Empire - Maratha Rehberi
#1
latest?cb=20130611010144

Başlangıç Durumu

Maratha'nın başlangıç pozisyonu Kuzey'de iki toprak 2 ticaret ortağı ve Babür'le savaş halinde olarak başlıyor.Maratha Avrupa ile yaptığı ticaretten çok fazla gelir elde ediyor bunu oyun boyunca korumanız sizin yararınıza olacaktır diye düşünüyorum.Askeri olarak toparlanmak kısa sürecektir birimleri fena değil bu şekilde Hindistan'ı istilaya başlayabiliriz.

Bölgesel Genişlemede İzlenilmesi Gereken Yol

-1328880656.jpg1.İlk olarak Mysore ve Portekiz'e savaş açmak ve Portekiz'in elinde bulunan Goa'yı almak ileride çok sorun çıkarabilir bu bölge size Mysore ise fazla güçlenmeden elenmesi gereken rakiplerden biri.Şimdi ana sıkıntıya gelirsek bu bölgeleri almak zor değil ama Portekiz ile savaşa girdikten sonra Portekiz Avrupa ile olan ticaretimize büyük bir sıkıntı çıkaracaktır bunun için ister onlarla barış yapın ister ise güçlü bir donanma kurun.Hangi yolu seçerseniz seçin size sorun çıkaracak ve büyük bir zaman ve çaba harcamanız gerekecektir.

2.Hindistan'ın Güneyini ele geçirdikten sonra sırada Babür var asıl savaşımız şimdi başlıyor desek yanlış olmaz.Bu zamana kadar iyi kötü bir ordunuz oluşmuştur şimdi bunları kullanma vakti ama kullanırken unutulmaması gereken şey yavaş yavaş sindire sindire ilerlemeniz bunun sebebi Babür halkının dini olarak sizden farklı olarak Müslüman olması ele geçirdiğiniz yerlerde ki Camileri yıkın ve yavaş yavaş asimilasyon politikası ile onları asimile edin.Mutlaka isyana karşı küçükte olsa bir garnizon bulundurun.

3.Tebrikler artık Babür yok ve Hindistan'ın tek sahibi sizsiniz Ceylon'da ki Hollandalıları saymaz isek tabi.Şimdi sıra'da İran var bu bölgede'de aynen Babür'e uyguladığımız gibi yavaş yavaş sindire sindire ilerleyin küçük sürprizler olması emin olun hoşunuza gitmeyecektir.Avrupa'ya giden yolumuz basit ama dar İran'ı aldınız hala size yeterli gelmiyorsa fetihleriniz Osmanlı veya Rusya'ya dadanın bu şekilde ister Kırım'a kadar gidin isterseniz yeni bir rota oluşturup Kuzey Afrika'yı alın.

4.Ceylon'u alarak Hindistan tamamen almak artık bizim elimizde.Fakat Hollanda ile ters düşmek ne kadar akıl karı bilemiyorum sonuçta Ticaret ortağınız ve iyi de bir para geliri sağlıyor size yine de ben alacağım diyorsanız Avrupa Ticaretinden gelen karı bir süre unutmanız yararınıza olacaktır Hollanda size her şekilde çünkü baskı yapacaktır.Kısaca seçim sizin Ticaret mi Bölge mi?

Diplomasi

Diplomasi gayet basit zaten sadece Portekiz ve Hollanda var diğer herkes Potansiyel düşman bu iki devletle Diplomasi ile barışmakta mecburi nedeni ise ticaret gelirleri ve ticaret yolları.Son olarak sizden toprak satın almak isteyenler olacaktır kabul etmeyiniz gerek yok tabi karlı bir anlaşma ise kabul edebilirsiniz bu karar size ait.

Ticaret

Maratha'nın ana ticaret ortağı Avrupadır bu yüzden bol bol ticaret limanı inşa edin.Avrupa ile ters düşmemek sizin için daha iyi olacaktır Avrupa ile aranızı iyi tutmak için hediye göndermekten çekinmeyin karşılığını kat kat alıyorsunuz çünkü.Dini farklılıklar size sorun çıkarabilir.Oyunun başında Portekiz tarafından veya diğer Avrupa devletleri tarafından ticaret yollarınız kesilebilir iyi bir donanmaya veya kara yolu ticaretine geçene kadar buna katlanmak zorundasınız ne yazık ki isterseniz Ticaret gemisi oluşturup Fil Dişi Sahili gibi bölgelere koyabilirsiniz.

