EU4 - İmparatorluklarınız
Osmanlı Viyana falan dinlememiş yardırmış.
76561198072997558.png
Ara
(27-04-2018, 07:53)ErkutErdem : Osmanlı Viyana falan dinlememiş yardırmış.

Benim muttefikim oldugu icin. 2 kere interwene war ile hayatlarini kurtardim. Ama benim de vurmam yakindir. Iskenderiye-Istanbul'da gozum var.
Ara
(27-04-2018, 00:17)Carpathia : BRITISH EMPIRE 1695

İzninle buna bir şey diyeceğim.

Kardeşim sen af edersin ama deli misin? 385 gelirin 30k hazinen var ve Avrupa'yı coşturmuyorsun? 600k adamla yetiniyorsun. Bas 1 milyon asker Almanya'nın içinden geç. Koalisyonun anasını belle. Böyle bir oyuna rağmen bu kadar az toprak yazıktır zulümdür günahtır.
Ara
Neredeyse 700 saate dayanmış olan EU4 mesaimin büyük bir kısmında Avrupa ve Yakındoğu havzasından uzaklaşmaksızın, ya İtalya'nın, Arabistan'ın kurulması ya da Transoxiana oyunumda yaptığım gibi sınırları pek de belli olmayan ama tarihteki kimi büyük devletlerin hudutlarıyla örtüşen alanlara hükmetme odaklı bir performans sergilemiştm. Bir-iki hafta önce oynayıp bitirdiğim Portekiz oyunum, kolonileşmeyi merkeze almasıyla, bu açıdan bir ilkti.

Tam hatırlamamakla birlikte, kabaca 1700'lere kadar genellikle pasif ve ekonomik kalkınmaya yoğunlaşan bir strateji izledim. Bu dönemde İngiltere ve İspanya'nın müttefikliğini arkama almam sayesinde, anakarada, Burgundy işgali haricinde hiçbir istila eylemiyle karşı karşıya kalmadım ve buradaki tek toprak kaybım, Fas'taki Ceuta kalesi oldu. Bu bölgenin elden çıkışından sonra Fas'la olan mücadelem, Afrika'daki ilk kolonilerimi tasfiye edinceye kadar devam etti, ama benim bu mücadeledeki rolüm deniz ablukalarına katılmaktan ötesine geçmedi. Ordumuzun İberya dışında, sadece, Fransa-İngiltere arasında süregiden ve Fransa'nın erken yıkılışına yol açan büyük mücadele çerçevesinde yapılan muharebelerde boy göstermekle yetindi. Kabaca kırk ila elli yıl içinde, Fransa'nın büyük kısmı İngiliz işgali altına girdi böylece.

Yazdıklarımdan da anlayabileceğiniz üzere ilk kolonistlerimi ve kaşiflerimi Batı Afrika'da görevlendirdim. Buradaki maceram, yanlış hatırlamıyorsam 70-80 yıla yakın sürdü. Başlangıçta fena gitmeyen ve Senegal çevresindeki ülkelerin işgal edilmesiyle kaznaçlı bir iş gibi görünen serüvenim, yerli kabilelerin aşırı derecede inatçı saldırıları ve Batı Afrikalı yerli halkın da sürekli bir isyan haline geçmesiyle içinden çıkılmaz bir batağa doğru sürüklendi. Bu dönemde Portekiz, insan gücünün belki de yarısını yerli isyanlarını/saldırılarını bastırmaya adadı, ama başarılı olamadı. Sonunda Afrika'yı kendi haline bırakarak Yeni Dünya'nın yolunu tutmaya karar verdim. Oradaki kolonilerimin tümü, kısa sürede elden çıktı.

