Dizi: The Queen's Gambit (2020)
Görsel

Tür: Dram
Çıkış Tarihi: 23 Ekim 2020
Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 7 Bölüm
Başroller: Anya Taylor-Joy, Chloe Pirrie, Bill Camp

IMDb

The Queen's Gambit Walter Tevis'in aynı adlı romanından uyarlanan mini dizidir. Scott Frank ve Alan Scott tarafından yaratılmıştır. Dizide yetim bir satranç dâhisi olan Beth Harmon, duygusal problemleri ile uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla mücadele ederken dünyanın en iyi satranç oyuncusu olmaya çalışır. Hikâye 1950'lerin ortasında başlar ve 1960'lara kadar ilerler.

IbnE9P2.gif
[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oldukça keyifliydi . ara ara sıkıyor ama genel olarak keyifle izledim. tavsiye ederim.. satranç sahneleri için ünlü satranç ustası garry kasparov danışman olarak çalışmış.. dolayısıyla sanıyorum satranç severler diziyi beğenecektir..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Bugün izledim. Çok hoşuma gitti. Turnuva ve rekabet psikolojisini aktarmada çok başarılı. Satranç tahtasında kozlarını paylaşan 2 rakibin maçtan hemen sonra 2 yakın arkadaş gibi davranması, satrancın tatlı yanlarından biri. Özellikle de satranca ilgisi olanların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.

IbnE9P2.gif
Ara
Dizi çekimleri, ilerleyişi ve müzikleriyle beni tamamen cezbetti. Satranç üstüne izlediğim en etkileyici yapım olabilir. Dizideki yerli eleştirileri de kesinlikle uygun buldum. Satranç severler için muhteşem bir seyir zevki için, sevmeyenler içinse kaliteli bir dizi olarak izlenebilir.
WhaW8Am.gif
Ara
(20-11-2020, 23:36)Attila the Hun : Bugün izledim. Çok hoşuma gitti. Turnuva ve rekabet psikolojisini aktarmada çok başarılı. Satranç tahtasında kozlarını paylaşan 2 rakibin maçtan hemen sonra 2 yakın arkadaş gibi davranması, satrancın tatlı yanlarından biri. Özellikle de satranca ilgisi olanların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.

Dizi "limited series" olarak geçiyor, tek sezon yani. Popülerliğinden dolayı belki 2. sezonu düşenebilirler ama zor bence.

Dizi gayet güzeldi, beğendim. Satranca geri çekecek kadar etkilemedi ama. Çoğu kişiyi satrançla tanıştırmış, geri döndürmüş gibi duruyor. Medya bir şeylere özendirecekse böyle şeylere özendirsin.
Ara
Ben de dün fark ettim 1 sezon olduğunu. Dizinin "mini dizi" olduğunu biliyordum ama bu kadar "mini" olacağını düşünmüyordum. Şöyle ilginç bir bilgi de öğrendim: Garry Kasparov'a Borgov rolü teklif edilmiş ama bu rolü kabul etmemiş ve yalnızca danışmanlık yapmış.

IbnE9P2.gif
Ara
8t1ub7ac0n261.png

Chess.com'un sunucuları tam kapasiteye kadar dolmuş. Günlük 8 milyondan fazla oyun oynanarak rekor kırılmış. Dizinin etkisini somut olarak görebilmek güzel.
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eBay'de satranç setleri ile ilgili aramalar %250 artmış.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben dizi gerçek bir hikayeyi anlatıyor diye düşünmüştüm. Hikaye Paul Morphy ve Bobby Fischer'ın hayat hikayelerinden esinlenerek yazılmış.
Ara
Evet, Paul Morphy'nin delilikle dâhilik arasında gelip giden satranç kariyeri ile Bobby Fischer'ın Sovyet hegemonyasını sona erdirmesinden esinlenildiği dikkatlerden kaçmıyor. Bu arada, vezir gambiti açılışının popülaritesi ile The Queen's Gambit dizisi arasındaki bağlantıyı gösteren hoş bir grafik paylaşayım:

kj0ksmotwy261.png
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bugün bitirmek nasip oldu. Gayet eğlenceli, akıcı ve hoş bir diziydi. Satrançtan pek anlamayan eşim dahi severek izledi. Yani diziyi izlemek için satranca ayrıca ilgili olmanıza gerek yok. Bazen ana karaktere kızdım, bazen onun yerine üzüldüm, bazen kendimi onun yerine koydum, bazen onun kadar çaresiz hissettim. Yüzyılın dizisi olmasa da 2020'nin en iyi dizisiydi benim için.
Dizide beklediğim ama hissetmediğim tek şey şaşırmaktı. Bazı noktalarda meraklanmış olsam da, hiç beklemediğim bir olay, hareket, an olmadı. Tavsiye ederim.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tarihin ilk kadın GM'i Nona Gaprindahsvili, Netflix'e 5 milyon dolarlık dava açmış. Bunu sebebi, The Queen's Gambit'te yanlış bir biçimde daha önce erkeklerle oynamadığının söylenmesiymiş.

https://www.washingtonpost.com/nation/20...t-netflix/

Söz konusu sahne:

IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.