EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Daha rahat genişleyeceksin.
Ara
yok ben bilerek dağıttım da lig savaşları olmayacak ne olacak
Ara
(06-10-2017, 16:46)kralılgaz : hreyi erken dağıttım ne olacak şimdi

Almanya tarafında "kimin eli, kimin cebinde belli değil" durumu yaşanacak.  :joy:
[+] 2 üye Josetarr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Esenlikler, 1.23 yamasında şu anki güncel sürümde oynadığım kayıt dosyamı sürdürebilecek miyim ? Yoksa kayıt dosyaları yalnızca açıldığı yamada mı geçerli ?
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
1.22'de başladıgın oyuna 1.23te devam edemezsin.Ama oyunu önceki sürüme alıp devam edebilirsin
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Prusya ile HRE'yi yıkmaya uğraşıyorum ama pek beceremedim. Bohemya sadece çek bölgelerine sıkıştı ama katolik. AU biraz büyükçene ama sopa yiyor benden. 10-11 prenslikte Protestan. İMP olamadığım için mecburen yıkmam gerek. Nasıl yıkılır? Nerden başlamalıyım?
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
HRE ekranındaki Dismantle the Empire seçeneğinden yıkıyorsun, bunu yapabilmen için İmparatorun ve tüm bağımsız elektörlerin başkentinin senin tarafından işgal edilmiş olması gerekiyor savaş içerisinde. Oyunda çok elektör varsa yapman daha zor.
(08-10-2017, 15:11)Duman : HRE ekranındaki Dismantle the Empire seçeneğinden yıkıyorsun, bunu yapabilmen için İmparatorun ve tüm bağımsız elektörlerin başkentinin senin tarafından işgal edilmiş olması gerekiyor savaş içerisinde. Oyunda çok elektör varsa yapman daha zor.

Müttefiği olanlar sayılmıyor diye biliyorum hocam ama onlarla beraber savaşa girmesi gerekiyor mu gerekmiyor mu tam emin değilim.Ben 5 elektör ile müt. olup yıkmıştım.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(08-10-2017, 15:07)Kurt Knispel : Prusya ile HRE'yi yıkmaya uğraşıyorum ama pek beceremedim. Bohemya sadece çek bölgelerine sıkıştı ama katolik. AU biraz büyükçene ama sopa yiyor benden. 10-11 prenslikte Protestan. İMP olamadığım için mecburen yıkmam gerek. Nasıl yıkılır? Nerden başlamalıyım?

Kolay kaç tane hre devleti varsa tagını yaz ayrıl seçeneğine bas oldu bitti ekstradan avusturya imp olsa da olmasa da çıkan devlerden core kazanıyor
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hallettim. Sağol Ilgaz.

Ara
İspanya ile Fransa ve İtalya'yı yutacak şekilde bir İmparatorluk kurmak istiyorum. Ana stratejim ne olmalı hususunda fikir vermek isteyen? Bu noktada İdea seçimi de kritik olacak koloni yerine askeri idealara kaymam lazım. Ticarette geri kalmamak adına Portekiz PU veya vassal mı yapılmalı? Yoksa direk yutayım mı xd
Ara
single da fransa ve italyayi yutmak uzun vadede mümkün olabilir. önceliğin en kısa sürede iberian wedding i getirmek ve kolonilerde genişlemek olmali. hem ekonomi için hemde manpower ve limitin artmasi için. ispanya formladıgında aragonu nsan katilmasiyla alacağın idealrla fransaya denk olabiliyorsun.

idea önerielrim sırasıyla keşif kalite defansif (veya nicelik) (nicelik daha uygun olabilir) din veya inovatif
Ara
Burgundy Inheritance'in sana gelmesi fayda sağlar.
Wedding'i erken alırsan Burgonya genelde Provence üzerinden Fransa'ya kafa atar. Ek olarak Maine eventide saldırmak için iyi bir fırsat olabilir.
Ara
İberian Wedding'i erken getirmenin yolu nedir? Sanırım hükumdarlardan birinin erkek diğerinin kadın olması şartı ve barış vardı. Bunu nasıl hızlandırabilirim ki?
Ara
Consort Regency durumunda olmakta aynı şartları sağlıyor.
Ara
İberian weddingi alırsın hertürlü olay italyan savaşlarına kadar olabildiğince füçlenmek. Bu arada italyan savaşları eventtir ispanya ve fransaya claim verir ozamana kadar portekizi yut kolononiliciğini tap zaten bir 20 moral olmasada 15 moral bonusu sendede var yani national idealarında iyi

