal ettiğim kadar kötü bir eklenti değil ama iyi de bir eklenti değil. Eklenti denilebilecek kadar yenilik göremedim. CK3'ün şimdilik CK2'den daha iyi olduğu tek şey bana göre multiplayer deneyimi. Ama bu court arayüzünde gerçekleşen her şey(kısaca eklentinin neredeyse tamamı) oyunu yavaşlatmaya odaklı gibi geldi. Bu court mekaniği oyunu durdurmadan nasıl güzelce kullanılır hiçbir fikrim yok. Almaya değecek bir şeyini görmedim almayı düşünen varsa indirim beklemesini tavsiye ederim.
t8nubAh.gif
[+] 1 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hiç sevmedim çok kapsamsız olmuş bence
Ara
Sonunda şunu akıl ettiler
o7ufpP.png
Gelsin Türk Kartalı
Ara
20220210001642_1.jpg

Sürekli gelen şaheseri geri alma talebi, şaheser için kapışma teklifleri bıktırıyor üstüne üstelik hangi şaheseri istedikleri de meçhul

Yapay zekanın sürekli kültür oluşturmasından ziyade beni iki kültürün adını alıp arasına " - " tire işareti koyan isimler rahatsız etti

Şaheserlerin hepsini tek seferde tamir edememek kötü bir olay ayrıca şaheser arayüzü de karışık

Bizans, Yunan kültür gelenekleriyle çok sert şekilde zayıflatılmış

Para da artık çok kolay kazanılıyor sanırım

Artık hükümdar değişimlerinde de vasallar daha az isyan ediyor
[+] 4 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Taht odasının ambiyansını beğendim.
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
Ara
Oyun guncelleme sonrasi bende cok islemciyi ve ekran kartini yorar oldu. Sadece bu oyunda 10 dk icinde pc yi resetliyor neden olabilir?
Ara
Oyuna cila atmışlar gibi. Gözüme çarpan büstlerde ki ışık değişimleri, yeni taç, saç ve bir iki kıyafet iyi görünüyor.
Beklenti altı kaldı benim için. Taht odasını da sadece krallıklar ve imp. kullanabildiğinden, o evrede olmayan bir düklükte oynuyorsanız işlevsiz kalmış.

Kültür oluşturma özelliğini şimdilik sevemedim ama hala geliştirilmesi gerekiyor. @Semavi7 paylaşımını görür görmez seçip karakteri oynamaya başladım. Tek artısı bu olmuş gibi :D

Bir de dil öğrenme seçeneği tatlı olmuş.
Ara
(11-02-2022, 20:56)Unicorn : Oyuna cila atmışlar gibi. Gözüme çarpan büstlerde ki ışık değişimleri, yeni taç, saç ve bir iki kıyafet iyi görünüyor.
Beklenti altı kaldı benim için. Taht odasını da sadece krallıklar ve imp. kullanabildiğinden, o evrede olmayan bir düklükte oynuyorsanız işlevsiz kalmış.

Kültür oluşturma özelliğini şimdilik  sevemedim ama hala geliştirilmesi gerekiyor. @Semavi7 paylaşımını görür görmez seçip karakteri oynamaya başladım. Tek artısı bu olmuş gibi :D

Bir de dil öğrenme seçeneği tatlı olmuş.
Başarımı çok zormuş iflahımı kesti iki gündür tam kafayı kaldırıyorum çat vuruyolar. Yıldım. Aslında sıkıntı Alparslanın Anadolu içine ikinci akını yapmaması. Ya olucak yada imparatorla baş etmemiz için bize daha fazla asker vericek.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dil öğrenme mekaniği görmeyi en çok istediğim mekaniklerdendi. Her ne kadar beklediğim derinliğe sahip olmayacağını günlüklerden öğrenmiş olsam da farklı kültürden gelen görüş eksisini azaltmak hariç elle tutulur bir faydası olmaması hayal kırıklığına uğrattı. Dil öğrenmek çoğu karakterde uzun süren bir olay ve "ben poliglot karakter oynamak istiyorum" denilmediği sürece belli başlı kültürlerle ilişkileri daha yüksek tutmak dışında mantıklı bir seçim gibi görünmüyor. "Güzel bir RP seçeneği" diyebilirsiniz ama yıllarca tek kişisel plan hakkının dil öğrenmeye gitmesi gerçekten kısıtlayıcı.

