Duyuru: 28/03/2018 - Yeni Yönetim Uygulaması: İşlem ve Yaptırım Sistemi
#1
Herkese merhabalar, bu konuda geçtiğimiz günlerde testleri tamamlayıp uygulamaya başladığımız işlem ve yaptırım sistemini tanıtacağız.

Neden uyarı sistemi kullanmıyoruz?
Farketmiş olabileceğiniz üzere Strategyturk Forumlarında herhangi bir moderatif uyarı sistemi kullanmıyoruz. Bu durum herhangi bir üyenin forum kurallarına aykırı bir hareket sergilediğinde mesajının yöneticilerce düzenlenip kaldırıldıktan sonra genellikle sözlü bilgilendirme/uyarı mesajı alacağı, eğer bu kural ihlali büyük veya devamlılık gösteren bir yapıdaysa bu kural ihlalini gerçekleştiren üyenin üyeliğinin çeşitli yetkilerinin belli sürelerle askıya alınabileceği veya banlanabileceği anlamına geliyor. Bu kapsamda Genel Forumlar banı, Imperium banı gibi farklı, yapılan kural ihlalinin doğasına göre değişen cezai yaptırımlarımız bulunuyor.

Uyarı sistemi kullanmamamızın sebebi uzun vadede çözümden çok problem yarattığını düşünmemiz. Basit bir sözlü uyarı/bilgilendirme ve mesaj düzenlemesiyle geçilebilecek birçok şey üyenin o yaptığı kural ihlalinden açıklayıcı bir uyarı mesajı alması yerine soğuk bir "Forumda %40 değerinde uyarı puanı aldınız." mesajı alması üzerine bambaşka bir boyut kazanabiliyor. Çoğu zaman uyarının meşruluğundan çok "neden %25 değil de %40 aldım" tartışması bile yaşanabiliyor. Biz Strategyturk Forumlarında üyelerimize değer veriyoruz, üyelerle konuşarak bazı şeyleri daha iyi anlatabileceğimizin ve sorunları giderebileceğimizin, yöneticiler de dahil herkesin hata yapabileceğinin farkındayız. Bu sebeple yüzdelik uyarı puanları vermek yerine üyelerin ihlal sonrası gördüğü moderatif işlem ve aldığı bilgilendirme özel mesajıyla yaptığı hatanın farkına varıp buna göre hareket etmesini bekliyoruz.

Neden işlem sistemine ihtiyaç var?
Ancak yıllar içerisinde gördük ki sahip olduğumuz mevcut sistem genele bakıldığında başarılı olsa da, bazı spesifik hususlarda yürümesi gereken yönetimsel süreci yürütmekte yetersiz kalıyor. Örneğin bir üyenin devamlı bir biçimde sık sık forum kurallarını ihlal ettiğini düşünün ancak bu ihlallerin hiçbiri özünde tek başına ban sebebi olabilecek ağırlıkta değil. Bu durumda bizim yapmamız gereken şey üyenin bir süre boyunca bu şekilde yaptığı küçük küçük ihlallerde tekrarlanması durumunda - her ne kadar yine bu kural ihlali tekil olarak değerlendirildiğinde ban sebebi olabilecek bir ihlal olmasa da - 10 gün önceki, 20 gün önceki bir başka ihlaliyle birlikte değerlendirilerek bir sonraki "küçük ihlalde" birikimli bir cezai işlem sebebi olabileceğini kendisine göstermemiz ve bu durum yaşandığında bu işlemi yapmak.

