EU4 - Dharma - İlk İzlenimleriniz
e750bf573761a5b25167e66730e2ff5afeab3da1.png

Bu konuda Europa Universalis IV'ün yeni eklentisi Dharma'ya dair ilk izlenimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yine buton koyacak yer bulamayıp mini buton koymuşlar. :/

unknown.png
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Buton sıkıştırma devo bastığımız yer ile yanında basılması gerek puanın arasına kolonist eklenmesi dikkatimi çekmişti.Adamlar boşluk görürse affetmiyor
[+] 2 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu filler fazla büyük olmuş sanki, savaşmaya korkuyorum bazen. :D
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
unknown.png

Günlüklerden baya farklı maalesef. Hayal kırıklığına uğradım. Bi de çarşaf gibi indikçe iniyo reform sayfası. Tier 10 nedir ya.

İki senede akdeniz ticaret paktı kurdum. Bi gariban Theodora kaldı heralde. Ufak tefek yerlerde CoT olması bu ülkelerin ticaret ligine alınabilirliğini artırmış. Trabzon ve Ramazan'da CoT olması çok iyi. Bu paktı stabil tutabilirsem bu ülkeler CoT'larını upgradelediğinde bedavaya hayvan gibi ticaret çekebilirim. Girit'i İskenderiye'den Ragusa'ya almışlar. Ayrıca Merc Replerde artık başlangıçta trade post vermiyor.

Günlüklerden farklı olarak yeni bir mekanik eklemişler. Tier 2 reformlardan bu reformu seçerek 30 yaşında ama 0-0-0 bir ruler edinebiliyoruz. Ayrıca rasgele bir statı da +1 alıyor. Ayrıyetten 4 rep trad kaybediyoruz. Ama bunu ve Tier 3 reformlardan seçim yılını 1 sene düşürmeyi seçerek 48 yaşında 6-6-6 bir rulerınız olabilir. Normal seçimlerdeki rulerlar genelde 40-50 yaş arası geliyor ve 1-4-1 tarzında oluyor. 15 senede 6-6-6 olsa bile 60+ yaşlara geliyor, keyfini çıkaramadan mezara gömüyorsunuz. Bence acil puan ihtiyacı olmayanların için ideal bir taktik olmuş. 65 yaşına kadar yaşasa 15-20 sene 6-6-6 bi rulerımız olacak.
Yani basit bi hesapla düz sistemde ilk 18 sene ortalama 12,5 statla sonra şansınıza 5-10 sene 18 statla oynayabiliyorsunuz.(Ki hiç 6-6-6 olamadan ölenler de çok oluyor.) Bu reformda ilk 18 sene ortalama 11,5 statla sonra şansınıza 20-25 sene 18 statla oynayabiliyorsunuz. Rep traditionı kontrol edebilirseniz baya avantajlı bir sistem.

4. editimi atıyorum. Üstte bahsettiğim günlüklerde tanıtılmayan yeni hükümet mekaniği "Can re-elect from ruling family" idi. Tekrar bi seçim geldi ve bu sefer yine 30 yaşında ama 0-0-0 olmayan bi aday sundu. Daha iyi adaylar da sunabiliyormuş. Baya op bir mekanik. Hep 0-0-0 verse bile avantajlıydı zaten.
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yıllarca 0 0 0, 0 0 1 adamla oynamak ülkeye baya zarar verir, o kadar kârlı gözükmedi.
Ara
(06-09-2018, 23:19)Voidian : Yıllarca 0 0 0, 0 0 1 adamla oynamak ülkeye baya zarar verir, o kadar kârlı gözükmedi.

0-3-3 de gelebiliyo ki 1-4-1'le aynı stat sayısında ve 30 yaş. Belki çok daha iyisi bile gelebilecek. 0-0-0lığı seçmen gerekmiyo.
Sic Parvis Magna
Ara
Mughal oynuyorum da Hint estatelerini hiç sevmedim keşke düz estatelerde kalma seçeneği olsaymış. Eski estatelerden daha avantajlılar ama çok mikro gerektiriyor ve dhimnide olduğu gibi din değiştiremiyorsunuz.
Ara
Paradox acilen UI konusunda ciddi reformlara gitmeli. Yeni çıkardıkları oyun Rome'da da böyle bir UI kullanmazlar umarım. Continue game butonunu koyduklarında bir meme vardı ekranın ortasında doğru paint terk yapılmış. O memeyi bulsaydım cuk oturur buraya.

Ek olarak masaüstü ekranından laptopa geçince bunalım geçiriyorum yine UI sıkıntısı.
Ara
Nepal, Jaunpur gibi ülkelerle culture shift yapılarak kolayca kurulabilir bir hal almış gördüğüm kadarıyla. Vijayanagar da Gp başlıyor. Hindistan genel olarak erken dönemde tam bir kaos ortamı olacaktır. Ayrıca çok fazla ülke olduğundan artık agresif genişleme Hindistan'ı toplama süresini baya artırabilir.
Ara
1) Beklendigi gibi ciddi anlamda wide gitmek veya bloblamak zorlasmis. Bunun birkac nedeni var. Birincisi state limitini astiginizda corruption yiyorsunuz.Ikincisi state disindaki yerlerde din degisikligi yapamiyorsunuz.Buda ciddi anlamda religious unity yi dusurup isyanlari arttiriyor. Bu isin kotu yani horde olarak oynamak imkansiz hale gelmis.Horde ile tek cozum ,trade company topraklarina dogru genislemek ki bu sacma olmus.Yakin zamanda buna bir ayar cekilir.

