Dizi: Diriliş: Ertuğrul (2014)
Dirili%C5%9F-Ertu%C4%9Frul-dizisi-resiml...aper-1.jpg

Diriliş “Ertuğrul” Genel Hikayesi: 13. Yüzyıl… Dünya yeni kudretini arıyordu. Ve Anadolu, emperyallerin kavgaya tutuştuğu bir diyardı. 1071’de Türklerin girdiği bu topraklara şimdi, Haçlılar ve Moğollar da ortak olmak istiyordu. Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini arıyordu. İşte bu yangın yerinde, bizim hikayemizin kahramanı Ertuğrul da, 400 çadırlık obasına bir yurt arıyordu. 

Dizinin ilk sezon hikayesi 13. yüzyılda Kayı Obası'nın Tapınak Şövalyeleri'ne karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Dizinin ikinci sezon hikayesi ise 13. yüzyılın ortalarında yine Kayı Obası'nın bu sefer Moğollar’a karşı olan mücadelelerini konu almaktadır.

Türkçe Tanıtım Fragmanı
Bir Milletin Uyanışı. Destansı Bir Aşk Hikayesi.

Yapımcılığını Tekden Film'in üstlendiği, senaryosunu Mehmet Bozdağ'ın yazdığı, başrollerini Engin Altan Düzyatan,Esra Bilgiç, Kaan Taşaner, Didem Balçın, Osman Soykut, Uğur Güneş, Hülya Darcan, Evrim Solmaz ve Mehmet Çevik'in paylaştıkları televizyon dizisidir. İlk bölümü 10 Aralık 2014 tarihinde TRT 1 ekranlarında yayınlandı. İlk bölümün yayınlanmasının ardından yayınlandığı günün AB grubu reyting sıralamasında 1. sırada yer aldı. Ayrıca dizi 2015 yılının en iyi dizisi ödülünü aldı (Gebze Teknik Üniversitesi).
[+] 2 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-02-2016, 19:08)PiriReis : Ayrıca dizi 2015 yılının en iyi dizisi ödülünü aldı.

Kime göre neye göre? TRT'ye göre olabilir ama bu dizinin Türkiye'nin en iyi dizisi ödülünü alamayacağı ortada. (Yurtdışında yaşayan biri olarak bile bunu görebiliyorum) Hatta ilk 5'e bile giremez, bende beğenmiyorum zaten. Yayınlandığı gün reytingde 1. olması diziyi "en iyi dizi" yapmaz.
Ara
(11-02-2016, 19:21)UçanSpagetti :
(11-02-2016, 19:08)PiriReis : Ayrıca dizi 2015 yılının en iyi dizisi ödülünü aldı.

Kime göre neye göre? TRT'ye göre olabilir ama bu dizinin Türkiye'nin en iyi dizisi ödülünü alamayacağı ortada. (Yurtdışında yaşayan biri olarak bile bunu görebiliyorum) Hatta ilk 5'e bile giremez, bende beğenmiyorum zaten. Yayınlandığı gün reytingde 1. olması diziyi "en iyi dizi" yapmaz.

Kardeşim adamlar şu ana kadarki en iyi tarih dizisini yapmış.Ayrıca sence ne en iyi dizi?
Benim gücümün ulaştığı yere,sizin hayalleriniz bile ulaşamaz II.Mehmet
Ara
oo ayıpsınız.. en iyi dizi olur mu..türk tarihine söven dizi lazım bize.. ya da haremde cariyelerle haşır neşir dizi lazım.. en iyi dizi ancak böyle olabilir..bir insan tarihine insanına dinine bu kadar mı düşman olabilir..

severek izliyorum. uyarlama bir senaryo ..gerçekçilik tabi ki var ama %100 gerçek değil tabiki ..zira döneme ait kaynak zaten çok çok az.. ama en azından muhteşem yüzyıl safsatası gibi değil.iğrençleşmeden güzel bir hikaye anlatılıyor.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 5 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Konuyla alakasız olarak (yani dizi ödülü ne kadar haketmiş bilmem) bir ödül alınmasından bahsediyorsak o ödülün kim hangi kuruluş tarafından verildiğini de belirtmek doğru olur.
(11-02-2016, 19:32)Duman : Konuyla alakasız olarak (yani dizi ödülü ne kadar haketmiş bilmem) bir ödül alınmasından bahsediyorsak o ödülün kim hani kuruluş tarafından verildiğini de belirtmek doğru olur.