Saray pozisyonları Royal Court'ta en sevdiğim içeriklerden biri. Pozisyonlara en uygun karakterleri aramak ve onlara özel etkileşimleri uygulamak keyifli. Yalnız ben mi bulamadım bilmiyorum ama karakterlerin Aptitude'larını tam olarak neyin ne kadar etkilediği oyun içinde gösterilmiyor ve bu büyük bir eksiklik. Saray pozisyonlarına dair asıl şikâyetim arayüzüne hiç uğraşılmamış olması. Bu kadar yüksek sayıda pozisyon varken bunları ufacık bir sekmede alt alta sıralamak çok kötü bir tasarım. Onun yerine her pozisyon için birer ikon tasarlanıp pozisyon açıklamalarının uzun uzun yazılmasındansa bunlar bir defada görülebilecek şekilde dizilebilirdi.

Eserler CK2'de uygulamada sıkıntıları olsa da hoşlandığım içeriklerdendi, CK3'e geldiği için mutluyum fakat burada da sorunsuz olmaktan çok uzak. Tabiri caizse bir eser enflasyonu var, her tür ıvır zıvıra ufacık bir bonus verip eser diye oyuna eklemek yanlış bir karar olmuş bence. Eserler daha zor erişilebilen ve belirli bir kalitenin üstündeki nesneler olmalıydı. Saray pozisyonlarının arayüz sıkıntısından maalesef eserler de muzdarip, hem de sayıca çok olduklarından bu sorun daha fazla hissediliyor.

Kültür mekaniklerini fazla kurcalamadım ama genel olarak güzel duruyor. İnternette gördüğüm kadarıyla diğerlerinden bariz derecede üstün gelenekler var, şaşırmadım. Oyuna güzel bir çeşitlilik kattıklarını düşünüyorum. Melez kültür olayını özellikle Doğulu hükümdarlar haddinden fazla yapıyor, ya melez kültür kurmayı zorlaştırmalılar ya da yapay zekânın bu husustaki karar verme mekanizmasını daha kısıtlayıcı hâle getirmeliler.

Son olarak genişleme paketine de adını veren kraliyet sarayı var. Güzel görünüyor, kendi sarayını dekore etmek eğlenceli. Her zaman tahtıma oturup tebaamın dertlerini dinlediğim bir oyun nasıl olurdu diye düşünmüşümdür, ona en yakın deneyimi bu eklenti sunuyor. Fakat öyle ham bir konsept ki görüntünün ötesinde çok bir olayı yok. Oyunun temelinde yatan bir özellik olmadığından saray eventi geldiğinde açtığım, sonra kapattığım ve nadiren baktığım bir sekme. Kraliyet sarayı sekmesini açmak âdeta oyunu yarıda kesmiş gibi hissettirdiğinden rahatsız oluyorum. Kraliyet sarayına erişimi epey kısıtlı tutmuşlar, en azından kabileye özel ahşap bir saray koysalar iyi olurmuş. Modcuların harikalar yaratabileceği bir temel atılması güzel ama bu kendi başına eklentinin değerine etki eden bir şey değil. Singleplayer'da önemli değil ama multiplayer'da oyunu ne denli etkileyeceği aklımda büyük bir soru işareti.

