En Baştan Yardım
Arkadaşlar merhaba, bu oyunu çok oynamak istiyorum, videolar felan izledim ama çok kavrayamadım. En başından anlayabileceğim bir seri veyahut birisi yardım edebilir mi?
Ara
Merhaba, öncelikle hoş geldin.

Oyunu oynarken kafana takılanları anlayamadığın kısımları forumda sor cevaplarız.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
hocam oyunun temel kavramlarını öğrenmek istiyorsan strateji delisi diye bi youtube kanalı var orda ben ordan öğrenmiştim , sonra oynaya oynaya kavrıyosun zaten ama bu kısa bi zaman değil :D
[+] 1 üye Cayenne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hoşbulduk hocam, yani ben oyuna girince savaş sebebi falan böyle çok küçük şeyler biliyorum. Sence ne yapmalıyım? Oyuna girsem afallarım diye düşünüyorum. Sonra sıkılıp kaparsam hevesim kaçar ondan biraz temkinli davranıyorum.

Evet youtube kanallarını biliyorum da hepsini izlemek çok vakit kaybı olacak ondan size danıştım :D
Ara
İlk olarak Kastilya ile başla derim, iyi bir tutorial ülkesi.

Forumda haftanın ülkesi etkinliklerinde her hafta bir ülkeye dair bilgi paylaşımı yapılıyor üyeler tarafından, onları da inceleyebilirsin o ülkeyle oynamadan önce.
Tamam hocam, en başta yapılması gerekenler adında bir rehber var mı? Yoksa incelemelerin içinde bulabilir miyim?
Ara
Oyun başında yapılması gereken şeyler oyunun doğası gereği ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Haftanın ülkesi konularında genellikle ülkelerle oyunun başında yapılması gereken şeylerden bahsediliyor.
o zaman takıldığım konularda buradan sorayım size baya takılacağım konu olacak ama :D
Ara
Rahat bir oyun istersen Portekiz de oynayabilirsin.
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
strategydelisi @erkanus un kanalını takip etmeni öneririm. eu4 ü çok iyi oynamasa da çok güzel anlatım yapıyor ve bilmediğin oyunu gayet güzel kavrıyorsun. misal civilization 5 i ve hearts of iron 4 ü ben onun sayesinde kavramıştım.bunun dışında forumumuzda soru cevap kısmına soracağın soruları memnuniyetle cevaplarız. bir yerden başlamak gerek oyuna .

https://www.youtube.com/channel/UCCLmkAr...L9EAStvnGg
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu konu altında oyunu oynarken aklına takılan her şeyi sorabilirsin, ayrıca rehberlerimize de bakabilirsin. Strateji Delisi kanalını da öneririm.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar, Mercenary cost ve autonomy ne işe yarar? Unrest arttıkça autonomy yapıp unrest'i azaltmam mı gerekiyor?
Birde bir ülkenin bana karşı agresifliğinin artması bana ne gibi dezavantajlar sağlıyor?
Ara
Mercenary cost paralı askerlerin aylık masraflarıdır. Paralı askerler normal askerlere göre daha pahalı olurlar ama manpower kullanmazlar para ile yenilenirler. Otonomi ise senin o şehirden ne kadar verim aldığını gösteren bir etkendir diyebiliriz. Ne kadar yüksekse o şehirden para ve manpower alımın düşer. Yeni işgal ettiğin yerlere otonomi vermelisinki isyan çıkmasın . Sana karşı Agrassive Expansion değeri 50'yi geçen ülkeler koalisyon formlayabilirler. Buda seni baya zor bir duruma sokabilir.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sana karşı koalisyona girerler ve hala agresif hareketler yapmaya devam edersen sana topluca savaş ilan ederler(agresifliğin asıl sebebi de aralıksız şekilde çok savaş ilan etmenle artar.Yani biraz aralıklı savaşmalısın.)
[+] 1 üye zeusclluber nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim, birkaç sorum daha olacak. Bir yeri core yapmanın ne gibi bir faydası var? Vassal ne işe yarıyor? Ne gibi devletleri vassal yapmalıyım?
Ara
Mercenary cost aldığın paralıaskerlerin sana olan maliyeti. Ne kadar düşükse o kadar ucuza paralı asker alırsın.
Bölgelere otonomi verebiliyorsun, otonomi verdiğinde o bölgeden vergi, ticaret ve insangücü anlamında daha az faydalanıyorsun ancak isyan riski de daha düşük oluyor.

Agresifliğinden kasıt agressive expansion değeri mi?

Edit : Oo cevap yazmışlar ben yazana kadar.

(16-09-2016, 17:41)unsalaysal : Teşekkür ederim, birkaç sorum daha olacak. Bir yeri core yapmanın ne gibi bir faydası var? Vassal ne işe yarıyor? Ne gibi devletleri vassal yapmalıyım?

Her yeri core yapman gerek aksi takdirde overextension (aşırı genişleme) değerin çok yükselir ve isyanlar başlar. Vassal sana bağlı devlet, vassalları iyi kullanarak çok fazla agresiflik kazanmadan genişleyebilirsin. Örneğin 10 tane core'u olan tek toprak kalmış devleti vassal haline getirip onun reconquest savaş sebebiyle savaş açıp o toprakları ona aldıktan sonra o vassalı ülkene katarsan agresiflik yaymadan akıllıca bir şekilde genişlemiş olursun.
Duman, evet hocam agressive expansion.
Ara
Bir ülkenin agressive expansion değeri sana karşı 50'nin üstünde olursa bu durumda ona karşı koalisyona girebilirsin. Sen de aynı şekilde diğer ülkelere 50'nin üstünde AE yaparsan sana karşı koalisyon oluşturup toplu bir şekilde savaş açabilirler.
Birde oyunu ilk başta dlc olmadan oyna yoksa hepsi birbirine girer. ilk önce oyunu sade şekilde oyna
[+] 1 üye zeusclluber nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Koloni nasıl yapılır öğrendim fakat koloni yapmak ne işe yarıyor, bana ne katkısı oluyor ve dezavantajı oluyor? Bir de Fransa'yla başlıyorum öğrenmek için, ilk başlarda ne yapmam gerekiyor bir özet geçer misiniz?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.