EU4 - İmparatorluklarınız
Switzarlake yapmadın mı?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
20190225041451_1.jpg

20190225041455_1.jpg

20190225041524_1.jpg

Navarra -----> Roma
[+] 8 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-02-2019, 03:52)Zebercet : Switzarlake yapmadın mı?

Hedefim switzerlake olmadığı için yapmadım. Ne kadar çok büyüyebilirsem o kadar iyiydi benim için.
Ara
nasıl olmuş
36JPrp.jpg
Ara
@"kurtulus"
Sen bu kadar genişlemişsin iyi hoş da yönetim teknolojisinde geri kalmadın mı?
Ordu moralini düşük tutup çok asker almak doğru bir hareket değil.Bir savaş ilanı yersen düşman devlet topraklarının 1/4'ünü işgal edinceye kadar senin ordu moralin anca düzelir.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(02-03-2019, 00:13)Filsuk : @"kurtulus"
Sen bu kadar genişlemişsin iyi hoş da yönetim teknolojisinde geri kalmadın mı?
Ordu moralini düşük tutup çok asker almak doğru bir hareket değil.Bir savaş ilanı yersen düşman devlet topraklarının 1/4'ünü işgal edinceye kadar senin ordu moralin anca düzelir.

saçmalamışsın osmanlı koalisyon yemediyse kimse ona savaş ilan edemez hele ki 1450 li yıllarda eğer savaşta değilsen askeri masrafları kısmak gerekiyor hatta kaleler bile yıkılmalı 6 4 6 hükümdar varken birde danışman alsa geri kalmaz teknolojide merak etme
Ara
@Emekli Tüccar
Düzgün konuş.Neden savaş ilanı yemesin,Macar Polonya Avusturya müttefik olup savaş ilan etse Osmanlı'nın anasını ağlatırlar.
Asıl sen oyunu öğren gel kaleleri yıksın,yıksın da düşman onun tüm topraklarını işgal etsin.(Mesela Osmanlı Memlüğe saldırdı Osmanlılar Kahire'yi almaya çalışırken -kale olmaz ise- Memlük gelir tüm Rümeli ve Anadolu'yu işgal eder.)Adam ordunun moralini sıfırlamış,birde danışman mı alacak?
Ara
(02-03-2019, 11:30)Filsuk : @Emekli Tüccar
Düzgün konuş.Neden savaş ilanı yemesin,Macar Polonya Avusturya müttefik olup savaş ilan etse Osmanlı'nın anasını ağlatırlar.
Asıl sen oyunu öğren gel kaleleri yıksın,yıksın da düşman onun tüm topraklarını işgal etsin.(Mesela Osmanlı Memlüğe saldırdı Osmanlılar Kahire'yi almaya çalışırken -kale olmaz ise- Memlük gelir tüm Rümeli ve Anadolu'yu işgal eder.)Adam ordunun moralini sıfırlamış,birde danışman mı alacak?

1200 saatim var hiç bir oyunumda osmanlı 1450 lı yıllarda savunan taraf olmadı ayrıca savaşı öyle şap diye ilan edemez ne Polonyanın ne de Avusturyanın claim atma şansı yok sadece Macarın var o da 1e1 savaş açmaz dostlarını çağırabilmesi için ise 10ar favorsa ihtiyacı var ve o yıllarda 10 favors henüz dolmamış olur her yıl 0.75 geliyor ayrıca ordunun masraflarını açınca moralının düzelmesi maksimum 5 ay falan sürüyor yapay zekaya karşı oynuyorsun 5 ayda en fazla 1 2 bölgeni kuşatmış olur.1000 saat üstü her oyuncu Osmanlıda kalelere para vermez hepsini yıkar yapay zeka zaten sen askerlerini kıyı ya da sınır şehirlerine koymazsan ordunun moralinin düşük mü ya da yüksek mi olduğunu bilemez daha öğreneceğin çok şey var ve hiç bir yapay zeka kendinden daha fazla askeri olan birine savaş açmaz resimde 40k asker görüyorsun o yıllarda macarın maksimum 28k ordusu falan olabiliyor taş çatlasın 30k yapay zeka rakibi çok zayıf düşmedikce ya da kendinden çok daha güçsüz biri olmadıkça savaş açmıyor
Ara
(01-03-2019, 23:44)kurtulus : nasıl  olmuş
36JPrp.jpg

