Dizi: Vikings (2013)
Yr7A8k.jpg

4. SEZON FRAGMANI 

Vikings, tarihsel drama türünde bir Kanada-İrlanda ortak yapımı televizyon dizisidir. Yazarlığını ve yapımcılığını Michael Hirst'in yaptığı dizi History kanalında yayınlanmaktadır. ABD ve Kanada'da 3 Mart 2013 günü yayına başlamıştır. 

İrlanda'da film edilen Vikings, Viking Ragnar Lodbrok'un hayatı ve hikayelerinden esinlenilmiştir. Ragnar Lodbrok, en bilindik İskandinav mitolojisinin kahraman ve kötü şöhretli Fransa ve İngiltere'nin belalısı haline gelmiştir. Bir Viking çiftçi olarak canlandırılan Ragnar, İngiltere'ye yaptığı ilk baskınları kardeşi Rollo ve karısı savaşçı Lagertha ile birlikte gerçekleştirmiştir.
____________________________________________________________________________________________________________________

4. Sezon 19 Şubat'ta başlıyor ve bomba gibi bir sezon bizleri bekliyor. Daha fazla savaş, kan, ihanet ne ararsan var. Bu yılda iyi sükse yapacak gibi duruyor Vikings.
76561198032000419.png
Ara
Vikings ilk olarak kısa bir dizi olarak düşünülüp sonraları beklendiğinden fazla başarılı bir yapım ortaya çıkınca uzatıldı diye biliyorum. Karakterler genel olarak hoş, aralarda Norse masallarına yer vermeleri çıtayı yükseltiyor (örneğin Ragnar'ın karısının bilmeceleri vs.)

Sırf Lagertha için bile izlenebilir.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Yeni sezon başladı.Bence güzel başladı.

RAGNAR İS COMİNG
[+] 1 üye Halepli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aynen öyle ilk bölüm için gayet güzeldi. Ragnar will get rekt !
76561198032000419.png
Ara
Bu sezonda bölüm sayısı iki katına çıkarıldı. Sezonun ilk bölümü oldukça iyiydi.
Ara
Ara
Lagertha'nın yeni ilişkisinden sonra bu bölümde olanlara bakılırsa sanırım dizi 21.yüzyıl İskandinavyası'nda geçiyor.

Ara
Vikings'in 5.Sezonu çıktı. ilk bölüm 2 part halinde yayınlandı. diğer bölüm de 3.bölüm olarak geldi.
Ara
Uzun zamandır tavsiye ediliyordu 1 hafta önce başlamaya fırsat buldum 4.sezona kadar geldim dizi şu an iyi gidiyor güncel olarak yetişirsem o zamanda yorum yapacağım.
Ara
Diziyi haftalık takip ediyorum o yüzden rahatlıkla söyleyebilirim ki gerçek tarihle çok da örtüşmeyen bir dizi. Arada sırada gerçekten olmuş birkaç şey çekip gösteriyorlar ama geneli uydurma. Yaptıkları şey bir hikaye yazıp o yıllarda böyle şeyler olabilir diyerek dizi çekmek.
Ara
Tarihi gerçeklik iddiasında olduklarını sanmıyorum. Çünkü fantezik olaylar da oluyor bazen.
Ara
Odin kanlı canlı diziye geldi. Dizi bu neticede, gerçekçilik aramamak lazım. Ayrıca Ragnar'ın hayatı yalnızca sagalarda yani hikayelerde geçiyor. Gerçek hayatı tam olarak bilinmiyor. Güvenilir tarihi kaynak olarak sadece anglo sakson kroniklerinde Ragnar'ın çocuklarının istilası hakkında bilgi bulmak mümkün ki o da çok kısıtlı.