2)Estater maalesef artik yari fiyatina danisman vermiyor. Tam fiyatina veriyor.

3)Hindistan cografyasi maalesef micro cennetine donmus. Estateler fazlalastigindan her yere estate atamak gerekiyor. Uzun lafin kisasa gereksiz mikro olmus. Mughal oyunu actim oldukca micro gerektirdi.

4) "Disherit" ve absolutizm ile nerf yiyen cumhuriyetler buff almis.

5)Genel olarak government sistemi guzel. Her ne kadar butonlardan olussada.
Ara
Estatelere neden bu kadar takıldığını çözemedim, minimum toprak istekleri yok artık, manpower zaten çok gerekli olmuyor nobility estatei atın çöpe, clergy için yüksek tax baseli yerleri kullanın, burjuva içinse ticaret merkezlerini yahut yüksek üretim yapan yerleri seçin, çok mikroluk bir tarafı yok.

Öte yandan Hindistan estatelerini henüz incelemedim, fakat Avrupa için konuşmak gerekirse estateler için gereken mikro bir hayli azalmış.
Ara
viimfu.jpg

uzzyvl.jpg

estate den rajput birimine disiplin bonusu alınıyor. trade Centerlar 1den 2 ye 200 , 2 den 3e 1000 dukat a yükseltilebiliyor. keşke tech le veya idea ile bağlantılı olsaydı bu yükseltmeler. birde sadece 2 adet 3. seviye portunuz olabilir. düşürmek sağ klikle 10 prestije mal oluyor. dlc sahibi olmayanlar için oyun hakikaten zor hindistanda dlc olanla kıyaslandığında.
Ara
(07-09-2018, 07:01)Awake : Estatelere neden bu kadar takıldığını çözemedim, minimum toprak istekleri yok artık, manpower zaten çok gerekli olmuyor nobility estatei atın çöpe, clergy için yüksek tax baseli yerleri kullanın, burjuva içinse ticaret merkezlerini yahut yüksek üretim yapan yerleri seçin, çok mikroluk bir tarafı yok.

Öte yandan Hindistan estatelerini henüz incelemedim, fakat Avrupa için konuşmak gerekirse estateler için gereken mikro bir hayli azalmış.

Awake, bahsettigim estate olayi Hindistan icin gecerli. Diger yerler icin microluk bir durum yok. Yukarida Rajiin`in de attigi ss den gorebilecegin gibi,estatelerden faydalanman icin tek tek yer vermen gerekiyor. Bir suru de estate etkilesimi cabasi.

@Raijin, 3.seviye center of trade sayisi ,trader limitiyle dogru orantili. Oyun basi 2 trade limiti oldugundan oyle zannetmissindir.
Ara
merchant sayısı kadar limitimi var öyle mi diyorsun ?
Ara
(07-09-2018, 08:21)Raijin : merchant sayısı kadar limitimi var öyle mi diyorsun ?

Her trade bölgesi için bir tane lv3 olabiliyo diye hatırlıyorum. Çünkü 8 tane lv3 alma achisi falan var. Ama hiçbir şarta bağlı olmadan bu kadar kolay geliştirilebilir olması büyük sorun.
Sic Parvis Magna
Ara
(07-09-2018, 15:18)altnkurt :
(07-09-2018, 08:21)Raijin : merchant sayısı kadar limitimi var öyle mi diyorsun ?

Her trade bölgesi için bir tane lv3 olabiliyo diye hatırlıyorum. Çünkü 8 tane lv3 alma achisi falan var. Ama hiçbir şarta bağlı olmadan bu kadar kolay geliştirilebilir olması büyük sorun.

İngiltere açtım yazdım 10k cash direk upgradeledim 3. sevieyeye 2 tane. o şekilde denemiştim.
Ara
https://forum.strategyturk.com/konu-gunl...siklikleri

Burda belirtilmişti.Merchant sayısı kadar yapabiliyoruz.Hatta başka bir devletten aldığımızda merchant sayımız yeterli değilse seviyesi düşüyor.
Ara
Peki aynı nodda iki tane lv3 yapabiliyor muyuz?
Sic Parvis Magna
Ara
state dışındaki bölgelerin din yapılamaması çok kötü olmuş normalde geleneksel olarak bir step devleti ile çini fet ederdim her dlcde hemen vajrayana dinine geçip hızlı hızlı o dini yayardım şimdi ise state olmadığı için çoğu yeri dinini çeviremiyorum sonuç olarak humanist idea veya konfüçyanist olmak varken din yayma çok zor ve gereksiz olmuş bundan önce istediğin birini şeçip ona göre ilerleyebiliyodun ve ona göre avantajları ve dezavantajları vardı şimdi humanist ideadan gitmek tamamen daha iyi
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.