Dizimize ödül Gebze Teknik Üniversitesi tarafından verilmiş.Ayrıntılı bilgiyi http://www.haber7.com/kocaeli/1688602-di...zisi-odulu buradan alabilirsin abi.
Benim gücümün ulaştığı yere,sizin hayalleriniz bile ulaşamaz II.Mehmet
Ara
internette kısa bir araştırmayla bulunabilir. birkaçını ben ekleyeyim..tabii bazı arkadaşlarımız bunları ölçü kabul etmeyebilir. kendilerine göre dizi ödülü haketmediği için..

http://www.ensonhaber.com/anadolu-medya-...01-27.html

http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/dirilis...ulu/485955

http://www.mynet.com/magazin/detay/dizi/...odul/54059

https://tr.haber.pro/trtnin-sevilen-dizi...luyor.html

http://www.hurriyet.com.tr/dirilis-ertug...m-40024352

http://www.anadolugazete.com/2015-eskade...15110.html
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Böyle bir konu açılmışken dizinin ilk sezonunda Afşin bey (Turgut Tunçalp) 2.sezon nereye kayboldu
savaş barıştır özgürlük kölelik cahillik güçtür
Ara
Ertuğrul ve Afşin'in Türkler'in Devlet Kurması Üzerine Konuşması
[+] 1 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Takip ettiğim tek dizidir. İzlemenizi tavsiye ederim.
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara
Türkiye'de iyi olarak nitelendirilebilecek çok az dizi var, senaryosu eşsiz, oyunculuğu muhteşem tek dizi ise benim gözümde Leyla ile Mecnun'du, oda bitti zaten. Diriliş'e gelirsek, dizi olarak, senaryo olarak, en çokta oyunculuk olarak vasat bir dizi, fakat bizim ülkede Türk tarihini yücelterek anlatan hiç bir şey eleştiriye açık olmadığı için Gebze "Teknik" Üniversitesi tarafından ödül alabilir böyle diziler. (Sonra neden Türkiye'de hiç bir şey hakkıyla, profesyonelce yapılmıyor.)

Nereden denk geldimde izledim bu diziyi diye sorarsanız, fakültede ikna edici iletişim diye bir dersimiz vardı, dersin yardımcı doçent öğretim üyesi (ağır ak partilidir) zorla izletip finalde soru sormuştu..
Ara
Bazılarına kalsa Türklerin çekeceği her tarihi dizi vasat olacak isterse oscarlık olsun. Bana göre şu an ki en kaliteli, izlenebilir dizi. Senaryo gayet güzel, oyunculukta yeterli bence. Yeterli reklamı yapılmadığı için uluslararası arenada boy gösteremiyor.
76561198032000419.png
[+] 2 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çekeceği değil, çektiği her tarihi dizi vasattır. Oyunculuk vasattır, oyuncular günümüz Türkçesini kullanarak atmosferi baltalamaktadır, dizi süreleri film uzunluğunda olduğundan seneryolar olağanüstü basit, hatta iğrençtir, dizinin en az 20 dakikası bakışmalarla geçmektedir, ifadeler ve mimikler ise o kadar yapmacıktır ki duygular anlaşılmaz bile.

Ortada bir takım kötü özelliklere sahip olan bir dizi var, sadece Türk değil, uluslararası dizileri izleyenlerin takdir edeceği bir gerçektir bu, milli gururlarınız ile, tarihsel özlemleriniz ile dizinin kötü taraflarına göz yumuyorsunuz, sonra her yer aynı kalitesizlikte dizilerle doluyor, yeterince pembe dizi yokmuş gibi birde vasat fantastik tarih dizilerle doluyor piyasa. Eleştirince de vatan haini demediğiniz kalıyor, yahu diziyi bile bir fanatik edasıyla savunuyorsunuz, dizi eleştirildi ülke elden mi gitti hayırdır? Düşünceme katılmazsın o senin bileceğin iş, ama kalkıp "Dizi Türk yapımı olduğu için eleştiriyorlar" a getirirsen olayı en ağır cevabı alırsın. Eleştiriye açık olun yahu biraz.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk sezonu çok severek sayarak izliyordum fakat 2. Sezonda Moğolların gelmesiyle bıraktım çünkü yerden yere vuracaklarını fragmanda anladım ve izlememe kararı aldım. Ama genede izlemenizi tavsiye ederim ben izlemesemde.
Ara
@Awake

