EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunda vasal sistemi nasıl ? Bir ülkeyi ilhak etmeyip vasal yapıp annexlemek ne kadar karlı ?
Ara
(02-09-2017, 19:09)Dionysos : Bir hafta önce bilgisayarın işletim sistemini yeniledim. (W10 Pro) Çoğu oyunu kaldıramayan (aslında tümünü desek daha iyi olur) ekran kartım EU4 gibi bir oyunda da kasmaya başladı. (önceden de takılmalar oluyordu)
Sürücüleri güncelledim, çöp dosyaları sildim, oyunu zaten yeni yükledim lakin kasmalar; oynanmayacak derecede fazla. Bilindik; grafikleri düşüren/azaltan ironman uyumlu bir mod var mı? Varsa yazarsanız çok makbule geçer. Ekran kartının çöp olduğunu biliyorum fakat genel anlamda da bir çözüm de arıyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

Ekran kartı; Nvidia GeForce 9400 GT

Windows 10 tam bir çöplük olduğu için kasılması normal. Windoz 7'ye geçmen daha iyi olur.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
(03-09-2017, 00:32)SiwasL58 :
Oyunda vasal sistemi nasıl ? Bir ülkeyi ilhak etmeyip vasal yapıp annexlemek ne kadar karlı ?

Eğer vassal yapacaksan ülkenin konumu önem arz ediyor. Vassalın yanında bir de march olayı var ki bu vassalın bir tık üstü anlamına gelir. Eğer bir ülkeyi vassalladıktan sonra eğer march yaparsan; genel olarak daha güçlü bir orduya sahip olacaktır. Bu arada; 28px-March_icon.png March, yanlızca Art Of War ek paketi varsa kullanılabilir.

Vassalını ilhak edersen; onun topraklarının sana katılmasıyla, topraklarının gelişmişlik seviyesi (development), işgüçü toplama hızı, ticaret, ekonomi gibi çok yönden zenginleşirsin. Fakat bunun yanında -3 diplomatik saygınlık kazanırsın ki bu olay da neredeyse tüm ülkeler üzerinde seni diplomatik açıdan kötü gösterir.

Vassalın sana savaşlarda yardım sağlayabilir, çoğu zaman sana zarar da verebilir (manpowerını eritme, düşman ordusuna kafa atıp; wipe yemek gibi) lakin vassalını ne kadar büyütürsen o kadar itaatkarsızlaşır. Bunu önemlemek için etki fikrini (Influence idea) almak, büyük ölçüde tamamlamak gerekir, rahat bir nefes almak için. Fikir gruplarını buradan inceleyebilirsin.

Q7DQPG.pngzB8nG9.png

March yaptığın ülkenin kazanacağı bonuslar; 

Ulusal İşgücü Değiştirici: +25.0%
İşgücü Kurtarma Hızı: +20.0%
Kara Kuvvetleri Limit Değiştirici: +30.0%
Deniz Kuvvetleri Limiti Değiştirici: +30.0%
Kale Bakımı: +20.0%
Kale Savunması: +20.0%

G063ZV.png

Eğer Art Of War ek paketi varsa vassal ve ya march yaptığın ülkeye, odak noktası koyabilirsin.

Odak yok, Destekleyici, Agresif
Pasif, Defansif, Kuşat

okGEyq.png
(Soldan sağa)
[+] 4 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dionysos gayet güzel açıklamış.Bende kullanılan bazı vassallar üstünden örnek vereyim.
Öncelikle vassal genel olarak adm puanlarının yetmediği durumlarda kullanılır.Eğer güçlü bir donanma devleti değilsen ve donanma ağırlıklı oynamıyorsan diplomatik puanlar senin için diğer gruplara göre daha önemsizdir.Vassal da bununla ilhak edildiği için genel olarak tercih edilir.Vassallar yalnızca bunun için değil değişik amaçlarla da oluşturulabilir.Örnek vermem gerekirse:

Coreları için kullanılan vassallar vardır.Bunlara örnek olarak Persia, Suriye ve Gascony eklenebilir.İngiltere oynuyorsan ve Fransa'yı annexlemek istiyorsan Gascony'yi salmak iyi bir tercih olacaktır.Core larına bakacak olursan neredeyse bütün Güney Fransa'yı kapsadığını farkedeceksindir.Haliyle vassal üstünden reconquest cb si ile bütün Güney Fransa'yı tek savaş sonucunda vassalına kazandırmış olabiliyorsun.Buraları normal olarak almak ise sana belki de 2 tane koalisyon kurdurtacak ae kazandıracaktır ama core ları bulunan vassallar sayesinde rahatlıkla bunun üstesinden gelebilirsin.

