EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Çok ekstrem durumlar dışında genelge başkente toplamak daha iyidir.
Sic Parvis Magna
Ara
(03-06-2020, 12:44)tarık demir : Ticaret ideası aldıktan sonra tüccarları ayrı ayrı ticaret merkezlerinden gelir toplamaya yollamak mı mantıklı yoksa başkente ticaret gücü aktarımı yapmak mı mantıklı ?
Bunun kendi içinde bir sistematiği var mı ?
Yüksek gelirinin olduğu yerlerden başkente aktar başkent tüccae olmasa bile topluyor bildiğim kadarı ile
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Başkentte tüccar olması gelen geliri arttırmaya yarar. Ama başka bir yerden transfer etmek de daha karlı olabilir. En zararlı olacak şey iki farklı yerden collect yapmak. Onun için çok ekstrem şartlar gerekir. İngiltere'nin Fildişine sahip olmayıp Hindistan ve ötesini Cape'e topladığı bi durumda mesela Cape'den Fildişi'ne giden parayı alamayacağı için Cape'den collect yapabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Kalelerin hangi vilayetlere etki ettiğini nasil anlayabiliriz ?
Area denilen bölgedeki tüm vilayetlere etki ediyormuş sanırım ama bu areayı nerden görebiliriz
Ara
Kaleler sınırlarındaki tüm şehirlere etki eder. Area özelliği birkaç güncelleme önce gündeme gelmiş fakat sonradan iptal edilmiş bir özellik.
WhaW8Am.gif
Ara
Görsel

"Fort Level" adındaki harita modunu açtığın zaman şu şekilde kaleler ve etki alanları gözüküyor:

Görsel

Buradaki yeşil topraklar kalelerin bulunduğu topraklarken, yeşil taralı alanlar kalelerin koruduğu alanlar.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok teşekkürler arkadaşlar sayenizde daha hızlı öğreniyoruz :)
Ara
March nasil yapilir. Baris ekraninda sadece vassal secenegi cikiyor (art of war sahibiyim)?
Ara
vassal yaptıktan sonra marsh yapıyorsun
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-06-2020, 09:48)cennaro : March nasil yapilir. Baris ekraninda sadece vassal secenegi cikiyor (art of war sahibiyim)?

Bir devleti march yapabilmen için önce vassal yapman gerekiyor. Vassal yaptıktan sonra vasssalın diplomasi sekmesinde "Influence actions" kısmından "Designate March" butonuna tıkla.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ordu talimi seçeneği hangi dlc ile geliyor?
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
(04-06-2020, 12:57)Le fonte Fraun : Ordu talimi seçeneği hangi dlc ile geliyor?

Cradle of Civilization.
IbnE9P2.gif
Ara
Sağ ol.
Ara
(04-06-2020, 09:54)Attila the Hun :
(04-06-2020, 09:48)cennaro : March nasil yapilir. Baris ekraninda sadece vassal secenegi cikiyor (art of war sahibiyim)?

Bir devleti march yapabilmen için önce vassal yapman gerekiyor. Vassal yaptıktan sonra vasssalın diplomasi sekmesinde "Influence actions" kısmından "Designate March" butonuna tıkla.

Bu lehistanin Litvanyayı yaptığı gibi küçük ortak yapmak oluyor sanırım.
Vasaldan farkı ne bunun mesela kırımı march yapabilirsiniz. Ve daha sonra ilhak etmek istesek bu mümkün mü ?
Ara
İlhak etmek için march statüsünü kaldırmalısınız. Bu size bir stability'e ve bir miktar ilişkiye mal olacaktır. Sonrasında ilhak edilebilir.

Polonya'nın Litvanya'ya yaptığı küçük ortak tahtların birleşmesiyle alakalı bir durum. Bir ülkede kral varissiz ölürse royal marriage attığı ülkelerden birinin hanedanı başa geçer. Sonrasında da varissiz kaldığı başka bir esnada claim throne atarak tahtları birleştirirsiniz. Bu oyunda doğal yollardan olabileceği gibi Kastilya-Aragon, Avusturya-Macaristan, Polonya-Litvanya'daki gibi eventle ya da görevle de olabilir. Vassal veya marchla alakası yoktur. Hristiyan monarşilerine özgü bir mekaniktir.
Sic Parvis Magna
Ara
Assault yaparken shift k'ya sürekli basmak neden kaleyi daha hızlı düşürüyor?
Ara
Aragon ile savaşa girdim. Müttefikleri papalık ve Avusturyayı işgal edip aragonu tek bıraktım.sicilya tarafindaki topraklarını kuşatmaya başladım. Fakat ordumu aragonun son 30k lık ordusununda olduğu şehre gönderdim. Fakat ne ordaki düşman ordusuyla savaştı nede şehri kuşatmaya başladı. Yani iki düşman ordu aynı şehirde savaşmadan bekliyordu. Ordumu ileri geri yapmaya başladım ama asla savaş olmuyordu. Sanki dost ordular gibi. Denizden başka bir ordu getirdim dibindeki şehre o ordum şehri kuşatmaya başladı. Bu sefer Aragon ordusu karadan benim topraklarıma yürüdü ve şehirlerimi kuşatmaya başladı. Bunu daha önce bir kez daha yaşamıştım. Bunun sebebi nedir ?

Birde aynı savaşta şu oldu. Papalik ve Aragon ordusunu çok guzel şekilde kıstırıp savaşa başladık. En kritik savaş olcakti belki ve kesin kazanacaktım. Kazandım fakat savaş o kadar kısa sürdü ki nerdeyse hiç asker kaybı yaşamadan savaşı bitirip uzaklaştılar.
Ara
(05-06-2020, 10:18)tarık demir : Aragon ile savaşa girdim. Müttefikleri papalık ve Avusturyayı işgal edip aragonu tek bıraktım.sicilya tarafindaki topraklarını kuşatmaya başladım. Fakat ordumu aragonun son 30k lık ordusununda olduğu şehre gönderdim. Fakat ne ordaki düşman ordusuyla savaştı nede şehri kuşatmaya başladı. Yani iki düşman ordu aynı şehirde savaşmadan bekliyordu. Ordumu ileri geri yapmaya başladım ama asla savaş olmuyordu. Sanki dost ordular gibi. Denizden başka bir ordu getirdim dibindeki şehre o ordum şehri kuşatmaya başladı. Bu sefer Aragon ordusu karadan benim topraklarıma yürüdü ve şehirlerimi kuşatmaya başladı. Bunu daha önce bir kez daha yaşamıştım. Bunun sebebi nedir ?

Birde aynı savaşta şu oldu. Papalik ve Aragon ordusunu çok guzel şekilde kıstırıp savaşa başladık. En kritik savaş olcakti belki ve kesin kazanacaktım. Kazandım fakat savaş o kadar kısa sürdü ki nerdeyse hiç asker kaybı yaşamadan savaşı bitirip uzaklaştılar.
Dostum siyah bayrak derim ben ona kendi toprağına yada  müttefikinin toprağına ordunu gönderip geri getirmelisin.

Birde bir sorum var kırımı march yaptığımzıda nasıl onu vassal yapabiliriz (yada kendi toprağımıza katabiliriz?)
Ara
@tarık demir ordunuz Exile olmuş gibi. Bu durumda tekrar kendinizin veya vassalınızın toprağına götürüp geri getirmeniz gerekmekte.

@"le fonte fraun" Influence Actions sekmesi altında Revoke March Status seçeneği ile tekrar Vassal yapabilirsiniz.
WhaW8Am.gif
Ara
Evet orayı okumamıştım yaptım sağ olun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.