EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
1)Büyük ihtimalle isyanları durdurmak için 'Harsh treatment' adlı seçeneği kullandın. O seçeneği kullanıp boşuna MIL puanlarını harcama. Bırak isyan çıksın. Onları zorla bastır.
2)Normal. Ama erken dönem için normal. Explarotion ve Expansion fikirlerini tamamlar ve bunun poliçesini alırsan daha hızlı koloni atarsın.
3)Bunun icin yolsuzluğun artış sebebini görmem gerek bir şey diyemem.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(01-06-2020, 22:47)Defterdar : 1)Büyük ihtimalle isyanları durdurmak için 'Harsh treatment' adlı seçeneği kullandın. O seçeneği kullanıp boşuna MIL puanlarını harcama. Bırak isyan çıksın. Onları zorla bastır.
2)Normal. Ama erken dönem için normal. Explarotion ve Expansion fikirlerini tamamlar ve bunun poliçesini alırsan daha hızlı koloni atarsın.
3)Bunun icin yolsuzluğun artış sebebini görmem gerek bir şey diyemem.

1) Evet onu kullandım bir daha kullanmıyorum o zaman.
2) Anladım, keşif fikirleri fikrinin yarısını tamamladım. Normalse beklemek zorundayım o zaman
3) Yolsuzluğun artık sebebini nasıl öğrenebilirim?
Ara
(01-06-2020, 21:58)Defterdar : Diplomatik ilişki sınırına ne oldu?

Çaktırma. Yok öyle bişey.

(01-06-2020, 21:54)tarık demir : Yogun şekilde vasal kullanmak için alınması gereken bir DLC var mı ?

Hmm. Öncelikle şuna bakabilirsin. https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...ma-rehberi
Ne alınabilir bi düşünelim.
Conquest of Paradise: Koloni devleti kurabilmek için gerekiyordu sanırım. Ayrıca bağımsızlık desteği de bunda. Ama bu özelliklerden herhangi biri ana oyuna eklenmiş olabilir. Çok hatırlamıyorum. Onun dışında sende olmayanlarda vasalla ilgili pek bir şey yok galiba hatırladığım.

(01-06-2020, 22:21)Caliente : Herkese selamlar yeni oyuncuyum ve birtakım sorularım var. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
1) Portekiz ile oynuyorum 1490 yılındayım. Kastille ile müttefik olduk Fas'ı fethettik topraklarını aldık ama hep isyan çıkıyor, askeri gücümü hep isyanları bastırmaya harcadım böyle olunca da askeri teknolojide ilerleyemedim. Afrika'da Wolof kabilesinin bile 4'üncü seviyede askeri gücü var, Aragon 6 olup top teknolojisini keşfetmiş ama ben hala 3'üncü seviyedeyim. Nasıl askeri gücümü arttırıp güçlü askerler kazanabilirim?
2) Brezilya'nın Ceara bölgesine kolonist yolladım ama bu bölgede vilayet oluşturabilmek için 1000 nüfusa ihtiyacın var diyor benim ise orada çok az nüfusum var yani küçük bir bölgeyi bile almak için en az 4-5 yıl bekliyorum. Bu normal mi? Capo Verde bölgesini almak için 5 yıl bekledim.
3) Yolsuzluk sorunu. 3 kere kredi çektim ve paramda devalüasyon yaptım kredi borçlarımın hepsini ödedim ama yolsuzluk sorunu başladı her ay 7 bin dinar ödüyorum ama ama azalmadı.
Evet burası kısa sorular bölümü ama yazmaya başlayınca duramadım :D yardımcı olursanız teşekkür ederim.

