EU4 - İmparatorluklarınız
Yıl yıl Rodosun son halini atıcam.
Ara
F643F3167F5E79EF0FA618A283E32398C73CAA2E
D345278E66B9D462747EEB64E793B80D4F174EDE
47D10CB9EA5B2F0CA5539231A2DE17C94CA83178
EEDAE13EB6BA790CBF34912970130ADD8E41CDF5
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
HRE üyeleri iyi çalışmış.
Ara

Bu da timelapse si.Video kötü olmuş, acemiliğime verin.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Blackwhist bunu beğenecektir. :grinn:
G0kMNN.png
Ara
Baslangicin harika olmuş keşke hre formlamaya ugrasmasaydin. Sade bohemya ilede guzel seyler yapabilirdin hemde daha değerli olurdu.
Ara
(14-11-2016, 23:20)Aeschyli : Baslangicin harika olmuş keşke hre formlamaya ugrasmasaydin. Sade bohemya ilede guzel seyler yapabilirdin hemde daha değerli olurdu.

Katılmıyorum, Hre yle uğraşmayıp Bohemya oynamak kesinlikle daha zevkli olurdu ama Hre formlamasam da bu sınırlara ulaşmam mümkün değildi.Bence sade Bohemya ilerlemesinden daha zor ve uğraştırıcı Hre.Tabi sondan önceki reformla oyun 'easy' oluyor yine de Avrupa nın ortasında reform merkezleri çıktıktan sonra Hre kurması da kolay değil.Hre nin sade Bohemya dan daha değerli olduğunu düşünüyorum
Ara
MakeKhanGreatAgain

OV2JoP.png

NlVYDY.jpg
p8RNv0.png
[+] 9 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bravo valla.
Ara
#KhanOnFire
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Fire

Osmanlıya dokunmama sebebiniz nedir Fire bey.
@Duman Osmanlıya dalan dalmış @Fire bey girmek istememiş olabilir
Ara
VPprDP.jpg
[+] 2 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk defa avusturya ile oynamayı deniyorum. Fransa ve burgundy'i dağıtmakla uğraştığım için italya'ya pek inemedim.
Din savaşı yaşanmadan bitti ama reform merkezlerini almak biraz zor oldu. İki refom merkezi yok ettim şimdi ingilterede iki tane daha var  :roll: 
Kraliçe tahta oturduğu için imparatorluğu da kaybettim. Üç reform geçirebilidim ve yıl 1639.
Ekonomi zaten oyun boyunca berbattı. Savaş tazminatlarıyla hayatta kaldım. 
İlk 75-100 yıl bildiğin asker basmadan oynadım oyunun verdiği sayıyla. 40k askere bakacak durumu yoktu koskoca imparatorluğun  :xd:
İspanya, polonya, branderburg, litvanya, bohemia hepsiyle evlilikler yaptım ama pu gelmedi hiç. Macaristana pu cb geldi onu da savaşarak pu yaptım.
Başlarken amacım tüm reformları geçirmekti ama şevkim kırıldı.

Wg2LkL.jpg
Ara
@Reaktans Hocam valla yazık olmuş emeklerine, female heir gelince imparatorken bir decision geliyor kadınların imparator olmasını sağlayan 20 yada 25 otorite karşılığında keşke onu geçirseydin.Gerçi halen geri alabilirsin ama bu tarihten sonra reformlar zor biter gibi.

Pu konusuna gelirsek oyunda gerçekten Habsburg lar bu konuda çok şanslı.Alamaman şanssızlık senin adına fakat oyun başı Avusturya yla yapılabilecek baya hamle var.Oyun başı Bohemya ya Rm atıp Pozedbored hanedanı gelmeden önce claim atıp pu ya alınabilir.İberya da ise Aragon un hem kralı hem varisi oldukça yaşlı.Kastilyaya göre claim alma şansın daha yüksek oluyor ve pek güçlü dostu bulunmuyor.Oyun başı yaşlı kralıyla varissiz olan Milan da biraz da şanslı olunca pu lanabiliyor.Macaristan bildiğimiz gibi.Bunlardan Bohemya ve Macaristan garanti gibi ekstra bir tane daha alırsan uçarsın zaten.

Ekonomiye gelecek olursak İmparatorluk sebebiyle force limit aşırı yüksek ve haliyle 185 dev 40 k orduyu zor besliyor.Onun için yapılabilecek şey ya zengin İtalya ya inilecek ya da force limit zorlanmayacak.Ben asker sayısını zorlama taraftarı değilim zaten imparatorluk ve saygınlığınız ile yeterince güçlü dostunuz oluyor pek fazla orduya gerek yok.
Ek olarak Fransa ya ilerlemek reform geçirilecekse mantıklı değil bence.Aşırı agresiflik az toprak ve İspanya nın aşırı güçlenmesiyle sonuçlanıyor bu olay.Holstein üzerinden İskandinavya ilerlenmesi en rahat toprak ekleme metodu.3 Fransa toprağıyla bütün Norveç i yutuşum aynı ae yi getirmişti
Ara
Burgundy kalmadı diye 3 tane fıstık gibi avusturya oyunumu bitirmiştim. Ne zaman HRE birleştireyim desem burgundy ölmüyor arkadaş.
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@iberkay15  İyi ya da kötü istediğimi elde ettim aus'la ilk oyunum için  :smiling: 
İmparator olduğum gibi düzeni restore ettim hocam. Macaristanı yutmam iyi bir ai artışı sağladı. Sonrası da geldi  :smiling:
Kalan sürede ingilizleri adalarına, müttefiğim ispanyolu osmanlı karşısında kullandıktan sonra ibere sürmeyi planlıyorum.
Osmanlıyı da özlediği eski beylik günlerine kavuşturabiliriz belki  :smiling:

g2lQ1O.jpg

qjqzXZ.jpg
[+] 4 üye Reaktans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Wc gelmez ama oyun sonuna kadar çok büyüyebilirsin.
Ara
Uzun süreli bir savaş döneminden sonra devlet altın çağını yaşıyor hazine dolu, Mısır sadık bir müttefik, Anadolu'nun her tarafında durmak bilmeyen bayındırlık faaliyetleri. Balkanlara ayak basmak için şartlar müsait. :smiling:

adP3oQ.jpg
Ara
Bir Çingiz gördüm uzaklarda. Bir ayağı Mançuda diğeri Kafkasyada
Ey Harezim ve Kumanlar,
Varmı sizden kalan, kurtulan o katliamlarda (?)
Yoksa sıra Mısırla Rumda mıdır ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.