EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Dharma eklentisiyle gelen bir toprak satın alma mekaniği var, bu şekilde toprak satın alıyorlar.

(31-07-2019, 14:15)SiwasL58 : Osmanlı ile orta seviyeli bir devlete savaş açtığımda kısa sürede manpower bitiyo acaba neyi yanlış yapıyor olabilir tavsiyeleriniz nedir ?

Her birliğe 1-2 paralı asker piyade birimi ekleyip bir miktar rahatlatabilirsin manpower havuzunu. Onun dışında attritiona dikkat etmen gerek tabi.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Manchu oynarken ordu diziliminde süvarileri fazla tutuyordum şuan Qing kurdum sizce süvari sayısını azaltmalımıyım bi fark olur mu çünkü horde devletiydi Manchu

Süvari dediğim bannersler
Ara
ticaret şirketleri kuruyolar papalık dahi kurabiliyor engellemenin yolu o ekpaketi devreden çıkartman gerekir
Ara
(31-07-2019, 14:15)SiwasL58 : Osmanlı ile orta seviyeli bir devlete savaş açtığımda kısa sürede manpower bitiyo acaba neyi yanlış yapıyor olabilir tavsiyeleriniz nedir ?

Savaşlarda eksi yemeden savaşmaya dikkat et. Ayrıca attritiondan da çok fazla manpower gidiyor. Kaleleri çok kalablık ordularla kuşatmamaya çalış. Ekonomine göre yavaş yavaş piyadeleri paralı askere çevirmek de manpower korumak için çok önemli.

(31-07-2019, 14:58)Ekkoo^^ : Manchu oynarken ordu diziliminde süvarileri fazla tutuyordum şuan Qing kurdum sizce süvari sayısını azaltmalımıyım bi fark olur mu çünkü horde devletiydi Manchu

Süvari dediğim bannersler

Oyun başında atlılar piyadelere göre daha iyi. Fakat zamanla bu üstünlüklerini kaybediyorlar. Atlı bonusu olmayan ülkeler için sadece kanatları kapatacak kadar atlı koymak kafi. Güçlü atlılara sahip ülkelerdeyse bu oranı biraz daha atlı lehine artırıp atlıları daha geç tarihlere kadar aktif tutabilirsin. Ama sonunda yine piyadeye dönmen gerekicektir.
Hordadan normal devlete dönüşünce cav/inf ratio'ya da dikkat etmelisin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Attrition ne oluyor
Ara
(31-07-2019, 19:07)SiwasL58 : Attrition ne oluyor
Her toprağın belli bir asker besleme limiti oluyor eğer toprak 30k asker besleyebiliyorsa 30 k üstü asker koyarsan zamanla askerlerin ölüyor budurma Attrition deniyo. Askeri teknolojiler ve sanırım quantitiy ideasıyla bu beseleme limiti artıyor.
[+] 1 üye BATUPY nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Qing oyunumda mandate of heaven dlcsiyle gelen emperor of china özelliğini istemeyerek yıktım 3 topraklı Çin ülkesi imparatordu onu yıkınca emperor of chinayıda yıktım tekrar kurma şansım var mı?
Ara
(01-08-2019, 12:04)Ekkoo^^ : Qing oyunumda mandate of heaven dlcsiyle gelen emperor of china özelliğini istemeyerek yıktım 3 topraklı Çin ülkesi imparatordu onu yıkınca emperor of chinayıda yıktım tekrar kurma şansım var mı?

Hayır tekrar kurulmaz ama böyle olmasi daha iyi olmuş. Çünkü mandate of heaven sadece ming devleti için ideal bir sistem. Sen mandate almış olsan bile yönetmen zor olacaktı hatta ülken yıkıma bile gelebilirdi. Yani ming dışındaki ülkelere pek yaramıyor.
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir toprağı vassala verip mi barış antlaşması yapmak yoksa kendimiz alıp savaş sonrası vassala vermek mi daha avantajlı ?
Ara
(02-08-2019, 00:52)SiwasL58 : Bir toprağı vassala verip mi barış antlaşması yapmak yoksa kendimiz alıp savaş sonrası vassala vermek mi daha avantajlı ?

