EU4 - İmparatorluklarınız
(28-04-2023, 18:20)baywatch06 : ?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false
muhteşem osmanlı imparatorluğu avrupanın ispanyanın  italyanın afrikanın ortadoğunun iran toplraklarının orta asyanın ve hindistanın mıhteşem gücü

integrate  yaz gitsin bu kadar hile yazıcaksan :D yorulma
Ara
integrate ile pek zevkli olmuyor böylesi daha zevkli idi
Ara
Tek oyunda İspanya nın Achivementları topladım. Çok eğlendiğim bir oyundu heleki Tercio başarımında aynı anda Fransa İngiltere ve Danimarka ya kafa göz girmek çok müthiş bir histi. Avusturya nın Bohemya ve Macaristanı pu alması ve Burgonyanın erkenden inherit düşmesi oyunun en önemli kısımları oldu.  

g71o93u.png
knwftya.png
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
[+] 4 üye Tusalant nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yunan kültürünü Akdeniz'e yaymak keyifliydi. Najd-Transilvanya-Eflak-Venedik-Prusya Vassalım

20230530170437_1.jpg
20230530170513_1.jpg
[+] 3 üye Joe Andy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O zaman bu da benim Bizans oyunum, ülkenin görüntüsü gözüme nedense çok hoş geldi. Avusturya yüzünden batıya genişleyemedim?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false
[+] 2 üye Ekkoo^^ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir Bizans da bizden gelsin.

[+] 3 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Venedik (Venetian Sea)
Dalmaçya, Bosna, Bulgaristan, Bizans, Eretna ve Suriye vassallarımı kullandım. Sadece İtalya bölgesinde 9 toprağım var. Influence ve Plutocratic fikir setlerini aldım.
Memlük savaşında toprakları işgal edince İskenderiye ticaret gücüm %75 oldu ve başarım geldi.

7wgkq98.jpg
bslb4jv.jpg
[+] 1 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya > HRE oyunum. Europa Expanded ve birkaç mod daha kullandım. Bayağı eğlenceli bir oyundu, Genişlememin %75'i PU'lar üzerinden oldu. Klasik Bohemya & Macaristan açılışından sonra Polonya, Rusya, İspanya, Burgonya, Büyük Britanya, Etiyopya, İsveç ve Brezilya ülkelerini de zamanla PU'ya aldım. Yani Amerika'nın %95'i doğrudan olmasa da kontrolüm altında. Oynamaya devam etsem muhtemelen Amerika, Kuzey Afrika, İran ve Sibirya'daki sınırları düzeltmeye çalışırdım fakat oynadığım kadarıyla yeterli geldi. Bu arada Devrim, Kore'de çıktı.

Screenshot_15.png Screenshot_14.png
WhaW8Am.gif
Ara
Töton Tarikatı-Moğol İmparatorluğu
Süreli başarımları sevmiyorum ama Tötonlarla oynamayı çok tavsiye ettiler, zevkliydi, görev ağacı gayet güzel, KHAAAAAAN başarımı için doğuya odaklandığımdan Baltic Crusader için gereken yerleri almayı unutmuşum, bu yüzden save alıp kalan yıllarda o başarımı yapmak için geri döndüm.
4lp8xbo.jpg10przfk.jpg
kl9l70g.png
Ara
?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false

karamanın fethi
Ara
Golden Horde

ery9koy.png
[+] 2 üye CengizHannn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Jianzhou-Mançu-Çing
Jianzhou ile Mançurya'yı toplayıp Ming'i alt etmek çok kolaydı. Horde olmanın getirdiği devamlı çıkan isyanlar can sıkıcıydı, Blood for the Sky God başarımı için exploration ve expansion alıp Meksika bölgesinde koloni toprağı aldım, sonrasında en kısa sürede Çing olup stabil oyuna döndüm. Görev ağacının verdiği claimler harici pek fetih yapmadım, 1600'lerin ortalarından sonra Turning the Tide gelene kadar yaklaşık 100 yıl sadece zamanı ilerlettim. 1700'lerin başında Osmanlı anlamsız bir şekilde müttefiğime savaş açtı, ağır bir yenilgiye uğradıktan sonra bütün komşularınca saldırıya uğradı ve yıkıcı eventler sonrası darmadağın oldu. İlk kez denk geldim, Amerika kıtasında Kanada ve Birleşik Devletler İngiltere'den bağımsız oldu.
rbd7a3c.jpg
5o7c73f.png
[+] 3 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kilva
Ekonomi devi Kilva ile güzel bir oyun oldu. Exploration&expansion ikilisiyle koloni devletlerinin Ümit Burnu'na inişlerini erkenden engelledim. Altın madenleri sayesinde kapasite üstü koloni atabiliyorsunuz. Rags and Riches başarımı için şehirlerimi geliştiremedim, bu da yavaş ilerlememe sebep oldu. 1500'lerin sonunda aslında bitirecektim ama Sleepless in Seattle başarımı da alınabiliyormuş, onu almak adına önce Malta'yı no cb savaş ile Şövalyeler'den alıp başkentimi oraya taşıdım, sonra İspanya ile Amerika'daki tek toprak için savaşa girdim. Oyun başında Memlûkler ile devamında da Osmanlı ile müttefik oldum. Oyun ilerledikçe askeri anlamda ne kadar kötü bir devlet olduğunuz ortaya çıkıyor, bunun haricinde devamlı para içinde yüzen Afrika milyarderisiniz.
esqf7l3.jpg
a2t0sz3.jpg
[+] 2 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Provence -> Jerusalem oyunum. Şans eseri HRE imparatoru olunca beklediğimden kolay oldu

