EU4: Cradle of Civilization - İlk Görüşler ve Sorular
Allah aşkına Ottonun corelarının kaldırılmasını savunmayın ya. Oralar reconquestti. Zülkadiriyye ve Ramazandan kaldırılması doğruydu ama Karaman ve Candardan kaldırılması saçmalığın daniskası. Oyunda inatla hala Irak Syria Lübnan gibi ülkeler Scandinavia gibi fanteziler var ama Ottonun corelarını kaldıralım. Niye ? Daha dengeli olsun. Olmak zorunda mı peki?
[+] 6 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Azicik yeni surumle oynama firsati buldum. Piety mekaniginin icine etmisler. Buton Universallis `e donmus.Yok Piety ver manpower al.Buton Universallis `e donmus.Onun disinda Osmanli guzel dengelenmis bence.
Ara
D E N G E U N I V E R S A L I S
Ara
Osmanlı dengelenmeliydi zaten ama bence yanlış olmuş. Oynayış çok daha sıkıcılaşmış. Bu tür şeyler yerine belli bir tarihten sonra kötü event zincirleri eklenebilirdi. Onun yerine çevredeki devletlerle oynanabilsin diyerek önünü kesmeye gittiler. Bunlar dışında yukarda @Sezar ' ın dediği gibi islam dini çok kullanışsız durumda. Ne oynarsam oynayayım din değiştirsemde kurtulsam psikolojisiyle oynuyorum.
Ara
Yeni yamadan bu yana Karaman ile Rûm başarımını yapabilmek için hala çabalarken (6-7 denemeden sonra), Osmanlı'nın ne kadar güçlü olduğunu ve bu gücünü hala elinde tuttuğunu farkettim. Core hakları silinse dahi Erivan'a kadar yardırabiliyor... Karaman ile genişleme yapılacak yerlerdeki diplomasiler oyunu tamamıyla kilitliyor, daha sonra ise oyun çöp oluyor. Bu diplomasi kilidinin çözülmesini beklemekte ayrı bir dert zaten. Ülkenin başındaki yöneticinin monark puanları saçma sapan, gelen varis de keza öyle. Dev basıp, teknoloji ve enstitüleri bir bir geçirmek istesen onları da yapamıyorsun, tam bir vakit kaybına dönüşüyor böylelikle. 

Dost olduğum yapay zekalar gerizekalı, düşman olduğum yapay zekaların ise prof olması dışında oyunda denge diye yaptıkları ve ya yapmaya çalıştıkları fixlemelerin başarısız olduğunu ve oyunun bundan sonra ki adının "çorba universalis 4" olması gerektiği kanaatindeyim. Tarihten uzak bir oyuna dönüştüğünü de söylemeye gerek yoktur herhalde...

Şuana kadar oynadığım ülkelerin hiç birisinden o elde edilecek gücün hazzını yaşayamadım çünkü bir süre sonra sıkıcılaşıyor. Osmanlı da dahil. bla bla.
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanli dengesi guzel tuttturulmus da iste piety mekanizmasi cok kotu. Oyun sanki sufism i arttirmamizi istemiyor gibi. Decisionlardan tut savas acmaya kadar hersey legalism lehine. Islam`a bonus olarak mezheb mekanizmalari fena degil.Yani osmanli olsan -%10 shock receive , +%10 shock damage mezheblerini toplayip yagdirabilirsin . Birde anadolu-pers-ortadogu cografyasi tam tarif edemiyorum ama gereginden fazla province eklenmis gibi duruyor.Daha onceki map degisiklerinde hic boyle bir hisse kapilmamistim.Bolge gereginden fazla kalabalik olmus gibi.
Ara
Piety mekanizması gayet iyi arkadaşlar. Mysticism, dinin manevi yönüne odaklanırken -Kale savunması, ordu morali, dini yayma- legalism ise maddi yönüne odaklanıyor. -şeriat kanunları ve düzen-  Örneğin küçük bir devlet veya bir tarikat devletiyseniz (Ardabil) mysticism gerekli. Zaten nüfuzunuz az insan üzerinde geçerliyken bu insanları en verimli şekilde amaca giden yolda ilerletmelisiniz bunun için de insanları manevi yönden etkilemek zorundasınız. Büyük bir devletseniz de kanunların uygulanmasını ve düzeni sağlamak zorundasınız. Verdiği bonuslara gelirsek birisi insanları etkileyip yeni insanların ordunuza katılmasını sağlıyorken diğeri ise düzeni sağladığınız için yozlaşmayı engelliyor. Sizinle aynı mezhebe sahip devletlere savaş açarsanız maneviyatınız eksiliyor. (Legalism artıyor.) İbni Arabi eventleriyle de istediğiniz gibi hangi yoldan gideceğinize yön verebilirsiniz.
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara
Hristiyanlara savaş açınca niye maneviyat düşüyo abi? Kendi dindaşımızı kesince maneviyat artıyo?
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şimdi sen söyleyince açıp denedim de hakikaten orada bence de bir hata var. Güncelleme ile düzeltilebilir. Osmanlı'ya kurulan koalisyon ve silinen corelar da düzeltilmesi gereken hatalardan.
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara
Savaş açılmasında eski duruşa göre zıt gitmesi dışında güzel buldum din mekanigini islam için hop bir scholar çekiyon falan deli bonuslar

ordu profesönelligi egitim talim bunlar +

benim oyunumda osmanlı altın çağa girmişti macar avusturyayı tokatlıyıp duruyordu memlük olarak anadoluda olmama ragmen açıkası uzun zamanındır oynamamanın etkisi midir ? yoksa ironman bonuslarının etkisi midir bilemiyorum baya da güçlüydü erken dönem osmanlıyı yenen arkadaşları o yuzden tebrik ederim artık

bu arada önceki çin yamasına da ayrıca gene küfürlerimi iletiyorum
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(16-11-2017, 23:40)Furkovic : LONYbo.png

Kafkaslardaki Erdebil (Ardabil)  devletinin adı Safavids olarak değişebilir Ardabilin kullandığı bayrak safevi bayrağı hanedanda safevi hanedanı.

Ayrıca Theodoro kentini Osmanlı ile alınca adının Bahçesaray yada Mangup olarak değişmesi lazım

Bunu paradoxplazaya yazsana kardesim. Admin miyiz biz
[+] 2 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ne zamandır Osmanlı ve Müslüman devletler ile oynamıyordum. Osmanlıyla bir oyun açıyım dedim pieti sistemi rezil olmuş bu nedir arkadaş? Verdiği bonuslar çok ters. Ben dinimden olmayan devlete saldırınca neden bilimde gelişiyorum anlamadım. Eski sistemin tam tersi olmuş bonuslar. Aslında teknolojik olarak daha iyi oluyorsunuz fakat mantıksal olarak çok ters. Mistizmi çok yanlış anlmış bu abiler.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.