Empire: Prusya Rehberi
#1ilk önce şu güzel marşı dinleyerek başlayabiliriz sanırım. Avrupa'nın 1700lerdeki en kudretli orduları Prusya'nındır.


Rehberime başlarken kısa bir Prusya tarihine değinmek istiyorum.


18. yüzyılda Almanya‘ya kendini kabul ettirecek ve Germen Birliği’ni kuracak olan Prusya, güçlü devletler safına oldukça geç girdi. 17. yüzyılda, parlak bir siyasi başarıya doğru hızla gelişen Hohenzollern Hanedanı, güçlü bir devlet kurmayı ve çağın siyasi çalkantılarından en iyi biçimde yararlanmayı başardılar.


Prusya monarşisi, birbirinden çok farklı iki bölge üzerinde kurulmuştu; batıda, Brandenburg margraflığı ; doğuda, bir Baltık kıyı ülkesi olan, İslav kökenli Prusya düklüğü.

1415’ten beri Brandenburgu yöneten Hohenzollern Hanedanı bu geniş toprakları güçlü bir merkeziyetçi devlet haline getirmek için mücadele edecekti.

Büyük seçici Friedrich Wilhelm (1640-1688) bu siyasetin ilk uygulayıcısı oldu; onun için, Prusya Devleti’nin gerçek kurucusudur denebilir. Bütün gücüyle topraklarında siyasi birliği kurmaya, devlete saygı kavramını ve disiplini yerleştirmeye çalıştı.

Oğlu Friedrich I, İmparator’un yanında savaşarak hem toprak elde etti hem de ”kral” unvanı aldı (1700).Friedrich I’den sonra Prusya tahtına, çağın en gerçekçi hükümdarlarından biri, ”çavuş-kral”  adıyla tanınan Friedrich Wilhelm I, kültürsüz, sert ve acımasız bir hükümdardı. Prusya’ya Almanya’nın en güçlü devleti yapmak için, yetkilerini tam bir despot olarak kullandı. Ordu, devletin belkemiği haline geldi. Bu yeni ordu büyük harcamalar istiyordu. Friedrich Wilhelm I, sıkı bir tasarruf siyaseti ve kusursuz bir mali uygulamayla ülkeyi iktisadi alanda da kalkındırmayı başardı.


Çavuş-Kralın en büyük eseri, Friedrich II’nin ihtiraslarına başarıyla hizmet edecek olan Prusya ordusu oldu. Bu kadar güçlü bir orduya sahip olan Friedrich Wilhelm, devrinin bütün savaşlarına katılabilirdi. Katılmadı; hazineyi ve askerini gereksiz yere harcamak istemedi. Çavuş-kral ölümünde, oğluna Avrupa’nın en güçlü ve disiplinli ordusunu bırakacaktı.

Friedrich II, Almanya’ya hükmetme ve Avusturya’nın üstünlüğü ile savaşma anının geldiğini biliyordu. Fakat bu ihtiraslı uygulama, çavuş-kralın temelini attığı sağlam yapı sayesinde mümkün olacaktı.işte Empire total War'un ele aldığı bu dönem; Prusya krallığının yükselişi ve Almanya'yı tek bayrak altında toplamasını da içeriyor.  Rehberimde işleyeceğim konu da ekonomik toparlanma , sağlam temeller üzerine atılmış genişleme ve teknolojik ilerleme , birim tanıtımlarını ele alacak.0daz6r.jpg

Oyuna bu şekilde başlıyoruz. 2 büyük şehrimiz var ve aralarindaki bağ maalesef yok. ezeli düşmanımız Polonya-Litvanya birleşik krallığı ile başlangıçta iyi ilişkilere sahibiz. ama bu demek olmuyor sonsuza dek ally kalacak. Bir süre sonra bize savaş açıyor hem de müttefik iken. bunun için biraz erken davranacağız.


xztin9.jpg


Saksonya'nın fethi bizi ekonomik açıdan çok rahatlatacaktır. suikastçimiz ile Generali suikastleyip kolayca fetedebiliriz. Bu arada Hannover ile Müttefiklik imzalayabiliriz. siz onu satmadıkça sadık bir ally olarak kalacaktır.


