Empire Osmanlı Rehberi Vh/Vh
#1
Merhaba yeni bir rehber ile karşınızdayım. Daha önceden söz verdiğim gibi size warpath rehberlerini bitirdikten sonra bir Osmanlı rehberi hazırladım. Amacımız Osmanlının hiç bir zaman gerilememesidir. Eğer gösterdiğim gibi oynarsanız bir kurtuluş savaşına hiç bir zaman ihtiyacınız olmayacak. İyi oynarsanız hiç toprak kaybetmezseniz ve üstüne kazanırsınız. 

1. POLİTİKA REHBERİ

Kabine

Yukarıda resimde gördüğünüze benzer bir kadro ile başlıyoruz muhtemelen kötü versiyonu. Resimdeki yıldızlar görevlinin kalitesini belirler ufak kişisel özellikler hariç hemen hemen aynıdırlar. Eğer kötü kabine ile oynarsanız kısaca bütün işleriniz aksar. (Ekonomi,Ordu,Diplomasi) O yüzden ne yapıyoruz dandik görevlilere tekmeyi basıp yıldızı yüksek olanları alıyoruz. 

Diplomasi Rehberi

Ülkelere karşı nasıl bir tutum izlemeliyiz ?

Düşmanlarımız:

Avusturya

2. tur size savaş ilan etmiş olacaklar. Sakın ola ilk siz saldırmayın müttefikleriyle uğraşmayın. Askeri izin bile verseniz saldıracaktır.

Rusya

Kırımı almalarına izin vermeyeceğiz üstüne birde şehirlerini alacağız hemde toprak kaybetmeden. Fetih kısmında anlatacağım.


Venedik

Uslanmaz bir ülke daha askeri izin verseniz dahi size ileride saldıracaktır. Sınırda sürekli asker basın o zaman geç savaş ilan ederler bizde o arada başkentleri ile komşu olup onların donanmasıyla uğraşmak zorunda kalmadan bitiririz. 

İran

Hadi İtalyanların donanması var Avusturya ve Rusya büyük bir devlet sen neyine güvenip bize savaş açıyorsun ey zavallı İran. Bu ülkede uslanmaz askeri izin verseniz de savaş açar. Fetih kısmında nasıl topraklarını ele geçireceğinizi göstereceğim.

Nötr Ülkeler:

Gürcistan

Askeri izin verdiğiniz taktirde en fazla ordularını sınıra yığacak olan ülke Safevileri bitirirken izlesinler. Yinede boş bırakmayın orayı ne olur ne olmaz.

İtalyan Devletleri

Askeri izin veriyoruz bu arkadaşlara.

Büyük Britanya

Bunlara askeri izin vermezseniz bir bakmışsınız Anadolu'ya çıkarma yapmışlar. Ticaretinizi yapın askeri izninizi verin tatlı tatlı geçinip gidin.

Fransa

Bunlara askeri izin vermezseniz bir bakmışsınız Anadolu'ya çıkarma yapmışlar. Ticaretinizi yapın askeri izninizi verin tatlı tatlı geçinip gidin.

İspanya

Düşmanlarımızı yok ettikten sonra çokta dolu olmayan topraklarını rahatlıkla alacağımız ülke. Avrupa topraklarını alınca otomatik yıkılıyor.

Ek olarak: Lehistan dahil bütün Avrupa ülkelerine askeri geçiş izni verin başınız ağrımasın.

Himayenizde Olan Devletler

Kırım Hanlığı

Kırıma sahip çıkın ! Fetih kısmında nasıl sahip koruyacağınızı göstereceğim sakın yalnız bırakmayın Kırım ölmesin.

Barberi Devletler

Sakın satmayın bu devleti ileride Fas ile savaşa girmenize neden olabilir. İspanya ile beraber yok edersiniz. Halledersiniz çok zorlamaz. 

Kısaca sahip çıkın şunlara. 
2. EKONOMİ REHBERİ

Görsel


Her şey para değil. Onu nasıl kullanacağınızı bilmezseniz onu tuvalet kağıdı olarak kullanmaktan öteye gidemezsiniz. Başlarda sadece asker için harcayın artarsa Balkanlardaki çiftlikleri falan geliştirin ucuz onlar. Neyse anlatıma geçeyim.
 
1 - İlk turdan ticaret yapabildiğiniz bütün ülkelerle ticarete  başlayın. Ticaret aynı zamanda ilişkinizi geliştirir

2 - Oyunun başında iç kısımlardaki ordularınızı sınıra gönderin. Fetih kısmında resimli göstermiş olacağım. 

3 - Ordu başına tek general yeterlidir gereksiz general çıkarmayın.

4 - Topraklarınızı yağmalanmasına izin vermeyin genelde bunlar küçük birlikler olur yok etmeyi ihmal etmeyin o fareleri.

5 - Ticaret kaynaklarını ele geçirin.

6 - Donanması güçlü olan devletlerle uzun vadeli savaşa girmeyin.

7 - Yağmalanan yapıları tamir edin. 

8 - Çok sıkışırsanız sizden uzak ülkelere teknoloji satabilirsiniz.

3. ASKERİ REHBER

Görsel


Oyun başlarında karşılaşacağınız tipik Avusturya ordusu. Her zaman pusu zemini bulamaya bilirsiniz. O zaman piyadeler çatışırken kanatlardan yakın dövüşçüler ile topluca hücum edin bu çiftçiler falan topluca saldırdığı zaman iyi işler çıkarabiliyor. Deli atlılar ile generali rahatlıkla öldürebilir mızraklı birimi dürterek oyalayabilir veya topçu birliği tek bir hücumda bitirebilirsiniz. Bunun sırasını söyleyemem onu savaşın gidişatından anlamalısınız. Çoğu kişi Osmanlı askerlerini beğenmese de oyun başında yeterde artar. 

