EU4 - İmparatorluklarınız
(18-05-2017, 10:47)jax61 : İskandinavya yi sen mi büyüttü n kendisi mi buyudu

oyunun başında polonya litvanya birlikteliğini yok etmek için danimarka ile müttefik oldum 1500 e gelmeden polonya litvanya haritadan silindi, danimarka ile moskovayı da etkisiz hale getirdim. 1770 e kadar ortak hareket ettik.  Oda bu hale geldi.
[+] 1 üye GameTroll nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İspanya İmparatorluğu'muz

LyrNjo.jpg
[+] 2 üye burkia nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
500 ducat getiri yapabilir miyiz beyler? Açıkçası tüccar eksiğim var, bir de ticaret rotasını nasıl çizmeliyim? İlk kez Kuzey Amerikada bir oyun açtım, Ideas Guy başarımı için 500 ducat lazım, rahat yaparız dedim ama olmadı, kalan sürede de zor gibi ne dersiniz? Tüccar dizilişi doğru mu? Karayiplerden topluyorum diğer yerlerdeki geliri aktarıyorum ancak açıkçası biraz rastgele aktarıyorum, tek tek seçip nereye gittiklerine bakmadan ticaret menüsünde bölgeyi seçip aktar dedim,. Sanırım kendisi en uygun rotaya aktarıyordur, yoksa elle kontrol etmek mi lazım? Bir de isyanlardan başımı kaldıramadım o yüzden Güney Amerikaya inemedim, başkent de yeni dünyada olduğu için koloni ülkeleri oluşmadı ve tüccar alamadım. Dediğim gibi daha önce o bölgede oynamış olanlar bana ticaretle alakalı taktik verebilir mi? Nereye aktarıp nerede toplamalıyım?

kbo5dm.jpg

NpPj0P.jpg
Ara
kuzey amerikayı komple almak istiyorsan kanada nodesinde toplayacaksın.. tümünü oraya aktaracaksın ..kanadadan toplayacaksın.. 500 duca gelir yapmak istiyorsan biraz parana kıyıp bina da yapmalısın.. özellikle fabrikalar hem üretimi hem de ticareti destekler.. bu açıdan her şehrine sadece fabrika yapmaya çalışsan 1000 i bile görebilirsin... ama yapmazsan ..

özellikle goods produced % 40 ..yani nasıl oldu o bilmiyorum ama fabrikalarla ,o üretim verimliliği birleştiğinde ortaya muazzam bir üretim ve ticaret çıkar..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Kanada dediği yani Gulf of St. Lawrance da toplaman lazım. Kuzey Amerika ticareti Karayiplere dönmez. Afrika ve Asya ticaretlerini Fildişi üzerinden Karayiplere çevirebilirsin. Ticarette güçlü olman kritik noktaları tutmanla alakalıdır. Panamada toprağın olsa da olmasa oradaki koloni ülkeler ticareti Karayiplere yönlendirecektir mesela. Ticaretten yeterli verimi almak istiyorsan tüm tüccarları manuel yönlendir.
Ayrıca ticaretin güçlü olan bölgeye ticaret binası dikmemelisin. Ticaret binası oradaki parayı artırmaz. Oradaki paranın sana gelme oranını artırır. Atolye ve fabrika gibi üretim binaları ticaret bölgesindeki parayı artırır. Ben genelde sadece Center of Trade gibi bonusları olan şehirlere ticaret binası dikiyorum. Bir de topladığım node'da ticaret binası dikiyorum. Çünkü topladığın node'da para cidden fazla oluyor ve %3-5'lik bir kayıp adamların trade steering bonusuyla çarpılınca 30-40 dukaya tekamül edebiliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Anladım teşekkür derim. Zaten oyunun başından beri sürekli bina dikiyorum o yönden sıkıntı yok. Şimdi ticareti dediğiniz noktaya elimle aktaracağım. Bir de donanma ideası açıp hafif gemi sayısını arttıracağım. Sizce her bögeye 30 gemi göndersem yeter mi? Çünkü 100 gemilik asıl donanmayı dağıtmak istemiyorum, şöyle 90-120 hafif gemi, hadi belki zorlarsak 150 hafif gemi üretebilirim, yettiği kadar artık. Gerçi Avrupalıları Kuzeyden tamamen atınca otuz kırk gemilik taşıma gemisi dışında kalan gemileri sile de bilirim, bakalım.

Bundan sonra zaten sadece kalan bölgeleri alıp bir de ufaktan Güneye inmeye çalışacağım. Artan parayla fabrika dikmeye devam edeceğim, umarım yetiştirebilirim.
Ara
Topladığın yerde %90'ın altındaysan tüm gemileri oraya gönder. Ayrıca Karayiplerde de oranına göre birazını oraya ayırabilirsin. Dİğerlerine pek göndermene gerek yok.
Topladığın yerde %90'ın üstündeysen Karayipler, Brezilya gibi ticaretin döndüğü yerlere bak. Nerden çok kaçak varsa oraya gönder.
Sic Parvis Magna
Ara
2rAM9E.jpg
kbo2WJ.jpg

W05lQ4.jpg

Dostlar gördüğünüz gibi başarım gelmedi bunun sebebi ne olabilir? Hani ironman oyunda hata oldu desek başka bir başarım geldi. Açıkçası çok daha önce 500 ducat geliri aştım ancak gelmeyince biraz daha devam ettim belki bir yerde hata yaptım diye, bütün isyan riski cart curt temizledim, 240 asker vardı limiti aşmıştım, onunla alakalı mı acaba diye askeri bina diktim limiti tamamladım, aynısını donanma limiti için de yaptım. Şu an hiçbir sorun yok ancak nedense başarım gelmedi bunun sebebi ne olabilir yardım eder misiniz? Moralim bozuldu.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
otto müttefik. 200 tahıl bölgesi ele geçirmemiz gerek fakat bu çöp ekonomiyle nasıl olacak bilemiyorum var mıdır yolunu bilen?

