EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Mesela sana akmayan bir ticaret bölgesi var. Oradada iyi bir trade traditiona sahip bir vassal yapabileceğin devlet varsa yada daha farklı ekonomik bir artısı olan vassallarsın ve sömürürsün. Sorun çıkartacağını sezdiğin andada annexlersin.
Yada toprak fethettin yeteri kadar adm puanın yok isyanlarla uğraşacak gücün yok vassallarsın ve yeteri kadar dip puanın olduğu zaman annexlemen gerekir.
Yani liberty desire'ye dikkat etmen lazım. Her halükarda ne olursa olsun eğer vassalının liberty desiresi çok riskli rakamlardaysa ve düşürmekte zorlanıyorsan bir an önce annexlemen gerekir. Annexlemekte kolay olmaz öyle. O yüzdende hükmedemeyeceğin vassalara toprak vererek büyütme. Sonra o işin sonu alt f4 olur.
@MagnusLubio
Ara
admin+influence alırsın vassalın developmenti çok fazla olmadan annexlemek lazım sonra çok fazla dip puanı ister vassalın idealarına gömülü özelliklerine bakarsın ona göre ister annexlersin ister savaşta katkı sağlasın diye tutarsın veya dip relation lazım gelir annexlersin
Ara
Sizce delhi devleti için uygun idealar nelerdir?
Ara
Golden Horde oynuyorum, "Restore the Ilkhanate" görevini bitirdim. Event geldi kabul edersem Persia bölgesindeki corelarımda Ilkhanate devleti kurulup marchım olacak; sizce yapmalı mıyım? Gerek var mıdır?
Ara
hangi yılda olduğuna devam eden amaçlarına bağlı.
Ara
Görev ağacı ekonomi ticaret odaklı ülkeler hangileri
Ara
Venedik aragon genoa
[+] 1 üye Ekkoo^^ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-06-2019, 20:57)Lokman811 : Görev ağacı ekonomi ticaret odaklı ülkeler hangileri

portekiz-ingiltere
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-06-2019, 18:03)mmmutlu93 : Golden Horde oynuyorum, "Restore the Ilkhanate" görevini bitirdim. Event geldi kabul edersem  Persia bölgesindeki corelarımda Ilkhanate devleti kurulup marchım olacak; sizce yapmalı mıyım? Gerek var mıdır?

Bence gerek yok
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teutonic Order oyununa başlayacağım, Danzig eventını nasıl atlatabilirim savaşmadan?
Ara
(25-06-2019, 10:58)tahr1bad : Teutonic Order oyununa başlayacağım, Danzig eventını nasıl atlatabilirim savaşmadan?

Burgher estateinin loyaltysini 60'ın üstüne çıkarıp, 2 stability basıp Curtail the Prussian Confederation decisionunu alırsan gelmez event. 60 loyalt için burgher loyaltysini artıran heir seçebilirsin oyun başı. Ama yapamazsan en kötü vassal olarak sal devleti event gelmeden. Event gelince savaşa girmezsen danzig yine senin vassalın olarak kalır.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-06-2019, 14:23)Aytaç :
(25-06-2019, 10:58)tahr1bad : Teutonic Order oyununa başlayacağım, Danzig eventını nasıl atlatabilirim savaşmadan?

Burgher estateinin loyaltysini 60'ın üstüne çıkarıp, 2 stability basıp Curtail the Prussian Confederation decisionunu alırsan gelmez event. 60 loyalt için burgher loyaltysini artıran heir seçebilirsin oyun başı. Ama yapamazsan en kötü vassal olarak sal devleti event gelmeden. Event gelince savaşa girmezsen danzig yine senin vassalın olarak kalır.

İlgilendiğiniz için teşekkürler, hallettim. Baltic crusader için oynuyorum fakat erken oyunda agresif olmadan stabil bir ülke yaratmaya çalışacağım, Avusturya ile iyi ilişkilerim var. Sizce hre'a girmeli miyim önerir misiniz?
Ara
(26-06-2019, 23:39)tahr1bad : İlgilendiğiniz için teşekkürler, hallettim. Baltic crusader için oynuyorum fakat erken oyunda agresif olmadan stabil bir ülke yaratmaya çalışacağım, Avusturya ile iyi ilişkilerim var. Sizce hre'a girmeli miyim önerir misiniz?

Girebiliyorsan bence tabiki gir. Hem koruma almış olursun hem HRE içinde genişleme fırsatı bulursun. Ama Almanyaya -hiç- girmeyeceğim diyorsan çok da gerekli değil.
Ara
Bence Polonya tehlikesi ve HREden toprak almak için mantıklı HREye girmek

İsveç'e hangi idealar almak mantıklı ilk defensive uygun mudur?
Ara
(27-06-2019, 00:39)Ekkoo^^ : Bence Polonya tehlikesi ve HREden toprak almak için mantıklı HREye girmek

İsveç'e hangi idealar almak mantıklı ilk defensive uygun mudur?

quantity economy trade ilk 3 mutlaka al.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
SİLİNDİ
You'll never stop at one. I'LL TAKE YOU ALL ON!
Ara
Dosya/resim nasıl gönderebilirim? url olmadan
Ara
Rusya ile Polonya-Litvanya'yı nasıl yenebilirim. Oynadığım oyunda Macaristan saldırmışken ben de saldırdım lakin hem müttefiğim moldovayı biçti hem de Macarları 2 ye katladı sonra bana döndüler bi baktım müttefikleri Bohemya ve Brandenburg HRE nin en büyük devletlerinden. Yardım pls.
Ara
(30-06-2019, 11:32)Wayfear : Rusya ile Polonya-Litvanya'yı nasıl yenebilirim. Oynadığım oyunda Macaristan saldırmışken ben de saldırdım lakin hem müttefiğim moldovayı biçti hem de Macarları 2 ye katladı sonra bana döndüler bi baktım müttefikleri Bohemya ve Brandenburg HRE nin en büyük devletlerinden. Yardım pls.

tarih idealar military özelliklerin asker sayın toprak bilgileri gibi şeyleri söylersen daha iyi yardımcı olurum
Ara
Prusya'yım. Yıl 1564 ve yaklaşık 270 developmentım var. Polonya'ya doğru genişlemek istiyorum ancak önümde sıkıntılar var.

Polonya, Saksonya ve Avusturya (İmparator) allyım.
Polonya benim yanımda Saksonya ve Litvanya ile ally (ancak pu yok)
Aynı zamanda Religious League'ler kuruldu ancak Avusturya ve Saksonya'nın da içerisinde bulunduğu Katolik Lig Protestan Lig'den çok daha güçlü.

Bu durumda ne yapmalıyım?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.