Dans Çeşitleri ve Halk Oyunları
#1
Salsa


Karayipler kökenli, Latin Amerika’nın ve ABD’nin modern bir dansı
There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
#2
Zeybek


Zeybek, Batı Anadolu yöresinde görülen halk oyunudur
There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
#3
Lezginka


Lezginka, Kafkaslarda görülen bir dans türüdür. Ermenisin'den Azerisi'ne Çeçeni'ne kadar onlarca farklı versiyonu olan bir halk oyunudur. Zilga,Qaytağı, Halhar gibi farklı isimleri vardır . Bizzat kendimde Qaytağı ile uğraştım. İlk başlarda yaşım çok küçük olduğu için hareketler çok basitti. Yaş ilerleyince yarışmalara katıldık işin güzel yanı aynı grup ve eğitmen ile 6 sene devam edebilmekti 2 3.lük ve 1 tane ikincilik ile amatör gruplarda yerimizi edinmiştik. Tabi ailevi faktörler insanların başka şehirlere taşınmaları grubun dağılmasını sağladı.. Elimde olsa tekrardan başlamak isterim. Bu da böyle bir anım oldu başlamak isteyenler olursa İstanbul içinden ulaşıma geçelim mutlaka  :smiling:

NOT: Lezginka halk oyunları arasından en asil gördüğüm bir türdür. Çünkü dansın bütünlüğü eşlerin birbirine olan saygısı ile pekişir. Bayan ve erkek ayrımı vardır fakat hepsinin yerinin ayrı ve birbirine olması gereken saygıyı göstermesini sağlar. Hiç bir şekilde üstünlük kurma yoktur aksine kur yapma vardır. Bir bayanın asilliğini gayet iyi bir şekilde ortaya çıkaran ve sergilemesini sağlayan bir dans türü olarak görüyorum.
[+] 1 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Swing


1920-1950, ABD'de yaygın olarak yapılan dans türleridir.
There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
#5
Dabke


Dabke, Doğu Akdeniz bölgesindeki Arap nüfus arasında yaygın olan geleneksel halk oyunu
There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.