EU4'e Büyük Zam: 88 TL
YD0qbz.jpg
Ara
Steam oyunlarına zam yapıldığına ilk kez şahit oluyorum.
Zam da zam yani nerdeyse 2 katına çıkarmışlar 4 yıllık oyunun fiyatını :P
[+] 2 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sanki oyun mükemmelleşiyor he, biz de geberiyoruz güzelliğinden.
[+] 6 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Korsana teşvik

:think:
[+] 7 üye Kher nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
dlcler çok pahalı deyince dlcleri ucuzlatmak yerine oyunu pahalılaştırma yoluna gitmişler heralde :D
[+] 4 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eskiden ne kadardı?

EDIT: 59 Liraymış, 28 Liralık bir artış var.

https://steamdb.info/app/236850/
Türk Lirasını seçip aşağıdan bakabilirsiniz.

Oyunun asıl fiyatında değişim yok, bazı kurlarda değişim var. Örneğin Rus fiyatı 700 rubleden 1400 rubleye çıkmış 2 katına.
Fiyatı güncellenen oyunlar: https://files.catbox.moe/x2u01r.png
Hearts of Iron 4 75 ₺ olmuş, ohaaaaa
[+] 1 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun zamlanmamış arkadaşlar hala 39 dolar, sadece genel kurlar üzerinde oynamışlar, oyunu dolar üzerinden alışveriş yapan ülkelere göre %38 daha ucuza alıyoruz.
Ara
(18-05-2017, 00:53)Aytaç : dlcler çok pahalı deyince dlcleri ucuzlatmak yerine oyunu pahalılaştırma yoluna gitmişler heralde :D

Dlclere dokunmasalardı bari. 31tllik dlc 44tl olmuş.
http://store.steampowered.com/app/486570...ts_of_Man/
Tam da sss yaklaşırken yapmaları plansız değildir.Stellarisin tüm dlclerini almayı düşünüyodum ne güzel bu ssste.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
En bağımlılardan olan ben bile bundan sonra hiçbir dlc yi çıktığı gibi almam.
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-05-2017, 03:01)Aeschyli : En bağımlılardan olan ben bile bundan sonra hiçbir dlc yi çıktığı gibi almam.

Tamamen aynı fikirdeyim. 45 lira ben normal bi oyuna verirken tereddüt ediyorum. DLC'ye mi vereceğim. Madem korsana zorluyolar. İstediklerini alacaklar.

Sonra kimse Türkiye'de korsan çok yüksek, vay efendim korsan ülkesi olduk falan demesin. Adamlar buna kendileri zemin hazırlıyor. Yeni çıkan bir AAA oyun asgari ücretin %15'i kadar. Yıllık %2-3 zam gelecek diye millet dört gözle bekliyor. Oyunların pahalılığını varın siz düşünün.

Gerçekten fiyatında bir oyunu korsan alanlara çok kızarım ama EU gibi zırt bırt dlcsi çıkan bir oyunun dlcsine kusura bakmayın da 45 lira verilmez. Dlcsiz bi cacığa benzemeyen o oyuna hele 87 lira hiç verilmez.

Witcher 3 ve GTA V gibi herkesçe kabul görmüş üst kalite oyunlarla, bunların yanlarından bile geçemeyecek kadar kalitesiz oyunların aynı fiyata çıkması bana çok garip geliyor. İşin daha da garibi o kalitesizliğe rağmen o fiyata satabiliyorlar. İnsan bi düşünür. "Biz bu oyunu yaptık da ulan Witcher 3'e bak parasına bak, bizim oyuna bak parasına bak." demez mi? Milletin saf saf o kadar para verip almaları yüzünden yapımcılar da pişkin pişkin "Ulan şu kıytırık oyunu bile 60 dolardan sattık ya bizim sırtımız yere gelmez." diye düşünüyorlar.

