EU4 - İmparatorluklarınız
Guzel oyun olmus Legnica, Nedense Ming'in kuzeyindeki hordelardan birini alip oynamak (Mogalistan, Hoyrat ve Manchur hordelari hatta buna Turk hordelarini da dahil edebilirim) bana cok zevkli geliyor. Kirilgan ekonomi, zorlu baslangic, guclu dusmanlar vs. Hordelar ilk techlerde guclu oldugu icin Rus duzluklerinde catir catur Rus askerlerini kesiyorsun ya veya yine Ming'in askerlerini ayni sekilde harcamak bayagi keyifli oluyor.
Eskiden 1450'de Hoyrat ile Ming e savas acip 2k cekerdik sonra direk patlardi simdi durum ne bilmiyorum.
Ara
@Sezar ben allahtan eskiden horde oynamamışım şu capture of the ming emperor eventi geldiğinde horde oynamaya başladım çok zevkliydi hatta son hükümet reformununda razing power değil de horde unity alırsan multide late oyun döneminde barış halindeyken ülkeyi patlamadan tutabilirsin ek olorak chinaware producunda birinci olunursa karakurum elde olursa horde unityin düşüşünü kısıyor 10 yılda bir hükümeti güçlendir butonunu kullanırsak horde uniry dizinglenebilir ilk ming savaşı için konuşmak gerekirse taktiğim şöyle oldu sadece disiplin danışmanı alıp oyun başı 23 olan force limiti sadece süvari ekleyerek piyadeleri silmeden doldurup savaştan hemen önce de çindeki sınır toprağımızdan 2 siegeli 5 merch çıkardım force limiti sadece 5 birim aştım mogolistanın bagımsızlık arzusunu dindirip ordusundan yararlanmak için ise Moğolistana ait oiratın core sahibi olduğu dev eklemesi en ucuz olan topraklara 2 tax 2 diplo dev bastım ardından mogolistan içlerine çekilip savaş açtım savaşı bitirdiğimde sadece 6 borcum vardı gerisi bilindik zaten ayrıca her önemli olayın ekran görüntüsünü aldım bu oyundan güzel bir hikaye çıkar forumda paylaşıcam

Horde oynamanın keyfini nasıl tarif ederim bilmiyorum 1550 ye kadar koalisyon derdim olmadı en son delhiyi vasalize edip juanpurdan korlarını alınxa osmanlı koalisyon kurdu bende Commonwealthi ally aldım tribal casus belli si sanırım ikiye ayrılıyor tribal olan başka ülkelere tribal feud savaş sebebi oluyor ve tribal düşnanın tribal müttefiğine ayrı barış atarken diplo puan gitmiyor bu çok önemli, tribal conquest ise gayet basic ve işlevsel bir casus belli, iyi yanlarından bahsetmeye devam edersek tribal goverment ve yuandan gelen movement speed buffu birde arada gelen eventle pekişinde mağlup ettiğim ordunun kaçtığı uzak konuma ondan önce.birkaç kere vardığımı fark ettim paradox moğol süvarilerine yürürken wipe atmayı eklemeli D
Son olarak horde oynamanın kötü yanlarına değinecek olursak sürekli ama sürekli savaş halinde olunması gerekiyor, az önce bahsettiğim katkılar alınazsa horde unity baş ağrıtıyor, ülkede çıkan tribe rebellerin hiçbir düşman ordusunun veremediği büyük kayıpları bana yaşatması da çok ironik 1500 e kadar vurucu ordum sadede 25-30-35 k süvariden oluşuyordu piaydeleri kuşatmada kullanıyordum çünkü kuşatma için boş yere süvariye çok para vermenin gerek olmadığını düşünüyordum ama sonra fark ettim ki horde idea horde estate loyalty ve yuan idealarını bitirince süvariler piyadelerden 1 duka daha ucuz oluyor :P tüm bu güzelliiklerin kötü yanı doğal olarak enstitü benimsenmenin daha geç olması ama bunun için de bir counter yöntemimiz var nanjingdeki anıtı mandate i almadan yada Konfüçyüs olmadan moğollar da kullanılabilir bu sayede enstitü debufu nötrleniyor bir başka can sıkıcı nokta dünyalar kadar büyük de olsan hazinei savaş doldurduğu için force limiti doldurunca ekonominin hep ekside olduğunu görmen ama bunu da çözdüm sayılır çinden defalarca kez çektiğim cash moneyin Yüzde 30 enflasyonunu sildikten sonra inşaat görevini alıp bir güzel production binası dizdim şimdi de dev basıcam ekonomi artıya geçmek üzere
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Karaman-Anadolu Selçuklu
İnanılmaz zor ve sinir bozucu başlangıcı olan bir oyundu. Avrupa'dan kendime müttefik bulmam çok zaman aldı. Avusturya kısa sürede imparatorluğu kaybetti, Macaristan'ı Bohemya ve Lehistan yuttu, Lehistan ve Litvanya birleşmemeyi seçti, Lehistan'ı Bohemya Litvanya'yı Moskova yuttu, Osmanlı neredeyse Viyana'ya kadar hiç zorlanmadan büyüdü. Doğudaki müttefik Timur mesafe bahanesiyle hiçbir ofansif savaşıma gelmedi.
