EU4 - Donanma Rehberi
Merhabalar size elimden geldiği şekilde Europa Universalis IV'ün donanma sisteminden bahsetmeye çalışacağım. Umarım yararlı olur , başlayalım.

Temelden başlamak gerekirse , oyunda 4 tane gemi çeşiti bulunuyor. Heavy Ship (Ağır Gemi) , Light Ship (Hafif/Ticaret Gemisi) , Galley (Kadırga) ve Transport Ship (Taşıma Gemisi).

Heavy Ship : Oyunda bulunan en pahalı ve en çok Sailor'a (Denizci Gücüne) ihtiyaç duyan gemi türüdür. Top atışına en dayanklı ve en iyi top atışı yapabilen gemi türüdür. 

Light Ship : Ticari gemidir , top atışına fazla dayanıklı değildir ve iyi top atışı yapamaz ve en hızlı gemi türüdür. Ticari gemileri seçip  7891incid7726933.png görevler sekmesine gelip , Protect Trade'e basıp bir ticari bölge seçerek gemilerinizi orada ticareti korumaları için görevlendirebilirsiniz. Başka devletler ile paylaştığınız bölgelere trade power (Ticari güç) yükseltmek amacıyla göndermek en avantajlısıdır. 

Galley : İç denizlerde en avantajlı gemidir. Bir iç denizde düşmanla  savaşırken galley olmayan gemilere %100 daha fazla hasar verir. Light Ship'le aynı dayanıklılık seviyesine sahiptir ve top atışı Light Ship'ten az fazladır. Ayrıca en ucuz gemidir.

Transport Ship : Asker taşımak için tasarlanmıştır ve 1 gemi 1 askeri birimi  taşıyabilir.

Tamam gemi türlerini iyice öğrendik peki sırada ne var? Bu gemi türlerini nasıl daha iyi hale getirebileceğimiz. 

1. Teknoloji 

Diplomatic_tech.png Diplomatik Teknolaji :

Tek 3 -> +2.1 Donanma morali
Tek 7 -> +2.4 Donanma morali
Tek 9 -> +2.6 Donanma morali
Tek 15 -> +3.0 Donanma morali
Tek 19 -> +3.5 Donanma morali
Tek 22 -> +4.0 Donanma morali
Tek 25 -> +4.5 Donanma morali
Tek 27 -> +5.0 Donanma morali
Tek 29 -> +5.5 Donanma morali
Tek 31 -> +6.0 Donanma morali

Military_tech.png Askeri Teknolaji :

Tek 7 -> +1.0 Top atış gücü
Tek 13 -> +1.4 Top atış gücü
Tek 16 -> +2.4 Top atış gücü
Tek 22 -> +4.4 Top atış gücü
Tek 25 -> +6.4 Top atış gücü
Tek 32 -> +8.4 Top atış gücü

2. Donanma Morali

Donanma morali yukarıda belirttiğimiz gibi Teknolojiler ile veya bazı etkenler ile değişebilir.  

Naval Maintenance (Gider Tablosundan ayarlanabilir) 
Naval Tradition : 100 Naval tradition , +%25 moral sağlar.
Prestij : 100 prestij , +%10 moral sağlarken , -100 prestij -%10 moral kaybına sebep olur.
Power Projection : 100 Power Projection +%10 moral sağlar.
"Navy Reformer" danışmanı : +%10 moral sağlar.
Defender Of Faith olmak : +%10 moral sağlar.
Bankruptcy (iflas etmek) : -%100 moral kaybına sebep olur.
Savaş Yorgunluğu : Her 1.0 savaş yorgunluğu puanı -%2 moral kaybına sebep olur.
Ibadi Dini : +%10 moral sağlar.