Her konuda uzman biriymiş gibi konuşuyorsun. Senin her söylediğin birer gerçek değil kendi yorumun. Kendi yorumların sanki bilim adamları tarafından onaylanmış şekilde konuşuyorsun o gerçektir bu gerçektir diyorsun. Neyin gerçeği kardeşim ? Kendin yorum yazıyorsun ve bu gerçektir diyorsun. Beğenmiyor olabilirsin benim ona lafım yok. Milli eda ile falan bir alakası yok bu işin. Diziyi falanda fanatiklikle savunduğum yok. Bilip bilmeden bu sıfatları düşüncesini bilmediğin bir insana yapıştırırsan başka biriside sana aynısını yapar. Ben yapmam o ayrı mesele. Türk TV dünyası rezil dizilerle dolu bu diziye vasat demeye kadar vasat denilecek daha çok dizi var.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Yabgu Khan

Dizi Dünya standartlarına göre oldukça vasattır diyorum, bu bir gerçek tabii ki, aksini dizinin yapımcısı bile iddia edemez, yahu 20 dakika her bölüm karakterlerin boş boş bakışmaları ve duyguyu verebilmek için bangır bangır müzikler ile geçiyor, bundan daha büyük gerçek olabilir mi? Her hafta yeni senaryo yazılıyor, senaristin süresi 1 haftadan az, birden fazla senarist çalışıyor, dizinin her bölümü 90 dakika olsa bunu yetiştirebilecek adam var mı? Bütçe desen yerlerde zaten! Bu yüzden vasattır dizi, bu yüzden bu dizinin vasat olması bir gerçektir, Türkiye standartlarında bu dizi iyi sayılıyorsa bu benden kaynaklı değil, Türk TV Dünyasının düşük standartlı izleyicilerinden kaynaklanıyor, en basitinden Rome izlemiş adam ne kastettiğimi çok iyi anlar, ama maalesef işte, yılların Türk dizi politikası burada devreye giriyor, vasat dizi "iyi" olarak nitelendiriliyor, 90 dakika, boş bakışlar, duygusuz mimikler, bangır bangır tekrar edip duran müzikler, oyuncak kılıçlar, zırhlara adam iyi diyor, sonra sen bilmişlik taslıyorsun diye suçlama yapıyor, e tamamda ben sadece Diriliş izlemedim arkadaşım, haftada 17 ayrı dizi takip ettiğim dönemler oldu, milletin dalga geçtiği Supernatural'ı bile eleştirilen noktaların haklı olduğunu belirterek izlemeye devam ediyorum, neden çünkü zevk alıyorum.

Sen bu diziyi izlemekten zevk alabilirsin, bu duruma kimsenin karıştığı yok, ancak sen bu dizinin eleştirilen noktalarına (aha yukarda var) doğru değil diyorsan kalkıp nedenini yazarsın, açıklarsın tartışırız, sen bu dizi iyidir diyorsun, nedenini yazmıyorsun, eleştiriyoruz saldırıyorsun, sonra çok bilmişler diyip işin içinden çıkıyorsun, bu ne perhiz ne lahana turşusu?

Yabgu Khan :"Bazılarına kalsa Türklerin çekeceği her dizi vasat olacak isterse oscarlık olsun."

Diziyi gayette milli düşüncelerle ve fanatikçe savunuyorsunuz, aha üstteki alıntıda bunun göstergesidir, yahu arkadaşım bende Türk'üm, niye burada insanları durduk yere aşağılamak isteyeyim, hakkı olana hakkı verilirir, hakkı olmayan ise eleştirilir ki daha iyisi yapılsın.
Ara
(12-02-2016, 01:06)Awake : Oyunculuk vasattır

Matter of taste.

