Duyuru: EU4 - Golden Century İçerik Değişiklikleri
eu4-gc.jpg

Golden Century eklentisine gelen eleştiriler sonrasında Paradox'tan ilk hamle geldi. Bu hafta yayınlanan geliştirici günlüğünde gelecekte bu eleştirilerin dikkate alınacağı, 2019 yılında EU4 için olan planların daha erken bir biçimde oyuncularla paylaşılacağından bahsedilmişti.

Oyuncuların hem Europa Universalis IV genelinde hem de Golden Century bazında tecrübesini geliştirmek için aşağıdaki değişikliklerin yapılacağı duyurulmuş:
  • Hazine filoları mekaniği artık Golden Century eklentisiyle de açılıyor (eskiden sadece El Dorado'da mevcuttu.)
  • Privateer mekanikleri artık Golden Century eklentisiyle de açılıyor.
  • İşgal transferi artık ana oyunun bir parçası (eskiden Art of War gerekiyordu.)
  • Development yükseltmek artık ana oyunun bir parçası (eskiden Common Sense gerekiyordu.)
Bu değişiklikler 1.28 sonrası çıkacak olan 1.28.1 hotfixiyle birlikte oyuna eklenecek. Bunun sadece ilk adım olduğu ve ileride topluluktan gelen öneriler ve EU4'ün yol haritası konulu bir geliştirici günlüğü kaleme alınacağı belirtilmiş.
zaten development yükseltmek gibi ana bir mekaniği neden common sense özelliği yaptılarsa
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Bizim para verip aldığımız dlc'lerden niye içerik çıkarılıyor ya? Önce estateler, şimdi dev basma. Ben dev basmak için dlc almıştım. İade etmek istiyorum. Çok saçma işler yapıyorlar.
Sic Parvis Magna
[+] 6 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sonuç olarak bu dlcnin boş bir dlc olmasını değiştirememişler. EU4 ün en boş dlcsi.
Ara
Madem oyuncuların görüşlerini bu kadar dikkate alıyorlar DLC lerin içeriklerini transfer etmeyi bıraksınlar. Yeni birşeyler eklesinler. Boş dlc yi doldurmanın tek yolu bu mudur?
[+] 2 üye Consul of Time nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
DLC simulator' da bu hafta.
Ara
Hakikaten oyuncuların görüşlerini dinlemek ile dlclerin içini boşaltmak ne alaka yahu. Ne aptalca bir hareket bu yaptıkları. Adamlara dolu dlc getirin diyorsun adamlar inat gibi mevcut dlclerin de içini boşaltıyorlar.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
eski dlcleri alanların günahı ne acep?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(06-12-2018, 16:16)altnkurt : Bizim para verip aldığımız dlc'lerden niye içerik çıkarılıyor ya? Önce estateler, şimdi dev basma. Ben dev basmak için dlc almıştım. İade etmek istiyorum. Çok saçma işler yapıyorlar.

(06-12-2018, 17:56)jax61 : eski dlcleri alanların günahı ne acep?

her şeyi devlopment gibi bazı dlc mekaniklere bağlıyorlar, bu yüzden dlcsiz olması gerekiyor. bunun gibi başka şeyler de olursa çıkartıyorlar dlcden. aslında paradox böyle bi durum olmasa asla çıkartmaz. (eminim)
Ara
Bu gelişmeyle ilgili kişisel görüşümü yazayım, biraz enteresan bir durum söz konusu.