O01n75.jpg
Ara
Custom ülkenin ilk baştaki hali belki bozuyor olabilir.
Ara
(19-05-2017, 17:22)Muhafız : otto müttefik. 200 tahıl bölgesi ele geçirmemiz gerek fakat bu çöp ekonomiyle nasıl olacak bilemiyorum var mıdır yolunu bilen?

O01n75.jpg

Fortları kaldırsana. Boşuna fort tutuyorsun. Hayatımda bitirdiğim 5-6 oyunda sadeve birisinde fortum vardı. Gereksiz kaldır gitsin
Ara
Bozuk olsa başarım görünmez ki köşede. 3 devli tek şehirle başladım, 780 civarı puan harcadım kurarken.
Ara
(19-05-2017, 17:35)Zebercet : Bozuk olsa başarım görünmez ki köşede. 3 devli tek şehirle başladım, 780 civarı puan harcadım kurarken.

Tam 800 ü harcaman gerekiyor olabilir.Başarım öyleydi hatırladığım kadarıyla.
Ara
(19-05-2017, 17:48)iberkay :
(19-05-2017, 17:35)Zebercet : Bozuk olsa başarım görünmez ki köşede. 3 devli tek şehirle başladım, 780 civarı puan harcadım kurarken.

Tam 800 ü harcaman gerekiyor olabilir.Başarım öyleydi hatırladığım kadarıyla.

Yapma bunu. :reli:
Ara
Evet şimdi baktım.'Starting as a custom nation with the full 800 points but no more than 3 total development, have a monthly income of at least 500 ducats.'Emeklerine yazık olmuş, keşke daha dikkatli baksaydın.Her şey başarım değil tabi çok da kafana takma derim.
Ara
(19-05-2017, 17:58)iberkay : Evet şimdi baktım.'Starting as a custom nation with the full 800 points but no more than 3 total development, have a monthly income of at least 500 ducats.'Emeklerine yazık olmuş, keşke daha dikkatli baksaydın.Her şey başarım değil tabi çok da kafana takma derim.

Ticaret olayını çözdüm bu maratonda, o yüzden üzülmüyorum pek, oynarken de epey keyif aldım. Hatta Avrupadan daha keyifli, özellikle bize savaş açan Avrupalı devletleri anakaramızda alt edip postalamak paha biçilemez. Ama işte dediğin gibi keşke daha dikkatli olsaydım. Daha önce de Lucky Lucca yaparken Toskanayı kurdum diye başarım gelmemişti. Biraz kronikleşti bende bu sorun. :gri: Birazdan tekrar bir oyun açar alırım başarımı.
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
+15 olan geliri 40 yılda 30'a katlayıp +467 ye çıkarmak büyük başarı gerçekten.Bunu sadece ana ticaret noktasını Karayiplerden Kanadaya çekip birkaç tane fabrika dikerek mi yaptınız ? @Zebercet
Ara
(19-05-2017, 18:20)Sübaşı : +15 olan geliri 40 yılda 30'a katlayıp +467 ye çıkarmak büyük başarı gerçekten.Bunu sadece ana ticaret noktasını Karayiplerden Kanadaya çekip birkaç tane fabrika dikerek mi yaptınız ? @Zebercet

Bir kaç tane değil, onlarca fabrika diktim oyunun başından itibaren. Dediğiniz gibi merkez noktayı Kanadaya çekip ellli parça gemiyi gönderince böyle oldu. Tabii policy ve advisorların etkileri de büyük. Ve tabii custom nation kurarken ticaret bonusu olan ulusal ideaları seçmiştim.
Ara
Oyun başından beri değil 40 yıl içinde diktiğiniz fabrikalardan bahsediyorum. Geliri 30a katlayacak kadar etkiyi yapanı öğrenmeye çalışıyorum. Ben Osmanlı ile oynarken bile gelirim +467 yi bırak +46.7 bile olmuyor.Beceremiyorum :/
Ticaret gemilerinin etkisi bu kadar çok değildir heralde benim gönderdiğim gemiler (15-20 gemilik bir filo) +1-2 dukat bile zor artırıyor.
Ana ticaret noktası Osmanlı için tabiki İstanbul.O kısımda yanlış değil.Eh bina yapacak param olduğu vakitler şehirleri boş bırakmıyorum ticaret binaları tax binaları product binaları vs. dikmeye çalışıyorum.Fabrikalar açıldığında fabrikalar dikiyorum.Ticareti toplarken Persia-Halep-İstanbul İskenderiye-İstanbul ve Ragusa-İstanbul yapıyorum. (Hindistana açılmadığım zamanlarda yani).Ordu ve gemi limitlerini aşmamaya özen gösteriyorum.Savaş durumları dışında ordu gelirlerini hafif kısıp kaleleri kapatıyorum.
Özellikle İstanbul-Hüdavendigar ve Edirne çevresi birde ticaret noktaları başta olmak üzere şehirlere yeterince development basıyorum.
Yinede gelirimi toparlayamıyorum koskoca Osmanlı ekonomisi eksiyi bile görebiliyor :/
Ara
40 yılda 50 civarı fabrika bir o kadar da ticaret binası dikmişimdir. Gelen parayı tamamen ticaret değerini arttıracak binalara yatırdım. Yalnız her ne kadar ben de fazla anlamasam bile Osmanlı ile bu kolonici devletleri bir tutmak yanlış bence. Osmanlıda kaç tane devlet pastadan pay alıyor kendine, bunda ise bütün Kuzey Amerika avucunun içinde ve tüm değeri sen alıyorsun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.