EU4 - Estate Rehberi
Merhaba! Bugün sizlerle yenilenmiş estate sayfasını anlatacağım.

Rehber1.png
Sarı Kısım:Hangi estate'in ne kadar toprak kontrol ettiğini gösterir. 
Mavi Kısım:Sizin ne kadar toprak kontrol ettiğinizi gösterir. Buna crownland denir. Bu değer %30'un altına düşerse kötü etkiler alırsınız. %50'nin üstüne çıkarsa iyi etkiler alırsınız 
Sale of titles: Sahip olduğunuz toprakları estate'lere satarsınız. Bu tuşa bastığınızda %10 toprak kaybedersiniz ama bir miktar para kazanırsınız. Bunun üstüne bütün estate'ler 10 sadakat kazanır
Summon the Diet: Bu tuşa basınca bütün estate'ler 5 sadakat ve 5 nüfuz kazanır. Ve bir event gelir. Bu event'ta estate'ler size bir görev verir. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu seçin. Ayrıca görevi yapmazsanız Estate sadakat kaybeder.
Seize Land: Tüm estate'ler 20 sadakat ve toprak kaybeder ama siz %5 crownland kazanırsınız.
Rehber2.png
Loyalty: Estate'in sadakat değerini gösterir. Estate'in sadakat değeri otuzun altına düşerse 3 tane kötü etki alırsınız. Sadakat değeri otuz ile altmış arasında ise 1 adet iyi etki alırsınız. Sadakat değeri altmıştan yüksekse 2 veya 3 adet iyi etki alırsınız.
İnfluence: Estate'in nüfüz değeridir. 100'ün üstüne çıkarsa felaket (Disaster) başlar.
Açık mor kısım: Estate'in verdiği olumlu ve olumsuz etkiler. Estate'in sadakat değeri otuzun altına düşerse 3 tane kötü etki alırsınız. Sadakat değeri otuz ile altmış arasında ise 1 adet iyi etki alırsınız. Sadakat değeri altmıştan yüksekse 2 veya 3 adet iyi etki alırsınız.
Koyu mor kısım: Estate verdiğiniz ve en fazla 4 tane seçilebilen bu ayrıcalıkları hadi şimdi beraber inceleyelim.
Rehber3.png
Mor kısım: Ayrıcalık seçilince estate'inizin sadakatında ne kadar değişim olacağını gösterir.
Beyaz kısım:Ayrıcalık seçildiğnde estate'inizin nüfüzunda ne kadar değişim olacağını gösterir.
Turuncu kısım: Ayrıcalık seçilince crownland adlı değerin ne kadar değişim olacağını gösterir.
Gri kısım:Ayrıcalık seçilince maksimum mutlakiyet değerinde ne kadar değişim olacağını gösterir.
Kırmızı kısım: Alacağınız etkileri gösterir.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 15 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-06-2020, 10:01)Defterdar : en fazla 4 tane seçilebilen

Hayır, baya hepsi de seçilebiliyor. Ancak 4 tane slot var. İptal ederken orda görünenlerden başlayarak iptal edebiliyoruz ancak. Seçerken de boş slot yoksa seçme ekranına geçemediğimiz için 4'ten fazla seçilemiyor. 4. Slotu seçerken seçebildiğiniz her şeyi seçin.
Sic Parvis Magna
Ara
Kulağa bug gibi geliyor.
Ara
Rehber değil de orda yabancı lisanda yazılmış etkileri sen rengarenk yazılarınla çevirmişsin.
Ara
(13-06-2020, 16:08)birisi : Rehber değil de orda yabancı lisanda yazılmış etkileri sen rengarenk yazılarınla çevirmişsin.

Başka ne olacaktı ki?
[+] 2 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
rehberin amacı da anlaşılamayan şeylerin anlaşılmasına yardımcı olmak değil midir..gayet anlaşılır olmuş. teşekkürler..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Teşekkürler açıklayıcı olmuş yeni mekanik.
Ayırt etmesi çok basit;

Uluyorsa Kurt'tur, Yalıyorsa İt'tir.
Ara
Rica ederim :)
Ara
Teşekkürler güzel olmuş.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Rica ederim. :)
Ara
Cb vermesi ve development artırma olayı çok güzel.
Ara
Bence yetersiz bir rehber, temel şeylerden bahsetmişsin ama diğer etkenler yok. Tam olarak ben de bilmiyorum ama tam anlayamadığım bir konu var.
Oyun başında seçebildiğim tüm bonusların hepsini estatelere veririm ve toprakları zorla alırım, sadakat kaybettikleri için görevi seçer ve hemen yaparım, crownlandim bonuslarıı çok aldığım için düşük oluyor bunu estatelerden zorla toprak alarak yükseltiyorum, buraya kadar her şey normal. Topraklara dev basınca benim crownlandim yükseliyor ve max kontrol edebileceğim toprak sınırını geçtiğim için penalty alıyorum, penaltının kötü etkilerinden kurtulmak ve fazla topraklarımı estatelere dağıtmak için para karşılığında satıyorum fakat değişen bir şey olmuyor. Kontrol ettiğim toprak sayısı aynı kalıyor (Governing Capasity) fakat para alıyorum ve eksi penalty de kaybolmamış oluyor.
Ara
(14-06-2020, 18:57)koesgerson : Bence yetersiz bir rehber, temel şeylerden bahsetmişsin ama diğer etkenler yok.

Başka etken yok.
Ara
@koesgerson Sadece estate bonuslarında Governing capacity veren bir şey var o kadar. Onun dışında Governing capacity ile estate mekaniğinin ya da crownlands'ın bir alakası yok. Governing capacity eski state mekaniği yerine gelen bir mekanik. Crownlands ise eski estatelere toprak dağıtma mekaniğinin yerine gelen bir mekanik. Çok farklı şeyler yani. Governing capacity arttırmak için hükümet reformu seçtiğimiz panelde sağ üstteki yeni butonu kullanmalısın.
Sic Parvis Magna
Ara
Yeni sisteme alışamadım. Önceden ne güzel monarch puanını alır geçerdik. :reli: Bir de sürekli görev veriyor estateler onu nasıl kapatırız ki. Yok şurayı ele geçir şuraya development bas. Yani varsa bir ayarı kapatayım onu canımı sıkıyor sürekli bir şey istemeleri.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Crownlands etkileşimlerinden ortadakini seçersen görev istemiş oluyorsun. Onun dışında nobilitydeki bir privilage ile sürekli görev alabiliyorsun. O privilage'ı vermemen lazım.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Estateye toprak verme olayı yanlış anlaşılmış ..ck2 deki gibi vassallara toprak vermek gibi bir durum söz konusu değil..estatelerin toprak oranını artırarak government capacity de yer acamazsiniz. Goverment capacity e eetateden gelen +100 kapasite estateye ayrıcalık verdiğiniz için geliyor..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Seize land yapamıyorum, yapmaya çalıştığımda ise, not granted estate privliege Estate Statutory Rights diyor. Bunun çözümü nedir? Yardımcı olabilir misiniz?
Ara
Şuna bakmayı deneyebilirsin @Fırında
https://amp.reddit.com/r/eu4/comments/h9...ry_rights/
Ara
(15-06-2020, 22:05)Defterdar : Şuna bakmayı deneyebilirsin @Fırında
https://amp.reddit.com/r/eu4/comments/h9...ry_rights/
 cevap için teşekkürler ingilzicem çok iyi olmadığı için tam anlayamadım.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.