Dizi: Rise of Empires: Ottoman (2020)
Rise of Empires: Ottoman, tarihe damgasını vuran padişahlardan Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve İstanbul’un fethini konu alırken dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor.

Yönetmen: Emre Şahin

Oyuncular:
Cem Yigit Uzümoglu
Damla Sönmez
Alp Türker Ilkman
Cagatay Atasagun
Tuba Büyüküstün
Selim Bayraktar
Orhan Milli
Fuat Fatih Odabasi
Ryan Ol
Birkan Sokullu

Prof.Dr. A.M Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan danışmanlığında kaleme alınan, yapımcılığını Karga Seven ile birlikte STX Entertainment’in üstlendiği belgesel dizisinin yönetmen koltuğunda ise Emre Şahin oturuyor.Toplam 6 bölümden oluşacak olan dizi 24 ocak 2020'de tüm dünya ile aynı anda Netflix'de yayınlanacak.

[+] 3 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Heyecan ile bekleyeceğim bir seri, umarım boş çıkmaz.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Umarım alışılagelmişten değişik ve güzel bir iş olur.
Ara
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fragman, beni titremeyi başardı. Yıllardır hep taraflı olarak çekilen dizilerin aksine gerçekten güzel ve objektif bir yapım olacağa benziyor. Sabırsızlıkla bekliyoruz efendim
Ara
emrah safa gürkan eyvallah da celal şengör ne alaka ..neyse başarılar dileyelim..netflix platformu kullanıcısı değilim. olsaydım izlerdim.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diziyi İngilizce yapıyorlarsa hedef kitlenin Türkiye dışında olduğunu gösteriyor ama bu fragman Netflix Youtube kanalında yok bile. Türkiye için yapıyorlarsa niye Türk oyunculara İngilizce konuşturuyorlar?

unknown.png
hby6qc.gif
Ara
Fragman ilgi çekici gözüküyor. Muhtemelen izlerim. Celal Şengör tercihi ama garip olmuş gerçekten.

Ayrıca Ayro'nun da dediği gibi bir durum da var umarım uluslararası çapta bir iş olur.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-01-2020, 18:54)Ayro : Diziyi İngilizce yapıyorlarsa hedef kitlenin Türkiye dışında olduğunu gösteriyor ama bu fragman Netflix Youtube kanalında yok bile. Türkiye için yapıyorlarsa niye Türk oyunculara İngilizce konuşturuyorlar?