Kısacası birçok açıdan eksiği olan, getirdiği esas içerik olan kraliyet sarayının da daha çok modcuların diğer modcular faydalansın diye yaptığı temel modlar (framework) gibi hissettirdiği ve "güzel görünüyor"dan çok öteye gitmeyen bir eklenti.
IbnE9P2.gif
[+] 7 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
sarayı toplamak çok keyifli, konukların dertlerine çözüm bulmak falan, size gerçekten vassallarımı yönetiyorum hissi veriyor. fakat kısa bir süre sonra monotonlaşıyor, hep aynı şikayetler geliyor sadece sorunu yaşayan kişilerin adları değişmiş.
bunu bekliyordum zaten, fakat çeşitlendirme az kalmış.

şaheser olayı keyifli fakat çok sık şaheser ilhamı geliyor, aynı anda 3 kişide ilham bulunuyor. her yer eşya oldu, yaptırmadan da duramıyorum. saygın kişiler ve tırt kişiler diye ayrım olsa arada saygın bir sanatçıya ilham geldi vs bir bildirim olsa böylece dünya çapında etkili şaheser vs olsa daha keyifli olurdu.

tamir olayı, sanki çok çabuk eskiyor eşyalar, paso onlara para harcamak saçma geliyor, sarayda hangi eşyayı sergiledim, hangilerini sergilemedim yönetmesi keyifsiz bir arayüz.

bunun dışında dil öğrenme mekaniği ve öğrenememe durumlarının olumsuz etkisi bence güzel dengelenmiş.

henüz alt kültür açamadım, biraz fazla gereksiz geldi. sanki kültür değiştirmeye oyun daha çok zorlasaydı, örneğin yıllar geçtikçe, antik irlanda kültürünü reform etmeniz lazım, yoksa lordlar geri kaldığınızdan ötürü size karşı cephe alacak şeklinde bir mantık eklenebilirmiş ya da tam tersi, fazla reform yapmakla da halkı vs kötü etkileyebiliriz.

bir de bu dlcden önce bu kadar çok gelirim olmuyordu, maaşlar - eser onarma - saray giderleri gibi şeyleri karşılayalım derken gelirleri arttırmışlar, çok makul ama sanki fazla artmış. para içinde yüzüyorum.

ironman modu.
[+] 1 üye mertburgu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tahta oturan adamların karizmaları 0, adamların ayağı yere değmiyor berbere giden çocuk gibi.
Ara
Anadolu kartalı başarısı için Adıyaman'da ki oğuz ile başladım,bağımsızlık ilan edip kral olduk.öyle böyle yavaş yavaş Bizans topraklarını almaya başladık. kraliyet odama çok ekstra bi ilgi göstermesem de hızlı bi yükselişle çok çabuk. dünya geneli ilk üçe girdik çoğu zamanda birinci krallık olarak kaldım. Bizans benden hala büyük bir imparatorluk diğer yandan kutsal Roma imparatorluğu varken benim oralara bu kadar kolay çıkmam tat vermedi
Ara
Fikirler güzel fakat uygulamalar her zamanki Paradox vasatlığında ve eğlenceli değil.
Ara
Gereksiz eserleri çöpe atma diye bi seçenek gelmeli acilen. Ya da eser hediye etme mekaniği daha kullanışlı olmalı, bir de courta antikacı vs alınan ekranda sürekli aşağı kaydırmak beni öldürüyor her yeni atama yaptığımızda ekran yukarı zıplıyor sanki çin işkencesi gibi.
[+] 2 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun 2020 de cikti. 2 sene calisip ne kadar gereksiz zevksiz icerik varsa eklemisler. Bi de adina genisleme paketi diyorlar. Steam oylarinin daha azini hak eden bir paket olmus.
Ara
Başta abartı olduğunu düşündüm fakat abartı falan değil gerçekten çok başarısız bir çalışma olmuş, fiyatını kesinlikle hak etmiyor, tam oyun doygunluğa ulaştıktan sonra tatlı niyetine çıkacak ufak bir dlc imiş.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.