Türkiye'de çoğu oyuncu AAA oyunları oynayacak makine almak için para biriktirmeye çalışıyorken oyunlara bu kadar para ayırabilmeleri ne kadar mümkün? Bilgisayarların fiyatlarını değiştirmek pek olası değil fakat oyunların fiyatlarını düşürmek korsanla savaşmanın en etkili yolu olacaktır. Steam yaygınlaştıktan ve TL kullanmaya başladıktan sonra Türkiye'deki orjinal oyun satışlarında yüzlerce kat artış oldu. Yine steamın indirim dönemlerindeki satışları da herkes az çok tahmin ediyordur. AAA oyunları da bölgesel fiyatlandırmaya dahil etseler Türkiye'de oyuncu kitlesi çok daha farklı bir seviyeye gelir. 200 liraya 100 tane satmaktansa 60 liraya 1000 tane satmak da firmaların işine geliyor olsa gerek.
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tüm bunlar Paradox'un Türk düşmanlığı yüzünden oluyor.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Bence avrupa oyun oynamamızı istemiyor.
Ara
(18-05-2017, 00:57)napolyon94 : Hearts of Iron 4 75 ₺ olmuş, ohaaaaa

Hatta 88 tl
Ara
(18-05-2017, 00:41)Cpt.MacMillan : Korsana teşvik

:think:

evet büyük teşvik hemde ben total war a geri dönüyorum
Ara
(18-05-2017, 03:28)altnkurt :
(18-05-2017, 03:01)Aeschyli : En bağımlılardan olan ben bile bundan sonra hiçbir dlc yi çıktığı gibi almam.

Tamamen aynı fikirdeyim. 45 lira ben normal bi oyuna verirken tereddüt ediyorum. DLC'ye mi vereceğim. Madem korsana zorluyolar. İstediklerini alacaklar.

Sonra kimse Türkiye'de korsan çok yüksek, vay efendim korsan ülkesi olduk falan demesin. Adamlar buna kendileri zemin hazırlıyor. Yeni çıkan bir AAA oyun asgari ücretin %15'i kadar. Yıllık %2-3 zam gelecek diye millet dört gözle bekliyor. Oyunların pahalılığını varın siz düşünün.

Gerçekten fiyatında bir oyunu korsan alanlara çok kızarım ama EU gibi zırt bırt dlcsi çıkan bir oyunun dlcsine kusura bakmayın da 45 lira verilmez. Dlcsiz bi cacığa benzemeyen o oyuna hele 87 lira hiç verilmez.

Witcher 3 ve GTA V gibi herkesçe kabul görmüş üst kalite oyunlarla, bunların yanlarından bile geçemeyecek kadar kalitesiz oyunların aynı fiyata çıkması bana çok garip geliyor. İşin daha da garibi o kalitesizliğe rağmen o fiyata satabiliyorlar.  İnsan bi düşünür. "Biz bu oyunu yaptık da ulan Witcher 3'e bak parasına bak, bizim oyuna bak parasına bak." demez mi? Milletin saf saf o kadar para verip almaları yüzünden yapımcılar da pişkin pişkin "Ulan şu kıytırık oyunu bile 60 dolardan sattık ya bizim sırtımız yere gelmez." diye düşünüyorlar.

Türkiye'de çoğu oyuncu AAA oyunları oynayacak makine almak için para biriktirmeye çalışıyorken oyunlara bu kadar para ayırabilmeleri ne kadar mümkün? Bilgisayarların fiyatlarını değiştirmek pek olası değil fakat oyunların fiyatlarını düşürmek korsanla savaşmanın en etkili yolu olacaktır. Steam yaygınlaştıktan ve TL kullanmaya başladıktan sonra Türkiye'deki orjinal oyun satışlarında yüzlerce kat artış oldu. Yine steamın indirim dönemlerindeki satışları da herkes az çok tahmin ediyordur.  AAA oyunları da bölgesel fiyatlandırmaya dahil etseler Türkiye'de oyuncu kitlesi çok daha farklı bir seviyeye gelir. 200 liraya 100 tane satmaktansa 60 liraya 1000 tane satmak da firmaların işine geliyor olsa gerek.

