Etki alanına almak ne işe yarıyor?
#1
Victoria II.'i heves ettim video izleyerek öğrenmeye çalışıyorum lakin şu etki alanı olayını pek sevemedim. Misal Osmanlı Sırbistan'ı etkilemiş ama o Osmanlı-Sırbistan sınırı göz bozuyor. Gözlerim kanıyor feth etmek istiyorum Sırbistanı. Askeri'de yok Boğdan'ıda öyle onun ülkesine fabrika kurup ne yapacağım? Saldırayım dedim bir anda Rusya savaşa girdi müttefik bile değildi Sırplarla. Ya da yine örnek veriyorum Osmanlıyla  neden Mısırla savaşıyoruz? Onu da etkileyelim o zaman?
Ara
Cevapla
#2
Etki alanına almanın 2 tane güzel etkisi var.Birincisi, etki altına aldığın devletten prestij alıyorsun.Ama sadece alınca alıyorsun diye biliyorum.İkincisiyse, etki altına aldığın devletin iç pazarının bir kısmı sana ekleniyor.Diğer etki altına alınan devletlerde birleşiyor.Yani daha büyük bir pazara sahip oluyorsun.Bunu anlamak için Hindistan´da ve İngilizlerin etkisi altında olan bir devleti seçebilirsin.Birkaç yıl o devletle oyna, biraz fabrika kurduktan sonra hileyle İngilizlerin etki altından çık.Fark edeceksin ki ülkende ham madde ihtiyacı olacak. Bunun sebebi İngilizlerin pazarından ayrılman.

Etki altına almanın bir güzel etkisiyse, etki altına alınan devletin her türlü diplomatik anlaşmaya yaklaşması.Fakat etki altına almanın kötü etkileri yok değil.Bir kötü etkisi mesela iç pazarı çok aktif hale getirebiliyor.Yani ham madde içeride direk alınabiliyor.Bu da o ham maddenin dışarı piyasada değerinin azalmasına sebep verebiliyor.Eğer arz talepten fazla olursa işçiler işlerini bırakabiliyor, bu da işsizlik demek.
Vic2´de toprak almak zor.Mısır´ın tamamını bir event ile ilhak edebiliyorsun.Bu da güzel bir şey demek.Ayrıca Mısır senin etki alanından çıkar ve Avrupalı devletlerin etkisine girerse, yanlış bilmiyorsam Mısır´ı alabiliyorlar.(Bu sadece HFM modunda da olabilir bilemiyorum.)
Kısacası etki altına almak piyasayı canlandırıyor ama dikkat etmek lazım.Ayrıca toprak almak güzel ama Vic2´de infamy olduğu için medenileşmemiş ülkeleri ele geçirmek daha mantıklı.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Mısır'ı etki altına aldın diyelim Mısır'da Süveyş Kanalı var ve sen bu kanalı yapabilirsin veya Kolombiya'yı etki altına alıp Panama Kanalı yapabilirsin.Uydun olan devleti etki alanında kalmasını istiyorsan diğer devletlerle mücadele içine girebilirsin. Yani kısacası o ülkenin her şeyinden faydalana bilirsin.
Japanese-Empire-map.gif
[+] 1 üye Galoren nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.