Elder Scrolls Online - Add-On Rehberi
ESOADD.png

Elder Scrolls Online Add-On Rehberi
Bu rehberde Elder Scrolls Online'da Add-On nedir/nasıl kurulur bunlardan bahsedecek, bazı önemli Add-On'ları tanıtacağız.

eso-ayrac.png

Add-On nedir?
Add-On'lar oyunu arayüz itibariyle geliştiren ve çoğu zaman kolaylaştıran eklemeler. İnternette aratıldığında çoğu yerde bu Add-On'ların kullanılabilmesi için program yüklenmesi gerektiğinden bahsediliyor ancak böyle bir şart söz konusu değil. Add-On'ları kendiniz indirebilir ve olması gerektiği yere kendiniz atabilrsiniz. Bu Add-On'ların herhangi bir kurumları yüklemeleri vesaireleri yok ve bir Add-On'u aktifleştirmek için oyundan çıkmanız dahi gerekmiyor.

eso-ayrac.png

Add-On'lar ne gibi şeyler ekliyor?
Bu Add-On'ların oyuna olan katkısının tamamen arayüzsel olduğunu unutmamak lazım, bu kapsamda örneğin Google aramasıyla oyunun haritasında bulabileceğiniz - oyun içerisinde çeşitli sebeplerden önemli olan noktaları - Add-On'lar vesilesiyle Google'a ihtiyaç duymadan direkt olarak oyunun haritasında görebiliyorsunuz. Bu kapsamda örneğin Skyshard'ların, Lorebookların vb. unsurların konumları haritaya eklenebiliyor. Bunların yanı sıra oyunda eksikliği hissedilebilen örneğin Minimap gibi bazı unsurları Add-On'lar sayesinde edinmek mümkün.

eso-ayrac.png

Add-On nasıl kurulur?
Bir Add-On'u kurmadan önce ilk olarak ESOUI sitesinden indirmeniz gerekli. Bu sitede çeşitli Add-On'ları inceleyebilirsiniz. Add-On'u indirdikten sonra RAR dosyasında bulunan klasörü Belgelerim/Elder Scrolls Online/live/AddOns konumuna atmanız yeterli. Bunu yaptıktan sonra oyun içerisinde menüde ADD-ONS kısmına geldiğinizde bu Add-On'u görebiliyor olacaksınız.

Bu arayüzde mevcut oyun sürümüyle uyumluluğu şaibeli Add-On'ları görebilirsiniz, eğer yüklediğiniz Add-On oyununuzun sürümüyle bir uyumsuzluk içeriyorsa oyuna giriş ve aktivasyon esnasında kapatılabilen bir hata penceresi çıkacaktır. Oyundayken yukarıda tarif edilen klasöre yeni bir Add-On attığınızda bu arayüzde E tuşuna basarak arayüzü tekrardan yükleyebilir, böylelikle oyundan çıkmadan Add-On'ları aktifleştirebilirsiniz. İlgili klasörden silmeye gerek olmaksızın bu kısımdan Add-On'ları kapatmak da mümkün.

Oyunda bu tarz birçok Add-On'un SETTINGS kısmında kendi ayarları bulunur.

eso-ayrac.png

Önerilen Add-Onlar ve Yaptıkları
Kullandığınız ve önemli bulduğunuz Add-On'ları konunun altında tanıtırsanız bu kısma eklenebilir.
  1. SkyShards: Oyundaki Skyshard konumlarının harita üzerinde görülebilmesini sağlıyor.
  2. Lorebooks: Oyundaki Lorebook konumlarının harita üzerinde görülebilmesini sağlıyor.
  3. Votan's Minimap: Ekranda sürekli bir biçimde aktif bir minimapa sahip olmanızı sağlıyor.
  4. HarvestMap: Bir kere topladığınız kaynağın yerinin harita üzerinde işaretlenmesini sağlıyor.
  5. Srendarr: Sizdeki ve düşmanınızdaki aktif buff ve debuffların ekranda görünmesini sağlıyor.
  6. Quest Map: Henüz tamamlamadığınız görevlerin başlangıç noktalarının harita üzerinde görünebilmesini sağlıyor.
  7. Potion Maker: Alchemy craftlarken hangi maddelerin birlikte formül oluşturacağını görmenizi sağlıyor.
  8. Master Merchant: Trade Guildler için kullanılan satış add-on'u.
  9. ActionDurationReminder: Kullandığınız skillin süresi bittiğinde uyarıyor, rotasyonu daha kolay yapabiliyorsunuz.
  10. DressingRoom: Farklı skilller ve itemler arasında hızlıca geçiş yapabilmenizi sağlıyor.
eso-ayrac.png

Koşulsal Add-Onlar ve Yaptıkları
  1. Vampire's Woe: Stealth ile bir karaktere yaklaşıldığında Blade of Woe yerine Feed görünmesini engelliyor. (hem Vampir olunması hem de Dark Brotherhood'a katılınmış olması lazım.)
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Master Merchant da çok önemli bir addon'dur öneririm.
Ara
Master merchant büyük ve yardımcı bir addon ancak çok da elzem değil, bana Tamriel Trade Center yetiyor bir şeyler satmak istediğimde. Kullanacaksanız da veri toplama işinin hallettikten sonra sadece kullanacağınız zaman aktif etmeniz, mod çok ağır çünkü.

