EU4: Cradle of Civilization - İlk Görüşler ve Sorular
otto oynarken cok dek geldi bana reform merkezlerinin sunni bölgeleri de çevirdiği . sadece bu patch e özel bi durum değil bence.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-11-2017, 14:12)ahot16 : paradox iyice çıldırdı ortodoks bölgelerde bile reform yayılabiliyor.Tarihsellikten çok uzaklaşmaya başladılar.Umarım bu sürümden kaynaklanan bir hatadır.

[img]ByNgAD.png[/img]

gerçek ise çok şaçma olmuş
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Rum kurmak için İstanbulu istemesi ne kadar mantıklı
Ara
Dini tüccarla nasıl yaycaz anlamadım
Ara
f77af4debeceba3ec0ab1f04c433b65c.png

Mughallara mı özel yoksa bu decision artık economic vs. idea istemiyo mu?

Edit: Qara qoyunluda da idea istemiyo, böyle güzel olmuş idea istemesi hep gereksiz geliyodu bana.
Edit2: Steppe hordelarda halen idea istiyo
Ara
müslümanlar tamamen berbat olmuş piety mekaniği yerinden çok zor oynuyo artıdan normalde kafirlere saldırınca piety alırdınız işiniz kolaylaşırdı askeri olarak daha güçlü olurdunuz hemde misyonary strengt alırdınız hemde bölgeleri ile çevirirdiniz şimdi tam tersine dönmüş kafire dalınca bölge çeviremiyosunuz hatta işiniz zorlaşıyo
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı ile very hard oynama gafletinde bulundum. Cidden içine etmişler. doğuda çok bölge ve devlet var. Sanki hre içindeymiş hissiyatı verıyor. Ae ye dikkat etmezseniz koalisyon kapıda. karaman candar ve bizansı yuttugunuzda direk koalisyon :)

tek begendiğim nokta yeniçeriler. efsane olmus...
Ara
Osmanlı ile ilk oyunumu açtım. Anadolu'yu kısmen de olsa birleştirdim ve Bizans'ı bitirdim ve başını Memlük'ün çektiği koalisyon savaşına girdim. Ankara Savaşı ile elden çıkan devletleri ele geçirmemiz için puan vermemiz ve koalisyon yememiz çok can sıkıcı. Her ne kadar benden sayıca fazla olsa da koalisyon ordusu yendim ve Suriye'yi aldım ama bu süreçte MP bitti ve ekonomim büyük zarar gördü. Osmanlı çok güçlü özellikle 1600'lü yıllarda nerflenmeli demiştim ama sırf nerflemek için de bunu yapmak saçma olmuş.
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara
Alıp almama konusunda çok kararsızım, Memlük dışında büyük bir değişim göremedim gibi, Osmanlı ile 3 karış toprak alınca 15 kişi saldırıyor, gördüğüm duyduğum kadarıyla. Sizin görüşleriniz neler, Memlük oynamayacaklar için almaya değer mi dersiniz? Özellikle Osmanlı'nın keyfi çok mu kaçmış?
Ara
(20-11-2017, 15:16)GespensterPanzer : Alıp almama konusunda çok kararsızım, Memlük dışında büyük bir değişim göremedim gibi, Osmanlı ile 3 karış toprak alınca 15 kişi saldırıyor, gördüğüm duyduğum kadarıyla. Sizin görüşleriniz neler, Memlük oynamayacaklar için almaya değer mi dersiniz? Özellikle Osmanlı'nın keyfi çok mu kaçmış?

Dlc aslen memlük odaklı değil 1.23 Persia yaması olarak geçiyor hocam. Oralarda oynayacaksanız da değer. Onun dışında tüm dünyayı etkileyen ordu profosyenelliği ve talimi var. Tüm müslümanları etkileyen yeni mekanikler var. Eğer diğer tüm tier 1 ve 2 dlcler varsa değer, yoksa önce onlar tamamlanmalı.
Ara
TÜCCARLARLA DİNİ NASIL YAYIORUZ
Ara
Müslümanlarda ticaret bölgesi politikası olarak seçiyosun sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
(20-11-2017, 19:40)kralılgaz : TÜCCARLARLA DİNİ NASIL YAYIORUZ

-Ticaret bölgesinde tüccarın olmalı
-Ticaret bölgesinde %50 den fazla ticaret gücün olması lazım
-Ticaret bölgesi ticaret şirketi (trade company) kurulabilen bir bölgede olması lazım (Zanzibar,Ceylon,Indus,Bengal,Goa,Malacca,Moluccas,Siam,Canton,Hangzhou,Beijing,Philippines)

Eğer bu şartları sağlarsan ticaret arayüzünde Propagate Religion butonu açılır.

Not:En fazla 3 ticaret bölgesinde dini yayabilirsin
[+] 4 üye ahot16 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Slacken recruitment olayı berbat olmuş ordu profesyonelliği 80 üzerine çıktıktan sonra 125 mil ile(5xgeneral) ülkenizin iki yılda elde edebileceği insan gücünü elde edebiliyorsunuz. General alarak profesyonellik kazanımının acilen kaldırılması gerekiyor.
Ara
Güzel olmuş dediğim, olmamış dediğim ve kararsız kaldığım maddeleri aşağıda sıralıyorum.