Birincisi bu hamle bu zamana kadar birçok DLC'yi satın alıp Golden Century'i yetersiz bulan sadık PDX oyuncusu için hiçbir anlam ifade etmiyor, aksine bu DLC'leri burada maddelenen içerikleri hesaba katarak satın alan kişiler için bir bakıma haksızlık oluştuğunu söylemek dahi mümkün. DLC içeriğinin oyuna eklenmesinde problem yok, bunun benzerlerini daha önceleri Stellaris'te ve CK2'de gördük, EU4'te de gördük, ancak bu zamana kadarki tüm örneklerde bu durum "bir başka eklentinin parçası olan mekaniğin diğer eklentideki içeriklerle bağlantılı olması" gibi durumlar söz konusuydu. Örneğin Dharma oyuna Hint estateleri ekliyordu, estateler Cossacks mekaniği, ilerideki eklentilerde bölgesel daha çok estate ekleriz dendi ve estate mekaniği ana oyuna dahil edildi. Eğer başka dlclerle estate ekleme gibi bir planları olmasa düz mantık "Dharma eklentisini alanlar da Estatelere erişebilecek" diyebilirlerdi.

Hem önceki DLC'leri almış oyuncu için Golden Century'e bir şey eklenmiyor oluşundan hem de diğer DLC mekaniklerini ana oyuna eklemesinden Paradox'un bu hamleyle sadık oyuncuyu değil, Paradox'un DLC politikasıyla sorun yaşayan kitleyi hedef aldığı anlaşılıyor. Bu da Paradox'un Golden Century'e gelen eleştirileri esasen "DLC politikasına karşı bir rahatsızlık" olarak algıladığını gösteriyor ki bu çok tehlikeli bir durum. İnsanların "dev basmak için DLC alman gerekiyor" demesini istemiyor Paradox belli ki, "işgal transfer için DLC gerek" dendiğinde DLC politikasını eleştiren kesime haklı bir argüman verdiklerini görüp bu argümanları ellerinden almak amaçlanmış gibi görünüyor ancak bu şekilde bahsedilebilecek yegane maddeler bunlar değil ki. En basitinden şu an İsveç'le oyun aç başkasından bağımsızlık desteği alabilmek için eklentiye sahip olman gerekiyor. Hangi mekanik ana oyunda olmalı hangisi eklentide, çizgiyi nerede çekiyoruz?

Beni şaşırtan şey Paradox'un Immersion Packlerinde dahi bir tasarım düzeni olmaması, bir DLC ile bir yere özel birim ekleniyor, başka DLC ile bir ülkeye özel buton ekleniyor, birinde olan buton yeri diğerinde boş görünüyor, birinin özel doktrini var, diğerinin yok, birinin özel görevleri var, diğerinin yok. Bu oyun ilk tasarlanırken 4 kademeli bir tier sistemi tanıtılmıştı ve ülkelerin bu tierlere göre kendilerine has içeriklere sahip olacağı söylenmişti, şu an Karakoyunlu'nun Avusturya'dan daha çok kendisine has içeriği var. Karakoyunlu ile açtığında karşına ona has 3 tane butonun çıktığı arayüzü Avusturya ile açtığında karşına boş ekran çıkıyor. Dediğim şey herkesin özel birimi herkesin özel butonu olsun değil, aksine bunlar tasarımsal olarak birçok yönden beğendiğim şeyler de değiller ama Kastilya'ya özel birim İberya'ya odaklanan Immersion Pack'te gelmeyecekse ne zaman gelecek? Eklenmeyecekse böyle bir şey niye diğer devletlerde var? Bir önceki paragrafın sonuna dönüyorum, neye göre belirleniyor bu?
[+] 9 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Hahaha aptal yerine koyuyorlar milleti ee adamlar da haklı tekelciliğin ekmeğini yiyorlar sonuçta ne güldüm arkadaş :D
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
[+] 1 üye glorfindel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-12-2018, 20:09)glorfindel : Hahaha aptal yerine koyuyorlar milleti ee adamlar da haklı tekelciliğin ekmeğini yiyorlar sonuçta ne güldüm arkadaş :D

Bence tepki olarak age of civilization 2 oynayalım :D
Eu4-hoi4 Modern zaman herşey var içinde. Bence gayet mantıklı. Hem bağımsız yapımcıya destek olmuş oluruz.
Ara
(06-12-2018, 18:47)Otto500206 : her şeyi devlopment gibi bazı dlc mekaniklere bağlıyorlar, bu yüzden dlcsiz olması gerekiyor. bunun gibi başka şeyler de olursa çıkartıyorlar dlcden. aslında paradox böyle bi durum olmasa asla çıkartmaz. (eminim)