3nuj10.jpg

Saksonya'yı ilhak ettikten sonra Polonya artik düşmanımız konumunda. West prusyayı topraklarımıza katma vakti. koningsberg de bulunan 2 milita 1 pikeman la west Prusyayi ele geçiriyoruz. İsyan çıkmaması ve büyümesi için bir süre vergiyi kapatıyoruz. Burada 1 adet milita bırakıp bütün orduyu Warşovaya yığıyoruz. Warşovayı düşürmeden önce Kurlandiya ya savaş açıyoruz. Warşova düştükten sonra polonya ile barış yapmak çok kolay. warşovayı geri verip barış imzalıyoruz. böylece polonya vassali kurlandiya ile hala savaş halinde kalip  Kurlandiya kolay lokma durumuna düşmüş oluyor. Afiyet olsun efendim :)


Kurlandiya ya ilerlemeden önce hat piyadeleriyle yıpranan orduları takviye etmemiz gerekiyor. koningsberg den 3 birim hat piyadesi basalım. 3. tur yıktıktan sonra isveçle ilişki geliştirelim. Hannover dükü ölünce taht talebinden  dolayı isveç Hannover e savaş ilan ediyor. o savaşta hanoveri satın. işveç donanmasıyla kapışamayacağımızdan limanımız kapanacağı için ticari gelirimizden olmuş olacağız.

Bu sırada Avusturya silezya da kuvvelerini toplamış durumda olacak. Size ilk fırsatta savaş açacaktır. sakın agresif bir savaş açmayın, ingiltereyi üstümüze çekmek yapacağımız büyük bir hata olur. zaten kendisi siz çok güçleneceğiniz için Koningsberg e çıkartma yapmaya gelecektir.  Ordularımızı sürekli takviye etmemiz gerekiyor. bir çok cephede savaşacağımız için ekonomimize dikkat etmemiz lazım.

Kısa vadeli genişleme planının ardından sıra teknolojik ilerlemeye geldi.

h3rnhg.jpgİlk olarak Canister shot (teneke kutu mermisi) ile başlamamız önem arz e diyor. ETW da topçuları iyi kullanırsanız zafer elde etmek daha kolay oluyor. bunun için topçu teknolojisinde önde olmak , canister shot'ın avantajını erken kullanmaya başlamak çok büyük üstünlük sağlıyor muharebede.


Hemen ardından Ring Bayonet ( piyadelerimiz süngü moduna geçtiğikten sonra ateş edebilir hale geliyor. ilk teknoloji plug bayonetli piyadeler süngü taktıktan sonra ateş edemiyor.) sonrasında Millitary syllabus isimlik Askeri kuramlar teknolojisini araştırıyoruz. topçu teknolojisinde olduğu gibi pitade de üstün olmak amacımız. bu teknoloji ile Barracs binasını yükseltiyoruz ve humbaracılar birimini açmış oluyoruz. bu birimler el bombası atarak düşman moralini bozuyor. aynı zmaanda yüksek defans özellikleriyle sağlam bir yakın dövüş savunması sağlıyor.


askeri araştırmalar bittikten sonra Dahimiz Leibniz Godfried'ı teknoloji çalmak için diğer okullara yolluyoruz. bu sırada Magdeburg'da  3. seviye okul kilidini açacak araştırmayı araştırmaya başlayalım. Tarım madencilik ve iktisadi konulardaki araştırmaları çalacağımız için bunlarla vakit kaybetmemiş olacağız.


İmar ve Gelir alanındaki yapılacaklar önem arz etmekte. ilk olarak Tannenberg'deki yapı yıkılarak workshop yapılmalı. Yine Leipzig deki yapyı yıkarak isterseniz workshop isterseniz okul yapabilirsiniz. Tavsiyem workshop yapmanız. çok fazla paraya ihtiyacımız olacak. Oyunun ilk turları ticari gemi basıp ivory coast a ve(ya) endonezyaya göndememiz gerekiyor. Ticaret antlaşmaları yaparken para kopartmaya bakın. Mughal ingiliz ve Osmanlıdan 1k alabilirsiniz.Prusyayı Prusya yapan birimlere Gelelim. İşte başlıyoruz;


Bir rehberimin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Okudugunuz için teşekkür ederim. sonraki rehberlerde görüşmek üzere...

[+] 8 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık. Prusya küçük başlasa da potansiyeli çok büyük bir ülke. Ayrıca en zevkli devletlerden.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
kesinlikle katılıyorum. piyade kalitesi olsun teknolojik avantajı olsun cok OP bir ülke.
Ara
Cevapla
#4
Eline emeğine sağlık. Gayet açık bir şekilde anlatmışsın. Saxonya alındıktan sonra baya rahatlıyor. En sıkıcı durum ise polonya ile ateşkes mevzusu. Onu da güzel çözmüşsün. Zaten belli bir bölgeyi ele geçirince belli bir gelir oluyor. Gemi yapıp ticaret noktalarına gönderince de para gelmeye başlıyor. Sonrası malum asker bas fethet.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.