unknown.png

Dizinin ismi bile net değildi ilk duyurduklarında tüm haber siteleri farklı bir şey yazıyordu ben imdb'deki ismiyle açmıştım konuyu netflix'de hiç bilgi yoktu bu dizi hakkında.
Ara
Fatih'in tipi olmamış sanki şöyle az daha esmer ve sert bakan bir çocuk iyi olurdu.
q59zb6s.jpg
[+] 1 üye irfandurmus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Açıkcası Celal ŞENGÖR 'e danışılması beni endişelendiriyor. Biraz daha takip ettim bu yapımı. Amerikan yapımı olarak geçiyor. Daha 2 gün önce muhteşem bir tarih hazinemiz var ama Avrupa yada özellikle Amerikalılar bizimle ilgili şeyler yapmıyorlar demiştim. Yunan veya İskandinav bunlar kendilerine yakın oldukları için almaları normal diye düşündüm ve ekledim bizim ne kültürümüz ne dinimiz bir. Adamlar bununla niye uğraşsın? Bunu Türkler yada diğer Avrupalı olmayanlar yapabilir dedim. Ama beni asıl endişelendiren konu; bu adamlar zaten bir şey yaptıklarında kendi istek ve arzularına göre yapıyor olmalarıydı. Yani Tarihi değiştirip saptırmalarıydı. İşte tam bu an da Osmanlı Türklerin asla en üst noktası değildir diyen ve hatta ileri gidip Fatih Hristiyan'dır diyen bir çoğrafya ve bilimci benim için açık soru işareti. Bu kadar Tarihçi varken kendisine danışılması 'da beni filmin ( aslında belgeselin ) çarpıtılması noktasında kötü düşündürüyor.
[+] 1 üye eminnn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Netflixin son zamanlardaki politikasını düşünürsek zenci yada eşcinsel bir Fatih Sultan Mehmet profili çizmediklerine şükretmeliyiz bence ingilizce konuşmaları mühim değil.
Ara
Abi anlamadığım şu herkes Celal Şengör'e takılmış bu diziye aşırı büyük bir tarih birikimi gerektiren ciddi bir tarih çalışması olarak bakmak saçma tamam adamın tahsili Tarih üzerine değil belki ama çoğu tarihçiden fazla bilgisi olduğuna eminim insanlar Şengör'ü biraz hafife alıyor. Dünya üzerinde kaç Türk ABD, AB, Rusya Bilimler Akademisi üyesi ? İlber Ortaylı bile Şengör'ün tarih bilgisini onaylayıp onla karşılıklı tarih programı yapıyor. Fatih Sultan Mehmet ve çok daha derin konular üzerine konuşuyorlar ama Celal Şengör halka hitap eden bir dizide aşırı derin tarih bilgisi olmayacak bir dizide danışman ona rağmen tepki görüyor. Celal Şengör'ün çoğu tarihçiden genel olarak daha bilgili olduğuna eminim. Detaylı local konularda tabi ki bir tarihçi kadar iyi bilemeyebilir herşeyi ama genel baktığımızda bir tarihçinin bilemeyeceği diğer çoğu genel şey hakkında da bilgi sahibi birisi. Halk tarafından tanınıyor ekranlarda popüler anlatışı da akıcı ve gayet heycan verici bence tam uyacak bu diziye. Emrah Safa Gürkan denmiş yukarda bakın bakalım okuduğu bölüm neymiş Emrah Safa Gürkan'ın bende çok severim kendisini bu projede de görev alabilirdi pek tabii ama Celal Şengör'den daha ekstra bir iş çıkarabileceğini FSM hakkında düşünmüyorum.
Ek..
Emrah Safa Gürkan danışman olarak görevliymiş zaten bu dizide büyük ihtimalle Osmanlı denizciliği üzerinde bir çok çalışması var dizide tasarlanılacak kadırgalar hakkında bilgi vermiş olabilir.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
[+] 3 üye Reoberg nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bende Celal şengör'ü mantıksız buluyorum adam Fatihi sıf entelektüel kendi kafasına yakın olduğunu düşünen bir zat tut ki Fatih evet zekası ile üst derece bir adamdı ama hem dinine bağlı hem milletine bu abimiz hristiyan gitti diyen bir kafa da umarım objektif bir yapım olur taraflı olarak yapılırsa özellikle türklere hakaret küçük düşürücü bir durum olursa Netflix için Türkiye ayağı sıkıntıya girer.
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Emrah safa Gürkan Halil inalcik ile tarih üzerine yüksek öğrenim gördü..ilk mezuniyeti uluslararası ilişkiler olsa da..celal Şengör jeoloji profesörü olması dışında iyi bir herbokologdur..ne bilim adamligini tartisirim. Ne de siyasi görüşünü hatta dinini..ama bu işi yapanlar tarih üzerine uzmanlaşmış birisi yerine celal sengör u tercih etmislerse orada bir eleştirim olur yani..konunun uzmanı değil ..okuduğu bir takım kitaplar dışında bilimsel olarak tarih ile ilgili ise celal hoca bilemeyeceğim..var mı böyle bir akademik birikimi..bu açıdan celal Şengör tercihi doğru değil bence..neyse..izleyecek olanlar karar verir muhtemelen de..celal beyin görüşlerine göre hazırlanırsa dizi hristiyan fatih izleyebilirsiniz?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Haa işte şimdi oldu Celal Şengör'ün ateist olması sanırım burda ana sıkıntı. Malesef okuduğu o bir takım kitapları çoğu tarihçi hayatında bile görmemiş olabilir. Yurtdışındaki bazı üniversiteler bile Celal Şengör'ün kendi evindeki kütüphanesinden kitap istiyor. Halil İnalcık ile tarih üzerine yüksek öğretim görüp profesör olan bir diğer kişi İlber Ortaylı kaale alıyor Celal Şengör'ün tarih bilgisini sizin burda bilgili değil uzman değil deyip geçmeniz onun bilmediği anlamına gelmez Fatih Sultan Mehmet'in kütüphane arşivini bile bilen bir insanın benim nezlimde İstanbul'un fethini ve Fatih dönemini genel olarak anlatacak bilgiye sahiptir. İzleyecek olanlar karar verir demişsiniz ama bu bir belgesel izleyecek olanlar hiçbir şeye karar veremez. Fatih dinine bağlıydı , Hitler türkleri severdi ile aynı derece bir yorumdur. Orasını bilemessiniz çünkü buna dair bir bilgi yok. Osmanlı tarihçilikte ve arşivlemede batının çok gerisinde kalmış bir medeniyettir. Ben Kur'an da eğer padişah iseniz kardeşinizin katli vaciptir diye bir yazıda görmedim. Eğer padişah iseniz harem kurabilir ve istediğiniz kadar köle kadınla olabilrisiniz diye birşey de görmedim eğer varsa bana anlatın öğretin bende haremimi kurayım dine uygun bir şekilde.
Not .. Bende inançlı bir insanım.