Selçuklu kurulduktan sonra çok rahat büyüyebiliyorsunuz. Başarımları almak için oynadım, aşırı yayılmacı değildim.
Kırım, Macaristan, Milan vassal.
nf264vk.jpg
9igb3c6.jpg
[+] 2 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
helal olsun
Ara
Rodos Şövalyeleri-Kudüs
Başarımlar: On the Rhodes Again, King of Jerusalem, Knights of the Caribbean
5sph36d.jpg
[+] 4 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
semi.png
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyrat-Yuan-Moğol imparatorluğu
Başarımlar: KHAAAAAAN
1.2k saatim var oyunda şu ana kadar oynadığım en zevkli seride devam ediyorum. Kesinlikle herkesin Oyrat ile bu başarımı denemesini tavsiye ederim. Age of Absolutism den önce Moğol İmparatorluğunu kurmanız isteniyor.
d4docdp.jpg
[+] 2 üye Eakkasoglu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
güzel olmuş
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya-Kutsal Roma İmparatorluğu
Avusturya ile diplomasi her zaman hoşuma gitmiştir. Ama oyun ilerledikçe oluşan kasma sorunu ve son güncellemede gelen dere tepe her yerin kale olması oyunu zevksiz hale getirdi.
İspanya ve Britanya 4 yılda annexlenebilecek PU'lar.
Rusya'yı PU düşürmek için 150 yıl uğraştım. Tam varisi ölüyor benim topraklarımı istediği için ilişkimiz düşüyor, favor kullanamıyorum. En son bir şekilde varisini Habsburg soyundan yaptım ama bu sefer de hükümdarı ölmek bilmedi, daha fazla diretmedim.
Hard zorlukta oynuyorum ama Atwix Legacy için Normal zorlukta açtım bu oyunu, başarıma ulaşamadım, yüksek DiploRep yüzünden bazı PU'larım inherit oldu.
rtsvbfq.jpg
mq3l423.png
cm6ozyu.png
Ara
nice.
Ara
Eyyûbiler (Saladin's Legacy)
Zor olduğu söylenmesine rağmen çok rahat bir başarım oldu. Başlangıç için gereken tek şart Akkoyunlu'nun Osmanlı'yı müttefik almaması.
Osmanlı ile müttefik olduktan sonra gidişat nasıl isterseniz öyle oluyor.
Oyunda bir bug fark ettim. Osmanlı Kıbrıs'a 3 kez savaş açtı, üçünde de yeterli taşıma gemisi olmasına rağmen adaya asker çıkarmayıp yıllar yıllar bekledikten sonra beyaz barış yaptı.
ilagwbo.jpg
[+] 3 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Salomon modunuzun çalışması için hangi klasöre atmalıyım
Ara
(12-06-2022, 16:02)Legnica : @Salomon modunuzun çalışması için hangi klasöre atmalıyım

"graphicmap" isimli klasör ve aynı isimli mod uzantılı dosya Belgelerim\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\mod klasörünün içinde olmalı.