Bir de koloni atılması için vassallanan ülkeler vardır.Bunlara örnek olarak Portekiz, Norveç, İskoçya verilebilir.Bu tür devletleri ilk savaş sonrası küçülttükten sonra ikinci savaş ile vassalın yaparsın ve senin adına koloniler oluşturur.Sp için çok yararlıdırlar.Özellikle Portekiz vassalı senden hızlı koloni bile atabilir.Ayrıca küçük ülke oldukları için koloni atarken borçlanabilirler bu borçları da ödemen halinde ld leri çok düşük seviyede kalır ve sana sorun yaratmazlar.

Bir diğer kullanılan vassallar da değişik kültür ve dine sahip bölgeleri adapte etmek için kullanılan türden.Bunlara örnek olarak Tlemcen'i verebilirim.İspanya örneğinden gidersek senin için kültürü ve dini değişik olan ayrıca core laması ciddi adm puanı götüren Kuzey Afrika bölgesini Tlemcen veya Algiers'e vererek orayı kendi güdümün altında tutabilirsin.Bu tür vassalları daha çok march şeklinde kullanman daha karlı olacaktır.Ayrıca bu tür vassalları, vassal feed dediğimiz yöntemle besleyebilir ve bütün Kuzey Afrika'yı eline verebilirsin.İleride adm eff. kazandıkça annexlersin.

@SiwasL58
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ayrıca Prusya, Fransa gibi askeri güç potansiyeli yüksek ülkeleri büyütüp march yaparsan sağlam bir müttefik gibi olacaktır. Yine aynı şekilde unrest, tolerance, misyoner bonusları olan ülkeler de sorunsuz feedlemek için kullanılabilir.

Bunlara ek olarak developmentine göre ticari gücü yüksek devletleri vassalladıktan sonra divert trade yaparak bölgedeki ticarete hakim olmaya çalışabilirsin, Venedik ve Ceneviz bu iş için gayet uygun devletler.

Yine aynı şekilde Portekiz de hem koloni hem divert trade için çok uygun bir ülke.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı için hangi ideaları önerirsiniz ?
Ara
İdari, nüfuz ve dini (administrative, influence, religious)

World_Conqueror.jpg

Eğer ki Dünya Fethi başarımını yapmayı amaçlıyorsan ve ya uzun vadede güçlü bir ekonomi ve yayılabileceğim alanlar istiyorum diyorsan; ilk olarak keşif fikrini almanı öneriririm. 
Batı Afrika'da ki bu toprağa, Portekiz ulaşmadan sen ulaş ki seçtiğin keşif fikrinin bir anlamı olsun.

VMoQyr.png
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-09-2017, 19:54)Dionysos :
İdari, nüfuz ve dini (administrative, influence, religious)

World_Conqueror.jpg

Eğer ki Dünya Fethi başarımını yapmayı amaçlıyorsan ve ya uzun vadede güçlü bir ekonomi ve yayılabileceğim alanlar istiyorum diyorsan; ilk olarak keşif fikrini almanı öneriririm. 
Batı Afrika'da ki bu toprağa, Portekiz ulaşmadan sen ulaş ki seçtiğin keşif fikrinin bir anlamı olsun.

Orası %90 İspanya tarafından kolonileştiriliyor.Portekiz 1469 numaralı adalara çöküyor.Sanırım Portekiz ideayı açtığında görev olarak adaları veriyordu tam emin değilim.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Portekiz daha hızlı koloni atabiliyor diye biliyorum. O yüzden Portekiz dedim, Kastilya'da olabilir tabiki.
Ara
(03-09-2017, 21:40)Dionysos : Portekiz daha hızlı koloni atabiliyor diye biliyorum. O yüzden Portekiz dedim, Kastilya'da olabilir tabiki.

Portekiz cape verde adasını kolonileştiriyor.Orayı kolonileştirdikten sonra sizin dediğiniz yere gerek kalmıyor.Tabi bazen AI saçmalayıp orayı kolonileştiriyor.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Orası trade company bölgesine dahil olmadığı için şahsen bende orayı kolonileştirmiyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Moral'i mekanikler dahilinde anlayabiliyorum işte çabuk bitiyor ve birimlerin dağılmasına sebep oluyor vs. peki disiplin'in mantığı nedir tam olarak? 100 ve 105 arasındaki farkı yaratan ne?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(03-09-2017, 22:37)altnkurt : Orası trade company bölgesine dahil olmadığı için şahsen bende orayı kolonileştirmiyorum.

