EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Nasıl ya? :think:
Allah Allah ben değişiyor diye hatırlıyorum.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Adsz.png

Neden böyle yazıyor olabilir?
Ara
Quirat ile Tumu krizinin gelmesi icin ne yapmam gerek?
Ara
Sanırım bu

Alıntı:trigger = {
tag = MNG
war_with = OIR
NOT = { is_year = 1500 }
NOT = { MIL = 2 }
NOT = { has_regency = yes }
is_female = no
}

1500'den önce regencyde olmayan ve 2 mil statı olmayan bi ruler olması gerekiyo mingte ve oyratla savaşta olması gerekiyo.
Sic Parvis Magna
Ara
Geliştirici günlüğünden alıntı:

Alıntı:Oiratlar oyunun başlangıcında Ming İmparatoruna haraç ödemeyi reddettikleri için kendilerini Ming ile savaşta bulabiliyorlar. Bu yaşandığı vakit Ming imparatorun orduları kendisi komuta etmek istediğine yönelik bir event alıyor, eğer Oiratlar Ming ordusunu yenerse Oiratlara kuşatma ve muharebe bonusları veren bir event, Ming'e ise Mandate ve istikrar kaybı veren ve onları geçici olarak Regency Council'e geçiren bir event geliyor. Bu noktadan sonra Oirat'ın amacı imparator ölmeden Beijing'i almak. Eğer Oirat bunu başarabilirse Kuzey Çin'deki tüm toprakları ele geçirmiş sayılıyorlar, bu da devasa bir warscore sağlıyor. Beijing'in kaybı aynı zamanda Ming'in Mandate kaybetmesine sebep olsa da, imparator güvenli bir biçimde tahta geri dönmüş oluyor.

Yani oyun başında haraçgüzar devlet olmayı reddetmemiz lazım. Bunun üzerine Ming'in kendine gelen eventlerinden dolayı bize haraçgüzar devlet yapma savaşı açması ve ordularının birine general olarak hükümdarını ataması lazım. Sonra hükümdar adına bakıp o orduyu bulup yeniyoruz. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Püf nokta sayılabilecek bir şey diyim, Ming savaş açacak diye ally biriktirme işini çok abartmayın yoksa açmamayı tercih edebiliyor. Savaş açmayınca event tetiklenmediği gibi normal bir şekilde mandate kaybetmeden ilerlemeye devam ediyor. Boşuna oynamış oluyoruz. Kara Del, Sarig Yogir ve doğudaki hordalardan birini ally yapmak ideal.
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eski versiyonlu modlar neden launcher üzerinde belirtilmiyor yada ben mi bulamadım.Oyuna giriyorum crash verip duruyor kafayı yedim.

edit:Dosyaları doğruladım ve 180 tane farklı dosya algıladı. Onları indirince oyuna girebildim.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Haracguzar olmayi red ettikten sonra mingin savas acmasini beklemeye gerek yok. Bununla ilgili bir event aldığını da zannetmiyorum. Kendi oyunumda savasi conquest icin acip(eventin varligindan habersiz olduğum icin hataydı bu cb) 3.muharebede sans eseri imparatoru esir aldım ve gelen bufflarla pekin de düşünce 80 skor gelmis oldu bir anda
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kendi denemelerimde savaşı açınca imparator general olmuyordu. Kodları incelemek lazımmış.

Edit: Event dosyalarında nedense eventin Ming kısmını bulamadım fakat tag switch ile denedim. Savaşı kimin açtığı farketmiyormuş. Yine de kısıtlaması olabilir.

unknown.png

Edit2: Tamamen flavor_oir.1'e bağlıysa yani zincir şeklinde değilse şartlar sadece bunlar:

Alıntı:trigger = {
tag = MNG
war_with = OIR
NOT = { is_year = 1500 }
NOT = { MIL = 2 }
NOT = { has_regency = yes }
is_female = no
                }
Ara
Bu 1.29 yaması geldikten sonra graphical map improvements harita modu bozuldu bilen var mı nasıl düzeliyor oyunun kendi haritasını pek beğenmiyorumda yardım edicek var mı
Ara
bugun ikikere güncelleme geldi neyle ilgili
Ara
(20-09-2019, 18:35)kurtulus : bugun ikikere  güncelleme geldi neyle ilgili

https://forum.strategyturk.com/konu-yama...9-1-yamasi
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yeni aldığım bir yeri state yapmak ne işe yarar?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
(21-09-2019, 17:50)Gurt : yeni aldığım bir yeri state yapmak ne işe yarar?
State yapmadığın bölgelerin otonomisi minimum%75 oluyor yani bölgenin değerinin sadece%25 ini kullanabiliyorsun eğer state yaparsan %0 a Kadar iniyor otonomi yani bölgenin değerinin %100 ünü kullanıyorsun.(eğerki estate e verirsen toprağı %25 min diye hatırlıyorum) gelişmişliği yüksek yerleri state yapmak daha önemli çünkü state sayısının bir sınırı var.
[+] 1 üye BATUPY nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayat çok güzel devam ediyordu ki memlük savaş açtı. Yenildim ve toprak kaybı yaşadım, yetmiyormuş gibi vasallarımdan oldum. Şimdi oyunu kapatmak istemiyorum bu durumdan memlüğü yenmek için neler yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?

20190921182757_1.jpg
Ara
Yani tam olarak nerede hata yaptığını bilmiyorum ama Osmanlı oynarken savaş ilanı alıyorsan yanlış oynuyorsundur diyebilirim. Yıl erken. Bi restart atabilirsin ama çok bi kaybın da yok henüz.
Sic Parvis Magna
Ara
Tengriden Konfüçyüs dinine eventle geçerken bazen Pagan grubunu otomatik harmonize etmiş oluyor ama genelde olmuyor. Neye göre değişiyo bu bilen var mı?
Ara
(21-09-2019, 18:30)Gurt :

Memlüğün olmadığı yönlere doğru genişle. Manpower açığının çok açılmamasına çok dikkat et, AI genelde sana manpower'ın bitmişken savaş açar. Ve Force Limit'ine olabildiğince yakın asker sayıları ile dolaş. Osmanlı çok zor değildir. O durumdan kolay kurtulabilirsin.
Ara
Malaya formlamak için en ideal ülke hangisidir?
Ara
Bizans->Anadoluyu Toplama Görevleri->Ak Koyunludan Suriye'yi Barış Ekranında Çıkartıp Diplo Vassal Almak->Direk Memlüğe Açıp Suriye Corelarını Verdirtmek

Osmanlı ile din değiştirip farklı şeyler denemediğin sürece yapılacak en iyi başlangıç bu. Yeniçeri birimlerini çıkarıp bunu takip edince Memlük'e kaybetmek oyun başında zaten imkansız. Mil techlerini açmıyor olabilir misin acaba? Manpower bittiyse estate ve profesyonellikten çekebilirsin. En kötü biraz merc basabilirsin.

@Gurt
Ara
Mil techlerini açıyorum hatta önde oluyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.