Ara
@Salomon dediğiniz yapıyorum play sette modun adı graphical map improvoments olarak çıkıyor resmi yok sadece onu açıp oyuna giriyorum ama harita vanilla game haritası gibi görünüyor bir fikriniz var mı
Ara
(13-06-2022, 13:45)Legnica : @Salomon dediğiniz yapıyorum play sette modun adı graphical map improvoments olarak çıkıyor resmi yok sadece onu açıp oyuna giriyorum ama harita vanilla game haritası gibi görünüyor bir fikriniz var mı

graphicmap.mod dosyasındaki path kısmına kendi dosya yolunuzu göstermelisiniz, benim bilgisayarımın adı yazıyor, muhtemelen sebebi o, orayı düzeltince düzelecektir.
path="C:/Users/***bilgisayar adı***/Documents/Paradox Interactive/Europa Universalis IV/mod/graphicmap"
Ara
f2l5lol.jpg sınavlar geçtiğine göre kaldığımız yerden devam edelim, very hard oirat > yuan > mongol empire... davamız raze-i alemdir. Delhi novgorod , gorkha hadramut vassal ilhanlılar march, bu savede idea sıralamamda ufak bir hata vardı, infulence idea ise hiç almamalıydım horde oynanışa uymuyor, vasalarımı salıp 5 yıl sonra işgal edip razeleyebilirim hızlı genişliyorum toplamda 78 war score costum var ama düşmanlarımla ally olma ihtimalleri var risk almaya değmez, çini fethederken raze yaptım üstüne birde dev çekmeliydim gov cap rahat ederdi ama bunu yapsaydım çinhindinde aynı işlemi yapamazdım çünkü başkenti başka bir subcontinente(yazarken aklıma çinde başka bir yere taşımak geldi :D) taşımamın birtakım zararları var ayrıca çini state yaptım ve kültür grubum taşındıgı için dev çekmemem uzun vadede daha faydalı, bizi Bangkog sarayı bile kurtarmadı gov cap yine yetmiyor ek olarak hinduyu senkretik seçmem tavsiye edildi hindistandaki bir anıtı ve birkaç etkiyi istifleyerek heathens ve hereticslere toleransı 3 üstü yaparsam religious unityinin düşmeyeceği söylendi, eğer bu doğruysa hümanist almam gerekmez ayrıca önümüzde çok savaş var benimle başa baş ordusu olan ispanya seferi var o yüzden şimdilik shintoyu senkretik din olarak seçtim ilerde önerilerinize açıgım ama dediğim gibi hinduyu senkretik yaparsam kalan 3 ideamın birinin hümanist olmasna gerek kalmayacak, casusluk ve genişleme almayı planlıyorum böylece poliçeden shock , cav combat ,cav flank alacağım, casulsuk ile kuşatmaları hızlandırıp, genişleme ile de kuzeydeki kimseyi girdirmediğim tengri toprakları kolonize edeceğim, dediğim gibi önerilere açığım eğer yetişirse ilk world conquestim olacak son idea konusunda kararsızım offensive alınabilir avrupa da çok kale var, bu da 3. ve son mil ideam olur, son olarak belirtmeliyim ki horde oynamak nimetmiş, 1650 den sonra sıkılır bırakırdım ama hala sarıyor hala sıkmıyor, horde oynamanın tüm inceliklerine ve dezavantajlarına vakıf oldum 1800 saatim var ömrü hayatımda oynadıgım en eğlenceli eu4 campaigni oldu.
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Legnica, benzer bir kampanyayi daha once defalarca oynadigim icin ne kadar zevkli oldugunu biliyorum, guzel oyun olmus eline saglik.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Sezar teşekkür ederim, ayrıca sana birşey sormak istiyorum mandatei alıp devam etsek bile mongol empire kurabiliyoruz mandate kaldırılıyor ve horde govermente geri dönüyoruz bu durumda chinesee tech tutuluyor mu ?
Ara
Uzun zamandir eu4 oynamiyorum, hatirlamiyorum
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nacizane Kore Devletim
eu4_56.png
Amacım tüm Kuzey Pasifik´te Kore üstünlüğü sağlamaktı ve bunu yüksek oranda başardım fakat bir yerden sonra dev basıp yatmak daha hoşuma gittiği için Rusya ile yapacağım son savaşa tenezzül etmedim.
Uzun zamandır Kore oynamıyordum ve tall olarak ne kadar op olduğunu unutmuşum. Mandate´i aldığınız an 1600´lerde 5 puana dev basmak cidden çok hoş hissettiriyor.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.