1-Portekizle başlangıçtaki müslüman topraklarda vasal kullanabilirsin ya da otonomi düşürebilirsin. Daha sonrasında expel minority mekaniğiyle oradaki halkı kovarak kendi din ve kültürüne çevirdiğinde sıkıntı kalmayacaktır.
Tüm monark puanları teknoloji ve idea öncelikli olarak kullanmalısın. Bunlarda geri kalmamak oyun için en büyük etkenler. Monark puanlar açısından lüks içinde yüzmüyorsan harsh treatment, reduce inflation, mercantilism gibi monark puan harcayan butonlardan uzak durmalısın.
2-Oyun başında bir toprağın kolonileşmesi 4-5 yıl sürebilir. Bunu colony poliçesinden +20, Portekiz çağ bonusundan +50, estatelerden alacağın bonuslar, idealar ve eventlerden gelen bonuslar vs. eklenince hızlı bir şekilde koloni atabilirsin.
3-Her ay 7 bin dinar derken 7 ducat demek istedin sanırım. Yolsuzluğu arttıran bikaç temel şey var. Teknolojide dengesiz ilerlemek bunlardan birisi. Corelanmamış topraklar ve dini bütünlüğün düşük olması da yolsuzluğu arttırır. Sen muhtemelen teknolojik dengesizlikten sorun çekiyorsun diye düşünüyorum. Teknolojide 2 farktan fazla olmaması gerek adm-dip-mil arasında.

(01-06-2020, 22:55)Caliente : 1) Evet onu kullandım bir daha kullanmıyorum o zaman.
2) Anladım, keşif fikirleri fikrinin yarısını tamamladım. Normalse beklemek zorundayım o zaman
3) Yolsuzluğun artık sebebini nasıl öğrenebilirim?

Ben yazarken bi mesaj daha atmışsın. Onu da cevaplayayım.
1- Harsh treatment yukarıda bahsettiğim lüks butonlardan. Aslında mil puan oyunda en az harcanan yani en çok elinde birikecek puandır. İleride bol bol bu butona basabilirsin ama teknolojide geri kalmamak şartıyla.
2-Exploration ve Expansion idealarını bitirmeye bak sen. Koloniler bi yandan atılır. Diğer rakiplerinden baya bi önde başlıyorsun zaten koloniciliğe.
3-Corruption (yolsuzluğun) üzerine gelirsen neden arttığını belirten bir tooltip çıkar.

Bu arada istediğin şeyi sorabilirsin tabi ki. Burası bunun için var.
Sic Parvis Magna
Ara
Üstte yolsuzluk simgesine imleci getirirsen artış veya azalış miktarına etki eden değerleri görebilirsin.

Genelde overextension olduğu zaman, teknolojilerin arasında çok fark olduğu zaman ve territory miktarın state miktarından çok fazlaysa yolsuzluk alırsın.
Ara
İngiltereyle kolonicilik yapmak istiyorum ancak keşif yaparken denizleri keşfettikten sonra sahil için gereken keşif paneli gelmiyor kuzey amerikayıda karayipleride kısmen keşfettiğim halde sahillerini keşfedemediğim için koloni atamıyorum daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım,yardım.
https://hizliresim.com/lxyXAp
https://hizliresim.com/vXUCmN
Ara
Emin değilim ama koloni menzilin yetmiyor olabilir.
Ara
(02-06-2020, 11:38)isocuk : Emin değilim ama koloni menzilin yetmiyor olabilir.
yok alakası yok onla
Ara
Koloni menzilin bir eventle artmış sonra event bittiği için böyle kalmış olabilir. Koloni haritasında fareyi o toprakların üstüne getirerek ss atarsan daha iyi anlaşılır. Deniz menzili koloni menzilini yansıtmıyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O bölgeleri haritada görebiliyor olman koloni atabileceğin anlamına gelmiyor.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
siz yanlış anladınız galiba ben zaten koloni atamayacağımı biliyorum. benim anlamadığım denizini keşfettğim halde sahili keşfedemiyor oluşum daha önce cok kolonici millet oynadım keşif sisteminin 2 aşamalı olduğunu ve önce denizlerin sonra sahilin keşfediliyor olması gerektiğini biliyorum. ve aynı zamanda denizler keşfediltken sonra sahilleride menzilin yetmesi lazım. Ayrıca koloni menzilimi arttıran event de önceden gelmediği gibi fikir ve fetihlerle de koloni menzilimi arttırdım, o denizleri keşfettikten sonra. Daha iyi anlamanız için ss bırakıyorum
https://hizliresim.com/dxi13E burda toprağın keşfedilmediğini görüyorsunuz az önceki ssde buraya kaşif göndermedğimi görmüştünüz.
Ara
Oraya kaşifli bir gemiyle sağ tıklamaya çalıştığında ne oluyor ya da ne yazıyor?
Sic Parvis Magna
Ara
Saçma gelicek belki ama merakımdan sormak istiyorum.
Oyun başı Osmanlı ile İstanbul'u alınca core yapmadan görevlerden direk başkent yapıyorum İstanbul'u.
İdari puan Harcamamış oluyorum. Doğru yapıyorum değil mi ?

