EU4 - İmparatorluklarınız
Aklıma Bizans oyunum geldi, Roma kurma olayı olsaydı çok rahat kurardım tüh be Steamfacepalm Şaka bir yana başarılı oyun tebrikler 

Ara
8PEkVk.jpg

Oyun çöktü ve en az kaç yıl geriye attı bilmiyorum. Kayıt yok ortada. Attığım resimden sonra iberya italya ve memlükleri annexlemiştim hepsi gitti şuanda. Gece gece kendimi sövmemek için zor tutuyorum en az 3 saatimi sildi oyun...................................
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geçmiş olsun hocam. Gerçekten çok can sıkıcı bir durum. İnsanın oynama şevkini kırıyor resmen.
Başarılı bir oyun sürdürüyormuşsunuz devam ederseniz daha iyisini yapacağınızı düşünüyorum.

İmparatorluğumu paylaşayım.
Nadir olarak 1821'i görüyorum. Genelde 1650 sonraları sıkılıp çıkıyordum ama bu sefer devam etmek istedim.
İlk Avusturya denememi sonlandırdım.
Oyunumda burguny kralı öldü eventi gelmedi. Toprakları sağ sağlim duruyordu.
İtalya bölgesinden bir kaç toprak aldıktan sonra çoğunlukla burgundy ve fransa üzerine seferler yaptım.
Hre içerisinden çok uzun bir süre toprak fethi yapmamaya özen gösterdim ve oyunumu hre reformları üzerine kurdum.
Macaristan için pu cb geldi ve mecburen savaşarak pu yaptım.
15xx ortalarından itibaren ispanya, litvanya, danimarka müttefikimdi.
Protestant ve reformistlerin ortaya çıkmasıyla ia düşüşü oldu ve 1650(veya 60) yılına kadar 3 reform'da kaldım ve ümidimi kaybettim.
Din ligleri karşılıklı oluştu ama daha lig oluşmadan bir çok protestanı katolik olmaya zorlamıştım.
Doğal olarak bana savaş açacak cesareti bulamadılar ve sıra onları temizlemeye gelmişti.
Macaristanı yutup bir reform geçirdim sonrasında çok zorlu bir savaş sonrası brandenburgu ve müttefiklerini ezip reform merkezini ortadan kaldırdım.
1690 yılında hedefime kavuştum  :heart: Bohemia ve 6-7 saz arkadaşları hariç avrupaya hakimdim.

778oPY.jpg

Sırasıyla onu ve saz arkadaşlarını imparatorluğuma kattım, polonya ve osmanlı üzerine seferlere çıktım.
Adaya çıkmam ingilterenin hre'den ayrılan arkadaşlarla ittifakı sayesinde oldu.

1741'de hiç beklemediğim bir anda portekiz pu'ya kaldı  :smiling:
Bu gelişme sonrası memlük topraklarına kadar uzanmış tunusu temizledim.

g2LkoO.jpg

Oyunun sonuna kadar ispanyaya saldırmaktan geri durdum. Oyunun sonlarına doğru disiplin ve moral olarak onlarla eşit seviyeye gelebildim.
Rusya'dan toprak almayı düşünmüyordum ama dönemin koşulları o şekilde gerçekleşti  :gri:
Normalde sadık müttefiklerimin topraklarına göz koymam, kendimi kötü hissederim ama ispanyanın iberden çıkmaması gerektiğini düşündüm ve ibere gönderdim
Leon'u serbest bıraktırdım ve vassalım yaptım.

LZoppj.jpg

Tarih 1821'i göstermiş ama farkında değilim. Savaştan yeni çıkmışım daha hre'nin son reformunu geçirmemişim birden o pencere çıktı.
Yuh ne ara 1821 oldu diyip anlık sinirle ekran görüntüsü almadan geçtim ve devam'a tıkladım :reli: Hre'nin son reformunu geçirip oyunu bıraktım.
Bir prenslik reddetti  :sweat: Diğeri'de müttefiğim Scandinavia'nın pu'suydu.

Normalde oyunun bitmesine 3-5 sene kala portekizi yutmuş olacaktım ama bugmudur nedir kavrayamadığım bir sebepten dolayı portekiz %9x küsürdeyken pu'yu reddetti.  :open: 
Portekiz yutulmuş olsaydı harita böyle olacaktı.