[+] 1 üye Reoberg nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
nereden çıkardın konunun ateistliği ile alakasını.ne alaka şimdi. adam jeoloji profesörü tarihçi değil..emrah safa gürkan çıkıp istanbul depremi ile ilgili konuşuyor mu? veya ilber ortaylı.. düşünsene depremlerle ilgili bir belgesel hazırlayacaksın. danıştığın kişi ilber otaylı.. mantıklı mı bu? enteresan..kraldan daha kralcı olmak çok enteresan..arşivleme konusunda ciddi manada bilgi eksikliğin var. osmanlı aksine arşiv konusunda mükemmel işler çıkardı..

surayı bir oku..

http://www.ismetinonu.org.tr/basbakan-is...lesi-1931/
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şimdi ilk olarak karşılaştırman çok saçma neden hemen açıklayayım jeoloji yerinde öğrenilir. Kayaç inceleme , tektonik hareketlerle iglili bilimsel ölçümler vb. tam anlamıyla sadece okuyarak öğrenilen bir alan değildir. Eğer tarihçi olarak İlber Ortaylı'nın kayaç inceleme çalışmaları yaptığını bazı alanları gezdiğini bunun hakkında makaleler okuduğunu bilseydim deprem bölgeleri hakkında çalışmaları olduğunu bilseydim evet dinlerdim(Yapılacak belgesel genel halka anlatılacak fazla terim içermeyen genel coğrafya ve jeoloji bilgisi verecek bir programsa).Tarih ise kitap ve belge üzerinden öğrenilen bir bilim dalıdır.
Aynı zamanda Fatih'in aşırı imanı kuvvetli dinine bağlı biri olduğunuda kanıtlayamayız burda rivayet şeklinde hristiyandı müslümandı yahudiydi demek gerçek bilgi vermeye değil görüş belirtmeye girer. Müslüman gözükmek zorunda olduğundan eminiz sadece. Mantığımı sorgularken mantıksız argümanlar kullanıyorsunuz.

