EU 4 Özel Birim Rehberi
#1
Bu rehberi yaparken ki amaç multiler de özel birimleri daha etkili kullanmak içindir. Single player için kullanılıp kullanılmaması role play dışında, olsa da olur olmasa da olur görüşündeyim.
YENİÇERİLER
Yeniçeriler Ottoman Goverment e özel birimlerdir. Historical için kullanabilecek ülkeler Rum ve Osmanlıdır custom için Ottoman Goverment ve Müslüman dinindeki mezhepler kullanabilir. İnce bilgi olarak batılı teknoloji grubu ülkeyle kurarsanız dhimmi estatetine sahip olamazsınız.
Yeniçeri basmak için state ve farklı dinden toprağa ihtiyaç vardır.

ODmLEA.jpg

Her 10 devolopment toprak için 1 yeniçeri alırsınız. Her yeniçeri için 10 mil puanı ödersiniz.

7D5N7P.jpg

Şok ve Fire hasarı azaltması en dikkat çeken özelliğidir. Ordular Reinforce olurken 2 kat para ödersiniz. Askerleriniz talim yaparken 2 kat exp kazanır. Eğer yeniçeriniz varsa en çok ordularınızı talim yaptırmaya önem vermelisiniz. İlk savaşlarda farkı hissettirir sonradan reinforce olacağı için bu etki zamanla azalacaktır.

r1n22V.jpg
Base değeri: 0.83 
Elite Regiments: %40(ordu profesyonelliği 20 yaptğınızda decisions kısmında açılır. Ordu masraflarınızı %10 arttırken tüm ordular talim yaparken %40 daha hızlı exp kazanır.
Bu etkilerin hepsini göz önünde bulundurursak 50 ay gibi sürede talimli askerleriniz savaşa hazır olur.
Yorum: Force Limite ayarlanabilir, özellikleri itibariyle kullanışlı birimlerdir. Reinforce olurken manpower kullanır. Manpowerınızın reinforce yapacak kadar mevcut olmasına dikkat edin.

STRELTSY
Tsardom Goverment özel birimidir. Tsardoma sahip olmak için Rus kültür grubundan olmak gerekir.

EDkRmD.jpg

Bu bar kralınızın military özelliğine göre dolar. Dolduğunda tek seferde ülkenize bu özel birimleri alabilirsiniz. Stability yükseltmek için verdiğiniz puanı büyük miktarda arttırır. Bastığınız anda aldığınız asker sayısı ülke büyüklüğünüze göre değişir.

yqg3G0.jpg

10 fire damage özelliği bulunur. Özel birimler içinde özellikleri itibariyle en dandik özel birimdir. Fakat sınırsız sayıda basılabilmesi tüm piyadelerinizde bu özel birimi kullanmanızı sağlar. 
Yorum: Stabilite için verdiğiniz puanı arttırdığı için oyun başlarında kullanmanızı önermem. Paralı asker basmak yerine bir anda bu özel birimleri çıkarıp rakiplerinize küçük sürprizler yapabilirsiniz.

RAJPUT
Dharma ile gelen Rajastani kültündeki ülkelerin alabildiği birimdir.

r1n2NM.jpg

Rajput estate verdiğiniz toprak sayısı bu özel birimin maksimum miktarıdır. Bir kerede en fazla 10 asker alınabilir.

oVokJ9.jpg
Rajput birimi özellikleri ve rengi çok hoştur. Fakat rehberimiz ilerledikçe amalar başlayacak.

GDa0lb.jpg
Buradan Rajput topraklarına 15 otonomi verip 10 fire damage daha birimimize ekleyebiliriz.
Yorum: Özellikleri ve rengi albeni dese de multi için en kullanışsız özel birimdir. Oyun başlarında kullanılması daha doğru olur. Ülkeniz büyüdükçe limitiniz de arttığı için rajputlar sayı bakımından etki etmeyeceği için rajputlarla rakiplerimin ağzına vurayım hayaliniz suya düşebilir.
Estate toprak verdiğiniz için toprak 25 otonomili olacaktır bir de bu özelliği verdiğinizde otonomi 40 a  çıkacak. Rajputlara özel gelen bir event var. Rajput topraklarina %33 otonomi vermeye zorlar. Rajput askerini fazlalaştırmak istediğinizde bu ekonominize büyük darbe olarak yansıyacaktır. 