daha 10 yıl olmuş bunun neyini sordun ki?
[+] 1 üye BörüTigin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yalnız @Emekli Tüccar haklı. Osmanlı'yla oynarken kale yapmak mantıksız. Çok ekstrem durumlar dışında savaş açan da olmaz. Osmanlı'yla savaş ilanı yiyorsan zaten başarısız bir oyun sergiliyorsundur.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-03-2019, 11:30)Filsuk : @Emekli Tüccar

cidden çok boş konuşmuşsun. polanya macar avusturya ally olacak ama osmanlının eli armut toplayacak öyle mi? zaten her kale yıkılmaz. rodosda kalen olsa nolur olmasa nolu? selanik-edirne-istanbul-kocaeli yan yana 4 kalen olsa nolur olmasa nolur? ayrıca sen kahireyi alırken arkanı kollayamıyorsan  o senin problemin. ayrıca eğer antrenman yapmıyorsan orduları kapatman gerekir.
Ara
(02-03-2019, 11:45)Emekli Tüccar : 1200 saatim var hiç bir oyunumda osmanlı 1450 lı yıllarda savunan taraf olmadı ayrıca savaşı öyle şap diye ilan edemez ne Polonyanın ne de Avusturyanın claim atma şansı yok sadece Macarın var o da 1e1 savaş açmaz dostlarını çağırabilmesi için ise 10ar favorsa ihtiyacı var ve o yıllarda 10 favors henüz dolmamış olur her yıl 0.75 geliyor ayrıca ordunun masraflarını açınca moralının düzelmesi maksimum 5 ay falan sürüyor yapay zekaya karşı oynuyorsun 5 ayda en fazla 1 2 bölgeni kuşatmış olur.1000 saat üstü her oyuncu Osmanlıda kalelere para vermez hepsini yıkar yapay zeka zaten sen askerlerini kıyı ya da sınır şehirlerine koymazsan ordunun moralinin düşük mü ya da yüksek mi olduğunu bilemez daha öğreneceğin çok şey var ve hiç bir yapay zeka kendinden daha fazla askeri olan birine savaş açmaz resimde 40k asker görüyorsun o yıllarda macarın maksimum 28k ordusu falan olabiliyor taş çatlasın 30k yapay zeka rakibi çok zayıf düşmedikce ya da kendinden çok daha güçsüz biri olmadıkça savaş açmıyor
İşte böyle düzgün konuş.Boş yapıyorsun ,saçmalama filan deme.Belki senin hatan vardır ben sana öğretirim, belki benim hatam vardır sen bana öğretirsin.
Şimdi bak Macar, Lehistan'ı ve Avusturya'yı (Hatta Memlük'ü bile müttefikliğe alabilir) müttefik alsa sonra Osmanlı'ya savaş ilan etse Osmanlı ne yapabilir?Bu dediğim çok uçuk bir şey değil. Avusturya Osmanlı'yla Rival olduğundan dolayı savaşa savaşa gelir Lehistan'da Macar'a duyduğu güven ve Mcar'ın diplomatik saygınlığından dolayı savaşa gelir. O zaman Osmanlı ne yapabilir?Favor ne demek bilmiyorum çünkü o mekaniği ekleyen ek pakete sahip değilim.
Bir de diyorsun yık kaleyi.Bak hem kaleyi yıksan hem ordu moralini savaş dışı sıfıra çeksen adam senin ordularının moralini düzelene kadar adam kaç toprak işgal eder?Savaşa 1-0 geriden başlarsın.
(01-12-1974, 21:14)BörüTigin : Selanik-edirne-istanbul-kocaeli yan yana 4 kalen olsa nolur olmasa nolur?
?
Ara
(02-03-2019, 21:57)Filsuk :
(02-03-2019, 11:45)Emekli Tüccar : 1200 saatim var hiç bir oyunumda osmanlı 1450 lı yıllarda savunan taraf olmadı ayrıca savaşı öyle şap diye ilan edemez ne Polonyanın ne de Avusturyanın claim atma şansı yok sadece Macarın var o da 1e1 savaş açmaz dostlarını çağırabilmesi için ise 10ar favorsa ihtiyacı var ve o yıllarda 10 favors henüz dolmamış olur her yıl 0.75 geliyor ayrıca ordunun masraflarını açınca moralının düzelmesi maksimum 5 ay falan sürüyor yapay zekaya karşı oynuyorsun 5 ayda en fazla 1 2 bölgeni kuşatmış olur.1000 saat üstü her oyuncu Osmanlıda kalelere para vermez hepsini yıkar yapay zeka zaten sen askerlerini kıyı ya da sınır şehirlerine koymazsan ordunun moralinin düşük mü ya da yüksek mi olduğunu bilemez daha öğreneceğin çok şey var ve hiç bir yapay zeka kendinden daha fazla askeri olan birine savaş açmaz resimde 40k asker görüyorsun o yıllarda macarın maksimum 28k ordusu falan olabiliyor taş çatlasın 30k yapay zeka rakibi çok zayıf düşmedikce ya da kendinden çok daha güçsüz biri olmadıkça savaş açmıyor