1 - Size doğru gelen parça parça olan düşmanları birleşmeden bozguna uğratın. Çubukları teker teker kırmak daha kolaydır. Özellikle İran parça parça asker getirip büyük bir ordu oluşturmayı seviyor. Zaman tanımayın yok edin onları fetih kısmında daha detaylı açıklayacağım.

2 - Generali öldürme fırsatı yakaladığınızda onun üzerine abanın bu sayede düşman ordusunun morali bozulur.

3 - Komutanı koruyun.

4 - Şehirde oluşturduğunuz ordu ile pineklemek yerine saldıracak bölgeler bulun dinamik olun. Tabi huzursuzluk olan şehri öyle bırak gitmeyin. Düşmana zaman tanımayın kısaca özellikle İran. 

5 - Atlı askerleriniz ile mümkün olduğunca düşmana arkadan vur kaç yapın.

6 - Mevcut çatışmayı kaybediyor iseniz Serhad kulu askerlerine süngü taktırıp düşmanın üzerine saldırın yakın dövüşte kullanın. Atlılara mızrak etkisi yapar. 

4. TEKNOLOJİ REHBERİ

Görsel


Askeri teknoloji bizim için önemli sürekli savaşıyoruz neden önemli olduğunu açıklamama gerek yok galiba ? Özellikle oyunun başında süngü çok önemli süngü tak ! 

1 - Askeri yönde ilerle.

2 - Asayişe dikkat et huzursuzluk tehlikeli seviyede ise binayı geliştirme.

3 - Uzaktaki ülkelere teknoloji satabilirsin. 

4 - Senden çok ilerde olan ülkelerden teknoloji çalabilirsin. Başlarda gerek yok okulun içine koy adamı eğitim hızlansın. 

5. YAPI (İNŞAAT) REHBERİ

Bu konu pek önemli gözükmüyor olabilir ama doğru binalarla asayişi sağlayabilirsiniz. Özellikle ele geçirdiğiniz yerlerde daha hızlı asayişi sağlamanız mümkün. Düşmanlarımız çok olduğu için elimiz hızlı olmalı. Ekonomininde bir kısmının binalardan geçtiğini unutmayalım. Zaten oyun başlarında asker basmaktan pek bina yapamayacağız. Artan paralarla balkanlardaki çitlikleri geliştirmenizi tavsiye ederim epey ucuz.

1 - Asayiş sorunu var ise özellikle ele geçirdiğin yerde huzursuzluğa neden olan binaları yık.

2 - Bölgede asayiş sorunu var ise asayiş sağlayan binaları tercih et.

3 - Hasar görmüş binaları onarmayı unutma fakat ele geçirdiğin yerde huzursuzluk sorunu var ise onarmadan önce binanın asayişi kötü etkileyip etkilemediğine bak.

4 - Kaybetme riskin olan bölgeye fazla bina yapma.

5 - İç kısımlarda asker ihtiyacımız olmayacağı için para getiren binaları tercih et.

6 - Eğer bir şehri kaybedeceğin kesinse inşaatı durdur paranın bir kısmını geri alırsın.

7 - Sınırlarda askeri binalara ağırlık ver. 

6. FETİH POLİTİKASI

Diplomasi ve Fetih bunlar olmazsa olmazlarımız bunlarda başarısız olduğumuz taktirde her şey kötüye gider o yüzden oldukça dikkatli olun en önemli iki kısımdan biri fetih politikamızdır.

Görsel


Görsel


1 - Dediklerimi yaptıktan sonra düşman ülkelerin bacakları kırılmış olacak. Bitirmeyi size bırakıyorum.

2 - Sınırlarda ordu basmayı ihmal etme.

3 - Hırvatistan'a iyice yerleştikten sonra Venedik donanmasıyla uğraşmadan tek hamlede yıkabilirsin.

4 - Düşman ülkeleri yok edene kadar yeni düşman edinme.

5 - Bu belalardan kurtulunca şehirleri kısmen boş olan İspanyayı ve Fası yok etmenizi öneriyorum. 

Görsel

Bir kaç aksilik olmasaydı çok daha erken biterdi...
D99lQz.jpg
[+] 7 üye Kızılderili nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Güzel bir rehber
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Cevapla
#3
Erivani irana belgradi avusturya verip oynardım hiç başka türlü oynamıyordum güzel rehber eline sağlık.
Eğer oyun kolay geliyor diyen olursa erivan irana, belgrad avusturya, rusyaninda kırımı almasına karışmayın biraz daha zorlar.Avusturya 1730 gibi savaş açar.İngiltere savaş açtığında iranin yanimda olduğu oldu.
Nacizane
[+] 2 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Ben erivanı irana verip müt olduktan sonra doğu cephesinde savaşması gereken orduları gemilerle hindistana çıkarıyorum güneyden baharatları ele geçirmeye başlıyorum.Kuzeyde kırımı Ruslara bıraktıktan sonra kendime alıp ardından topladığım ordularla viyanayı VH'da biraz uğraştırsa da kolayca alıyordum.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Cevapla
#5
Ben Moskova giderdim direk savaştan çok masada kazanmayı seviyorum.Referansım imzam :)
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.