1VnYYA.jpg
[+] 1 üye Reaktans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Autosave niye kapadın ki? Yılbaşında olan 2 saniyelik bekleme mi rahatsız etti?
Ara
@Reaktans Avusturya oynamanın diğer GPlerden farkı nedir?
G0kMNN.png
Ara
Autosave kapatmakla bir alakası yok daha önce 2-3 kez yine başıma gelmişti ama önemsememiştim bu sefer çok rahatsız etti ondan yazdım. Normal çıkmaya kalksam backup 1 ay öncesinden kayıtta kalır ama crash olarak kapanınca böyle 100-150 yıl geriden alıyor. Bende mantığını kavrayamadım. İronman olan oyunun backup kayıtı zaten 1 ay öncesinden gelir istesende daha önceye dönemezsin ama gördüğüm gibi asıl kayıt yok backup en az 2 saat geri.

@Lothebork
Ara
Bu da bitti çok şükür, uğraştırıcı oldu ama becerdim   :smiling:  Hatta o derece ki bir ara iflas etmeyi düşündüm ama göze alamadım, kendime yediremedim. Borç sıfırladım tabi corruption 38 e kadar çıktı, onu sıfırladım sonra idea abandım, üzerine tech de yetiştim. Kendi kendime challenge yaptım  :smile:

ErEJYg.png

PnEMk6.png

qj2BMQ.png
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anadolu değilde Mexicaya nasıl çıktın
Ara
(21-11-2016, 10:31)GaulTurk : @Reaktans Avusturya oynamanın diğer GPlerden farkı nedir?

Gp'den kastınız Great power sanırım. Soruyu tam anlayamadım. 
Imperial au açısından bonusu bulunan bir ülke. Benim amacımda tüm reformları geçirmekti.

+10% Imperial Authority−15% Diplomatic annexation cost
+1 Diplomatic relations
+2 Diplomatic reputation
vb
http://www.eu4wiki.com/Austria

Reformları geçirip üyeleri vassal yaptıktan sonra önünüzde durabilecek kimse yok gibi. 
Bu da sizi en güçlü gp yapıyor bir bakıma.
[+] 3 üye Reaktans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir başarımın daha sonuna geldik :) Ming bölünseydi daha kısa sürede bitirebilirdim.Avrupa taraflarına hiç ilerlemedim. :/ Oyun sürümü 1.19

ady0AB.jpg
[+] 5 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Gördüğüm en güzel Altın Ordalardan biri.
G0kMNN.png
Ara
Büyük Hakanımız sonunda topraklarımızı çok daha fazla büyüttü son töton savaşı ve Moskova Osmanlı savaşıyla topraklarımız genişlediAldığımız toprakları kendi dinimize çevirme işlemlerine çoktan başladık tabi çeviremediğimiz toprakların dev puanını arttırmıyorduk

YqM90j.jpg

8PkrBk.jpg
Ara
(23-11-2016, 21:19)mertcam : Bir başarımın daha sonuna geldik :) Ming bölünseydi daha kısa sürede bitirebilirdim.Avrupa taraflarına hiç ilerlemedim. :/ Oyun sürümü 1.19

ady0AB.jpg
Güzel oyun.Kalan yıllarda asyayı tamamen alırsan çok daha güzel olur.
Ara
Litvanya sınırı düzeltilmeli kör oldum.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Senin ülkeye doğru kabaran bir şeyler var

r6joBm.jpg
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-11-2016, 13:16)GaulTurk : Senin ülkeye doğru kabaran bir şeyler var

ohnoblue  Steamfacepalm

Yeri gelmişken az renklendirelim demi   :smile:

Ara
Tarihteki sınırlarla birebir olmuş. :up:
G0kMNN.png
Ara
Başarımı aldıktan sonra bıraktım oyunu.Kaleleri aldığım için sınır gözkanartıcı :D Gerekli toprakları alınca da hiç uğraşmadım o taraflarla.
Ara
F52CB86A8D6E9C8B5588EE92417DD0DBDAC13437

D63BF7314784D42650F968B24DBC05A015359DC5

Yıllardır otoyol tarzı ülkeler görerek göz kanseri olan sizler için yaptığım Almanya, tarihi sınırlar/sadece Alman ırk tarzı bir oyun izledim.

Moskoflar PU, Mazovia ve Salzburg vassal, Avrupa'yı parselleştirmek istiyorum.
[+] 2 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tam benim tarzıma göre bir oyun olmuş  :up:
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.