Enstitü sistemi geldikten sonra common sense almak farz olmuştu. Development gibi bazı çok önemli özellikleri dlclere bağladıkları için o kadar dlc satabildiler. Development basma beleş olsa o kadar satamazlardı. Milleti enayi yerine koymak bu.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-12-2018, 21:05)Alduin :
(06-12-2018, 20:09)glorfindel : Hahaha aptal yerine koyuyorlar milleti ee adamlar da haklı tekelciliğin ekmeğini yiyorlar sonuçta ne güldüm arkadaş :D

Bence tepki olarak age of civilization 2 oynayalım :D
Eu4-hoi4 Modern zaman herşey var içinde. Bence gayet mantıklı. Hem bağımsız yapımcıya destek olmuş oluruz.

Kesinlikle katılıyorum. Paradox nasıl olsa her şekilde alıyorlar kafasında ilerlediği sürece oyuncu kaybetmeye devam edecek.

Oyunları parçalayarak sunmayı EA getirdi, Hikaye bazlı bölüm bölüm oyunları Telltale getirdi, bu iyi kötü her şeyi DLC ile sunmayı da Paradox getirdi.

Oyunu düzgünce sunan firmalar arar olduk resmen. Age of Civilization'ı mobilde çok oynardım. Henüz denemedim ama başarılı ise şans verilebilir. Belki de zamanla Paradox'la rakip olabilir.
[+] 1 üye pyrhosier nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mesela beni hayal kırıklığına uğratan şeylerden birisi de ön siparişle alan adamın dlc çıktıktan sonra alan adamdan bi farkı olmaması. Bunu bi tek pdx mi böyle yapıyor? Ben gördüğüm/aldığım çoğu ön siparişte ya ek bi içerik ya ek bi indirim elde ediyorum. Pdx dlclerindeyse sıfır. Tamamen keriz yerine koyuyolar.
Sic Parvis Magna
Ara
(06-12-2018, 22:34)altnkurt : Mesela beni hayal kırıklığına uğratan şeylerden birisi de ön siparişle alan adamın dlc çıktıktan sonra alan adamdan bi farkı olmaması. Bunu bi tek pdx mi böyle yapıyor? Ben gördüğüm/aldığım çoğu ön siparişte ya ek bi içerik ya ek bi indirim elde ediyorum. Pdx dlclerindeyse sıfır. Tamamen keriz yerine koyuyolar.