Amerika'da şansım daha yaver gitti. Küba, Kuzey Amerika'nın bütün doğu sahilleri ve Kolombiya bölgesi, tümüyle Portekiz tarafından kolonileştirildi. Buralarda kurulan üç devletin, her yönüyle, "anavatan"ın önüne geçtiğini söylememe gerek yok. Kuruluş devreleri haricinde, bu devletlerin ekonomik, askeri ve siyasi durumları benden her zaman daha iyi oldu. Özellikle "Yeni Doğu Amerika Portekiz Cumhuriyeti", oldukça güçlü bir bütçeye sahipti. Oyun boyunca başımın üzerinde sallanan en büyük korkularımdan birisi, Amerika'daki bu kardeş cumhuriyetlerin bir ayaklanma başlatarak bağımsızlık kazanmaya çalışıp çalışmayacaklarının telaşı oldu. Oyunun ortalarında pek yanaşmadığımı hatırladığım bir yöntem olan tarife düşürmeleriyle hepsinin bağımsızlık isteklerini, son ana kadar %50'in altında tuttum; böylece Portekiz'in pamuk ipliğine bağlı olan ekonomik gücü fazla yıpranmadı.

Oyunun ilk döneminde, Karayipler'de, Frizya ile ilginç bir mücadelemiz oldu. St.Martin, Porto Rico gibi küçük adaları kolonileştiren bu ülkeye karşı iki ayrı savaş yapmam gerekti ve kendilerinin hem Karayipler bölgesinde hem de Kanada'da ele geçirmiş olduğu bölgeler, el değiştirdi.

Oyunun ikinci kısmında, ilgim, büyük ölçüde Doğu Afrika'ya ama onun da ötesinde Endonezya civarına kaydı. Resimlerde göreceğiniz üzere, Madagaskar adası, sözkonusu zaman diliminde, Endonezya'daki askeri harekatlar için destek istasyonu olsun diye işgal edildi ve oyun sonuna kadar isyanların hiç eksik olmadığı bu ada sayesinde Uzak Asya'ya ilerlememiz mümkün oldu. Ancak Sunda devletini hedefleyen ilk saldırımız tam bir faciaydı. Ordumuz denize dökülerek imha edildi ve kıyıbaşı hükmündeki ilk toprağımızı İspanya'nın müdahalesiyle kazanabildik. Sonraki savaşı, Sunda ordularının Memlük Endonezyası'na karşı -evet, yine resimlerde görebileceğiniz üzere Memlük çok ilginç sınırlara ulaştı- giriştiği savaş nedeniyle ülkelerini boş bırakmaları sonucunda, bir çeşit hile yaparak kazandım ve Java adasını büyük ölçüde böyle ele geçirdim. İki savaş arasında lojistik işleri kolaylaştırsın diye Pasifik ve Papua adalarını da kolonileştirmem gerekti ki ortaya ilginç bir görüntü çıktı böylece.

Son savaşımı da aynı bölgede, Brunei ve küçük bir müttefikine karşı, Filipin adalarını kontrol altına alabilmek için verdim ve bu savaş da beklemediğim biçimde seyretti. Çok güvendiğim donanmama Brunei filoları o kadar zarar verdi ki, dünyanın en büyük üçüncü donanmasına sahip olan Portekiz, neredeyse yedinci sıraya düştü. Son resimdeki sıralama, toparlanmış halimiz. Buradaki mücadele de verilen kayıpları karşılamayan bir toprak kazancıyla sona erdi.

Oyundaki ilgi çekici bir nokta, Fransa bölgesindeki güç savaşları oldu. Burada doğan boşluk önce Burgundy, sonra da Savoy tarafından dolduruldu ve bu esnada gerçekleşen mücadeleler, kıtadaki dengeleri kesinkes belirleyen en büyük unsur oldu.

kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 1 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pek başarılı bi Portekiz oyunu olmamış gibi basilcim ya. Benim ilk Iron man oyunum Portekiz'di ve Malaya-Hindistan-Zanzibar-Ümit Burnu-Fildişi hattına komple hakimdim. Amerikada da karayipler-panama-meksika ve güney amerikayı almıştım. İspanya da 1700lerde şans eseri PU düşmüştü. Hatta kendi PU savaşını kendisi yeniverdi sağolsun. Ordum hiç bi zaman güçlü olmadı ve Avrupa'da PU savaşım dışında bi savaşa girmemiştim.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ne biçim bir dünya haritası lan bu. :D
Ara
(29-04-2018, 17:58)altnkurt : Pek başarılı bi Portekiz oyunu olmamış gibi basilcim ya. Benim ilk Iron man oyunum Portekiz'di ve Malaya-Hindistan-Zanzibar-Ümit Burnu-Fildişi hattına komple hakimdim. Amerikada da karayipler-panama-meksika ve güney amerikayı almıştım. İspanya da 1700lerde şans eseri PU düşmüştü. Hatta kendi PU savaşını kendisi yeniverdi sağolsun. Ordum hiç bi zaman güçlü olmadı ve Avrupa'da PU savaşım dışında bi savaşa girmemiştim.

Evet, fazla temkinli oynadığım açık. Afrika'da çok zaman kaybedildigi gibi ben de çok şahinleşmek istemedim doğrusu. İnsan kaynakları da daha iyi yönetilebilirdi.

Aes de sanıyorum ki Timur'a çok takıldı. Başta yıkıldı diye hatırlıyorum, Transoxiana formladı onu.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
Ara
Ne Timuru haritada normal olan birşey yok ki.
*Fransa-Otto patlamış
*Bohemya wp
*Naples balkanlara sıçramış
*Ditchmarchen wp
*Litvanya Polonya-Rusya annexlemiş
*Timur wp
*Kaabu ney la
*Biapas wp
*Ming yazılışı harika
*Ayutthaya wp
*Yemen wp
*Savoy-Burgundy güzel koloniciler
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savaş anında macaristan bana pu düştü orta avrupa benim erkenbir tarihte almanya formladım kolonicilik yapıyorum yavaştan
lOabAB.jpg

Vrq3jy.jpg

nO8J45.jpg
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ilgaz gibi mükemmelliği doruklarına çıkartacak babayiğit bekleniyor :)
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 3 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benm 1700 haritami adam 1490larda yapmis utandim ha kendimden. :-)
[+] 5 üye Magistratus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir gece ansızın 82 Berlin 83 Moskova 84 Paris 85 Roma 86 Londra 87.........................
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 2 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Büyük devletimizin son sınırları

VrqjAB.jpg

nO84kN.jpg
Ara
Almanya ve somurgecilik ilginc
Dipnot: Almanya tarihinde orta afrika ve hattini somurge yapmıştır o da yaklasik 20yy basidir. Adamlar zaten 1880lerde kuruldu ing fransa somurulecek yer bırakmamıştı.
Ara
Valla en zevk aldığım oyun bu oldu rusya kuruldu ispanya kurulmadı birleşik devletleri kurulmadı ilginç oyun oldu devam edecem buna son durum avrupa bir tek avusturyaya saldırıcam bir de macaristanı annexatacam sonra hep amerikada ve hindistanda genişleyecem.

avrupada son durum

9mJOAQ.jpg

Kanada devleti

PlLgNQ.jpg

kuzey amerikanın başı

gO3Bp2.jpg
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ilgaz çok harika oynamışssın kendimden utandım.Ben oynarken ne manpower bulabiliyorum ne para ne de monarch point.Yediğim ae'de çabası.O kadar senedir bu oyunu oynarım 1650'den önce almanya kuramadım.Oyunu bırakıyorum ben bunu kaldıramam.
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ilgaz senelerdir yeni bir Krallik Empire göremiyoruz. Senden bir Krallik Empire AAR bekliyoruz.
[+] 1 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ilgaza wc yakisir bence yapar da tahminimce...
Az daha sebat az daha gayret az daha ... :-)
[+] 1 üye Magistratus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben pek başarılı bulamadım.Daha erken sürede Almanya ve Abd kolonisi bekliyorum.
1444-1450 arası Almanya kurulabilir.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Inregrate hilesiyle oyuna Almanya olarak başlamaktansa toprakları emeğiyle ele geçiren koca yürekli Ilgaz.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.