İlk mesajdakilerin yanında kesinlikle kullanmanız gereken bir kaç add-on da ben yazayım:
  • Action Duration Reminder: Kullandığınız yeteneğin(üstünüzde veya düşmanda fark etmez) ne kadar süre daha aktif olduğunu görebileceğiniz bir sayaç ekler.(Örnek) Yeteneği kullandıktan sonra diğer silah slotuna geçseniz bile ne kadar süre kaldığını görebilirsiniz.(Örnek)
  • AwesomeGuildStore: Guild mağzalarına aradığınızı çok daha rahat bulabileceğiniz bir arayüz getiriyor. Eşya tiplerinden tutun da yazı tabanlı aramaya kadar her şey var. Bir kaç sorunu var ancak getirdiklerinin yanında göz ardı edilebilecek şeyler.
  • Champion Point Respec: Tek bir tuşla önceden ayarlanmış CP dağılımına geçiş yapabilirsiniz.
  • Combat Metrics: Yaptığınız savaşlarda verdiğiniz toplam hasara, iyileştirmeye, aldığınız iyileştirmeye, hangi yeteneğin ne kadar vurduğuna ve çok daha fazlasına bakabileceğiniz bir arayüz ekler.
  • DarkUI: Oyunun kullanıcı arayüzünü çok şık bir hale getiriyor, herkese tavsiye ederim. Envanter ve genel görünüm(4.5mb) resimleri size kalanı açıklayacaktır.
  • Dolgubon’s Lazy Writ Crafter: Günlük craft görevlerini %500 hızlandırıyor diyebilirim. Görevleri panodan almak otomatik ve çok seri oluyor, gerekli craft istasyonuna girdiğiniz anda görevin istediği eşyalar yeterli malzemeler varsa otomatik(ayarlanabilir) olarak craftlanıyor ve ödüllerin alınması da görev alırken ki gibi hızlı ve otomatik. Craft yapan herkesin bu modu kullanması "mecburdur" desem yeridiri.
  • Dressing Room Reborn: Tek bir tuşla üstünüzdeki ekipmanı ve skill setlerinizi değiştirebilirsiniz. PvP, PvE buildleri arasında geçiş yapmak gibi vakit alan işleri çok hızlandırıyor.
  • Wykkyd Toolbar: Ekrana at eğitimi ve craft araştırmalarının geri sayımlarının yanında envanter doluluğunuz, altın, puan ve transmute kristali miktarınızı gösteren bir bar eklemekte.
  • Research Assistant: Ekipmanda bulunan traiti daha önce araştırıp araştırılmadığını ve araştırılmayan traite sahip aynı eşyaları belirten çok önemli bir mod. Craft karakteri oluştururken elinizdeki eşyaların araştırılabilirlik durumuna tek tek bakmak çok zaman alıyor yoksa. Görüntüye baktığınızda kırmızı renkliler araştırılabilir, sarı renkliler fazlalık(araştırılabilir ancak zaten aynı traite sahip eşya bulunuyor) ve siyahlar ise zaten araştırılmış ekipmanları belirtmekte.

İlerleyen zamanlarda biraz daha ileri seviye add-onlar da paylaşacağım
hby6qc.gif
Ara
(24-12-2018, 18:33)Ayro : Master merchant büyük ve yardımcı bir addon ancak çok da elzem değil, bana Tamriel Trade Center yetiyor bir şeyler satmak istediğimde. Kullanacaksanız da veri toplama işinin hallettikten sonra sadece kullanacağınız zaman aktif etmeniz, mod çok ağır çünkü.