n3uyktv.jpg

660ou0o.png

Dithmarschen oyunum. Daha görkemli bir devletti ama din savaşlarında on beşe yakın toprak kaybettim. Alçak imparator nasıl bilenmişse artık o kadar devlet varken sadece beni parçaladı.

enow2vh.jpg

mo0kssn.png
[+] 2 üye He be nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hürmüz-Yemen-Arabistan
Hürmüz ile diplo rep 10 yapmak gayet kolay, oyun başı Memlükler, devamında da Osmanlı ile müttefik olup kendinizi garanti altına alabiliyorsunuz. Güney Afrika'ya inip ekonominize seviye atlatabiliyorsunuz. Arabistan'ı kurduğunuz an diğer başarım hemen geliyor. Öncesinde Yemen olup bir başarım daha alınabiliyor (1700'e kadar gitmek gerekiyor). Kültür dönüşümünü imparatorluk olmadan yapmak gerekiyor, yoksa benim gibi önce tüm ülkenin statelerini kaldırıp başka bir kültür grubuna geçmek, sonra Yemen kültürüne geçip tekrar her yeri state yapmak ve tonlarca admin puanı harcamak zorunda kalabilirsiniz. 
2112kqy.jpg
msc6uu0.png
Ara
Büyük Orda-Altın Orda
Oyunun başında Osmanlı ile müttefik olmak istiyorsanız bunu Kırım'a saldırmadan önce yapın, aksi takdirde o bölgedeki toprakları istediğinden aranız hiç düzelmeyecek.
Bir kez Osmanlı'ya saldırma fırsatı buldum, iyi bir savaş skoru elde edip Balkanlara kadar olan toprakları aldım, ondan sonra Osmanlı Quantity/Quality/Offensive üçlüsünü tamamlayıp herkesi tokatladı. 
Horde/Court/Economy fikirlerini alıp hem Horde Unity'mi stabil 100 tuttum hem de ekonomimi pozitife çevirdim. Oyun sonlarına doğru Ming'in topraklarını almak çok vakit aldı, galiba Religious fikir setini alsaydım daha hızlı olabilirdi.
Başkentimin bulunduğu subcontinent hariç her yeri ticaret şirketi yaptım. Toprakların dinin değiştirmek için beklemedim, onun yerine ticaret gücümü 50'nin üstüne çıkarıp ticaret noktasında din değiştirme seçeneğini etkinleştirdim.
Not: Ming'i ortadan kaldırarak ve Altaic kültür grubuna geçerek Yuan formlayıp "Back in Control" başarımını da alabilirsiniz.
o4lioyt.jpg
7h020la.jpg
j511kvm.jpg
[+] 3 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
100 yıl dolmadan alınabilecek birkaç başarım oyunum.

Hesse (Hessian Mercenaries)
f1ecxdz.jpg

Dithmarschen (Lessons of Hemmingstedt)
qrtjye5.jpg

Adal-Somali (Golden Horn)
7n65mpa.jpg
Ara
Mutapa-Zimbabve
Afrika'nın güneyi -altın madenleri sağ olsun- yüksek potansiyelli bir oyun sunuyor her zaman. 1470 yılına kadar Etiyopya'daki 2 Yahudi toprağı -%100 misyoner gücü değişkenine sahip, o tarihe kadar toprakları almak gerekiyor. Herhangi bir müttefiğe ihtiyaç duymadan o tarihe kadar kuzeye doğru ilerleyip topraklar alınabiliyor.
Memlûkler'i gördüğüm an ilişki geliştirip müttefik oldum. Geriye sadece Memlûkler kalana kadar dost kalıp sonrasında Osmanlı ile müttefik olup Mısır bölgesini topladım. Gazze, Kudüs topraklarını alınca Osmanlı ile artık müttefik kalamıyorsunuz, ama o aşamada zaten yeterince güçlü oluyorsunuz.
thv8wc6.jpg
2kj6mx6.jpg
Ara
Candarla dev basmalı1 save deniyorum tamamlanınca paylaşırım :D
Ara
7283F82EF183053A24D2B3D366ADE9B1F8C2A9B8
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.