EU4 - Casus Belli Rehberi
Merhaba ST Ailesi
Öncelikle sizlere Casus Belli yi anlatmadan önce Bu rehberin çıkışının sebebini anlatmak istiyorum Bu çalışma aslında yakın bir zamanda çıkarmaya çalıştığım bir  Eu4 Bilgi sözlüğü gibi bir çalışmayı desteklemek amaçlı hazırlanan bir rehberdir Kısacası öyle bir rehber düşünün ki rehberin bir rehberi var :)  Ana rehberde Casus Belli gibi bir çok terimi kısaca anlatmaya çalışıyorum Lakin Casus bellinin kısaca anlatılamayacağını detaylara girilmesi gereken bir özellik olarak görüyorum.Bu Rehberi okuduktan sonra artık aklınızda Casus Belli için hiç bir soru işareti kalmaması nihai hedefim :) 
Lafı uzatmadan konuya girmek isterim 

Casus Belli

Casus Belli (CB) latince bir terimdir ve Türkçeye çevirmek istersek kısaca savaş sebebi diyebiliriz.Bir ülkeye savaş açarken kullanılan cb çok önemlidir Her Cb nin kendine has özel anlaşmaları vardır Bu yüzden amacınıza uygun cb seçimi mutlak önemlidir Her bir cb nin bir savaş hedefi vardır Bu Hedefe ulaşırsanız ve elinizde tutarsanız yavaş bir şekilde maksimum +25 savaş skoru verir Savaşı kazanmak istiyorsanız bu savaş hedefini kısaca yerine getirmeniz gerek. Genel olarak savaş hedefleri  
  • Hedef bölgeyi ele geçir/ savun 
  • Başkenti ele geçir /savun
  • Limanların çoğunlugunu bloke et 
  • Savaşların %80 ni kazan gibi (Üstünlük-Superiority) 
Bazı Cb lerde anlaşmaya dahil olmayan talepler yapılabilir bu tür talepler genel anlamda size diplomatik powerınızı harcar Anlaşma imzalarken buna dikkat edin çünkü örnek verilirse anlaşmada dahil olmayan bir şehri bazı anlaşmlarda talep edebilirsiniz ama bu size daha fazla agresif genişleme ve daha fazla savaş skoru harcamanıza sebebiyet verebilir.Bu durumlarda kararlarınızı iyi vermeniz gerekmekte Örneğin reconquest ile bir savaş açtığınız savaşta anlaşmanın geçerliliği sadece core topraklar içindir ve diğer toprakları talep ettiğinizde bu toprağın size maliyetini hemen görebilirsiniz eğer elinizde bu şehri alabilecek başka bir savaş anlaşması var ise şehri daha sonra bu savaş sebebiyle almak daha mantıklı hareket olabilir.Burada kararları iyi almanız gerekmekte Bazı Cb lerde ise bazı anlaşma seçenekleri devre dışı bırakılır Örnek verecek olursak Ticaret savaşlarında her hangi bir toprak veya özgürleştirme gibi seçenekler devre dışıdır 

Genel olarak CB leri zamanlı ve koşullu olmak üzere 2 tabloya ayırabiliriz 
Zamanlı Cb ler edinildiği andan itibaren bellirli bir süre duran sonra da kullanımdan kalkan cblerdir Genel anlamda eventler misyonlar ve çeşitli olaylar sonucunda verilir 
Koşullu Cb ler ise  Belli bir koşul altında sınırsız sürece duran cblerdir Koşullar sağlanmadığı zaman cb elinizden gider ve tekrar sağlandığında tekrardan elde edersiniz 

Aşağıda sizler için hazırlanan koşullu ve süreki savaş seblerini (CB) görebilir edinme şekilleri ve koşullar hakkında bilgi alabilirsiniz Unutmayın İyi bir Cb iyi bir imparatorluk için önemli bir etkendir Tablo elimden geldiği kadar açıklayıcı ve net olmaya çalıştım tablo da ufak tefek hatalar olabilir k.bakmayın anlaşılmayan bir yer varsa konuda yazın açıklamaya çalışırım Takipte kalın iyi forumlar :) 

Süreli Savaş Sebepleri 

Koşullu Savaş Sebepleri 
p8RNv0.png
[+] 17 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Eline sağlık çok iyi olmuş, şablonu silme derim yamalarla birlikte sık sık değişiklikler olabiliyor savaş sebepleriyle ilgili, kolaylıkla güncellersin.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Güzel bir rehber olmuş, eline sağlık.
[+] 1 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok fazla cb varmış ama ban sadece Holy war faydalı
Ara
@Heliaca teşekkürler
@kralılgaz muhteşem bilginize hakaret gibi olmasın ama evet holy war başta faydalı olan güzel bir cb lakin emperyalizm açıldıgında holy wardan daha kıymetli oluyor zira aldıgınız topragın ws sine etki ediyor cb
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
En güzeli nationalism cbsi. Tam Germany kurmalık.
Sic Parvis Magna
Ara
Resimleri güncelledim Bir sıkıntı varsa lütfen özel mesaj ile belirtin yeni taktigim umarım uzun ömürlü olur
p8RNv0.png
resimler gözükmüyor şuanda hocam
Sonsuzluk ırmağının peşinden
Ara
merhabalar. ben osmanlı oynuyorum ve savaş açtım açma sebebim hak iddiası %100 savaş skoru aldım onun müttefikleride savaşa girdi onlardada %100 savaş skoru aldım ama halla bazı yerleri antlaşmalarda alamıyorum kırımla kazan ve bi devlet daha müteefikler hepsini aldım ama diplomaside onları alamıyorum  :unhappy: acaba nedendir savaşı açtım nasıl hepsini alabilirim yardımcı olursanız sevinirim..
Ara
Casus casuz oluyor demi
Ara
(07-08-2018, 01:46)efter : merhabalar. ben osmanlı oynuyorum ve savaş açtım açma sebebim hak iddiası %100 savaş skoru aldım onun müttefikleride savaşa girdi onlardada %100 savaş skoru aldım ama halla bazı yerleri antlaşmalarda alamıyorum kırımla kazan ve bi devlet daha müteefikler hepsini aldım ama diplomaside onları alamıyorum  :unhappy: acaba nedendir savaşı açtım nasıl hepsini alabilirim yardımcı olursanız sevinirim..

Soruları rehbere değil de ,soru kısmı var oraya sorsanız daha iyidir.burada sorunuz kayboldu gitti.%100 savaş skoru alman ,tüm ülkeyi alabilecegin anlamına gelmez. Her şehrin bir savaş skoru değeri var.bu değer 100 un üstünde ise o devleti ilhak edemezsin.100 skor değerinde toprak alabilirsin.o dediğin gibi skoru aldığında tüm devleti alabilsen 50 yılda dünyayı yutarsin.prowince War score cost değeri düşüren bazı idealar mevcut oyunda diplomatic idea grubunda.istersen onları benimseyip daha fazla toprak alabilirsin
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.