EU4 - İspatlayamayacağınız Fakat Doğruluğuna Emin Olduğunuz Şeyler
Yapay zekanın bir kaleyi düşürmeye çalıştığını gördüysem ve o kaleye doğru hareketlendiysem yüzde kaçta olursa olsun o kale ben oraya varmadan düşer... Ben bir kale düşürmeye çalışıyorsam ve yapay zeka hareketlendiyse ben o kaleyi düşürmeden yapay zeka bana yetişir ve kale o yetişmeden asla düşmez...

Bir an önce isyan çıksın bastırayım diye beklersem o isyan çıkmaz, askerleri sefer için başka bir yere taşıdığım an ülkenin en ucunda o isyan çıkar...
[+] 11 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ai bir ülkeyle savaşırken eğer ai´a savaş açarsanız, o savaştığı devlette işgal ettiği her yeri bırakıp tüm ordusunu size doğru getirmesi ve bunu yaparken ordusunu gizli bir şekilde çok uzaklardan getirip sizin başkentinize gelmesi ve carpet siege yapmaya çalışması. Tabi bu sırada ai´ın ülkesi savaştığı diğer ai ülkesi tarafından işgal edilir.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 5 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-04-2020, 18:37)isocuk : Yapay zekanın kalelerin zone of control'ünü önemsemeleri.

Bunla alakalı bir açıklama vardı sanırım. AI pathingini tamamen bozduğu için kale zone of controlleri AI'lere etki etmiyor fakat olabildiğince sadık kalmaya çalışıyorlar gibi bir şeydi herhalde.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
*Savaşın ortasında Aİ'nin kolonileştirilmemiş yerli topraklarına kaçması. Üstüne yerlilere yenilmesi....

* Ortada hiçbir şey yokken Osmanlı'nin gelip savaş açması veya öteki dünyadan rival atması.
Ara
Hangi devleti alırsanız alın danimarka mutlaka sizi rival ilan edecektir.
[+] 4 üye Enesrar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa yapay zekası hiç bir şekilde kendi kültür grubu dışında başka bir toprağı ele geçirmeye çalışmıyor.(Koloniler hariç)
Ara
Osmanlı hic bisekilde görev ağacını uygulamıyor senelerdir bekliyo ama.genislemiyor
Ara
Timurun çevresinde bir devletle oynarken çin ve timur her seferinde yarışa giriyor timur vassallıyor yada toprak alıyor çin vergiye bağlıyor.Ne yaparsam yapayım birine bağlı olmadan olmuyor(orta asyada çin ve timurun tam ortasına gelen devletlerde)
Timurun kuklalarından biriyle oynadığımda Osmanlı'dan bağımsızlık için destek aldığımda ilhak süreci dışında ne zaman bağımsızlık isyanı başlatsam Memlük Osmalı savaşı çıkıyor ya da Osmanlı başka bir savaş başlatıyor ve her nedense kaybediyor.Ben savaşımı kaybedince Karşı atağa geçip kazanıyor.Ne yaparsam yapayım gelmiyor(bağımsızlık savaşını desteklediği halde).Bağımsızlığını kazanması için İskandinav devletlerine bile yardım ediyor ama bana gelmiyor illa ilhak ediliyorum.
Şanssızlık bende mi değil mi anlayamadım
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Kolonici bir devlet oynarken isviçre bile exploration alır tüm dünya saçma sapan yerlere koloni atar sinirini bozar
[+] 1 üye Hammurabi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
shirvanla kolonici gideyim dedim adını hatırlamadığım tek topraklık anadoluda bulunan bir devlet geldi ben osmanlıyla savaşırken osmanlıdan en çok ihtiyacım olan toprağı aldı.Osmanlı savaşını bitirene kadar isyan çıktı o devlette. savaşı bitirince o devleti yutmayı planladığım için claimimin bulunduğu o devletin tüm topraklarını aldım tam barış antlaşmasını gönderdim sadece 6k ordudan ibaret olan isyancıya teslim oldu topraklar yine osmana kaldı.Bir devlet neden hiç bir toprağını almamış bir isyancıya teslim olur ki?Üstüne birde barış antlaşmasını kabul edince.Oyun osmanlıya savaş açmış sayıp o küçük devletten istediğim toprakları(osmalıdan aldığı) işgal etmişim gibi gösterdi osmanlı hali hazırda dibimde bulunan 30k'lık 3 yıldızlı ordusuyla içimden geçti.Osmanlıyla hemen bir savaş yapmayı beklemediğimden diğer orduların hepsi asyada savaştaydı 10k'lık ordu kalmıştı o devleti almak için bıraktığım osmanlı direk ekonomik önemi olan yerleri aldı.Topraklarımın yarısı gitti.
Barışta olduğum devletle otomatik olarak nasıl savaşa girebilirim ki hemde başka bir devletle yaptığım bir anlaşma yüzünden.
Her shirvan oyununda bu olaylar elbet çıkıyor
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(30-04-2020, 16:59)Hammurabi : Kolonici bir devlet oynarken isviçre bile exploration alır tüm dünya saçma sapan yerlere koloni atar sinirini bozar
Aynen ya böyle bişey olamaz. İspanya oynarken memlük ve savoy ile Filipinler ticareti için mücadele vermek.
Ara
Orduların uzak yerlere giderken en uzun yolları seçmesi
Ara
Kolonici devletlerim dinlerini değiştiremiyim diye özellikle sadece yanlış dindeki topraklara kolonist atar.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eski sürümlerde(1.30 öncesi) yapay zekanın kaleleri hızlı düşürmesini algıda seçicilik olarak yorumluyordum ki zaten bence öyleydi de. Fakat artık bence ai hile yapıp kaleleri hızlı düşürüyor. 2 katı topçuyla siege ability almış halimle 1 yılda anca düşürdüğüm kaleleri ai garnizon doluyken 1 haftada tek atıp geçiyor.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Saldırmak istediğiniz ülkeye tam savaş açarken great powerlardan biriyle ally olması. Buna benzeyen diğer olaysa ally atmak istediğiniz great powerla artı eksi dengesini tam getirdiğiniz zaman ai´ın "too many diplomatic relations" alması.
Ally aldığınız devletle girdiğiniz savaşta bilerek %49´da bulunan kaleyi bırakması ve bu yüzden savaşın 10 yıl uzaması. Bunu kesinlikle bilerek yapıyorlar. :D
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 2 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son yazdığın maddenin çözümü kolay sürekli vassal ala ala genişleyeceksin o dediğin durum olmaz
Ara
Düşman AI devletlerinin ordulari dost AI devletlerin ordularindan daha akıllı oynuyor dusman AI tehlike aninda kaciyor dost AI yenilecegini hesaplayamayip dusmana kafa atıyor
Ara
(03-08-2020, 19:58)freeforall : Düşman AI devletlerinin ordulari dost AI devletlerin ordularindan  daha akıllı oynuyor dusman AI tehlike aninda kaciyor dost AI yenilecegini hesaplayamayip dusmana kafa atıyor

Özellikle Vassal/March olarak kullanmaya başlayınca ai beyin ölümünü ilan ediyor. PU yapay zekası o kadar kötü değil ama.
Ara
Marsh vassala ne emretsem tersini yapiyor odak vermeyince en iyi sekilde is goruyor bence ama bombos arazide carpet siege yerine max 2 serli toprak kusariyor
Ara
Aptal Vassal ve Marchlar iyi ekonomilerine rağmen bazen asker basmazlar.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.