Paradox kafana silah mı doğrulttu dlcleri alıcaksın diye altın sende ben ve benim yaptığımı yapanlar gibi ana oyunu satın alıp dlcelri korsan ekleseydin.
Şuna bak adamlar daha önce parayla aldığınız içerikleri şimdi bedava olarak ekliyorlar valla iyiki dlcleri almamışım. Buna düpedüz oyuncuyu sömürmek denir. Dlcleri alanlarla bildiğin adamlar dalga geçmiş. PARAdox...
Ara
Abi madem dev basamanın ana oyunun bir parçası haline geldiğini gördün niye common sense i bedava yapmak yerine onun özelliğini ana oyuna dahil ediyorsun şimdi common sense i olmayan biri 2 tane buton için alacak ya da art of war içinde bir benzeri geçerli ve bunu yaparken de eski dlcleri olanlara yeni çıkacak dlcnin indirim %10 %20 indirim kuponunu dağıt ki adamlar boşuna mı para verdik demesin. Estate mekaniğini zor bulan anlamsız bulan adam dlc ye sahip olsa da dlcsiz oynuyordu daha iyi bir keyif alıyordu oyundan kendince bu adama niye dikta ediyorsun bu mekaniği bedava yap isterse kullanır isterse kullanmaz bu saatten sonra o dlcyi kaç kişiye satabileceksin hem dlc içeriğini boşaltıyorsun hem de dlcyi hala satmaya devam ediyorsun. dev basma olayı oyunun o sürümlerinde şimdikinden çok daha önemsiz konumdaydı dlc ile getirilmesi çokta yanlış bir şey değildi o zaman ki eu4 için ama şimdi ki eu4 için olmazsa olmaz o zaman bedava yap dlcyi öyle bir şey görüyorsan. Ayrıca eskiden sadece buton eklenmeyen bu dlcleri yeni sadece buton ekleyen mekaniksel doğru düzgün bir şey getirmeyen dlclerin konumuna sokmaktan başka ne işe yarıyor kişilere dlc satmamak için çalışıyorsunuz adeta.
Artık nasıl bir kafa yapısıyla iş yapıyorlar anlamak zor. "Ultimate Music Pack" diye müzik dlclerini tek parça yapan dlc getirip eski müzik dlclerini mağzadan kaldırıp 1 tanesi hariç hepsine sahip adama diğerini de istiyorsan bunu alacaksın der hale geldiler.
[+] 2 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
korsan oyun oynuyorum tüm dlc ler de var orjinal oyunun ne artıları var neden orjinal oynuyorsunuz mp oynayabilmek için mi başka +sı var mı bir de 1.28 çıkış tarihi belli oldu mu max 3 gün sonra korsana düşer indirip oynarım
Ara
Salı günü çıkacak. Orjinal dlc almanın mp için bi artısı yok. Oyun olsa yetiyor. Hosttaki dlcler herkeste aktifleşiyor.
Onun dışında orjinal almak her zaman daha güvenilir ve daha etik bir tercih. Burada ahlaki değer tartışmasına girmeyeceğim. Kimse dört dörtlük değil. Ama mümkün olduğunca orjinal alınabilmesi taraftarıyım. Karşı tarafın bu parayı hak edip etmemesi bi yana senin o ürünü kullanabiliyo olmanı bile karşıdakine borçlusun.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başkasının malının sahibiymiş gibi davranmayı bırakmanız lazım.Oyun paradox'un oyunu değil mi kardeşim ister dlcyi direk oyuna ekler isterse bütün oyunu bedava verir. Oyunun bir kopyasını aldınız diye firmanın yönetim kurulunda üyelik vermediler ki size.hatta bugünün geleceğini de bal gibi biliyorsunuz mesela eu3 şuan complete edition olarak satılıyor eminim o oyunu da dlc dlc yayınlamışlardır eu4 de böyle olacak birgün. bütün eu4'ün dlclerini ve oyunu tek bir pakette toplayacaklar 15 dolara satacaklar.hatta bazen bedava bile dağıtılacak.kalkıp o zaman ben buna para verdim böyle satamazsınız sattırmam yakarım ulan kendimi yakarım dök benzini arif efendi, dök dök dök mi diyeceksiniz. bu neye benziyor derseniz sabah gidiyorsunuz fırına ekmek 1.25 her yerde olduğu üzere , akşam bir geliyorsunuz fırıncı 1 liraya düşürmüş artık elinde ekmek kalmasın diye mi yoksa reklam olsun diye mi yoksa sevabına mı bilmiyorsunuz önemi de yok zaten. Fırıncının yakasına yapışıp sabah 1.25 tlye aldım bu ekmeği şimdi 1 liraya satamazsın sattırmam demeniz ne kadar mantıklı bir davranış.Ulan adamın fırını adamın ekmeği isterse bedava dağıtır isterse 2 saat sonra yeniden paralı yapar. Özetle firmanın sahibiymiş gibi davranmayı bırakın müşteri olun.Satın aldığınız eşya fiyatını hak ediyor mu onu düşünün hak etmiyorsa almayın.Hak etmeyeni almayın ki içi boş şeyleri satamadıklarından dolu şeyler yapmaya baksınlar.
[+] 3 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.