EU4, DLC paketleri olmadan oynanır mı?
Soru başlıkta da görülebileceği üzere gayet açık. Steam 2021 11-15 Şubat indirimlerinde arta kalan 15 TL ile EU4 almayı planlıyorum. Ancak bir sonraki indirime kadar eklenti paketlerinden yoksun olarak oynayacağım. Sizce oyun çok yavan mı hissettirir? Bir arkadaşıma sordum ve bana ''Common Sense, Art of War, Wealth of Nations ve Rights of Man DLC'leri olmadan demo oynuyor gibi hissedersin'' dedi. 
Siz ne düşünüyorsunuz? DLC'ler olmadan EU4 çok mu eksik bir hale geliyor. CKII'yi 10 küsür DLC ile dolu dolu oynadıktan sonra DLC'siz EU4 tatmin eder mi?
Ara
bence yavan hissettirir
[+] 2 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dlc'ler olmadan bayağı şey kaçırırsın.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence aylık 10.5₺ ye kira la çok mantıklı ben 6 aydır kiralıyorum.
Ara
(13-02-2021, 13:30)Ferguner : Bence aylık 10.5₺ ye kira la çok mantıklı ben 6 aydır kiralıyorum.

Kiralamak mı? Öyle bir olay var mıydı? Hmm. Ama şimdi şöyle bir düşününce muhtemelen oyunu alırsam uzun süreler boyu periyodlara yayarak oynayacağım. Yani her ay 10 TL vermek benim oynanış biçimim için biraz mantıksız oluyor. 
Ara
Oynama süreni bilmiyorum ama iki üç oynamıyacaksın diyelim abonelikten çıkabiliyırsun.
[+] 1 üye Ferguner nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun tüm özelliklerinden yararlanamazsınız ama bence oyun DLC'siz de oynanılabilir.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 1 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu hiç deneyimlemediyseniz ve bahsettiğiniz gibi aralıklı zamanlarda oynayacaksanız eksiklik hissetmezsiniz.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu aslında kişiden kişiye değişen bir şey.
Şöyle ki ben EU4'ü DLC'siz aldım. Çünkü ben CK serisine aşinayım (hanedan oyunu) ve devlet yönetme odaklı bir oyun oldukça zorlayabilir. Şahsen öncesinde Stellaris 'i almıştım, zorladı. O bakımdan DLC'siz alıp oyunu genel olarak öğrenme niyetindeyim.

Ama gerçekten Paradox oyunları ek paketsiz çok yavan. O bakımdan (CK'dan örnek vereceğim) bölge açmayan ama oyuna özellikler katan DLCleri tercih edebilirsiniz. Ya da farklı bölgelerle oynamaktan hoşlanıyorsanız o tarz ek paketleri de alabilirsiniz
Ara
(13-02-2021, 16:38)Dark Hopes Nebu : Bu aslında kişiden kişiye değişen bir şey.
Şöyle ki ben EU4'ü DLC'siz aldım. Çünkü ben CK serisine aşinayım (hanedan oyunu) ve devlet yönetme odaklı bir oyun oldukça zorlayabilir. Şahsen öncesinde Stellaris 'i almıştım, zorladı. O bakımdan DLC'siz alıp oyunu genel olarak öğrenme niyetindeyim.

Ama gerçekten Paradox oyunları ek paketsiz çok yavan. O bakımdan (CK'dan örnek vereceğim) bölge açmayan ama oyuna özellikler katan DLCleri tercih edebilirsiniz. Ya da farklı bölgelerle oynamaktan hoşlanıyorsanız o tarz ek paketleri de alabilirsiniz

Oyunu satın aldım. Bir sonraki indirimlere kadar idare edeceği kanaatindeyim. Yaz indirimlerinde Rights of Man, Art of War ve Common Sense almayı planlıyorum. Hadi bakalım..

Ayrıca tıpkı sizin gibi ben de senelerce CKII oynadım. İnanılmaz bir zevkle. Hala da oynuyorum. Umarım Full DLC'li CKII'den sonra sıfır DLC'li EU4 çok yavan gelmez. Ben çok da sorun olacağını düşünmüyorum açıkçası. Hiç olmadı İngiltere ile Amerika'yı falan kolonize ederim. Her türlü eğlenceli olur gibi.
Ara
(13-02-2021, 17:04)WARTH : Oyunu satın aldım. Bir sonraki indirimlere kadar idare edeceği kanaatindeyim
İdare eder :)
Ara
(13-02-2021, 17:30)Defterdar :
(13-02-2021, 17:04)WARTH : Oyunu satın aldım. Bir sonraki indirimlere kadar idare edeceği kanaatindeyim

Hocam öyle dediniz ki, ''eh hadi bakalım, idare eder umarım'' der gibi. Gerçekten oyun çok mu eksik kalıyor ya? Örneğin CK2'de ilk başlarda DLC'siz oynadığım zaman Avrupalı liderlerle gayet de zevkliydi oyun. DLC aldıkça daha da zevkli oldu. Yani en başlarda da yavanlık hissetmedim. EU4 cidden demo gibi olacaksa iade edeyim üstüne biraz koyup Empire: Total War alayım.
Ara
Yoo...Hakikaten idare eder. Düşündüğünüz şeyi kastetmedim.
Ara
(13-02-2021, 17:54)WARTH :