İşte böyle düzgün konuş.Boş yapıyorsun ,saçmalama filan deme.Belki senin hatan vardır ben sana öğretirim, belki benim hatam vardır sen bana öğretirsin.
Şimdi bak Macar, Lehistan'ı ve Avusturya'yı (Hatta Memlük'ü bile müttefikliğe alabilir) müttefik alsa sonra Osmanlı'ya savaş ilan etse Osmanlı ne yapabilir?Bu dediğim çok uçuk bir şey değil. Avusturya Osmanlı'yla Rival olduğundan dolayı savaşa savaşa gelir Lehistan'da Macar'a duyduğu güven ve Mcar'ın diplomatik saygınlığından dolayı savaşa gelir. O zaman Osmanlı ne yapabilir?Favor ne demek bilmiyorum çünkü o mekaniği ekleyen ek pakete sahip değilim.
Bir de diyorsun yık kaleyi.Bak hem kaleyi yıksan hem ordu moralini savaş dışı sıfıra çeksen adam senin ordularının moralini düzelene kadar adam kaç toprak işgal eder?Savaşa 1-0 geriden başlarsın.
(01-12-1974, 21:14)BörüTigin : Selanik-edirne-istanbul-kocaeli yan yana 4 kalen olsa nolur olmasa nolur?
?
dostum ya trolsun ya da acemi bir oyuncusun neyse daha fazla uzatmayacağım
Ara
@Emekli Tüccar
450+ saatim var.
Bıktıysan sıkıldıysan yazma kimse zorlamıyor.
Birde Avusturya+Macar+Leh+Litvanya+Boğdan Osmanlı'ya denk olmuyor mu?
Ve de ben trolüm lakin ''Selanik-edirne-istanbul-kocaeli yan yana 4 kalen olsa nolur olmasa nolur?'' diyen adam trol değil.
Ara
Ben Cradle of Civilization ile ilk oyun açtığımda Memlük oyun başı pat diye savaş açmıştı ordu sayısına bakıp. Malum vassalları falan da var kalabalık bir ordu sayısı vardı. Yani o tarihlerde imkansız değil savaş ilanı alması. Kalenin bir zararı olmaz niye ağız birliği ettiniz anlamadım sonuçta ekonomisi kaldırdığı müddetçe bulunmasında yarar var sınırlarda özellikle ne olur ne olmaz oyunun hangi hamleyi ne mantıkla yaptığı belli olmuyor. Tabii adalardaki kaleler gereksiz onlara bir şey demiyorum.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Korfuyu aldıktan sonra oradaki kale baya iş yapıyor düşman gelince denizden gemilerle block yapıyorum sıkışıp kalıyor
[+] 1 üye freeforall nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-03-2019, 00:07)Filsuk : @Emekli Tüccar
450+ saatim var.
Ve de ben trolüm lakin ''Selanik-edirne-istanbul-kocaeli yan yana 4 kalen olsa nolur olmasa nolur?''  diyen adam trol değil.
oyun zaten 450 saatte ancak öğrenilir. eğer pofesyonelliğini saat üzerinden konuşacaksak 2000'e yakın saatim var. ayrıca oyunun ilk yüz senesinde koalisyon yemezsem kimse osmanlıya savaş ilan edemez. onlar müttefik olurken senin elin armut toplamıyor sonuçta sen de  fransa ve bohemyayla müttefik ol. danimarka-töton-brandenburg bunlardan biriyle ally ol. ayrıca basit bir örnek vereceğim anlarsın umarım sen 1 aylık bir tatile çıkıyorsun kombiyi kapatır mısın yoksa açık bırakır bir ay boyunca boşuna para mı verirsin? o yüzden ordulara antrenman yaptırmıyorsan boşu boşuna orduları açmana gerek yok osmanlı gibi devlet için ama ekonomin iyiyse ve korkuyorsan açık tutabilirsin bu senin seçimin. kale mevzu ise şöyle adalardaki kaleler ve yanyana olan kaleler büyük bir istisna olmadığı sürece kırılır. umarım anlamışsındır.
Ara
(03-03-2019, 00:07)Filsuk : @Emekli Tüccar
450+ saatim var.
Ve de ben trolüm lakin ''Selanik-edirne-istanbul-kocaeli yan yana 4 kalen olsa nolur olmasa nolur?''  diyen adam trol değil.