Güzel olmuş dediğim noktalar:

- Osmanlı'ya getirilen paşa atama ve gayrimüslim bölgelerden yeniçeri çıkarma mekaniği
- Osmanlı Anadolu'daki tüm corelarını kaybetti. Buna kızan arkadaşlar var ama tarihsel olarak bakınca doğru olması gereken de bu. O yıllarda Bilecik'te kurulan Osmanlı, bir beylikten çıkma bir devlet idi. Haliyle de ha Kayseri de benim, Erzurum da benim diye iddiasının olması saçmaydı. Olaya Türklüğün tek çatı altında toplanması diye bakacak isek Karaman Beyliği asıl Selçuklu mirasına sahipti ancak ona da öyle bir claim koymamışlar. Halbuki onların bu hakka sahip olması Osmanlı'dan çok daha doğaldı. İşte o yüzden kaldırılması tarihsel açıdan daha isabetli olmuş.
- Arttırılan hammaddeler ve çeşitlendirilen iller daha bi renk katmış.
- Yeni governmentler ve mekanikleri hoş

Tarafsız kaldığım noktalar:

- Akkoyunlu ve karakoyunlu çok güçlenmiş. Hem illeri arttırılmış hem de nomad statüsünden çıkarılmış. Önceden de çok kolay zayıflıyorlardı doğru ama şimdi de sanki fazla dirençli oldular gibi geldi bana.
- Memlükler haddinden fazla güçlenmiş neredeyse Osmanlı'ya kafa tutacak seviyede.

Olmamış dediğim noktalar:

- Eskiden İran bölgesinde belli bir süre sonra gerçek tarih ile uyumlu şekilde Persia kuruluyordu artık kurulmuyor. Timur devleti, akkyoyun ve karakoyunlular uzun süre yaşıyor. Bu noktada bu patch ile tarihsellikten ciddi anlamda uzaklaşıldı. Bu kısmın özellikle düzeltilmesi gerekiyor.
- Mysticism ve legalism mekaniği eski din mekaniğinin tersi yönde çalışıyor. Mesela sünni olmayan yere saldırınca legalism artıyor ve sünnileşme zorlaşıyor. En saçma olanı da kendin gibi sünniye saldırınca mysticism artıyor ve sünnileşme kolaylaşıyor. Kendi dininden bir devletin kanını dökünce o dinin cazip gelmesi üzerine kurulan mekanik gerçekten mantkısız olmuş.
[+] 4 üye lastanglosaxon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-11-2017, 09:54)lastanglosaxon : - Osmanlı Anadolu'daki tüm corelarını kaybetti. Buna kızan arkadaşlar var ama tarihsel olarak bakınca doğru olması gereken de bu. O yıllarda Bilecik'te kurulan Osmanlı, bir beylikten çıkma bir devlet idi. Haliyle de ha Kayseri de benim, Erzurum da benim diye iddiasının olması saçmaydı. Olaya Türklüğün tek çatı altında toplanması diye bakacak isek  Karaman Beyliği asıl Selçuklu mirasına sahipti ancak ona da öyle bir claim koymamışlar. Halbuki onların bu hakka sahip olması Osmanlı'dan çok daha doğaldı. İşte o yüzden kaldırılması tarihsel açıdan daha isabetli olmuş.
Osmanlı Yıldırım Bayezid döneminde Ankara savaşıyla kaybetti o toprakları. Öncesinde bizimdi. O yüzden core olmalı. Selçuklu mirası muhabbeti değil o konu. Ankara savaşının reconquestleri.
Sic Parvis Magna
Ara
Osmanlıya nerf gerekiyordu ama çok abartılı oldu. doğuda yine ilerler fakat 1450 de timurla pers coreları için savaştıgım günler artık cok geride kaldı :)

bizans, sırbistan bosna candar ak koyun karaman ramazan dulkadiroğulları hepsini annexleyip 0 koalisyon olmasi ne kadar mantıklıydı ?
Ara
Osmanlıya belli ölçüde nerf gerkiyordu ama geri zekalı AI elinde sırbistana bile saldırmadan 1600lere gelen Osmanlıda çok tarihsel bir durum değil.

Ayrıca Memlükleri artık en iyi ihtimalle (diplomatic idea ile) 16, yy.ın sonunda yok edebiliyoruz buda tarihselliği olduça ters düşüyor. Osmanlıya çağ özelliklerinde kuşatma gücü verileceğine province warscore cost düşürme özelliliği verseler daha iyi olabilirdi.

Osmanlı tarihte de agresif genişleme politikası sürdürdüğü için çok sayıda koalisyon saldırısı almış bu yüzden oyundaki koalisyonun tarihsel duruma ters düşmediği aşikar
[+] 1 üye ahot16 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-11-2017, 16:32)Voidian :
(20-11-2017, 15:16)GespensterPanzer : Alıp almama konusunda çok kararsızım, Memlük dışında büyük bir değişim göremedim gibi, Osmanlı ile 3 karış toprak alınca 15 kişi saldırıyor, gördüğüm duyduğum kadarıyla. Sizin görüşleriniz neler, Memlük oynamayacaklar için almaya değer mi dersiniz? Özellikle Osmanlı'nın keyfi çok mu kaçmış?

Dlc aslen memlük odaklı değil 1.23 Persia yaması olarak geçiyor hocam. Oralarda oynayacaksanız da değer. Onun dışında tüm dünyayı etkileyen ordu profosyenelliği ve talimi var. Tüm müslümanları etkileyen yeni mekanikler var. Eğer diğer tüm tier 1 ve 2 dlcler varsa değer, yoksa önce onlar tamamlanmalı.

Cossacks ve Mandate of Heaven'ı aldım tavsiye üzerine. Bir tek Mare Nostrum eksik kaldı sanırım, bir yeni DLC Cradle of Civilization.
Ara
İstanbul'un Rum kurma koşullarında olmasını saçma bulan bir tek ben miyim?
[+] 2 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.