EU4 - İmparatorluklarınız
(23-09-2022, 12:43)Legnica : @Zebercet birader doğru söyle oyun başındaki İngiliz Fransız savaşına yardım mı ettin Fransa pup düşmüş sonra annexlenmiş gibi
Ahahaha. Etmiş veya etmemiş olsam bile niye doğruyu söylemeyeyim. :joy:

Etmedim. Dünya haritası da bir hayli tuhaf geldi bana o yüzden geniş açı aldım zaten. Osmanlı Memlük'e hiç saldırmadı mesela. Avusturya Bohem ve Macar'ı pu alır almaz Osmanlı'ya din savaşı açtı ve kazandı vs. epey ilginç bir oyun oldu. Fransa da o arada annexlenmiş işte. 

Bu arada bir başarım daha varmış dünya çay ticaretinin yüzde onuna hakim ol diye. Üç tane charter company satın aldım Çin'den, sonra orduları bu şehirlere yığıp savaş açıp üç toprak daha aldım. Hayvan gibi production bonusum vardı zaten direkt yüzde ona ulaşıp başarımı aldım. Full bina falan basınca gelirim 2k oldu aylık. İlk kez bu kadar yüksek gelire ulaştım.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Riga Devleti

Görevleri ile aşırı güçlü olmuş. Belli başlı görevleri yaptığınız zaman 1 şehirden 40k ordu çıkarıp besleyebiliyorsunuz.
Artı olarak yanınıza Tötonları(Prusyalıları) aldığınız zaman otomatik olarak en kaliteli orduyla etrafınızdaki devletleri yenebiliyorsunuz.

Şehir modifierlarına bakınca anlaşılıyor zaten. 
Save´e devam edersem Danimarka´yı alıp Finlandiya´ya vermeyi düşünüyorum. İskoç topraklarını da kurtarıp Londra´da ticareti toplayabilirim.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
@Zebercet oyun başındaki Maine eventi ile çıkan savaşta ai'in fransayı yenip pu alması için İngilterenin oyun başında fransanın 3 yada 2 rivalini ally alıp savaş çıktıktan sonra toprak vaadi ile yanına çekmesi lazım tek başına yenmesi mümkün değil ben yendiğimde castil fransayı rival almıştı savaşa toprak vaadiyle çağırdım yendim Fransa'yı pu aldım castili de dolandırdım
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-09-2022, 18:38)Legnica : @Zebercet oyun başındaki Maine eventi ile çıkan savaşta ai'in fransayı yenip pu alması için İngilterenin oyun başında fransanın 3 yada 2 rivalini ally alıp savaş çıktıktan sonra toprak vaadi ile yanına çekmesi lazım tek başına yenmesi mümkün. Değil ben yendiğimde castil fransayı rival almıştı savaş toprak vaadiyle çağırdım yendim Fransa'yı pu aldım castili de dolandırdım
Bilemiyorum valla. İngiltere ile oyun başından beri düşmandık biz yardım falan etmedim yani edecek olsam da Fransa'ya yardım ederdim. Adaya çıkarken uğraştırdı çünkü beni uzun vadede.
Ara
Sweden is not overpowered başarımı. Moskova pu.
20220924113402_1.jpg
Kalite ve ofansif bitirdik, İsveç'in kendi ideaları da askeri veriyor ama gel gör ki savaşlarda öyle aman aman bir fark yaratmadı sanki. Yani gidip de kalite ve ofansif bitirmesem demek hiçbir savaşı kazanamayacaktım. Bana biraz tuhaf geldi açıkçası daha rahat geçmesini bekliyordum savaşların. Commonwealth bir defansif açmış moral avantajıyla madara etti bizi. Moral bu kadar baskın olmamalı ya. Geç dönemde mi kaybediyordu önemini moral? Bilsem defansif açar geçerdim ben de ne diye uğraştım ki üç saat kalite bitirmek için mesela.
Ara
?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false

gerçek oyun şimdi başladı
Ara
Dlc parasını çıkardı. Yeni dlcye kadar ara verecem herhalde çok vakit alıyor.

20220924155244_1.jpg20220924155234_1.jpg
Ara
İsveç-İskandinavya
Yeni güncellemeyle gereğinden fazla güçlü olmuş, fetihler fazla kolaydı. Bağımsızlığımı kimsenin desteği olmadan aldım. Norveç'i görev ile PU olarak Danimarka'dan çaldım. Milan, İskoçya, Töton ve Pomeranya'yı vassallayıp besledim. Burgonya klasik PU düştü. Lehistan ve Litvanya'yı görev ağacıyla PU aldım. İspanya ve Osmanlı müttefik. İspanya tahtına soydaşım geçince onu da savaşla PU aldım.
g77rwsl.jpg
fcot2jc.png
[+] 4 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1600'den önce wc gelir.
Ara
koloni ideası kasmadım hiç ayırca afrikanın altı veya avrupada ilerlemiyorum

wc gelirmi bilmiyorum ama
Ara
?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false

yaşasın yeni moğol imparatorluğu
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Papa bunu beğendi.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
hindistanda 180 kişilik bir ordum var avrupada 120 bin kişilik bir ordum var çinde ve afrikada tek bir ordum var ancak vassal güçlerle dünyayı ezip geçiyoruz
Ara
Riga is not overpowered

Şaka maka ben bu başarım için bütün baltık kıyılarını istiyor sanıyordum. Başarım açılınca şaşırdım.

20220929225747_1.jpg20220929225741_1.jpg
Ara
Savoy-Sardinia Piemont-İtalya oyunum
Roma imparatorluğunu kurmam çok zor ama sınırları daha göze hoş hale getirmeyi planlıyorum. 

Bu arada ordum bi 10 sene filan %131 disiplinle savaşıyordu o sürede Osmanlı ordusunu bildiğin yok ettim. Şimdiye dek oynadığım en güçlü ordu olabilir. 
?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false
[+] 1 üye Ekkoo^^ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
polonya pu mu vasal mı
Ara
Subject nations olsa player mapında player ile aynı renkte görünürdü
Ara
Yok bağımsız devlet. Bu arada Polonya moskovayı pu ya düşürdü, sonrasında inanılmaz büyüdü şuan Çine kadar girmiş durumda genelde Rusya yapar bu işi ama, ilginç geldi bana polonyanın bu kadar agresif olması sürekli savaşıyor
[+] 1 üye Ekkoo^^ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
saol.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.