Hocam öyle dediniz ki, ''eh hadi bakalım, idare eder umarım'' der gibi. Gerçekten oyun çok mu eksik kalıyor ya? Örneğin CK2'de ilk başlarda DLC'siz oynadığım zaman Avrupalı liderlerle gayet de zevkliydi oyun. DLC aldıkça daha da zevkli oldu. Yani en başlarda da yavanlık hissetmedim. EU4 cidden demo gibi olacaksa iade edeyim üstüne biraz koyup Empire: Total War alayım.
En azından vommon sense ve art of war olmalı ya hiç yoktan
Ara
(14-02-2021, 00:33)esatdemir098 :
(13-02-2021, 17:54)WARTH :

En azından vommon sense ve art of war olmalı ya hiç yoktan

Evet, ilk fırsatta Common Sense ve Art of War'ı ardından da Rights of Man'i alacağım.
Ara
Tüm yorumları okudum. Arkadaşlar haklı olsa da, ben yeni başlayan bir oyuncuya(çok uzun bir süre için olmasa da) vanilla halini tavsiye ederim. Halihazırda öğrenilecek çok fazla mekanik var ve dlclerle bu sayı artıyor, en sade haliyle öğrenip, dlcleri aktif ederek oradan gelecek mekaniklere alışmak bence oyuncu için daha kolay bir adaptasyon sağlar.
[+] 5 üye tahr1bad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-02-2021, 08:12)tahr1bad : Tüm yorumları okudum. Arkadaşlar haklı olsa da, ben yeni başlayan bir oyuncuya(çok uzun bir süre için olmasa da) vanilla halini tavsiye ederim. Halihazırda öğrenilecek çok fazla mekanik var ve dlclerle bu sayı artıyor, en sade haliyle öğrenip, dlcleri aktif ederek oradan gelecek mekaniklere alışmak bence oyuncu için daha kolay bir adaptasyon sağlar.

Evet hocam. Bugün oyunu indirdim. Gayet de idare edecek gibi. Eğer tereddüte düşmüş birileri varsa tavsiye ederim. Eğer daha önceden DLC'li bir şekilde uzun süre oynamadıysanız bir yokluk hissetmezsiniz.
Ara
Bence oynanmaz. Ben yeni DLCden bahseden günlükler çıkmaya başladığında bile oynayamıyorum. O DLC'nin çıkmasını bekliyorum mecburen. Ama hiç DLC'li oynamamış ve günlük okumamışsa oynanabilir. Ancak bu sefer de internetten bakacağın taktiklerde veya rehberlerde, videolarda DLC eksikliği çekeceksin. Bunların hiçbiri olmadan oynarsan oynanabilir bir ihtimal.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-02-2021, 12:24)altnkurt : Bence oynanmaz. Ben yeni DLCden bahseden günlükler çıkmaya başladığında bile oynayamıyorum. O DLC'nin çıkmasını bekliyorum mecburen. Ama hiç DLC'li oynamamış ve günlük okumamışsa oynanabilir. Ancak bu sefer de internetten bakacağın taktiklerde veya rehberlerde, videolarda DLC eksikliği çekeceksin. Bunların hiçbiri olmadan oynarsan oynanabilir bir ihtimal.

Rehberlere falan bakmayacağım. Kendi başıma çözebileceğim kadar kolay göründü gözüme. Vaktinde birkaç saat DLC'li oynamıştım fakat çoğu detayı hatırlamıyorum bile. Tek aklımda kalanlar; Estates, Development ve Osmanlı olarak Hristiyan topraklardan Yeniçeri çıkarma mekanikleri. Bildiğim tek DLC özellikleri bunlar. Onların da detaylarını hatırlamıyorum dediğim gibi. 

Neyse ya, indirimlere kadar götürür beni diye düşünüyorum.
Ara
(14-02-2021, 14:45)WARTH :
(14-02-2021, 12:24)altnkurt : Bence oynanmaz. Ben yeni DLCden bahseden günlükler çıkmaya başladığında bile oynayamıyorum. O DLC'nin çıkmasını bekliyorum mecburen. Ama hiç DLC'li oynamamış ve günlük okumamışsa oynanabilir. Ancak bu sefer de internetten bakacağın taktiklerde veya rehberlerde, videolarda DLC eksikliği çekeceksin. Bunların hiçbiri olmadan oynarsan oynanabilir bir ihtimal.

Rehberlere falan bakmayacağım. Kendi başıma çözebileceğim kadar kolay göründü gözüme. Vaktinde birkaç saat DLC'li oynamıştım fakat çoğu detayı hatırlamıyorum bile. Tek aklımda kalanlar; Estates, Development ve Osmanlı olarak Hristiyan topraklardan Yeniçeri çıkarma mekanikleri. Bildiğim tek DLC özellikleri bunlar. Onların da detaylarını hatırlamıyorum dediğim gibi. 

Neyse ya, indirimlere kadar götürür beni diye düşünüyorum.
Kendi kendine öğrenmek en iyisi baktıktan sonra bir anlamı olmuyor zaten
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.