BANNER
Bu özel birime sahip olmak için toprağın mançu kültüründe ve state olması yeterlidir.

zM9BP4.jpg

Mançu kültürlü her 10 devolopment için 1 mançu banner eyalet sekmesinden çıkarabilirsiniz.

VDmMqj.jpg

Ülkenizin büyüklüğüne göre banner alırken yediğiniz yolsuzluk değeri değişir. Ülke büyüdükçe alınan yolsuzluk azalır.
Banner birimlerinin 10 disiplini vardır. Bunun yanında mançu birimleri reinforce olurken manpower kullanmaz.Paralı asker gibi parayla reinforce olur.Fakat bu yenilemede aldığı para normal asker gibidir. Bu bence en önemli özelliğidir.

Banner İnce Bilgiler
Banner bilindiği gibi atlı birliklerdir. Fakat biz ufak amelelikle ordumuzu banner piyade yapabiliriz.
Mevcut Durum
-8 normal atlı asker
-cavalary ratio %100

VDmMoy.jpg

Bannerlerimizi piyadelerden oluştırmak istiyoruz. Bu yüzden cavalary ratio yu minimuma çekmemiz gerekiyor.Bu değer de %50 dir.

3zQqrr.jpg

2 üstteki resime dikkat ederseniz 0 piyade 8 atlı askerimiz vardı. Eyaletten mançu almak istediğimizde ilk olarak bize 8 tane mançu piyade verecektir.

4zXMdJ.jpg

Buradan sonraki alacağımız her mançu birimi için bize 1 banner piyade 1 banner atlı verecektir. Kendimize 24 limitli bir tabur oluşturalım. İsteğimiz 16 banner piyade, 4 normal atlı, 4 topçu;
Öncelikle 16 tane normal atlı basıyoruz sonra eyalletten 16 birim banner basıyoruz bunlar piyade olarak çıkacak (horda ve tengri olmamak gerekir.Tengri iseniz 2.din seçmenız uygun olur.Fakat 2. din seçtiğiniz toprağın dinini değiştiremediğinizden kültürü değiştiremezsiniz.) 16 atlının 12 sini siliyoruz. Bu kadar.
Yorum: Banner piyade için bu kadar ameleliğe değer mi diyorsunuzdur içinizden.Emin olun 200k limitiniz varken 150 banner piyadeniz varsa manpower da neymiş diyebilirsiniz. Orta ve uzun dönemde 2 savaştan sonra manpower suyunu çekmeye başlayacaktır.Fakat siz bunu önemsemeyerek yolunuza devam edeceksiniz.
[+] 8 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Güzel rehber teşekkürler.
Ara
Cevapla
#3
Keşke hangi birimin hangi Dlc ile geldiği yazsaymış.
Laissez faire,Laissez passer...
Ara
Cevapla
#4
Rajputlara sadece 3-4-5-6-7 gelişmişlik toprakları vermelisiniz. Ne kadar çok toprağa sahipseler o kadar çok rajput alabiliyorsunuz. Yüksek dev' li topraklara sahipseler ellerinden alın. Bence oyunun en iyi özel birlikleri. Enlist purbias özelliği ile %10 land fire alıyorlar bunun yanında. Goverment reform kısmında tier 4 te purbias register reformunu açarsanız %5 disiplinde alıyorlar. Ben rajputlardan ve topçularadn oluşan 2 tane ordu oluşturdum arkadaşlarla mp oynarken. Kağıt gibi katlıyorlar :))
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Cevapla
#5
bu yeniçerilerin −10% fire damage received, −10% shock damage received özellikleri dışında direk ofansif ve defansif fire, shock, moral verileri teknoloji grubu ilerledikçe yeni gelen piyade verilerini seçtığımızde artış gösteriyor mu yoksa sabit mi kalıyor?
Ara
Cevapla
#6
Yeniçerilerin pipleri diğer piyadelerle aynı. Sadece ekstra bonusları var.
Sic Parvis Magna
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.