Tarihi gerçeklik konusunu bir kenara bırakırsak bence kendi içinde de saçmalama evresine girdi. Karakterlerin hikayeleri çok alakasız ve üstün körü işlenmeye başladı. Çok kötü bir Game of Thrones kopyası olma yolunda hızla ilerliyor gibi.
Ara
           En son 5. sezon 8. bölümle birlikte maceranın tarihsel gerçeklikler ile harmanlandığı güzel bir dizi. Özellikle Akdeniz, Arap ve Bizans sahneleri çeşitlilik katmaya başladı olaylara. GOT ile kıyaslamak ise bence yanlış.
           Ayrıca dizinin fantastik ögeler barındırdığını düşünmüyorum. Birisi bir Tanrı vs. gördüğü zaman bunu sadece o kişinin gözünden veriyorlar. Yani kendi kafasından hayal etmiş hissi veriyor yönetmen, Ragnarın Odini görmesi sadece kendi gözünden, Floki' yi Allah' a havale ediyorum zaten. Yani kişilerin normal ruh halleri yerindeyken bu görüleri alamıyorlar. Ya çok sinirli, öfkeli, duygusal, sarhoş vs. gibi ruh hallerinde görüyorlar. Buda yönetmenin bize fantastik ögeleri dizinin gerçekçiliğini bozmadan vermesini sağlıyor. Birisi yönetmene "ama olurmu Ragnar Valhallanın girişini gördü" dese yönetmen yok canım Ragnarın kafası o sırada bir milyondu diyebilir.  :xd: Ya da Floki' mi ya uymayın şu Allah' ın delisine diyebilir.  :smile:
q59zb6s.jpg
[+] 3 üye irfandurmus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-01-2018, 09:47)irfandurmus :
           En son 5. sezon 8. bölümle birlikte maceranın tarihsel gerçeklikler ile harmanlandığı güzel bir dizi. Özellikle Akdeniz, Arap ve Bizans sahneleri çeşitlilik katmaya başladı olaylara. GOT ile kıyaslamak ise bence yanlış.
           Ayrıca dizinin fantastik ögeler barındırdığını düşünmüyorum. Birisi bir Tanrı vs. gördüğü zaman bunu sadece o kişinin gözünden veriyorlar. Yani kendi kafasından hayal etmiş hissi veriyor yönetmen, Ragnarın Odini görmesi sadece kendi gözünden, Floki' yi Allah' a havale ediyorum zaten. Yani kişilerin normal ruh halleri yerindeyken bu görüleri alamıyorlar. Ya çok sinirli, öfkeli, duygusal, sarhoş vs. gibi ruh hallerinde görüyorlar. Buda yönetmenin bize fantastik ögeleri dizinin gerçekçiliğini bozmadan vermesini sağlıyor. Birisi yönetmene "ama olurmu Ragnar Valhallanın girişini gördü" dese yönetmen yok canım Ragnarın kafası o sırada bir milyondu diyebilir.  :xd: Ya da Floki' mi ya uymayın şu Allah' ın delisine diyebilir.  :smile:
SPOİLEEERR

genel anlamda öyleydi ama ragnarın ölümünü tüm çocuklarının odinin haber vermesiyle öğrenmesi ve hepsinin birbiriyle konuşup aynı şeyi gördüklerini söylemesi ? artık burası fantaziye giriyor, mantık çerçevesinden çıktı :D çok güzel dizi sadece bu teorinin yanlış olduğunu belirtmek için bunu yazmak istedim

ben de son 1 aydır izliyorum bugün itibariyle güncel son bölümü izlemeyi bitirdim
her ne kadar son bölümleri biraz sıkmaya başlasa da genel anlamda tavsiye ederim kesinlikle muhteşem bir dizi
Ara
Vikings dizisini, özellikle 5.sezondan itibaren pek beğenmesem de Kral Ecbert'in bu sahnesini tekrar tekrar izlemekten kendimi alamıyorum. CK2 entrikasını da hatırlatıyor biraz :)
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diziye başlamayı düşünüyorum. Ama uzun olduğu için kararsızım. Yarım birakmakta istemiyorum. Ne dersiniz?
giphy.gif
Ara
Başla ama yarım bırak. İlk sezonlar güzel daha sonrasında zaten ne zaman bırakmanın daha doğru olacağını izlerken fark ediyorsun doğal yöntemlerle.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-03-2020, 14:58)turkish lokum : Diziye başlamayı düşünüyorum. Ama uzun olduğu için kararsızım. Yarım birakmakta istemiyorum. Ne dersiniz?

Çok net bir biçimde bırakacağın noktayı belirlemiş senaristler. Ama dizinin o noktaya kadarki kısmı kesinlikle izlemeye değer.
[+] 2 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.