Bence vassala verip barış anlaşması yapmak daha avantajlı. Çünkü barış yapınca topragı sen alırsan ae yersin
Tabi bazı topraklarda vassallının core'u olabilir. Öyle durumda mutlaka ona vermelisin
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-08-2019, 00:52)SiwasL58 : Bir toprağı vassala verip mi barış antlaşması yapmak yoksa kendimiz alıp savaş sonrası vassala vermek mi daha avantajlı ?

Toprağı vassala da versen kendin de alsan ae'yi sen yersin. Vassalın core'ysa, vassalı güçlendirmek istiyorsan, kendinde fazla overextension varsa, din vb. sebeplerden unrest sorun olacağını düşünüyorsan vassalına verebilirsin.
Şöyle bi trick var ama: Toprak vaadiyle allylarını savaşa çağırdıysan tüm toprakları kendine alınca trust kaybedersin. Ama tüm toprakları vassallarına verirsen hiç trust kaybetmezsin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diplomasi teknolojisinde 2-3 seviye geri olmamın ne olumsuzlukları var ?
Ara
genel olarak bir olumsuzluğu olmaz. lakin geri kalırsın. eğer bir teknolojin diğer teknolojilerinden çok ilerde olursa corruption yersin. ve ben teknolojilere puan yettiği anda basma taraftarıyım. çünkü verdiğiniz p monark puanları inno sayesinde geri alıyorsunuz.
[+] 1 üye BörüTigin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-08-2019, 15:02)SiwasL58 : Diplomasi teknolojisinde 2-3 seviye geri olmamın ne olumsuzlukları var ?

Eğer kara ülkesiysen (İran - Hindistan tarafları özellikle) 4. diplomatik teknolojiyi açtıktan sonra hiç açmana gerek yok 23'e kadar, ancak denizde de savaşman gerekiyorsa savaşlarda kullandığın gemi tipinin (galley yada heavy ship) onları kaçırmaman gerekir.
[+] 1 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba iyi forumlar.
Benim sorum şu olacak: osmanlı ile mantuayı vassal olarak aldım. Şimdi de colonizm fransanın kuzeyinde ortaya çıktı acaba vassalım sayesinde bana kolonilik daha hızlı ulaşır mı? Yani annexlemeden...
Ara
(03-08-2019, 19:04)GİDERBEY : Merhaba iyi forumlar.
Benim sorum şu olacak: osmanlı ile mantuayı vassal olarak aldım. Şimdi de colonizm fransanın kuzeyinde ortaya çıktı acaba vassalım sayesinde bana kolonilik daha hızlı ulaşır mı? Yani annexlemeden...
o gelene kadar 20 yıl geçer sen güzel bir tarım alanı bul stateden de dev bonusu al bas bütün puanları
Ara
Ayrıca bir sorum da şu: oyunum orjinal steam den aldım güncellenen eklentileri nasıl temin edebilirim?

(03-08-2019, 19:08)4S0S :
o gelene kadar 20 yıl geçer sen güzel bir tarım alanı bul stateden de dev bonusu al bas bütün puanları
DLC olmadan yapabilir miyim bahsettiğini? Hiç bir DLC yok elimde henüz.

(03-08-2019, 19:08)4S0S :
Avrupada bir vassal devlet pek işime yaramayacak sanırım?
Ara
(03-08-2019, 19:08)GİDERBEY : Ayrıca bir sorum da şu: oyunum orjinal steam den aldım güncellenen eklentileri nasıl temin edebilirim?

Dlcsiz yapamıyorsun malesef, güncellemeyle otomatik geliyor olması lazım
Ara
(03-08-2019, 19:46)4S0S :
(03-08-2019, 19:08)GİDERBEY : Ayrıca bir sorum da şu: oyunum orjinal steam den aldım güncellenen eklentileri nasıl temin edebilirim?

Dlcsiz yapamıyorsun malesef, güncellemeyle otomatik geliyor olması lazım
Yeni yükleme yapıp güncelledim ama olmadı mesela balkan ülkeleri aynı değişiklik yok. Sırbistan bosna ragusa arnavutluk venedik
Ara
Yılbaşından sonra gelecek yamada değişecek oralar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 113 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.