EU4 - Bizans Rehberi
#1
goX5jQ.png

Başlangıçta 3 bölgesi ve 1 vassalı bulunan Bizans'ın etrafı bilindiği üzere güçlü devletler ile çevrili. 
Şimdi sizlere bu zor durumdan nasıl kurtulacağınız konusunda fikirler sunacağım;

Öncelikle Bizans'ın askeri gücü diğer devletlere göre çöp desek yeridir. 
Bununla birlikte oyunun başlarında Osmanlıların gücünü hesaba katarsak durum daha da kötü denilebilir. 
Bizans'ın kurtuluşunun tek yolu diplomasiyi etkili bir şekilde kullanmaktır.
 Bunun için vakit kaybedilmeden Polonya ile müttefik olmak için her şey yapılmalıdır. 
Bu durum en azından sizi bir süre daha Osmanlı'dan koruyacaktır. 

GzzQPN.png
Resim 1.1: Osmanlılar'ın düşmanları  ve başlangıçtaki durumumuz.

Polonya ile müttefik olmak için Diplomatik Saygınlık (Diplomatic Reputation) veren advisor alınmalı ve ilişki durumu geliştirilmelidir. Oyunun başlangıcında Polonya güçlüdür zira Litvanya ile kuracağı bağ ile bir taşta iki kuş vurmuş olacaksınız. 

EU4: Idea  Idea seçimi olarak kesinlikle diplomatik idea grubu seçilmeli ve tamamlanmalı çünkü Bizans ordusu başlangıçta çok güçsüzdür ve açılacak olan askeri bir idea grubu kesinlikle işe yaramayacaktır. En kısa yoldan idea grubunu tamamlamak için National Focus'u diplomasi grubuna alabilirsiniz. 

aEEJ1B.jpg
Resim 1.2:  Polonya ile müttefiklik sonrası Sejm'de seçim durumu. Göründüğü gibi diğer rakiplere fark atmış durumayız. 

Böylece Polonya ile bağlarınızı sağlamlaştırabilir, kral adayınızın durumuna göre adm,dip,mil puan kazanmanın yanı sıra itibar ve meşrutiyet de kazanabilirsiniz.

Polonya ile bu durumlar yaşanırken Batı'da Avusturya ile müttefik olmak için çaba harcamanız gerekecektir, çünkü Osmanlı ordusu genelde Polonya-Litvanya  ikilisini rahat yeniyor.

- Osmanlılar'a ne zaman saldırılmalı?

Osmanlılar'a erken dönemde kesinlikle saldırılmamalı çünkü askerleri diğer gruplar ile karşılaştırıldığında daha üstündür. İşinizi sağlama almak adına Batı'nın Osmanlı'ya teknolojik bakımdan üstünlük kurduğu dönemi bekleyebilirsiniz.

L3375o.jpg
Resim 1.3: Yapılan diplomatik ataklar sayesinde Macaristan tahtı için savaşa gidecek durumdayız. Sağ üstte görüleceği üzere yıl 1511 Osmanlılar'a saldırı yapmadık.

CK2: Martial Osmanlı'dan önce Venedik davranabilir. Eğer Polonya ile müttefikseniz arkanıza yaslanın ve onların sizin için toprak alışını izleyin  ;)

EU4: Idea  Bu süre zarfında (müttefik olmuşsanız) müttefiklerinizin savaşlarına aktif bir şekilde katılın ve "Favor" kasın. Böylece güven arttırabilir, ya da savaşlarınıza çağırabilirsiniz. 

QMMEqg.jpg
Resim 1.4: Müttefikimiz Avusturya'ya Macar Veraset savaşında yardıma gidiyoruz. 

Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Osmanlılar üzerine ilk seferinizi yapabilirsiniz. Baştan belirttiğim gibi ordunuz güçsüz isteseniz de bir şey yapamazsınız. Bırakın müttefikleriniz sizin yerinize savaşsın.

dbbjzQ.jpg
Resim 1.5 Osmanlılar üzerine yaptığımız ilk ciddi sefer. Resimde göründüğü gibi Konstantinopolis'de müttefiklerimiz ile Osmanlı ordusu savaşıyor. Ezici üstünlüğümüz de görünmekte.

EU4: Idea  İlk savaşınızda %100 savaş skoru beklemeyin. Çünkü Osmanlılar çok fazla paralı asker basacaktır. En kısa yoldan en yüksek savaş skoru almaya bakın. Ayrıca savaşı uzatmak müttefiklerinizin savaştan bıkmasına ve anlaşma yaparak çıkmasına neden olabilir, buna dikkat edin.

Yeteri kadar savaş skoru kazandığınızda almanız gereken ilk yer Bursa (Hüdavendigar) olmalı çünkü Ticari merkez olduğu için gelirinize gelir katacak ve aynı zamanda Osmanlılar'ın gelirini baltalayacaktır.

MJJYEQ.jpg
Resim 1.5: İlk ciddi zaferimiz sonucunda yapılan anlaşma gereği Marmara Denizi çevresini ve Mora ile Konstantinopolis arasındaki toprakları alarak bağlantı kuruyoruz. Aynı zamanda Osmanlılar'ı ikiye bölmüş olduk.