Avustuyayla dost olmanı öneririm bide
Ara
(10-10-2017, 07:04)Ulumete : İberian weddingi alırsın hertürlü olay italyan savaşlarına kadar olabildiğince füçlenmek. Bu arada italyan savaşları eventtir ispanya ve fransaya claim verir ozamana kadar portekizi yut kolononiliciğini tap zaten bir 20 moral olmasada 15 moral bonusu sendede var yani national idealarında iyi

Avustuyayla dost olmanı öneririm bide

Ben İspanya ile oynarken İtalyan savaşları eventi hiç almadım. Yeni mi geldi?
Ara
iberian weddingin erken gelmesi için biraz zahemtli bir yol var; bilyorsunuz iberian wedding eventının gelebilmesi için aynı anda yönetici olan kral kraliçeye ihtiyac var ve bu 1450 ve 1520 arasinda gerçekleşmeli.

heir i öldürüyorsunuz. ardından heir gelmesini bekliyorsunuz.

1. ihtimal: erkek heir ve strong claim le gelirse süreç uzayabilir. bu durumda kralınız ölürse queen consort a kalacak ve yine düğün en masrafsızve sorunsuz  şekilde gerçekleşecektir. yine kastil iç savası cıkacaktır ruler 60 aydan az yönettiği için her ay 3 3 artacaktır ve süre yine yetmeyecektir. bunuda çözmek için bu felaktin olma kosullarından birisi barista olmak;felaketin  gelmemesi  için her hangi bir savaşta olmamiz lazim. ben bunun için portekzi tercih ediyorum. savas sırasında iberian gelecektir zaten aragon ve napoli de katıldıgında zaten cok rahat olan savasınızda iyice rahatlayacasınız. ingiltere AI si  cıkartma yapacaktır ve onları tam anlamiyla eziyorsunuz. en son oynadıgım savede 5,2 morale 2,9 moral karşılaşmıştık. mohaç meydan savaşı gibi kısa sürdü direk wipe oldu ordusu :)

2. ihtimal: kadin heir veya claim i 80den az olmasi lazim ki kastil iç savaşı çıksın. en az 300 400 adm puanı ve 50 prestije mal oluyor.  yedekte bir stability cost mofier -10 danisman ve clergy ye 60 uzeri loyalty işinizi kolaylaştırabilir maliyet ucuzlaması açısından. çünkü 3 stab yiyorsunuz ve 3 rebel cıkıyor genelde 8 8 10 birimlik rahatlikla yenebileceğiniz türden. tüm rebel bölgeleri temizleyip stability 1 yaptıgınızda iç savaş sona ermiş oluyor. buradaki püf nokta kastil iç savasına aragon ve portekiz dahil oluyor. aragon heiri genelde kadin oluyor hiç erkekle karsılasmadım. iç savasın baslangıcında mevcut heiri korumayı secerseniz portekizle, alttaki aragonun destekledigini seçerseniz aragonla ilişkiniz artar. Aragon'u desteklerseniz genelde  savas içinde 2000 mp ve 50 askeri monarch puanı gelen event olur.

iç savaşı sonlandirdiğiniz oldukça yıpraniyorsnuz ama iberian kesin geliyor. buna değer mi  tabki değer :)

3. ihtimal: aragonun kralı ve heiri oldukça yaşlı. aralarında 10 yaş fark var. mevcut ilk kral öldüğünde yaşlı olan heir basa geciyor. egerki yeni varis doğarsa şanslısınız, aragon kralının ölmesini sizinkini ise ölmemesini beklersiniz büyük bir zevkle :) çünkü yine 1. ihtimaldede bahsettiğim gibi veliaht için regency e düşecek buda bizim düğünün gelmesine yarayacak.

Ara
Ben bayadır var siye biliyorum. İngilizden yeterliyse wikiye bakmanı önerririm
Ara

Konuyu Okuyanlar: 111 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.