EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
arkadaşlar eu4 ten victoria 2 ye convert edebileceğim çalışan bir uygulama converter var mı ?varsa nereden bulabilirim?githubta hala üzerinde çalışan geliştiriciler var ama benim ihtiyacım olan şuan ki mevcut versiyonlarla yada eski eu4 versiyonuyla vic 2 ile uyumlu bir converter yardımlarınızı bekliyorum.Eğer bulabilirsem şuan ki crusader kings 2 serimi oyunun sonunda eu4 e convert edip oradanda vic 3 ye dönüştürmeyi planlıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
''The WOLF does not perform in the circus.''

STEAM PROFİLİM
Ara
Extended timeline modunu oynamak istiyorum en son 1.26 sürümü mevcut neyse indirdim oyunun da 1.26 sürümünü tüm dlc ler dahil korsan indirdim mod dosyasını belgelerimdeki ilgili yere atıyorum oyunu açıyorum launcher ekranında dlc sekmesinde modu seçiyorum fakat oyuna girip sp açınca historical yerleri yine oyunun tarihleri kısaca mod oyuna yansımıyor nerede hata yapıyorum korsan olması yüzünden mi sorun yaşıyorum?
sorun çözülmüştür
Ara
belgelerimdeki mod yerine değil doğrudan oyunun dosyalarına atacaksın.
Ara
(28-08-2019, 13:25)BörüTigin : belgelerimdeki mod yerine değil doğrudan oyunun dosyalarına atacaksın.
oyunun içinde de mod adlı klasör var oraya da attım olmadı bunu bu demek istediniz?
Ara
hayır. oyunun kurulu olduğu dosyanın içine doğrudan atacaksın.
Ara
tamamdır ben yanlış yapıyormuşum sadece belgelerim ile hallettim teşekkürler
[+] 1 üye freeforall nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-08-2019, 14:53)altnkurt :
(23-08-2019, 04:01)mlhblkc : tek toprakli vassalim

:)

Yol+yemek+sigorta parasını verseydin kolonistin.

Hocam merhabalar. Great Horde için bildiğiniz bir taktik var mı acaba ? Bir türlü Golden Horde kuramıyorum.
Ara
kırımın vs kazanın ilhakı kafkasya topraklarını alın ryazan moskova tver topraklarını alin gerisi kolay
Ara
Qinqe event ile moral felan geliyor mu yoksa qinq devletinin tek olayı mancu mu ? Hakim olan var mı konuya.Askeri alanda
Ara
Manchu'ya gelen eventler geliyor. Moral de geliyor ama Qinq veya Manchu olduğun için değil. Normal devletlere gelen moral şeklinde.
Sic Parvis Magna
Ara
Osmanlı ile oynuyorum1 -Danışmanlarım nasıl başlamalı-Nasıl ilerlemeliyim anadoluda vasal bırakmalıyım yoksa kendi üzerimime almalıyım 2-Osmanlı ile din değiştirilmelimi 3-Afrikada ispanyaya karşı nasıl önlem alınmalı 4-Ekonomi geliştirmek için hangi idea seçmeliyim 5-Ordu ve Donanmayı büyütmek için yapılan binalar mantıklımı ?
Ara
(01-09-2019, 17:46)Judasss1 : Qinqe event ile moral felan geliyor mu yoksa qinq devletinin tek olayı mancu mu ? Hakim olan var mı konuya.Askeri alanda

Tek olayı mançu derken bannerları kastediyorsun sanırım. Fakat %10 disiplin ve manpower harcamadan ordu yenileme tek olayı bu mu denip geçilecek bir şey değil. O yüzden neyi kastettiğini anlamadım. Idealarını beğenmediysen başka bir ülkeden mançu kültürüne geçip bannerları kullanabilirsin.
Ara
Kendi din ve kültürün olan toprakları direkt alman en iyisidir. Danışmanları ihtiyacına ve ekonomine göre alabilirsin. Din değiştirmek tamamen tercih meselesi. Afrika'da İspanya'ya karşı çok bişey yapabileceğini sanmıyorum. Tunus vs ally/garanti atılabilir ama genel olarak parayla toprak alınabildiği için illa ki genişliyor. Ekonomi içinse ECO ve TRADE idealarını alabilirsiz. Binalarda önce tax ve production veren binaları yapmak daha önemli. Sonra paran kalırsa ötekiler de yapılabilir. Duruma bağlı.
Sic Parvis Magna
Ara
(30-08-2019, 02:38)BatuFTW : Hocam merhabalar. Great Horde için bildiğiniz bir taktik var mı acaba ? Bir türlü Golden Horde kuramıyorum.
Bana sorulmamış ama tüyo veriyim:
Osmanlı ve Polonyayla müttefik olun.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(01-09-2019, 18:03)Caisu : Osmanlı ile oynuyorum1 -Danışmanlarım nasıl başlamalı-Nasıl ilerlemeliyim anadoluda vasal bırakmalıyım yoksa kendi üzerimime almalıyım 2-Osmanlı ile din değiştirilmelimi 3-Afrikada ispanyaya karşı nasıl önlem alınmalı 4-Ekonomi geliştirmek için hangi idea seçmeliyim 5-Ordu ve Donanmayı büyütmek için yapılan binalar mantıklımı ?