Donanma Morali veren idea ve traditionlar :

English (İngiliz) Traditions : +%20 Moral 
Genoese (Ceneviz) 2. Idea : +%20 Moral 
Norwegian (Norveç) 1. Idea : +%20 Moral 
Omani (Umman) Traditions : +%15 Moral 
Naval idea grubu 7. Idea : +%15 Moral 
Galician (Galiçya) 6. Idea : +%15 Moral 
Candarid (Candaroğulları) Traditions : +%10 Moral
Quality idea grubu 5. Idea : +%10 Moral

3. Combat Abilty (Savaş Kabiliyeti)

Combat Abilty bir birimin başka bir birime saldırırken verdiği moral ve kayıp hasarını belirler. Combat Abilty arttıran idealar :

Heavy Ship Combat Abilty : 

Naval Idea Grubu 6. Idea : +%20 Heavy Ship Combat Abilty 
English 1. Idea : +%10 Heavy Ship Combat Abilty 
Spanish 6. Idea :  +%10 Heavy Ship Combat Abilty 

Light Ship Combat Abilty :

Norwegian (Norveç) Traditions : +%20 Light Ship Combat Abilty
Cham (Champa) Traditions : +%15 Light Ship Combat Abilty
Betsimisaraka 5. Idea : +%15 Light Ship Combat Abilty
Moluccan 6. Idea : +%15 Light Ship Combat Abilty
Hamburger (Hamburg) Traditions : +%10 Light Ship Combat Abilty
Somali 6. Idea : +%10 Light Ship Combat Abilty
Sumatran 3. Idea :  +%10 Light Ship Combat Abilty

Galley Combat Abilty :

Naval Idea Grubu 2. Idea : +%25 Galley Combat Abilty
Aragonese (Aragon) Traditions : +%20 Galley Combat Abilty
Berber 7. Idea : +%20 Galley Combat Abilty
Cypriot (Kıbrıs) 6. Idea : +%20 Galley Combat Abilty
Knights Hospitaller (Rodos/Malta) 4. Idea : +%20 Galley Combat Abilty
Italian (Italyan) 3. Idea : +%20 Galley Combat Abilty
Naxian 1. Idea : +%10 Galley Combat Abilty

4. Amiraller 

Amirallerin yetenekleri belli kategoriler altında 0-6 arasında rakamlar verilerek ölçülür. Bunlar :
28px-Naval_leader_fire.png Fire
28px-Naval_leader_shock.png Shock
24px-Naval_leader_maneuver.png Maneuver 
24px-Leader_siege.png Siege 

Olarak adlandırılır. Ek olarak bir Amiralin Maneuver yeteneği atandığı donanmanın ticari gücünü etkiler. Yani Light Ship görevlendirirken başlarına Maneuver yeteneği yüksek bir amiral atayabilirsiniz. Ve bir Amiralin Siege gücüne göre abluka altına alınan bölgenin düşme ihtimali artar.
[+] 12 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkürler, rehber yaptıktan sonra Rehber Arşivini güncelleyelim.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Güncelledim.
Ara
teşekkürler
Ara
Teşekkürler.
Ara
Donanmaların en sevmediğim yanı dip seviyesinde yeni gemi türü gelince yenilenmemeleri. Belki DLC'siz hale olduğu için öyle ama çok can sıkıyor.
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
peki deniz savaşlarında şok olayı nerede belli oluyor yani galleylerin günü mü var? amirallerin şok özelliği ne işe yarar
Ara
Arkadaşlar hemen bir aow alın gemi upgardeleme var oyunu orjinal alırken aowde aldım sonra common sense bu şekilde hem gemi güncelliyorum hemde common sense sayesinde dev puanları arttığı için 1000 den fazla gemi basabiliyorum.
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Galley olmayan gemilere ic denizde galleylerin %100 hasar verdigi nerde yazilmiski?wikide oyle bi sey yokda(belki ben gormemisimdir)
Ara
Foruma fazla vakit ayırmadığımdan geç cevap yazıyorum, özür dilerim. 

Alıntı:"These cheap ships are ideal for fighting in inland seas and enclosed bodies of water. Galleys get a +100% bonus to their strength in inland seas (e.g. Mediterranean, Baltic, Japan) versus non-galleys."