L33PyZ.jpg
Resim 1.6: Savaş sonrası sınırlarımız.

3oo8q9.jpg
Resim 1.7: 1524 yılı siyasi durum ve müttefiklerimiz*

* İki müttefikimiz görünmesine rağmen Polonya'nın Litvanya ile PU kurması ve Avusturya'nın Macaristan ile PU kurması sonucunda 4 büyük devleti arkamıza alarak saldırdık.

GzbRZ2.jpg
Ek Resim: Açmış olduğumuz idea grupları. Diplomasi ve Influence ideaları dikkat çekiyor.

Yukarıda belirttiğim adımları uyguladığınız takdirde Osmanlılar'a karşı bir şans elde edebilir ve onları yenebilirsiniz. Bir kere yendiğinizde gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Kolay gelsin  :)
[+] 6 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
hem teknolojide dünyayla aynı anda gelişip hemde ideaları nasıl bitiriyorsunuz anlamıyorum.Bunu anladığımda oyunu tamamen öğrenmiş olacağım galiba .
Ara
Cevapla
#3
(09-06-2016, 17:57)Royal Guard : hem teknolojide dünyayla aynı anda gelişip hemde ideaları nasıl bitiriyorsunuz anlamıyorum.Bunu anladığımda oyunu tamamen öğrenmiş olacağım galiba .

Ben %50 ahead of time'lı bir teknoloji varsa onun yerine İdea alıyorum, teknoloji için fazla power ödemiyorum.
Ara
Cevapla
#4
Bende öyle yapıyorum ama idea aldıktan sonra tekrar teknoloji puanını doldurana kadar çevrem beni geçiyor.Bu sefer -%10 az ücret ödüyorum geri kaldığım için :D
Yine ideaları tamamen bitiremiyorum bu şekilde yani.
Ara
Cevapla
#5
gladiatoremperorthumbsdown.gif

G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#6
Yani normalde forumda etkin bir şekilde değilim artık ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Öncelikle geç kalınmış bir oyun. Diplomatik ideaya da ihtiyaç yok. Ayrıca Asya'dan toprak almaya gerek yok eğer bir eyalet yapamayacaksan. Normalde EU4 Hakkında bu kadar iddialı konuşmam çünkü ben Batı taraflarında değil genellikle doğu ve Amerika taraflarında oynarım. Ama Bizans benim uzmanlık alanım olduğundan rahatlıkla konuşuyorum. Eğer Anadolu'ya erken çıkacaksanız. Ya da (Kocaeli hariç) Avrupa'da Avusturya veyahut olabilecek başka bir süper güçle savaşmaya korkuyorum o yüzden Asya kıt'asına yöneleceğim diyorsanız Dinsel Fikir grupları almanız en önemli yol olacaktır. Ayrıca Polonya ve Avusturya ile orta oyunda müttefik olmanıza gerek kalmayacaktır. Sonuçta Memlük ve Kara Koyunluya karşı onlara gerek yok. Yalnız aranızı 100'ün üstünde tutun ve dostlarıyla düşman olmamaya çalışın. Hee polonya çok mu bence hayır. Neden diye soracak olursanız. Zaten arkadaşın oyununda Moskoflar Rusya'yı kurmak üzere. Rusya'yla dost olup Polonya'ya ilhak atın zaten önünüzde birşey kalmaz.Oyunun 1600'lerde ise Viyana'yı alır batılaşırsınız alim Allah.
jIwLY9.png
Ara
Cevapla
#7
DDRJake konuştu beyler dağılın.
Ara
Cevapla
#8
Bir değişik başlangıç yöntemini de ben vereyim, trick mi dersiniz exploit mi bilemem.

Oyuna Osmanlı ile başlıyoruz "City of the world desire" görevini alıp ilk ay bitince direk Bizansa savaş açıyoruz, Bizansı annexleyip ülkemizi batırmaya başlıyoruz, 89239312 tane borç alıyoruz, o paraları küçük bir ülkeye postalıyoruz (Kıbrıs gibi). Sonra bütün kaleleri yok ediyoruz, stability'i düşürecek eylemlerde bulunuyoruz (royal marriage bozmak falan), bütün askerleri terhis ediyoruz, bütün gemileri yakıyoruz ve Bizans'ı vassal olarak (burada unuttuğum birşey var Bizans'a vereceğimiz bölgelerdeki kaleleri yıkmazsanız sizin için daha iyi olur.) oluşturuyoruz ve vassal olarak oyna kutucuğuna tıklıyoruz ardından Polonya ve Macaristan, Memlük gibi devletlerden bağımsızlık desteği aldıktan sonra truce bitince direk dalıyoruz Anadoludan Biga yada Kocaeli'ni almalısınız çünkü Osmanlı'nın donanması ileride başınıza sorun açabilir.

Sonra Biga'ya missionary yollayıp Sunni bizans yapıyoruz (Kastilya'ya nasıl yapıyorsak aynı şekilde) böylece traditionsdan gelen tolerance of true faith bonusunu katlıyoruz ve askeri açıdan yada ekonomik açıdan güçleniyoruz (piety ile).
Ara
Cevapla
#9
Harita Modu Ne ?
[+] 1 üye Krionesius nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.