Danışmanları ekonominin kaldırabileceği şekilde al. Ordu bütçesini kısarak danışmanlara para sağlayabilirsin. (Vaktinde 3. Mustafa'ya "Ordunu savaşa her daim hazır tut" diyen Prusya kralının nasihatini sakın bu oyunda uygulayım deme :D ) Tabii, açacağın savaş öncesinde de askeri bütçeyi sağla. Borcun yirmiyi geçmemeli. Baktın ki vaziyet kötü. Savaştaki rakipte çok para varsa para almaya çalışabilirsin. Ayrıyeten askeri puanın varsa savaş vergisi de alabilirsin.

Osmanlı'yla diğer dinleri denemedim. Bir kere Sih dini olan bir toprağı aldım. Din kararlardan hemen değiştirilebiliyordu. %10 moral de veriyordu. Ama pek maceraperver değilim. İsyanla zerrrre uğraşasım yok. Din İslam'ken sürekli müslüman devletlere savaş açarsan din eğilimin tasavvufa (tersi de legalizm) ilerliyor. %100'e ulaşınca o da %10 fazladan moral veriyordu. Eğer ki moral veren danışman bulursan muhteşem olur.
İlk başta vassal yapacaksan Bizans'ı ilhak etmeden önce Dulkadiroğullarıyla ilişki geliştir. İstanbul'u alınca vassal olabiliyor. Bu aynı zamanda Memlüklerin Anadolu'ya girmesini de engellemek demek. Vassallarla hiç uğraşmak istemiyorsan Hümanist fikrini almalısın. Aşırı genişlemen (overextension) %100'ü geçerse aldığın topraklarda vassal oluştur ya da aldığın topraklara komşu vassalın varsa ona toprak bırak.
Ekonomi için Ekonomik ve Ticari(Trade) fikirlerini seçebilirsin.
Osmanlı toprakları insan gücü bakımından bereketli. Üstüne Nicelik(Quantity) alırsan çiçek. Bu sayede hiçbir zaman insan gücü veren binalar inşa etmeye gerek duymazsın.

Bayağı yazmışım ha. Bunlar hep büyük üstat Gambell sayesinde. Adamı izleyince "ben ne öküz gibi oynuyormuşum" demiştim.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara
Great Horde ile kısa bir süreli bir maceram oldu. Bir event geldi aşiret kavgası diye. +10 huzursuzluk verdi. Sonrasını hatırlamıyorum :S İlk defa gördüm böyle bir event. Comet sighted'tan daha berbat.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Ara
(03-09-2019, 06:53)YasinSaka : Great Horde ile kısa bir süreli bir maceram oldu. Bir event geldi aşiret kavgası diye. +10 huzursuzluk verdi. Sonrasını hatırlamıyorum :S İlk defa gördüm böyle bir event. Comet sighted'tan daha berbat.
Banada +10 huzurluk geldi. (Bende Great Horde oynuyorum ne tesadüf.) İsyancıları bastırınca gitti.
Ara
(03-09-2019, 07:03)Filsuk :
(03-09-2019, 06:53)YasinSaka : Great Horde ile kısa bir süreli bir maceram oldu. Bir event geldi aşiret kavgası diye. +10 huzursuzluk verdi. Sonrasını hatırlamıyorum :S İlk defa gördüm böyle bir event. Comet sighted'tan daha berbat.
Banada +10 huzurluk geldi. (Bende Great Horde oynuyorum ne tesadüf.) İsyancıları bastırınca gitti.

Anlatmadım ama bu, buz dağının görünen kısmının sadece zerresi olur. Ülke iflas etmişti :D Sonra kurtardık durumu ama Osmanlı, Moskova'nın müttefiki olan Çerkezya'ya savaş açmıştı. E ebesininki artık dedim kapattım oyunu.
Ara
@YasinSaka
Galiba farklı olaylardan bahsediyoruz :)
Bende söyle oldu:
Ülkemin lideri Polonya-Büyük Orda savaşı sırasında öldü.bunun üzerine ülkede 2 istikrar kaybettim. 10 huzursuzluk kazandım üstüne isyancılar çıktı İsyanı bastırdım 25 Horde Unity ve 1 istikrar kazandım sonra...
Ara
(03-09-2019, 16:58)Filsuk : @YasinSaka
Galiba farklı olaylardan bahsediyoruz :)
Bende söyle oldu:
Ülkemin lideri Polonya-Büyük Orda savaşı sırasında öldü.bunun üzerine ülkede 2 istikrar kaybettim. 10 huzursuzluk kazandım üstüne isyancılar çıktı İsyanı bastırdım 25 Horde Unity ve 1 istikrar kazandım sonra...

Ha yanlış anlattım galiba. Bahsettiğim olaylar (iflas, Osmanlı'nın Moskova'yla savaşı) sonrasında "aşiret kavgası" eventi geldi. Moreller zaten down idi. O yüzden, bu eventle istikrarı gidip gitmediğini ya kağanın ölüp ölmediğini hatırlamıyorum. Hemen kapattım oyunu :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.