EK Tavsiye

Dini farklılık yüzünden sıkıntı çekeceksiniz bu aşmak için elinizden geldiğince dini bina inşa edin.

Tartışma Konuları


1-Sizce Maratha ile savaşta Ordu düzeniniz nasıl olmalı?

2-Avrupa ile savaş ne zaman olmalı erkenden bitirmek mi yoksa uğraşmayıp sonlara bırakmak mı daha iyi olur?

3-Kullanabileceğiniz en iyi birim hangisi?

4-Bakan atamaları nasıl olmalı?

5-Ordu mu Donanma mı daha önemli?

6-İsyan Riskleri için nasıl önlemler alınmalı?

7-Önce hangi teknolojiler araştırılmalı?

8-En verimli yönetim biçimi hangisi?
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 2 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Eline sağlık güzel rehber olmuş.

Maratha çok iyi potansiyele sahip bir ülke. Babür fazla toprağa sahip olsa da pek de güçlü başlamıyor ve çok zorluk çıkartmıyor. Zaten Hindistan tamamlandıktan sonra büyük bir güç çıkıyor ortaya. Oradan ver elini İran, ver elini Anadolu...
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Benim maratha taktiğim basit ama sıkıntılı :) İlk olarak malum marathanın iki limanı var, ama diğer limanla bağlantısı olmadığı için ticaret kapasitesine etkisi yok. Bunun için ilk önce başkentteki ordu ile içerde kalan mughal ordusunu kovuyorum. Sonra ise iki bölge arasında kalan mughal bölgesini ve başketin kuzeyindeki küçük yerleşimi alıyorum (limanı var). Böylece aktif üç limanım ve 6 ülke ile ticaret kapasitesi oluyor. Bu üç limandan hemen 3 tane gemi üretiyorum (diğer tur yine gemi üretiyorum). Aldığım bu iki bölgeyi de korumaya alıyorum (mughal saldırısı veya isyan çıkarsa bastırıyorum). Diğer turlarda ise kuzeye bir doğuya ise en az 4-5 tane gemi yolluyorum ( mughal limanlarını kapatıp olası liman saldırılarını engellemek için). Mughal limanlarını baskı altında alınca avrupa-hindistan arasında kalan ticaret bölgelerine donanma yolluyorum ki hem korsanlar ticaretimi ezemesin hem de bölgeyi baştan ele geçirip daha sonra ticaret kaynağı yapabileyim. Neyse karadan devam edersek sağlam, sadece süvariden oluşan iki ordu ile hızlı bir şekilde meydanda kalan mughal ordularını yenip şehirlerini fethetmeye başlıyorum. Ama aldığım şehirleri hiç bir şekilde korumaya almıyorum. Tamirat bile yapmıyorum. Sadece hiç yolu yoksa 2 tur süren yol kuruyorum (3. turda isyanla elden çıkıyorlar zaten). Bu şekilde yıldırım hızı ile suru olmayan mughal şehirlerini fethedip isyana bırakıyorum, en sonunda bu ordular ile suru olan şehirleri kuşatmaya alıp bekliyorum veya içerideki ordusu çok güçlü ise surlu şehirlerin kasaba-kaynaklarını sürekli saldırı altına alıyorum ki oralardan diğer yerlere ordu yollamasın. Ardından (3-4 tur sonra yani) piyade-topçu-süvariden oluşan ordular ile isyan eden yerleşimleri ele geçiriyorum. Böylece başlangıçta +13 isyanı ile uğraşacağıma daha düşük seviyededki isyanlar ile uğraşıyorum ki bölgeleri elde tutmak kolay olsun :) Bu şekilde ilerleyince çok hızlı bir şekilde mughal devletini ortadan kaldırıp güneye inip mysor topraklarını fethediyorum. Portekizi ise yıkılıncaya kadar fazla ellemiyorum ki bazen mysor erken davranıp goa'yı portekizden alıyor, böylece sadece mysora saldırıp hindistan tamamen benim oluyor. Bu aşamadan sonra ise bazen amerika bazen mezapotamya üzerinden rusya topraklarına doğru genişliyorum.

Bu taktiğin en büyük eksikliği mughal orduları iyi temizlenmezse sağdan soldan boş kalan yerleri alabiliyor veya ingiltere gibi bir avrupa ülkesi siz tekrar alamadan rebel şehirlerine konabiliyor.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.