Malesef ki bu sistemi uygulamak da hem yönetim açısından kolay değil, hem de üye açısından çeşitli problemler teşkil ediyor. Siz her ne kadar bunun uyarısını özel mesajla yapmış olursanız olun kimse 15 gün önce silinen bir iletinin de değerlendirmeye alınarak ufak bir kural ihlaliyle "bardağı taşırıp" banlanabileceğini tahmin edemiyor. Bu da forum yönetim araçlarının amacıyla ters düşüyor. Üyelerin bir önceki kural ihlali içeren mesajı kaldırıldığında "bu kuralı bir daha ihlal edersem en fazla yine mesajı kaldırırlar" diye düşünmek yerine birikimli olarak işlem uygulanabileceğini görüp "bir daha bu kuralı ihlal edersem banlanabilirim, dikkat etmeliyim" demesi gerekiyor. Sözlü uyarıların, moderatif işlemlerle mesaj düzenlemenin veya kaldırmanın amacı üyelere bunun yanlış olduğunu göstermekken, bazı durumlarda üyelere "bunun tek başına ban sebebi olmadığını" gösteriyor ve ihlalin tekrarının problem teşkil etmediği yönünde bir yanılgıya sebep olabiliyor.

İşlem ve Yaptırım Sistemi
Üyelerin devamlı olarak yaptıkları kural ihlallerinin birikimli olarak çeşitli yaptırımlarla sonuçlanabileceğini daha temiz bir şekilde göstermek için uyarı sistemini kullanmama sebebimiz olarak gösterdiğimiz çeşitli kusurları eleyip, işlem sistemi adı altında yeni bir sistem oluşturduk. Bu sistem biraz Youtube'daki Community Guideline Strike sistemini andırıyor. Artık yaptığınız bu şekilde devamlılık gösteren veya ağır kural ihlallerinde Strike alabiliyorsunuz, yani profilinizde işlem yapılıyor. Bu "işlem" unsuru uyarı sisteminden farklı olarak herhangi bir keyfiyet içermiyor, dolayısıyla "%25'lik işlem yapıldı" gibi bir tabir yok, kullanacağımız terminoloji "1 işlem" basitliğinde. Yapılan her işlem 30 gün boyunca aktifliğini koruduktan sonra üyenin profilinden tamamen siliniyor ve profilde 1 işleme sahip olmanız, forum kullanımınızı herhangi bir şekilde etkilemiyor, hala bir üyenin girebileceği her bölüme girip, her bölümde aktiflik gösterebiliyorsunuz.

Ancak profilinizde eş zamanlı olarak 2 işlem bulunması durumunda otomatik olarak 5 gün boyunca moderasyona düşüyorsunuz. Bu durum 5 gün boyunca forumdaki tüm iletilerinizin ve konularınızın yayınlanmadan önce yöneticilerin onayından geçmesi gerektiği anlamına geliyor. Profilinizde en az 1 işlem olması durumunda üye kontrol panelinden bu işlemin kim tarafından ne zaman verildiğini ve aktifliğini ne zaman kaybedeceğini görebiliyorsunuz. Bu durum mevcut sistemin başarısız kaldığı kısmı gideriyor ve üyelerde evet tek başına ban sebebi olmasa da üst üste, devamlı bir biçimde kural ihlalleri yapıldığında kademeli olarak üyeliğinin etkileneceğini açık ve net bir biçimde gösteriyor.

Profilinizde eş zamanlı olarak maksimum 3 işlem bulunabilir ve bu durum gerçekleştiğinde bunun sonucu olarak herhangi bir otomatik işlem yok. Burada yaptırım sistemi devreye giriyor, bu uygulanan yaptırım 3 işleme ulaşan üyenin aldığı işlemlerin doğasına, aldığı işlemlerin geri kalan aktiflik sürelerine ve daha önce bir yaptırım alıp almadığına göre değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda kaza sonucu veya haksız yere aldığınızı düşündüğünüz işlemlere Forum Destek bölümünde konu açarak itiraz edebiliyorsunuz.

Bu sistem artık forumda ihlal ettiğiniz her kural ihlalinde profilinizde işlem yapılacağı ve 3 kural ihlaliyle yaptırım uygulanacağı anlamına gelmiyor. Bu konuda anlatılan sistem devamlı olarak yapılan ve yazının 2. başlığında sözedilen sebeplerden ötürü mevcut moderasyon felsefemizin ilerletmekte zorlandığı süreçte kendisine yardımcı olmak için var. Bu yazının yanı sıra İşlem ve Yaptırım Sistemine dair ayrıntılı bilgiyi yardım belgeleri kısmındaki bilgi sayfamızdan alabilirsiniz.

İyi forumlar.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.