(14-01-2020, 21:04)jax61 : nereden çıkardın konunun ateistliği ile alakasını.ne alaka şimdi. adam jeoloji profesörü tarihçi değil..emrah safa gürkan çıkıp istanbul depremi ile ilgili konuşuyor mu? veya ilber ortaylı.. düşünsene depremlerle ilgili bir belgesel hazırlayacaksın. danıştığın kişi ilber otaylı.. mantıklı mı bu? enteresan..kraldan daha kralcı olmak çok enteresan..arşivleme konusunda ciddi manada bilgi eksikliğin var. osmanlı aksine arşiv konusunda mükemmel işler çıkardı..

surayı bir oku..

http://www.ismetinonu.org.tr/basbakan-is...lesi-1931/

Yine de nice savaş ve doğal afetlerin verdiği zararların yanısıra bilgisizlik, kasıt, ihmal ve saklama koşullarının elverişsizliği gibi nedenlerle pek çok belge yok olmaktan kurtulamamış. Örneğin, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’daki arşivin Timur’un Anadolu’yu istilası sırasında yok edilmesi nedeniyle Fatih öncesi döneme ait günümüze çok az sayıda belge ulaşabilmiş. Aynı şekilde, Fatih ile Kanunî dönemleri arasındaki yüz yıldan bugüne kalabilen belge ve defter sayısı birkaç yüz ile sınırlı.
Tek bir kısımı yetti sanırım mükemmel arşivleme birkaç yüz belgeden ibaret.
Dünya Arşivcilik tarihinde Türklerle ilgili pek bir bilgi göremedim gerçek bir makalede özellikle. Saygılar.
http://yunus.hacettepe.edu.tr/~kulcu/Yen...0Tarih.doc

Ara
Daha fazla uzatıp konuyu çok da saptırmasak daha iyi olabilir ama ben de görüşümü belirtmek isterim.

Celal Şengör'ü, İlber Ortaylı ile aynı programa çıkıyor diye tarih konusunda bir otorite olarak kabul etmek doğru bir yaklaşım değil bence. Türkiye'de çok değerli adı duyulmamış tarihçiler var. Ama Celal Şengör popüler bir şahıs ve tercih edilmesinin sebebi de muhtemelen popülaritesidir. Türkiye'de maalesef tarihçi denilince akla gelen televizyonlarda gördüğümüz 3-5 kişi dışında tarihçi yokmuş gibi davranılıyor.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-01-2020, 21:18)Aytaç : Daha fazla uzatıp konuyu çok da saptırmasak daha iyi olabilir ama ben de görüşümü belirtmek isterim.

Celal Şengör'ü, İlber Ortaylı ile aynı programa çıkıyor diye tarih konusunda bir otorite olarak kabul etmek doğru bir yaklaşım değil bence. Türkiye'de çok değerli adı duyulmamış tarihçiler var. Ama Celal Şengör popüler bir şahıs ve tercih edilmesinin sebebi de muhtemelen popülaritesidir. Türkiye'de maalesef tarihçi denilince akla gelen televizyonlarda gördüğümüz 3-5 kişi dışında tarihçi yokmuş gibi davranılıyor.
Çok doğru benim bahsettiğim olay zaten bu popüler olması sunuşunun iyi olması. Bahsettiğimiz dizi yüksek tarih bilgisi gerektiren bir çalışma değildir. Yazılarımda dikkat ettiyseniz zaten tarihçiler kadar local konuları bilemeyeceğini fakat genel olarak daha çok şey bilebileceğinden bahsettim. Tabi ki büyük tarihçiler var ama tarih sandığımız gibi bir tarihçi herşeyi şakır şakır anlatamaz tarihçilerinde kendi çalışma alanları vardır. Atıyorum çok ünlü Türk Orta Asya ve Çin tarihçisi kendi alanında tabiki çok çok daha iyidir ama Fatih Sultan Mehmet dönemindeki genel bilgiye Celal Şengör'le aynı seviyede bilgiye sahip olması garip değil ondan bahsediyorum. Basit bir dizi sadece Tarihi bir makale veya çalışma değil. 
Teşekkürler

Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.