Birde yeni toprak aldığımızda merkez yapıyoruz. Daha sonra mevattan vilayete çevirince aynı toprak için tekrar merkez yapmak adına bir daha idari puan harcıyoruz, burda bir yanlış var mı yoksa böyle mi oluyor.
Ara
Event İstanbul'u puan harcamadan corelayıp dinini ve kültürünü de beleşe değiştirmiş oluyorsun.

2 çeşit core var. Bir territorial core. Bir de state core. İkisi de asıl core masrafının yarısına denk geliyor. Önce toprağı territorial olarak coreluyorsun. Bu bir süre gerektiriyor. Ardından state yaptığında kalan yarısını da ödeyerek anında state core yapıyorsun. Yanlış hatırlamıyorsam territory halindeyken minimum otonomi %75, statelenmiş ama state core yapılmamış yerlerde %50, state core yapılmış yerlerde %0 oluyor.
Ek olarak fethettiğin toprağın bulunduğu eyalette senin önceden toprağın varsa ve sen orayı state yapmışsan, o toprağı ilk defa corelarken tam core ücreti ödersin ve coreladığında state core haline gelir. Tekrardan state yapıp state core ücreti ödemezsin.

Core olan bir yerin state özelliğini kaldırırsan state core da gider. Sadece territorial core kalır. Tekrar state yaparken tekrar state core ücreti ödemen gerekir.
Sic Parvis Magna
Ara
Çok teşekkür ederim.

Birde şunu merak ediyorum Osmanlı ile oynarken ticaret ideasi mı yoksa ekonomik idea mı mantıklı olur.
Bir kere hariç hep ticaret ideasi aldım gelirim 200k yı geçiyordu oyunun ortalarından sonra.
Son oynadığımda ekonomik idea aldım gelirim hiç o kadar olmadı ama ekonomik olarak daha rahattı sanirim. Büyük ordular için ekonomik idea denilebilir mi ?
Ara
Osmanlı için ikisi de aynı anda alınabilir ama çoktandır Osmanlı oynamadım. En son ne alıyorlardı çok da hatırlamıyorum açıkçası.
Sic Parvis Magna
Ara
Dostum seni çok yordum ama son bir şey daha sormak istiyorum. En azından bugün için son ?
cradle of civilization DLC si Osmanlıyı daha mı zayıflatıyor ?
Bazı forumlarda bundan bahsedenler olmuş almayı düşünüyordum ama yeni başladığım için genelde Osmanlı oynuyorum. Bu DLC yi tavsiye edermisin ?

Yani DLC sayfasında yazan genel özellikleri okudum tabiki ama tecrübe eden biri yardımcı olursa daha makbule geçer.
Ara
Yani bazı dlcler birtakım zorluklar çıkarıyor gibi olabiliyor. Ancak ben her halükarda full dlc oynanması taraftarıyım. Osmanlı her zorluğun üstesinden gelecektir.
Sic Parvis Magna
Ara
brandenburg ile oynuyordum livonian order vasalım kendi kendine kurland kurdu böyle bir şey olabiliyormu mission expanded modu açık sadcee
Ara
Gereksinimlerinden anlaşılabileceği üzere Vassal'ken kurulabilen ülkelerden birisi. Yani evet, normal.
WhaW8Am.gif
Ara
Ticaret ideası aldıktan sonra tüccarları ayrı ayrı ticaret merkezlerinden gelir toplamaya yollamak mı mantıklı yoksa başkente ticaret gücü aktarımı yapmak mı mantıklı ?
Bunun kendi içinde bir sistematiği var mı ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.