Aynen hocam bir de trade bakımından değersiz toprak, sınır bağlantısı da yok.
Hazır seni yakalamışken hem sana hem de Burgundyci hocalarıma sorayım.Bu Burgundy nedir böyle ya 3 oyun açtım hepsinde yok ettiler.Bir öneriniz var mıdır?
Ara
(03-09-2017, 23:24)murathan3459 : Hazır seni yakalamışken hem sana hem de Burgundyci hocalarıma sorayım.Bu Burgundy nedir böyle ya 3 oyun açtım hepsinde yok ettiler.Bir öneriniz var mıdır?

Burgundy en zevkli ülkelerden biri.İşi kolayından alacaksan başlangıcı sürekli tekrarla ve İngiltere rival gelmeyince ally al, Fransa'ya girin hızlıca.Güzelde merc basmış ol, unutma Fransa Elan! alana kadar orduların daha iyi senin.8-9 borç ile Fransa'yı rahat indirirsin, sonrası Fransa'yı yiyerek devam ediyorsun, ayrıca East Frisia üstünden İskandinavya'ya çıkabilirsin.Hre'ye girmen zor olacaktır.Fransa sonrası İngiltere, İspanya devam edersin, Fransa toprakları ve Hollanda'yı annexleyince ekonomik olarak önünde durabilen ülke yok.

Ben bu restart işini yapmayayım diyorsan, içinden ülke salarak ve tabi ki Avusturya'nın seninle dost olduğu bir başlangıçta Hre'ye girmek.Fransa'ya karşı koruma ve Hre içine genişleme imkanını elde edersin.Güçlendikten sonra Fransa'yı silebilirsin.

[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya reform geçirdiğinde ilişki geliştirip imparator olmaya çalış, başka türlü HRE'ye giremezsin. 21893912732 yıl yerinde beklemek zorunda kalabilirsin(imparator olmak için veya düşmanlar güçlü müttefikler halindeyse) o yüzden exploration alabilirsin, ben öyle yaptım en azından.
Ara
Hiç burgundy oynamadım. Tarihi devletlere alternatif olan devletlerle oynamayı sevmiyorum. Karakoyunluyla osmanlıcılık, burgonyayla fransacılık, iskoçyayla ingilterecilik oynamaktan zevk almıyorum. Aynı oyunu oynayacakken daha zor başlangıcı olan alternatifi seçmeyi sevmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
(03-09-2017, 23:08)Zebercet : Moral'i mekanikler dahilinde anlayabiliyorum işte çabuk bitiyor ve birimlerin dağılmasına sebep oluyor vs. peki disiplin'in mantığı nedir tam olarak? 100 ve 105 arasındaki farkı yaratan ne?

Bu sorunun yanıtını ben de merak ediyorum
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Eu4 Wikiye göre konuşacak olursak, disiplini hesaba katmadan önce düşmana 40 asker kaybı ve 40 moral kaybı veriyorsanız (yüksek disiplinle karşı tarafın moralini de hızlı düşürdüğünüz bahsedilmiş), %125 disiplin ile 50 asker kaybı ve 50 moral kaybı verdirebilirsiniz.

Aynı şekilde disiplinin kendi birliklerini koruma konusundaki etkisinden de söz edilmiş, düşman saldırısından 40 asker kaybı ve 40 moral kaybı alıyorsanız, %125 disiplinle (1/1.25=0.8 ettiği için) 32 asker kaybı ve 32 moral kaybı alıyorsunuz.Yani dolaylı olarak disiplinin yüksek olması manpower'ınızı da korumuş oluyor.

Tüm şartları eşit olan iki ordu savaşıyor olsun.Birinin disiplini %100, öbürü de %105 olsun.%105 disipline sahip olan ordu 1050 asker öldürürken %100 disiplinli ordu yaklaşık 952 asker öldürebilir (1/1.05 işleminin yaklaşık sonucu).Tabi savaş sırasında atılan zarlar da etki ediyor ama bu hesaplama için zarları da eşit kabul edebiliriz.
[+] 2 üye Coldhands nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başkentimi yeni kıtaya taşıyıp Birleşik Devletler'i kurmak istiyorum İrlandayı kurdum fakat başkenti taşıyamıyorum ekranda ''You can only move the capital to a province inside a state.'' çıkıyor. Nasıl taşıyacağım ? (Oyunu DLC'siz oynuyorum.)
Ara
Normalde başkent Amerika'ya taşınamıyor ama Grönland'ı alıp orayı state yapıp başkenti oraya taşımayı dene.Daha sonra Amerikan topraklarını alırsan belki Birleşik Devletler'i kurabilirsin.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.