(12-02-2016, 01:06)Awake : oyuncular günümüz Türkçesini kullanarak atmosferi baltalamaktadır

Nasil yani ozamanlari baska bir dil mi konusuyorlardi? Dizileri Turkce altyaziyla mi izleyelim?

(12-02-2016, 01:06)Awake : dizi süreleri film uzunluğunda olduğundan seneryolar olağanüstü basit, hatta iğrençtir, dizinin en az 20 dakikası bakışmalarla geçmektedir, ifadeler ve mimikler ise o kadar yapmacıktır ki duygular anlaşılmaz bile.

Evet. Diziler fazlasiyla gereksizce uzun ama haftada bir kere yayinlaniyor. Bence 2x 1 saat lik yapsalar daha hos olur. Bakisma isi de biraz Turk milletin dram ve duygusaligi sevdiginden.

Bu arada bu konuyla ilgili bir yazi: http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-o...en-tutuyor Turk dizileri Şili de bile izleniyor :D
Ara
@PiriReis

Günümüz Türkçesi'nden kastım kelime seçimleri ve ses tınıları. Bildiğin modern İstanbul Türkçesi konuşuyorlar, senaristler kaynaklı bu da, doğru kelimeleri seçemiyorlar, oyuncular da vasat olunca iyiden iyiye tarihsel hava mahvoluyor. Gözünüzü kapatıp sadece sesi dinlemeyi deneyin. İzlerken en çok irite olduğum konu buydu, birde vakit geçsin diye oradan oraya yürümeler, koşturmalar, bunlarda çok sinir bozuyor, savaş sahnelerindeki Slow motion efekti hele...
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diziyi fazla izlemedim ama şuanda epey bir izleyici kitlesi olduğunu biliyorum,ortalama bir dizi herhalde.Bana göre Rome da iyi bir dizi değildi.Spartacus best :)
Ara
Vikings gibi bir yapımla kıyaslamak bile bu diziye övgü olur.
1988 yılında TRT 1'de yayımlanan Kuruluş adlı dizinin yanında esamesi bile okunmamalıdır. Ama işte malum durumlar...
Tarihsel gerçekliğini (!) geçiyorum; senarist dilediğini yazıp çekmekte hür. Ertuğrul'u İsrail askerleri ile bile kapıştırabilir.
Oyunculuğunu da geçiyorum; ölçütler belli.

Ancak el insaf! O nasıl bir dil? Bir millet kendi dilini bu kadar mı bilmez? Kimler çeksin bizim tarihî dilin kullanıldığı yapımları?
1970'te kullanılan dil ile bugünkü dil bile bir değil. 1200'lü yılları anlatıyorsun. Eski Anadolu Türkçesinin en şatafatlı dönemleri...Elinde zibilyon tane kaynak var. Devlet imkânları var. Ve çektiğin dizide 2016 yılı çağdaş Türkçesini kullanıyorsun. Karakterler her an "Benim dersim yarımda bitiyo', kantinde filan bi' beş dakka sonra grşrz, hade kib." diyecek gibiler. Bari R harfini kullandırt. Üstüne basa basa, dili döndüre döndüre "BİR" desinler. Ama nerede...
Bu sıkıntı çoğu Türk tarih yapımında mevcut maalesef. Fetih 1453 filminde Fatih sarayda savaş hazırlıklarıyla meşgulken "rapor" kelimesini kullanıyor. Her an "OK, sadrazamla bir meeting set edin, gerekirse çalışanları push edelim, sonuçta İstanbul'u almak bizim için nice to have değil must!" diyecek gibi bir CEO-vâri hareketler...

Bu yanlış ve hatalı dil kullanımı çok sinir bozucu olmasının yanında cidden büyük bir sorun.
Karamurat'ta kol saatinin gözükmesi, okun saplandığı yerde belli olan tahta, salça görünümlü kan filan çok samimi kalıyor.

Bir Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü? filminde kullanılan dile bakın bir de bu züppeliklere... Yahu, Muhteşem Yüzyıl'da bile buna az da olsa dikkat etmeye çalışılıyordu. Ama tabii millî değerleri yüceltiyor diye Diriliş gibi "gazlı" yapımlar her zaman için takdir görecektir.
Kendi dilinden daha âlâ millî değer var mıdır?
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 6 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.