Bak dostum osmanlı gibi bir ülkede fazla kale  sadece boşa masraf yapar eğer illede kendimi güvene alıyım kalelerim olsun diyorsan kale yapılacak yerler vardır bunların başlıca özellikle trade god yani bölgesel üretimlerinin tuz olması gerekir bölgesel savunma olarak %15 bonus verir.Onun için edirne kocaeli selanik ankara suğla gibi bölgelerde kale olmasının sana bir getirisi yok zararı var zaten iyi bir osmanlı oyuncusu asla düşman ordularını anadolunun iç kısımlarına ya da rumeli sahillerine geçirmez.
Osmanlı oyuncusu başlangıçta ordu limitini fullemek ve görev ağacından anadolu claimlerini almak ister ama bunun için 9k asker basması gerekir 9k askeri sen düz asker basarsan memlük savaşında yerlerde sürünürsün onun için paralı asker basman gerekir ve iyi bir donanma kurmanda gerekir hem memlük hem venedik hem de aragon ile savaşırken avantaj sağlayasın diye.
He ama illede ben kale yapacağım en azından koalisyon yersem savaş başında düşmanı biraz tutmak istiyorum dersen kale yapılacak en verimli yerleri ben sana söyleyeyim bunu da herkes bilmez.
Orta avrupadan gelecek saldırıları tutmak için Durazzo, kuzeyden gelecek saldırıları tutmak için Crimea-Yedishkul, Doğudan gelebilecek saldırıları tutmak için Basrah, Memlüğü yendikten sonra güneyden gelebilecek saldırılar içinde Buhaira, Ghazzah.
Osmanlının anadolu ve rumeli kalelerinin hiç birinden local defans bonusu yok bu kaleler hem sana masraf yapar ekonomini kısıtlar hem de eğer bir isyan ya da koalisyon savaşında düşman tarafından alınırsa sana war score kaybettirir.
Umarım anlamışsındır anlamamışsan da oynamaya devam edip tecrübe kazandıkça oyunu çözdükçe bana hak vereceksin ve boş bir konuda ısrar ettiğinin farkına varacaksın.V9RzaR.jpg
[+] 2 üye Emekli Tüccar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-03-2019, 12:38)BörüTigin :
(01-03-2019, 23:44)kurtulus : nasıl  olmuş
36JPrp.jpg

daha 10 yıl olmuş bunun neyini sordun ki?