İlk mesajdakilerin yanında kesinlikle kullanmanız gereken bir kaç add-on da ben yazayım:
  • Action Duration Reminder: Kullandığınız yeteneğin(üstünüzde veya düşmanda fark etmez) ne kadar süre daha aktif olduğunu görebileceğiniz bir sayaç ekler.(Örnek) Yeteneği kullandıktan sonra diğer silah slotuna geçseniz bile ne kadar süre kaldığını görebilirsiniz.(Örnek)
  • AwesomeGuildStore: Guild mağzalarına aradığınızı çok daha rahat bulabileceğiniz bir arayüz getiriyor. Eşya tiplerinden tutun da yazı tabanlı aramaya kadar her şey var. Bir kaç sorunu var ancak getirdiklerinin yanında göz ardı edilebilecek şeyler.
  • Champion Point Respec: Tek bir tuşla önceden ayarlanmış CP dağılımına geçiş yapabilirsiniz.
  • Combat Metrics: Yaptığınız savaşlarda verdiğiniz toplam hasara, iyileştirmeye, aldığınız iyileştirmeye, hangi yeteneğin ne kadar vurduğuna ve çok daha fazlasına bakabileceğiniz bir arayüz ekler.
  • DarkUI: Oyunun kullanıcı arayüzünü çok şık bir hale getiriyor, herkese tavsiye ederim. Envanter ve genel görünüm(4.5mb) resimleri size kalanı açıklayacaktır.
  • Dolgubon’s Lazy Writ Crafter: Günlük craft görevlerini %500 hızlandırıyor diyebilirim. Görevleri panodan almak otomatik ve çok seri oluyor, gerekli craft istasyonuna girdiğiniz anda görevin istediği eşyalar yeterli malzemeler varsa otomatik(ayarlanabilir) olarak craftlanıyor ve ödüllerin alınması da görev alırken ki gibi hızlı ve otomatik. Craft yapan herkesin bu modu kullanması "mecburdur" desem yeridiri.
  • Dressing Room Reborn: Tek bir tuşla üstünüzdeki ekipmanı ve skill setlerinizi değiştirebilirsiniz. PvP, PvE buildleri arasında geçiş yapmak gibi vakit alan işleri çok hızlandırıyor.
  • Wykkyd Toolbar: Ekrana at eğitimi ve craft araştırmalarının geri sayımlarının yanında envanter doluluğunuz, altın, puan ve transmute kristali miktarınızı gösteren bir bar eklemekte.
  • Research Assistant: Ekipmanda bulunan traiti daha önce araştırıp araştırılmadığını ve araştırılmayan traite sahip aynı eşyaları belirten çok önemli bir mod. Craft karakteri oluştururken elinizdeki eşyaların araştırılabilirlik durumuna tek tek bakmak çok zaman alıyor yoksa. Görüntüye baktığınızda kırmızı renkliler araştırılabilir, sarı renkliler fazlalık(araştırılabilir ancak zaten aynı traite sahip eşya bulunuyor) ve siyahlar ise zaten araştırılmış ekipmanları belirtmekte.

İlerleyen zamanlarda biraz daha ileri seviye add-onlar da paylaşacağım

Haklısın MM ağır bir addon, ben de kullanmıyorum şu an, çünkü zaten son zamanlarda o kadar aktif oynayamıyorum. Ama zamanında iyi para kazandırdı, eğer sürekli birşeyler satıyorsanız guild store'larda bayağı faydalı bir addon.
Ara
Güncel durumda hangisi daha iyi bilen var mı?

https://www.esoui.com/downloads/info28-F...atFTC.html
https://www.esoui.com/downloads/info655-...acker.html
https://www.esoui.com/downloads/info919-...cedUI.html
Ara
Ben 3. kullanıyorum UI için.
Hedefin debufflarını gösteriyor mu peki? Tanıtım sayfasında göremedim.

Edit: Yükledim, görebiliyormuşuz.
Ara
Görüyorsun.
Advanced UI' kurup sonra floating combat text(vurulan/alınan hasarın ekranda kayar yazılarla gösterilmesi şeyisi) ve buff/debuffları kapatıp Foundry Tactical Combat'ta açtım. Çünkü buff/debufflarda isim yazmıyordu(veya ben ayarlardan yazdırmayı bulamadım) flotating text te hiç reliable değildi, kafasına göre bazılarını gösterip bazılarını göstermiyordu. Şimdilik böyle iyi gibi bakalım.
Ara
İçlerinden bazılarını indirdim. Bugün girersek denerim.
Sic Parvis Magna
Ara
Bazıları yarım bazıları hiç çalışmıyor gördüğüm kadarıyla. Bi de bunları çalıştırmak için ek şeyler mi indirmek lazım? Ben mi yanlış anlıyorum?
Sic Parvis Magna
Ara
Library dosyaları indirmen gerekiyor aynı siteden.

"Yarım" dediklerinin sayfasında söylüyor indirmen gerekeni.
"Çalışmıyor" dediğini oyun çalıştırmıyor son sürüme güncellenmediği için, oyun içerisinde eski addonları çalıştır diyebiliyorsun.

İyi forumlar.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Elder Scrolls serisinin diğer oyunlarını oynamış ve arayüzünü sevdiğiniz bir oyun varsa onun addonlarını da kullanabilirsiniz.

Morrowind Arayüzü = https://www.esoui.com/downloads/info1593...yleUI.html

Oblivion Arayüzü = https://www.esoui.com/downloads/info1326...yleUI.html

Skyrim Arayüzü = https://www.esoui.com/downloads/info1511...yleUI.html
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.