Etkinlik: Rome II - Ayın Birimi #3: Trakya Asilleri
#1
Total War: Rome II
Ayın Birimi Birimi Etkinliği
Total War Rome II: için yapılan ilk ayın birimi sayısında Trakya Asillerini (Thracian Nobles) inceliyoruz.


maxresdefault.jpg?width=767&height=332

Bu azılı adamlar, asil kanlarını diğerlerinin kanlarını akıtarak kanıtlamaları gerektiğini bilirler.

Tarihi Bilgi
Thr_Nobles.png

Ortak bir kültür ve dili paylaşan ve Yunan devletlerinin kuzeyindeki, çok geniş bir alanda yaşayan yaklaşık 40 Trakya kabilesi vardı. Savaş sever, isyankar, delişmen, kötü düşmanlar ve savaşta iyi müttefikler olarak görülürlerdi. Pek çok Yunan, onların tek bir lider altında birleşip güneye inebilecekleri bir zamandan dehşet duydular.

Böylesine bir hadise hiç yaşanmadı, lakin Trakyalılar, Yunan ve Pers dünyasının büyük bir bölümünde savaşan paralı askerler; genellikle avcı erleri ve hafif birlikler olarak özelleşmiş olarak bulunabilirlerdi. MÖ 217'deki Refah Savaşı'nda, her iki düşman orduda da kanlı bir iş çıkarmaya hazır Trakyalılar vardı. Yetenekli bir kullanıcının ellerinde, ileriye doğru kıvrımlı rhomphaia, uzun kabzası ve ustura keskinliğindeki bıçağıyla, uzuvları kesip alabilirdi ve Trakyalılar kesinlikle yetenekliydiler.

Tüm zamanların en ünlü Trakyalı "generali", aslında Trakya'daki bir olayda hiçbir zaman savaşmadı ya da bir Trakya ordusunu komuta etmedi; o Spartaküs'tü, MÖ 73-71'de Roma'ya karşı olan en son ve en büyük köle isyanının komutanı.


Birim Özellikleri
İstatistikler
Maliyet1300
Yakın Muharebe Saldırı76
Silah Hasarı45
Hücum Bonusu63
Yakın Muharebe Savunma14
Zırh55
Sağlık65
Taban Moral70
Gereken Bina
rom_barbarian_artisans_major_bronze_5.png
Şampiyonlar Holü (4.Seviye)
Yapabilen Ülkeler
mon_64.png
Odris Krallığı

Özel Kabiliyetler
  • Kelle Avı: Birimin saldırısının etkisinde aşamalı bir artış : Yakın muharebe saldırısı, moral; Yakın muharebe savunması
Kabiliyetler
  • Saklan (orman): Bu birim, düşman birimleri çok yakına gelene dek ormanlarda saklanabilir.
  • Cesaretlendirme: Bu birim, yakındaki müttefiklere bir moral bonusu sağlar.
Özellikler
  • Çok iyi saldırı
  • Çok düşük savunma ve çok küçük kalkan
  • Yüksek hasar ve yüksek zırh delimi
  • İyi moral

Trakya asilleri çift elli silah kullanmaları sebebiyle menzilli atışlara ve atlı hücumuna karşı düşük dirence sahiptir. Bu yüzden onları okçulardan uzak tutmak gerekir. Yüksek hücum bonusu, yakın saldırı ve zırh delme oranları bu birimi oyunun saldırısı en yüksek birimi yapar. Bu yüzden doğru kullanıldığında kalkan ve insan duvarını biçebilecek bir yapıya sahiptir. Bu birimler savaşta ana safta yada en önde kullanmak yerine düşmanın kanatlarından yada arkasından saldırmak üzere kullanılabilirse düşman hatlarını saniyeler içinde dağıtabilecek bir potansiyele sahiptir. Bu birime karşı olarak kullanılabilecek en iyi taktik ise yakın dövüşten kaçınarak menzilli atışlarla onları yıpratmaktır.

Trakya Asilleri birimi ile alakalı düşüncelerinizi, taktiklerinizi ve önerilerinizi bu konu altında bizlerle paylaşın.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.