Etkinlik: CK2 - İlginç Karakterler #7: Bela Arpad, Bosna Dükü (1165)
#1
CRUSADER KINGS II

belaarpad.jpg

Bela Arpad

Yedinci ilginç karakterler konusuna hoş geldiniz. Bu gün karşımızda Bizans imparatoruna bağlı Bela Arpad var. Macaristan ve Hırvatistan kralı II. Geza ve Kiev'li Euphrısyne'nin ikinci oğludur. Babası Bela'ya Hırvatistan ve Dalmaçya dükü ünvanlarını verdi. II. Geza'nın ölümünden sonra başa geçen Bela'nın abisi III. Stephen Macaristan ve Hırvatistan kralı olarak taç giydi.

Bizans imparatoru I. Manuil erkek çocuğu yoktu. Hanedanın geleceği için endişelenen Manuil III. Stephen ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre Bela'yı kızı Maria Komnini ile evlendirip kendi sarayında Manuil'in varisi olacak şekilde eğitim görecekti. Bu anlaşma sonunda Bela, Maria ile nişanlanıp AIMA kehanetine göre adı Aleksios olarak değiştirildi ve despot ünvanı verildi. 

Bela I. Manuel'in baba toprakları olan Macaristan'a yürüttüğü sefere katıldı. III. Stephen Dalmaçya, Hırvatistan ve Srem'i Manuil'e bıraktı. 1165'te Konstantinopolis dönüşünde I. Manuel, Bela ve kızı Maria'yı varisi ilan etti. Her şey Bela için çok iyi giderken Manuel'in ikinci karısı erkek bir çocuk doğurdu. Yeni çocuğa Aleksios adı verildi ve hemen varis ilan edildi. Bela ile Maria'nın nişanı bozuldu ve Bela despot ünvanından Caesar ünvanına düşürüldü. Manuil üvey kız kardeşi Agnes ile Bela arasında bir evlilik ayarladı.

Abisi Macaristan ve Hırvatistan kralı III. Stephen 1172 yılında genç yaşta (22 ya da 23) ve varissiz ölünca tahta en iyi aday olarak Bela gözüküyordu. Ancak annesi Kievli Euphrisyne ve yerel soylular genç prens -Bela'nın kardeşi- Geza'yı tahta çıkarmak istedi. Bela Macaristan dönüşünde Manuil ile I. Manuil ve oğlu Aleksios'a saldırmaması için anlaşarak yüklü miktarda altın aldı. Bela Macaristan'a vardığında başpiskopoz tarafından taç giydirilmek istenmeyince Bela papa III. Aleksandra başvurdu. Papanın bizzat yetkilendirdiği Kolacza başpiskopozu tarafından 1173'te III. Bela olarak taç giydirildi.

Taç giydikten sonra Bela kardeşini tutuklamak istedi, ancak kardeşi Geza bu girişimden kaçarak Avusturya'ya sığındı. Avusturya dükü II. Henry Geza'yı teslim etmeyi reddedince Bela Bohemya dükünün yardımıyla Avusturya'ya saldırdı. Geza bu saldırıların sonunda Bohemyalılar tarafından yakalanıp Bela'ya teslim edildi.

Bela iç yönetiminde yenilikler yaparak bütün yasaların ve emirlerin yazılı olmasını sağlayan bir düzen getirdi. Bu yeni düzen Macaristan ve Hırvatista'nın daha merkezi ve kurumsal bir krallık haline getirdi. Bela, 24 Eylül 1180'de Bizans imparatoru I. Manuel ölünce hemen bir sefer başlatarak Dalmaçya, Hırvatistan ve Srem'i geri aldı. Aynı yıl Venediğe bağlı bir şehir olan Zadar'ın soylularını ikna ederek kendi krallığına bağladı. Seferinin devamında Belgrad ve Braniveco bölgesini ele geçerdi.

Bela'nın Düzeni
Bela ile zorlayıcı bir oyun oynamak isiyorsanız sizler için kademe kademe bazı hedefler hazırladık:
  • Erken tarihte abiniz III. Stephen'a karşı savaşa girerek Macaristan ve Hırvatistan krallığını elde edin.
  • Nişanlınız Maria ile evlenerek Bizans imparatorluğunu ele geçirin.
  • Rum sultanlığına saldırarak Müslümanları Anadolu'dan atın.
  • Sicilya krallığında hak iddia ederek İtalya'yı egemenlik altına alın.

Bu konu altından Bela Arpad ile olan oyunlarınızı paylaşabilir, bu karakterle ilgili ipuçları ve önerilerinizi yazabilirsiniz. 
İlginç Karakterler etkinliğinde bir sonraki konuda bahsedilebilecek karakter önerilerinizi yenilenmiş İlginç Karakterler Etkinliği ana konusundan iletebilirsiniz.
[+] 2 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Konuyu hazırlarken ilginç bir şey öğrendim. I. Manuel imparatorken AIMA isminde bir kehanet ortaya çıkmış. AIMA Yunanca kan demekmiş sanırım .Bu kehanete göre gelecek varisin adı a harfi ile başlaması gerekiyormuş. Bunun üzerine Manuil bulduğu her çocuğa Aleksios adını vermiş.
[+] 2 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.