Şu tarz yorumlara da bitiyorum. Kardeşim bu fotoğrafı atan adam belli ki oyuna yeni başlamış, yaşı küçük vb. etkenler var. İlk heyecanla fotoğraf atmak istemiş ve atarken kendini EU4 prosu olduğu için forumun ağabeyi zanneden kişilerin kurallarına uymamış. Şu üstten bakarcasına attığın yorum arkadaşı oyuna bağlamak yerine oyundan soğutur. Şu yorumun yerine" güzel başlangıç,devamında şunları yapabilirsin" diye yorum da atabilirdin. Farkettiysen başlık oluşturduğumuz başarılı ve güçlü imparatorlukları istemiyor, oynadığımız oyundan kesitler sunmamızı istiyor. Bravo kimse farkında değildi oyunun tarihinin 1454'te olduğu,sen bu gizli konuyu açıklığa kavuşturdun.
[+] 9 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-03-2019, 07:35)BörüTigin : oyun zaten 450 saatte ancak öğrenilir. eğer pofesyonelliğini saat üzerinden konuşacaksak 2000'e yakın saatim var. ayrıca oyunun ilk yüz senesinde koalisyon yemezsem kimse osmanlıya savaş ilan edemez. onlar müttefik olurken senin elin armut toplamıyor sonuçta sen de  fransa ve bohemyayla müttefik ol. danimarka-töton-brandenburg bunlardan biriyle ally ol. ayrıca basit bir örnek vereceğim anlarsın umarım sen 1 aylık bir tatile çıkıyorsun kombiyi kapatır mısın yoksa açık bırakır bir ay boyunca boşuna para mı verirsin? o yüzden ordulara antrenman yaptırmıyorsan boşu boşuna orduları açmana gerek yok osmanlı gibi devlet için ama ekonomin iyiyse ve korkuyorsan açık tutabilirsin bu senin seçimin. kale mevzu ise şöyle adalardaki kaleler ve yanyana olan kaleler büyük bir istisna olmadığı sürece kırılır. umarım anlamışsındır.
Peki tamam anladım.Ben senin söylediğin şu cümleyi (''Selanik-edirne-istanbul-kocaeli yan yana 4 kalen olsa nolur olmasa nolur?'') şöyle anladım:Kale olan toprakla kale olmayan toprak arasında fark yok.

(03-03-2019, 08:31)Emekli Tüccar : Bak dostum osmanlı gibi bir ülkede fazla kale  sadece boşa masraf yapar eğer illede kendimi güvene alıyım kalelerim olsun diyorsan kale yapılacak yerler vardır bunların başlıca özellikle trade god yani bölgesel üretimlerinin tuz olması gerekir bölgesel savunma olarak %15 bonus verir.Onun için edirne kocaeli selanik ankara suğla gibi bölgelerde kale olmasının sana bir getirisi yok zararı var zaten iyi bir osmanlı oyuncusu asla düşman ordularını anadolunun iç kısımlarına ya da rumeli sahillerine geçirmez.
Osmanlı oyuncusu başlangıçta ordu limitini fullemek ve görev ağacından anadolu claimlerini almak ister ama bunun için 9k asker basması gerekir 9k askeri sen düz asker basarsan memlük savaşında yerlerde sürünürsün onun için paralı asker basman gerekir ve iyi bir donanma kurmanda gerekir hem memlük hem venedik hem de aragon ile savaşırken avantaj sağlayasın diye.
He ama illede ben kale yapacağım en azından koalisyon yersem savaş başında düşmanı biraz tutmak istiyorum dersen kale yapılacak en verimli yerleri ben sana söyleyeyim bunu da herkes bilmez.
Orta avrupadan gelecek saldırıları tutmak için Durazzo, kuzeyden gelecek saldırıları tutmak için Crimea-Yedishkul, Doğudan gelebilecek saldırıları tutmak için Basrah, Memlüğü yendikten sonra güneyden gelebilecek saldırılar içinde Buhaira, Ghazzah.
Osmanlının anadolu ve rumeli kalelerinin hiç birinden local defans bonusu yok bu kaleler hem sana masraf yapar ekonomini kısıtlar hem de eğer bir isyan ya da koalisyon savaşında düşman tarafından alınırsa sana war score kaybettirir.
Umarım anlamışsındır anlamamışsan da oynamaya devam edip tecrübe kazandıkça oyunu çözdükçe bana hak vereceksin ve boş bir konuda ısrar ettiğinin farkına varacaksın.V9RzaR.jpg
Tamam teşekkür ederim.Bence siz gidin kale hakkında bir rehber yazın.Cidden faydalı olabilir.Yani kaleleri kıyıya köşeye değilde(İzmir) düşmanın geçişini engelleyecek şekilde yapmalı,doğru mu?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.