Burada yazıyor bakabilirsin.
Ara
Herkese selam
Donanma birimlerinin oranı hakkında tavsiye var mı? Mesela açık denizlerde veya içdenizlerdeki oranları nasıl olmalı?
Ara
Açık denizde mümkün olduğunca heavy ship -en azından combat width'i doldurup biraz da artacak kadar- içdenizlerde yapabiliyorsanız heavy yapamıyorsanız galley. Belli bir oran yok fakat heavyler çok pahalı olduğu için iç denizde çok çok daha ucuz alternatif olarak galley kullanmak mantıklı. Ama galley vs heavy'de iç denizde bile heavy üstün diye hatırlıyorum. Belki biraz combat abilityler fark edebilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşlar merhaba,henüz 100 saat oyun tecrubesi olan biriyim. 4 adet 22 gemiden oluşan donanmam var. Bu filolardan birinde sürekli denizci ölüyor. Denizcigücüm sürekli 0 bu yüzden. Diğer 3 filoda böyle bir durum yok hepsini ticareti korumaları için devriye attırıyorum ve birinde sürekli asker kaybı var . Sebebi nedir ?
Ara
(29-04-2020, 21:06)tarık demir : Arkadaşlar merhaba,henüz 100 saat oyun tecrubesi olan biriyim. 4 adet 22 gemiden oluşan donanmam var. Bu filolardan birinde sürekli denizci ölüyor. Denizcigücüm sürekli 0 bu yüzden. Diğer 3 filoda böyle bir durum yok hepsini ticareti korumaları için devriye attırıyorum ve birinde sürekli asker kaybı var . Sebebi nedir ?

Her gemi bastığında belli bir sayıda sailor tüketirsin. Örnegin her light ship başına 100 sailor. Bunun dışında çeşitli görevleri yerine getirirken de sailor kaybedersin. Ticaret koruması görevi verdiğin her ship ayda 1 sailor tüketir. Eğer yeterince deniz kıyısına sahip topragın yoksa tükettiğin, ürettiğini aşacak ve 0'da kalacaktır. Ayrıca hasar görmüş bir geminin tamirinde de sailor tüketilir
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mabella güzel açıklamış. Kısaca aylık sailor kazancından fazlasını harcıyorsun. Bu yüzden gemilerin zarar görüyor. Daha az gemi çalıştır.
Sic Parvis Magna
Ara
Ayrıca şunu tavsiye ediyim deniz gücü olan bir devletle oynuyorsanız ilk idea olarak maritine 2. idea olarak naval ideayı öneririm eğer koloni gücü ile oynuyorsanız ilk iki ye koloni ideaları 3 ve 4 deniz idealarını almanızı öneririrm
Ara
(29-04-2020, 21:39)Mabella :
(29-04-2020, 21:06)tarık demir : Arkadaşlar merhaba,henüz 100 saat oyun tecrubesi olan biriyim. 4 adet 22 gemiden oluşan donanmam var. Bu filolardan birinde sürekli denizci ölüyor. Denizcigücüm sürekli 0 bu yüzden. Diğer 3 filoda böyle bir durum yok hepsini ticareti korumaları için devriye attırıyorum ve birinde sürekli asker kaybı var . Sebebi nedir ?

Her gemi bastığında belli bir sayıda sailor tüketirsin. Örnegin her light ship başına 100 sailor. Bunun dışında çeşitli görevleri yerine getirirken de sailor kaybedersin. Ticaret koruması görevi verdiğin her ship ayda 1 sailor tüketir. Eğer yeterince deniz kıyısına sahip topragın yoksa tükettiğin, ürettiğini aşacak ve 0'da kalacaktır. Ayrıca hasar görmüş bir geminin tamirinde de sailor tüketilir

Teşekkür ederim. Birşey daha sormak istiyorum.Bende ticareti tehdit eden korsanların olduğu eklenti yok. Ticaret gemileri ile devriye atmanın ticarete bir etkisi oluyor mu ? 
Ara
Ticaret gücü sağlayarak oradaki ticaretten aldığın payı arttırmış oluyor. DLC yoksa bunu yapamıyorsun galiba.
Sic Parvis Magna
Ara
Bildiğim kadariyla korsanlık Wealth of nations dlc'si ile geldi. Sende bu dlc'nin olmadıgını düşünüyorum. Ticaret gemilerinin kullanmak için bir dlc'ye ihtiyacın yok. Yani devriye atarsan elbette ticaret puanı kazanırsın ve gelirin artar
omnia fui et nihil expedit
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.