Empire - Gemi Türleri Rehber Serisi - 2. Bölüm Yardımcı Gemiler
#1
Empire Total War Yardımcı Gemiler

Düşmanı bezdirmek ve arkadan vurmak için kullanabileceğiniz Yardımcı gemilerin ortak özellikleri;zayıf atış gücü ve gövde dayanıklılığına rağmen, çıldırtıcı hızları ve çeviklikleridir. Bu sınıf da 7 dalda incelenebilir, 

Hafif Kadırga
Etw_i_galley_lanteen.png
Sadece doğulu fraksiyonlar veya Akdeniz'e çıkışı olan medeniyetler tarafından kullanılabilir bir gemi türü olan Hafif Kadırgalar, hızlarını artırmak için hem kürekçilerin kaslarını hem de rüzgar gücünü kullanmakta ve bu kürekçi faktörü rüzgarsız günlerde geminize ciddi bir avantaj sağlamakta. 

On altı kişilik mürettebatlarına ve zayıf gövdelerine rağmen atış güçleri ve tek bir kaynağa bağlı olmayan hız kaynakları ile Hafif Kadırgalar, bütün oyuncu türlerine hitap etmese de kullanışlı gemilerdir.  


Kadırga
Etw_i_galley.png
Hafif Kadırga gibi sadece doğulu fraksiyonlar veya Akdeniz'e çıkışı olan medeniyetler tarafından kullanılabilir bir gemi türü olan Kadırgalar, biraz daha pahalı olmalarına rağmen her alanda Hafif Kadırgalardan daha iyidirler.

Daha fazla mürettebat ve biraz daha güçlü bir gövdeye sahip olmalarına rağmen düşük top sayısı, ateş gücü gibi sebeplerden kendilerini Hafif Kadırgalardan o kadar da çok ayıramazlar. 

Brik
Etw_i_brig.png
İsterseniz siyahi, isterseniz Avrupalı olun ya da istediğiniz kadar teknolojisiz olun, bir limanınız olduğu sürece bir brige sahip olabilirsiniz. 

Top sayıları, hızları, isabetlilikleri ve doldurma süreleri, biraz şans ve kıç ve baş taraflarından saldırmak şartı ile kendinizden büyük gemilerin yelkenlerini dolayısıyla hareket kabiliyetini bitirebilirsiniz. Teke tek savaşlarda pek şansları olmasa da asıl mesele zaten doğru oynanış ile buna izin vermemeniz.
Sloop
Etw_i_sloop.png
Aynı Brik gibidir. Teknoloji, kültür veya yer fark etmeksizin limanınız olduğu sürece her yerde üretebileceğiniz bir gemi türüdür. 

Brige göre daha iyi mürettebat koruması, daha güçlü bir gövde, daha hızlı ve çevik bir yapı ama bunların karşılığında daha az ve zayıf toplar. Gerçekten inanılmaz çevikliği sayesinde eğer rüzgar lehinizde ise çok kolay yüz seksen derece dönüşler yapabilir. Ama doğru dürüst ateş gücü olmadıktan sonra çevikliği ne yaparsınız bilemem. 

Carronade Fırkateyn
Etw_i_1d_24_carronade.png
Diğer Yardımcı gemilere nazaran daha kısa menzillerine rağmen inanılmaz bir ateş güçleri vardır. 

Üretimleri için Carronade teknolojisi gerekse de, Altıncı Seviye Hat Gemileri kadar çevik olmalarının yanında ölümcül silahları ile düşmanı gafil avlamak için bire birdirler. 

Razee
Etw_i_razee.png
Esasen topları "törpülenmiş" bir Üçüncü Seviye Hat Gemisi ile bir Firkateynin oldukça uygun bir karışımı olan Razee, orta seviye bir gövde dayanıklılığı, iyi ve güçlü bir top dizilimi, güzel bir manevra kabiliyeti ile oldukça kullanılabilir bir gemi türü.

Düşmanın Firkateyn gibi hafif ve sinir bozucu gemilerini avlamak için kullanabileceğiniz gibi, iyi bir oyunculuk ile ağır gemilere de karşı koyabilirsiniz.

Buhar Gemisi
Etw_i_steamer2.png
Diğer gemilere kıyasla biraz garip gözükse de güzel ve eğlenceli.

Sınıfdaşlarına kıyasla oldukça güçlü toplara sahip olsa da iki yanı da devasa bir "buhar çarkı" ile dolu olduğu için atış konusunda küçük bir dezavantaja sahipsiniz. Ama bu geminin en kötü yanı Buhar motorlarınız pek dayanıklı olmadığı için hem bozulmaya, yangın çıkarmaya hem de patlamaya meyilli olması. Bunun dışında geminin kendisini sınıfdaşlarından ayırdığı en önemli nokta hareket için rüzgara değil buhar gücüne bağımlı olmamanız. Tabi motorunuz patlamaz, bozulmaz veya yanmaya başlamazsa. 
[+] 4 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline emeğine sağlık. Teşekkürler.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.