Aslında herşey dolar bazından oluyor.Ülkemizde dolar bazı çok yüksek.Adamların bütün harcamaları dolar üstünden olduğu için mecbur dolar bazından satacaklar.Şimdi asıl konuya gelelim; Ben bir DLC'ye 45 tl veririm ama bu DLC'nin güzel bir içeriği olması lazım.Yani oyuna en fazla iki DLC aldım mı iş bitecek.Korsan konusunu bilmiyorum yani arkadaşlarım söylediği şeylere rağmen Xcom2'yi orjinal satın aldım iyi ki almışım.Eu4 DLC politikası hakkında haklısın diğer bahsettiklerin tartışmaya açık fikirler.Witcher 3 çıkarken CD Project red hiç tanınmadığı için bu fiyata çıktı ki bu kadar satacağını kendileri de beklemiyordu.Zaten witcher 3'e çıkan son DLC (Wine and blood olması lazım adı) 110 tl gibi bir fiyatı var diye biliyorum.
Ara
Ne güzel senide bekleriz hotseatlere haziran başında bir tane daha açacağız

Hazır eu4 e zam gelmişken total war reklamı yapalım :smiling:

Oyuna baktım 32.50 tl şuan satın alın oynayalım inanin bu oyuna dlc falanda çıkmıyor   :joy:
Ara
15 TL'ye Vic2+HoI3+EU4+CK2 aldığım için bir kez daha şükrettim.
G0kMNN.png
[+] 3 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hepimiz Aoe3'e geçiyoruz :)
Şaka bir yana şu haberi hatırlamakta fayda var.
http://www.milliyet.com.tr/steam-oyunlar...i-2390477/
Dolar kurunun yüksekliği nedeniyle oluşan kur farkının tamamını yansıtmasa da en azından bir bölümünü eklemiş diye düşünüyorum.Eğer oyun alacaksanız şimdi bekleyin,22 haziranda steam yaz indirimi başlayacak.O zaman alırsınız.

Steam oyunlarına zam kapıda
Steam'in Türkiye dahil bazı ülkelere uyguladığı bölge kilidini incelemeye alan Avrupa Komisyonu'nun vereceği kara göre ülkemizdeki oyunlara iki katına kadar zam gelebilir.
Türkiye için bölge kilidi seçeneğini uygulayan Steam, Avrupa Komisyonu'nun incelemesi sonucu olumsuz bir karar çıkarsa kilidi kaldırabilir. Böylece sabit fiyat kuru uygulanan Türkiye'de oyun fiyatları aşırı derecede artabilir.
Yıllar önce 5 dijital oyun dağıtıcısıyla (Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Interactive, Koch Media) anlaşma yapan Steam, Türkiye dahil bazı ülkelerde bölge kilidi uygulamıştı. Bu uygulamayla birlikte euro ve dolar kuru sabit tutularak, fiyatların aşağı çekilmesi sağlanmıştı. Örneğin bir kullanıcı Türkiye'de 100 TL'ye satın aldığı bir oyunu sadece Türkiye'nin bulunduğu bölgede oynayabiliyor. Aynı oyunu kendi hesabıyla ABD'de oynamak istediğinde arada fiyat farkı oluşuyor.

Yaklaşık 3 yıl önce getirilen bu sistem Avrupa Komisyonu'nun incelemesine takıldı. Steam'in bölgelere özel olarak uyguladığı fiyat politikasından dolayı rahatsız olan ve konuyla alakalı araştırma başlatan komisyon, uygulamayı uygunsuz bulursa düzeltmeye gidilecek. Böylece ülkemizde 1.8 TL olarak uygulanan sabit kuru artacak. Bildiğimiz üzere ülkemizde şuan dolar kuru 3.7 TL seviyesinde. Eğer bölge kilidi kaldırılır ve fiyatlar güncel kurdan değerlendirmeye alınırsa, Steam'de bulunan oyunların fiyatı Türkiye'de iki katına çıkabilir.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biz oyunu yıllardır diğer ülkelere göre ucuza alırken iyiydi adamlar şimdi dolar kuruna göre oyunun fiyatını gerçek değerine getirdiler diye mi kötü oldu ?
Forumdaki herkeste EU4 vardır zaten dert etmeye gerek yok :D
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.